Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice
V pondelok, 23.októbra nás v škole čakalo presne 207 žiakov, z celkového počtu 260 žiakov našej školy.
Žiaci počas osláv Medzinárodného dňa školských knižníc pracovali s témou ,,Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční.“ V Krátkom slovníku slovenského jazyka sa sa udáva, že výnimočný sa javí ako výnimka, nevšedný, neobyčajný, mimoriadny, zvláštny a z knihy Malcoma Gladwella: Výnimoční vyplýva, že výnimočným z ľudského hľadiska, sa môže stať hocikto, aj my všetci. Stačí na to trpezlivosť, vytrvalosť a láska k tomu čo robíme, či tvoríme. V tento deň naša školská knižnica otvorila svoje pomyselné brány a všetkých pohltil svet fantázie, svet kníh. Čaro knižnice sa prenieslo doslova všade, všetko dýchalo knihami, hlavnými postavami. Rôznymi zábavnými formami sme chceli žiakom priblížiť knihu a podporiť tak trvalý vzťah žiakov ku knihám, školskej knižnici a v neposlednom rade k samotnému čítaniu.
Na tohtoročnej téme pracovali žiaci v 12 triedach, od prvého až do deviateho ročníka.
Tento deň sme sa snažili spestriť žiakom inak všednejšie vyučovacie dni v škole. Hneď na začiatku pani učiteľky predstavili tituly, s ktorými budú žiaci pracovať. Prváci pracovali s ľudovou rozprávkou Pavla Dobšinského O pampúšikovi. Druháci ako skúsenejší čitatelia sa dostali ku knihe Márie Ďuríčkovej, Danka a Janka. Tretiakom sa najviac zapáčili valasi, Maťko a Kubko a bratia Budkáčik a Dubkáčik. Guľko Bombuľko bol hlavnou hviezdou u štvrtákov. Na druhom stupni to už bolo ,,ťažšie“ čítanie. Piataci čítali bájky, šiestaci povesti, siedmaci zostali ,,po škole“ s Gabrielou Futovou, ôsmaci strávili príjemné predpoludnie s Annou zo Zeleného domu a deviataci si preverili svoje vedomosti hrou Človeče, nehnevaj sa.
Na začiatku práce s textom bolo predstavenie autora a jeho diela, pretože nie každé dieťa pozná tituly. Naši žiaci pochádzajú zo sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia, často rodičia im nesprostredkujú pravú hodnotu kníh, rozprávok a príbehov, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu.
Predstavenie autora prebehlo prostredníctvom krátkej prezentácie. Predstavili sa hlavné postavy rozprávky.
U prvákov, druhákov a tretiakov nastal ,,výnimočný“ stav, kedy rozprávky prišli prečítať maminky, u iných tried rodičia nenabrali odvahu. Deťom sa takéto oživenie veľmi páčilo. Keďže čítanie obohacuje slovnú zásobu, dieťa spoznáva pravopis, učí sa bez námahy gramatiku, v konečnom dôsledku si tak osvojuje jazyk.
Schopnosť dobre čítať je v súčasnosti kľúčovou kompetenciou pre dosiahnutie úspechu dieťaťa, a to nielen v škole. Práve obdobie školského veku je dôležitou etapou budovania čitateľskej a komunikačnej kompetencie, ktorej hlavnou úlohou je naučiť deti čítať, prečítanému porozumieť a vytvoriť si vzťah ku knihe. Čitateľ tak dešifruje kódy ukryté v znakoch na papieri a nachádza zmysel niečích slov, môže cestovať v čase, dať voľný priebeh svojej predstavivosti.
Čítanie rodičov svojim deťom u prvákov a tretiakov
Na splnenie vytýčených cieľov sme používali aktivizujúce metódy, a to predovšetkým samostatnú prácu žiakov, skupinovú prácu, hry a diskusné metódy. Žiaci sa do plnenia úloh pustili s veľkou vervou.
Prváci dokonca ochutnali Pampúšika, pokúsili sa aj zdramatizovať rozprávku a skladali skladačku rozprávkových postáv. Skladaním puzzle sme chceli podporiť prácu vo dvojiciach i v malých skupinách. Každá rozprávková postava, či literárna postava je svojím spôsobom výnimočná, neopakovateľná, či už svojím výzorom alebo správaním v jednotlivých situáciách.
O Pampúšikovi, práca prvákov
Druháci po prečítaní príbehu o nezbedných dvojičkách Danke a Janke si preverili svoje čitateľské znalosti skladaním mien literárnych postáv z kociek scrabble. Dokázali vytvoriť a zapísať si až 45 mien literárnych postáv.
Tretiaci pracovali s knihami Maťko a Kubko a Budkáčik a Dubkáčik. V tvorivých dielňach vytvárali hlavné postavy z roliek toaletného papiera.
Tvorivé dielne- rozprávkové postavy
Štvrtáci sa oboznámili s knihou O Guľkovi Bombuľkovi. Po prečítaní príbehov sa presunuli na tvorivé dielne, kde mali za úlohu vytvoriť Guľka Bombuľka z namotanej vlny. Naše vyučovacie hodiny sú vedené zážitkovou formou. Túto aktivitu sme sa rozhodli umiestniť do priestoru, ktorý nazývame Výtvarný kútik. Štvrtáci si vytvorili aj plagát jeho cesty po svete.
Tvorivé dielne- O Guľkovi Bombuľkovi
Piataci pracovali s Ezopovými bájkami. V školskej knižnici ich čakali masky, rôzne bábky, aby si mohli vyskúšať zdramatizovať jednotlivé bájky a povesti. Zo školskej knižnice sa ozýval veselý džavot celé predpoludnie. Šiestaci sa pokúsili pracovať s povesťami. Žiaci sa najlepšie učia vtedy, ke´d majú prístup k tvorivému konaniu a mysleniu ľudú okolo seba. Kooperatívne učenie vzniká vtedy, ke´d žiaci pracujú spolu, alebo v amlých skupinkách, aby vyriešili nejaký problém, preskúmali spoločný problém, preskúmali spoločnú tému alebo stavali na spoločnom chápaní pri vytváraní nových nápadov. Najlepšie podmienky na učenie sú vtedy, keď sú žiaci vystavení nárokom, ktoré rozširujú rozsah ich poznania. Práve preto sme do skladania popletenej rozprávky zapojili aj šiestakov a piatakov. A opäť v netradičnompriestore našej školy, v školskje knižnici.
Dramatizácia povestí šiestakov, Rozrpávočka sa mi poplietla
Siedmakov čakal v netradičnm priestore, v knižnici, text od Gabriely Futovej, Poškoláci. Ich nesmierne ťažkou úlohou bolo pokúsiť sa prebásniť text. Vytvoriť báseň im išlo od ruky.
Prebásnenie Poškolákov siedmakmi
Ôsmaci z textu Anny zo Zeleného domu sa pokúšali napísať text piesne. Hudbu si požičali od známej rómskej kapely Mišo band Čaklov.
Deviataci si hrou Človeče, nehnevaj sa preverili svoje vedomosti z literárnych termínov, literárnych postáv, rozprávkovok, rôznych príbehov. Hra mala zmeneno pravidlá. Po hode kockou sa mohli posunúť o daný počet miest, až po zodpovedaní otázky, ktorú si vytiahli z klobúka. Literárne pojmy majú ,, v malíčku“, ale zistili, že najväčšie problémy im robia rozprávkové postavy, ktoré ich potrápili a niekoľkokrát sa ani nepohli.
Človeče, nehnevaj sa v podaní deviatakov
Pre deviatakov, ôsmakov a siedmakov bola pripravená beseda s naším bývalým kolegom, Romanom Goroľom, ktorý je momentálne redaktorom RTVS a v tomto roku je finalistom ocenenia Roma spirit 2023. Je novinárom, spisovateľom, prekladateľom do rómskeho jazyka. Počas rozhovoru sme sa dozvedeli, kde sa cíti byť výnimočný. Dozvedeli sme sa, že všetko čo dosiahol, pochádza z jeho pevnej vôle, odhodlania a poctivej, no tvrdej práce. Už vieme, čo všetko mu dávajú knihy a práca novinára. Je pre nás veľkým vzorom, že aj vďaka štúdiu, čítaniu sa dostal do sveta literatúry. Žiaci mu prečítali obľúbené básne z básnickej zbierky Studený dotyk strateného rána. Ako darček mu žiaci darovali tričko s nápisom Pre nás bol si budeš VÝNIMOČNÝ. Všetci, ktorí súhlasili zanechali na tričku odtlačok prsta, ako podpis na znak súhlasu.
Beseda s výnimočným finalistom Roma spirit 2023, Romanom Goroľom
Všetci žiaci nakoniec mali za úlohu na lístok napísať meno literárnej postavy, ktorá je pre nich výnimočná. S učiteľmi diskutovali, prečo je pre nich tá literárna postava výnimočná, čím by chceli byť ako ona a vytvorili si tak Strom výnimočných, ktorý zdobí priestory našej knižnice. A prečo strom? Jeseni sme sa chceli odmeniť za tú nádheru v prírode, ktorú nám každoročne pripravuje. Tento strom nám pripomína dôležitosť kníh v živote človeka. Pochopili sme, že čítanie, to nie je len vnímanie a identifikácia písma, slov, viet, ale je to zmysluplný proces chápania textu s cieľom niečo zažiť.
Strom výnimočných
Žiaci našej školy trávili vyučovacie hodiny v príjemných priestoroch svojich tried a našej školy. U žiakov zo sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia je veľmi dôležité, aby si neustále rozširovali slovnú zásobu. Aby komunikovali a socializovali sa, aby sa preniesli do prostredia, ktoré im je mimo priestorov školy veľmi vzdialené. Dejové línie rozprávok ich nesmierne zaujali. Mnohí z nich sa tak vhĺbili do príbehov, že diskusie o jednotlivých rozprávkach nemali konca-kraja. Podarilo sa nám prepojiť aj rodičov, ktorí sa aktívne zapojili do nášho Medzinárodného dňa školských knižníc. Žiaci si precvičili svoje komunikačné zručnosti, tímovú spoluprácu. Prečítanými textami rozprávok sme podporovali jazykové skúsenosti s písanou kultúrou v podobe krátkych pracovných listov, iniciovali aktívne počúvanie s porozumením, dekódovali význam z počutého, overovali zapamätávanie a reprodukovanie informácií. Posolstvom tohto dňa bolo , aby žiaci objavili to výnimočné v sebe, čo sa nám určite v každej triede podarilo naplniť na 100%. Veď nie je nič krajšie ako keď sa z triedy ozýva radostný džavot pri práci, ktorý má zmysel.
V Čaklove, 23.10.2023 Mgr. Stanislava Juričkovová
školská knihovníčka
Týždeň zdravej výživy a Chutné maľovanie
Od pondelka 16.októbra sme oslavovali Týždeň zdravej výživy. V dnešnom uponáhľanom svete je veľmi dôležité sa zastaviť, trošku si vychutnať život. Všetok stres sa dokáže podpísať na našom zdraví. V obchode začínajú ľudia vyhľadávať zdravšie potraviny, varia zdravšie jedlá. Uvedomujú si, že zdravie máme len jedno. Celý týždeň sa niesol v duchu rozhovorov o tom, čo všetko by sme mali robiť, aby naše telo netrpelo.
V stredu, 18.októbra celá škola žila jeseňou. V každej triede sa ozývalo pracovné nasadenie, všade sa zdobilo. Na každom kroku sa zrazu objavili panáci z tekvice, zo stropu viseli šarkany, odvšadiaľ rozvoniavalo ovocie z našich záhrad. Ešte ráno sa v záhradke na nás usmievala mrkva, či petržlen a popoludní už zdobila priestory našej školy. Spoločné priestory sme si vyzdobili tradičnými výstavkami ovocia a zeleniny, vencami z prírodných materiálov a v triedach sme mali voľné ruky. Tu na parapete sa objavil ježko zo šišiek, na oknách sa vyšantila pani jeseň. Všetko hralo farbami a vôňami.
Keby takéto chutné a voňavé ovocie a zelenina vydržali až do jari. Mgr.S.Juričkovová
Výtvarná súťaž „Chutné maľovanie“ je jednou z aktivít XI. ročníka Hovorme o jedle. Výtvarnú súťaž sme realizovali v termíne od 16.10.2023 do 20.10.2023 a zúčastnili sa jej žiaci I. a II. stupňa. Cieľom súťaže bolo zvýšiť úroveň vzdelávania a zvyšovať povedomie o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu počas celého ľudského života, ich úlohe pri ochrane zdravia a prevencii voči ochoreniam
Žiaci našej školy sa mohli v školskom kole zapojiť do piatich rôznych tém. Žiaci a učitelia si zvolili pre svoje výtvarné práce dve témy. Prvou témou bola Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky. Druhou témou bola téma Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov.
Víťazom školského kola za I. kategóriu, do ktorej sa zapojili žiaci prvého stupňa, boli žiaci štvrtého ročníka Daniel Goroľ s kresbou chleba a Liana Tančošová s kolorovanou kresbou zeleniny a ovocia. Víťazi druhej kategórie, do ktorej sa zapojili žiaci druhého stupňa boli Viktória Huňákova z VIII.R s maľbou chleba a Radoslava Goroľová z VII.R. Žiačka v tejto práci využila spojenie kresby a grafiky. Farebné odtlačky ovocia doplnila dekoratívnou kresbou. Víťazné práce školského kola boli zaslané do celoslovenského kola. Držíme Vám palce!
Kultúrny program plný spevu, tanca a veselosti...
28. október 2023 bol nielen pre žiakov, ale aj pre rodičov či starých rodičov našej školy výnimočný. Na znak úcty a vďaky si žiaci pre svojich starých rodičov pripravili kultúrny program plný spevu, tanca, dramatizácie, básní... Žiaci našej školy majú svojich starých rodičov veľmi radi. Nie je ničím zvláštnym, keď si prváčik vykračuje s úsmevom do školy v sprievode svojej babky alebo dedka. Je krásne vidieť, ako sa žiačik s babkou či dedkom rozlúči sladkým bozkom či úprimným zamávaním. Že dnešné deti si nevážia svojich starých rodičov? U nás to nie je pravda. Snažíme sa žiakov viesť k úcte, rešpektu a pozornosti zo strany k starším.
Budeme opäť veľmi radi, ak rodičia či starí rodičia prijmú naše pozvanie a zavítajú medzi nás do školských priestorov. Veríme, že aj keď mesiac október už dokraľoval, na úctu a rešpekt voči starším naši žiaci nezabudnú.
„Babička aj ty dedko,
ste naše naše všetko,
vždy na vás myslíme,
veľmi vás ľúbime,
buďte nám stále zdraví.“
Október - mesiac úcty k starším
200 to z lesa von
„Najkrajšia fotografia prírody 2023“
Keď vám niekto obráti celý dom hore nohami
Milí žiaci, kolegovia a priatelia školy,
dávame Vám do pozornosti projekt 200 ton z lesa von! Organizátori projektu vyhlásili súťaž o najkrajšiu fotografiu prírody a súťaž o najlepšie video prírody. Do súťaže sme zaslali 4 najlepšie fotografie našich žiakov, z ktorých organizátori jednu vybrali a posunuli do užšieho hlasovania medzi ďalších 30 fotografií z iných škôl.
Od utorka 17.10. do utorka 24.10. 2023 do 22.00 hod prosím zahlasujete FB stránke 200 ton z lesa von! za našu fotografiu.
Fotografia č.18 s názvom: Keď vám niekto obráti celý dom hore nohami - od žiaka Lukáša Ovšáka z 8.ročníka.
Návšteva našich žiakov na obecnom úrade
Sviatok všetkých svätých, ľudovo Dušičky je dňom, počas ktorého si zapálením sviečky spomíname na všetkých, ktorí už nie sú medzi nami. Základná škola Čaklov sa už dlhší čas angažuje v medzinárodnom programe „Zelená škola“. V rámci tohto programu sme sa opäť zapojili do projektu „Funebra“. Radi by sme takto chceli obyvateľov obce inšpirovať k tomu, aby na cintorínoch pristupovali s rešpektom a úctou nielen k zosnulým, ale aj k okolitej prírode. Pri výrobe dušičkových vencov z prírodného materiálu, môžeme dbať nielen na estetickú, ale aj ekologickú hodnotu.Na informačnú tabuľu pred Obecným úradom sme vyvesili zaujímavé informácie pre všetkých obyvateľov obce. Spoločne tak prispievame k znižovaniu odpadu na cintorínoch. Základná škola Čaklov – „Zelená škola“ je školou kde naozaj robíme to, čo učíme. Základná škola Čaklov
Pozor-pozor-pozor - choroba špinavých rúk
Vzhľadom na výskyt aktívnych ohnísk ochorenia Vírusovej hepatitídy typu A (VHA) by sme Vás chceli upozorniť na zvýšenie obozretnosti.
Pôvodcom ochorenia VHA je vírus hepatitídy A (HAV). U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene, ktorý má dobrú prognózu, pretože väčšinou neprechádza do chronického štádia a človek sa uzdravuje po 2-4 týždňoch bez následkov. HAV vniká do tela najčastejšie ústami. Zdrojom a rezervoárom VHA je infikovaný človek, kontaminovaná voda a potraviny.
Najčastejšími klinickými príznakmi ochorenia sú horúčka, zvracanie, hnačky, nechutenstvo, malátnosť a nevoľnosť. Prítomné môžu byť bolesti končatín, svalov a zvýšená celková únava organizmu. V neskoršom štádiu sa ochorenie prejaví žltým sfarbením kože a očného bielka – žltačkou. Inkubačná doba (je čas od vniknutia vyvolávateľa do organizmu po vznik prvých príznakov) je od 15 až do 50 dní.
Ochorenie patrí do skupiny chorôb nazývaných aj „choroby špinavých rúk“, prenášaných znečistenými rukami zo znečisteného prostredia. Hepatitíde typu A môžeme účinne predísť dodržiavaním zásad osobnej hygieny, umytie rúk po použití WC a pred jedlom. Ďalej odporúčame zamerať sa najmä na predmety, s ktorými prichádzate priamo do kontaktu (kľučky, splachovacie zariadenia vo WC, vodovodné batérie, kontaktné plochy v autobusoch, nákupné košíky a pod.). Aktívnou ochranou pred ochorením je tiež očkovanie.
Opäť nastal čas šarkanov
Lieta šarkan pomaličky,
pozdravuje lastovičky.
Chvostom krúti sem a tam,
šťastnú cestu želá Vám!
Dňa 04.10. sa v našej škole konala šarkaniáda žiakov 1.stupňa. Žiaci si v rámci záujmových
krúžkov pod vedením pani učiteliek vytvorili veselých a pestrofarebných šarkanov. Hneď sa
všetci s radosťou pustili do práce. Papierové šarkany strihali, lepili a vyfarbovali podľa
vlastnej fantázie. Šarkanom nechýbal ani dlhý chvost z krepového papiera a stužiek. Každý
šarkan bol niečím výnimočný. Areál školy sa potom zaplnil nielen pestrofarebnými šarkanmi,
ale aj usmiatymi žiakmi. Vietor nebol veľmi silný, a tak sme museli šarkanom trošku
ponaháňať behom. Žiaci veselo šantili a všetci sme sa spoločne tešili zo svojich výtvorov
a pekného jesenného dňa. Žiariace očká a spokojné úsmevy žiakov nasvedčovali tomu, že sa
šarkaniáda tento školský rok vydarila. Už teraz sa tešíme na budúci rok.
Mgr. Zuzana Bratková
ZŠ Čaklov sa hýbe
Dňa 28. septembra sa naša škola zapojila do projektu Európsky týždeň športu, ktorý je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil jeho 9. ročník. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto podujatia pod názvom „ ZŠ Čaklov sa hýbe “. Žiaci súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách. Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do tohto podujatia a urobil tak niečo pre svoje zdravie. Mgr. Marek Tomáš
Naši učitelia v Splite
Základná škola Čaklov sa pravidelne zapája do vzdelávacích mobilít zamestnancov v sektore školského vzdelávania financovaných zo zdrojov EÚ a vypracovala projekt s názvom „Škola zmien“ v rámci výzvy 2022 programu Erasmus+. Koncom augusta 2023 vyslala 4 učiteľov do chorvátskeho mesta Split za účelom ich ďalšieho osobného a odborného rozvoja, nadobudnutia a zlepšenia odborných kompetencií, ktoré sa priamo premietnu do moderného a efektívneho chodu školy.
Projektovým partnerom bola vzdelávacia inštitúcia Erasmus Courses Croatia. Kurzy, ktorých sa naši učitelia zúčastnili sa niesli v duchu tém ekológie, prevencie šikanovania a znižovania predčasného ukončenia školskej dochádzky. Viedli ich skúsení lektori a učitelia z praxe, ktorí našim učiteľom za sedem dní odovzdali nespočetné množstvo nových informácií a poznatkov. Spolu s nami sa mobility v Splite zúčastnilo aj ďalších bezmála 80 učiteľov z krajín celej Európskej únie. Vzdelávanie prebiehalo aj v exteriéri, kde si naši učitelia nadobudnuté poznatky vyskúšali priamo v praxi: Návšteva historických častí mesta Split, Národného parku Marjan na pobreží mora, prameň rieky Jadro, Antoničin mlin v Žrnovnici. – to boli miesta, kde sa naučili ako funguje ekosystém, vyrábali si rôzne didaktické a demonštračné pomôcky na vyučovanie, ktoré poskytla priamo sama príroda, učili sa meditovať a užívať si prítomný okamih. Ďalej sa naučili ako vytvoriť pozitívnu klímu v triede a motivovať žiakov tým, že prenesieme vyučovanie vonku, mimo triedu a učivo preberáme inovatívnym a hravým spôsobom. Teoretický obsah kurzov v rámci programu Erasmus+ bol zameraný na motiváciu a inšpiráciu učiteľov, zdieľanie skúsenosti s učiteľmi z celej Európy, zlepšenie si jazykových kompetencií a objavovanie svojej kreativity a následne motivovanie a inšpirovanie vlastných žiakov a kolegov. Kurz prevencia šikanovania, ktorý absolvovala pani učiteľka druhého stupňa, bol zameraný najmä na rôzne podporné metódy ako šikanovaniu predchádzať, ako správne komunikovať nie len so žiakmi, ale aj s ich rodičmi, ako správne posudzovať a rozpoznať závažnosť problémov v kolektíve a celej triede, ako sa popasovať s jedinečnosťou každého jedného žiaka a pod. Kurzu udržateľnosť vo vzdelávaní – zavádzanie zeleného a ekologického štýlu, sa zúčastnili dvaja učitelia z prvého aj druhého stupňa našej ZŠ, aj pre jeho obšírnosť. Už z názvu vyplýva, čo všetko sa počas kurzu učitelia naučili: získali povedomie o dôležitosti ochrane životného prostredia, dopadu skleníkových plynov na našej prostredie, téma recyklovanie a udržateľnosť – tipy a triky ako si vypracovať akčný plán pre školu, ktorý budú žiaci s radosťou plniť. Vo všeobecnosti nadobudli množstvo poznatkov, ktoré nám ako škole pomôžu tému ekológie hravo a pútavo priblížiť žiakom. Posledný tretí kurz s názvom znižovanie predčasného ukončenia školskej dochádzky absolvovala jedna pani učiteľka. Túto tému pokladáme ako kľúčovú pri vzdelávaní našich žiakov z hľadiska prostredia, z ktorého pochádzajú. Najdôležitejšia je pri práci s takýmito žiakmi práve prevencia. Na kurze sme sa naučili ako s nimi správne komunikovať, odhaľovať spúšťače a motiváciu prečo odísť zo školy skôr, pochopiť ich identitu a ukázať im dobrými príkladmi z praxe aké je vzdelanie dôležité na ich ďalšej ceste životom. V neposlednom rade všetky kurzy poskytli našim učiteľom príležitosťzlepšiť si vlastnú angličtinu, zatiaľ čo im zároveň ponúkli celý rad možností pre efektívnejšie vyučovanie angličtiny a iných predmetov, vyzývali a povzbudzovali ich, aby prehodnotili "učiteľské presvedčenia a postoje" vo svetle súčasných trendov v metodológii.
Na základe získaných skúseností z mobilít v zahraničí následne všetci účastníci prezentovali nadobudnuté poznatky svojim kolegom v škole. Predstavili im rôzne metódy a aktivity, ktoré zlepšia vyučovací proces, pomocou nich pripravia zaujímavé vyučovacie hodiny, projektové dni a inovujú školský vzdelávací program.
Praktické zručnosti z absolvovaných kurzov využívajú učitelia pri svojej pedagogickej činnosti. Postupne pripravujeme projektové dni, ktoré sa týkajú medzinárodných dní, alebo obšírnejších tém vyučovania: Európsky deň jazykov, deň eura, deň lesov, deň Zeme, deň vody, týždeň zdravej výživy, európsky týždeň športu, deň boja proti AIDS a iné, kde uplatňujeme rôzne metódy a formy vyučovania, ktoré sme si priniesli práve z mobility v Splite. Žiaci si počas týchto dní prostredníctvom didaktických hier, piesní, súťaží, scénok a rôznych zábavných úloh osvoja dané témy a upevnia si učivo daných predmetov, ale aj medzipredmetové vzťahy a prelínanie prierezových tém. Žiaci pracujú aj v skupinách, pričom sa učia vzájomnému rešpektu a kooperácii v skupine. Učia sa aj spolupráci na takomto projektovom dni, navrhujú priebeh dňa a jednotlivé aktivity, ktorých by sa radi zúčastnili, alebo ktoré by chceli do vyučovania zakomponovať.
Celý ročný projekt „Škola zmien“ je dokonale prepojený s mottom školy: „Škola dobrých skutkov“ a zohľadňuje integráciu školy do projektov ako Zelená škola a Enviroprojekt, ktorých sme súčasťou. Zameranie školy je v rámci týchto projektov najmä na udržateľnosť, ekológiu, ochranu životného prostredia, zdravie, zdravý životný štýl, projektové učenie, individuálny rast žiakov aj pedagógov a estetické a regionálne cítenie.
Koľko rečí vieš.....
26. septembra sme oslávili EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV. 800 miliónov Európanov zastúpených 47 členskými štátmi v Rade Európy sa stretáva s cudzími jazykmi v každom veku. Jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie lepšieho medzikultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu. Rada Európy v Štrasburgu preto podporuje viacjazyčnosť v celej Európe. Aj naša škola chce aspoň aktivitami zrealizovanými tento deň prispieť k podotknutiu dôležitosti, že sme súčasťou Európskej únie a učíme sa cudzie jazyky! Naši prváci si nacvičili pieseň Hello, hello! Žiaci druhého ročníka sa v tento deň preniesli do ríše zvierat. Pomenovávali vybrané druhy zvierat, učili sa ich názvy v anglickom jazyku, lepili, vystrihovali a vytvárali anglický obrázkový slovník. Naši tretiaci sa premenili na kačky, tigre, medvede, kuriatka a kravičky. Naplno sa vžili do svojich rolí, až im v závere vyučovacej hodiny bolo smutno, že musia vyzliecť svoje kostýmy. Napodobňovali zvuky zvierat v rôznych jazykoch. Niektorí sa tiež pripojili k oslave Európskeho dňa jazykov s veľmi zaujímavou témou, a to spomienkou na kráľovnú Alžbetu II. V úvode hodiny si pripomenuli, kým bola kráľovná Alžbeta II. Ako sa volala svojím rodným menom, ktorým krajinám vládla ako kráľovná a tiež mnoho zaujímavých informácii, o ktorých len málokto vie. Napríklad to, že ako jediný človek na svete nemusela mať vodičský preukaz. Tiež natočila krátky film pre deti so známym medvedíkom Paddingtonom - Ma’amalade sandwich, Your Majesty?, v ktorom si spoločne pochutili na sendviči s marmeládou. Podobný si urobili aj žiaci. Naučili sa nove slovíčka a z filmu si zapamätali naozaj jednu užitočnú vetu práve od medvedíka Paddingtona - Would you like a marmalade sandwich? Žiaci napokon zostavili obrázkoví recept na prípravu takéhoto chutného jedla. Štvrtáci sa v tento deň prejavili ako veľmi šikovní obchodníci. S úsmevom na tvári a rôznymi cudzojazyčnými pozdravmi vítali predavači svojich zákazníkov v obchode. Keďže je začiatok školského roka najpredávanejším tovarom boli peračníky, ceruzky, perá, pravítka a zošity. Na konci vyučovacej hodiny sa rozšantili pri spoločnom tanci a ukazovačke anglickej piesne Jump. Pri príležitosti „DŇA EURÓPSKYCH JAZYKOV“, sa žiaci piateho ročníka stretli na spoločných raňajkách pri anglickom čaji a chutnom jablkovom koláči. Recept na tento koláč predniesli aj nám ostatným v anglickom jazyku. Žiaci šiesteho ročníka zhotovili záložky, kde každý jeden žiak mal možnosť napísať na záložku v rôznych jazykoch Ďakujem! Ako sa máš? A Pozdrav v 39 jazykoch. Žiaci v siedmom ročníku v rámci tohto dňa pracovali v skupinkách, kde mala navrhnúť a nakresliť vlastné logo na tričko so symbolom „Dňa jazykov“. Najkrajšie logo pošleme do súťaže o najlepšie logo Európskeho dňa jazykov, ôsmaci si prešli Larinu dobrodružnú cestu na ktorej spoznali rozmanitosť kultúr a tradícií, ktoré spoločne bok po boku existujú na našom kontinente. Deviataci opakovali slovnú zásobu pomocou hry Prosím pán krokodíl! Tento deň bol pre nás všetkých a pre našich žiakov veľmi zaujímavý, náučný a výnimočný. Už teraz sa všetci opäť tešíme ako DEŇ JAZYKOV oslávime opäť o rok.
riaditeľka školy
"Pomoc jednému človeku nemusí znamenať zmenu celého sveta, ale môže znamenať zmenu sveta pre jedného človeka"
Nie každý v živote má to šťastie a narodí sa zdravý. Je mnoho ľudí, ktorí sa na tento svet musia pozerať cez okuliare. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí nemôžu krásu našej Zeme vnímať zrakom a sú odkázaní používať ostatné zmyslové orgány.
Aj naša škola sa každoročne zapája do verejných zbierok , a snaží sa tak podporiť a zľahčiť životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. V dňoch 25.-26.09.2023 sa na našej škole uskutočnila zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím – BIELA PASTELKA. Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou prejaviť ľudskú ušľachtilosť a solidaritu. Pomáha hľadať riešenia v často ťažkých situáciách, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Výber farebného papiera na zviditeľnenie bielych línií symbolizuje existenciu možností riešenia situácií nevidiacich a slabozrakých ľudí. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.
Organizátorom verejnej zbierky Biela pastelka je občianske združenie – Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Učia sa na nich bezpečne chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo, pracovať so špeciálne upraveným počítačom s hlasovým výstupom a sebaobslužné činnosti akými sú varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku
Ďakujeme za každý jeden príspevok, všetkým, ktorým nie je osud postihnutých ľudí ľahostajný .
riaditeľka školy
Aj takto chránime seba a prírodu...
Pohyb a pobyt v prírode a jej ochrana bola ústrednou témou účelového cvičenia v dňoch 11. – 12.9.2023. Žiaci Základnej školy Čaklov sa sprvoti v podobe jedného dňa obohatili o vedomosti po teoretickej stránke a následne boli vedomosti zožaté v praktickej zložke. Témami účelového cvičenia boli najmä zásady orientácie v prírode, reakcia rastlín na teplotu ovzdušia, využitie rozdielu denných a nočných teplôt, odhad vzdialenosti do 300 metrov a výšky do 10 metrov, pochod na neznáme miesto s riešením úloh na určovanie vlastného stanovišťa, využitie turistickej mapy a buzoly, ničenie porastov ohňom (chemikáliami), správne zakladanie ohňa, poznávanie drevín v lese a v okolí školy, poznávanie lesných plodov, chránených a liečivých rastlín, konzumácia lesných plodov a rastlín, mierky (náčrtov a máp),meranie vzdialeností na mape a v terén, pomer výšky a šírky s nárastom vzdialeností, zhotovenie jednoduchej pomôcky na odhad výšky a šírky, zemepisný azimut, určenie vlastného stanovišťa podľa mapy, určenie svetových strán podľa núdzových orientačných prostriedkov, prenášanie azimutu z mapy do terénu a z terénu do mapy, sfarbenie živočíchov v prírode, význam prirodzených krovísk a porastu v prírode či využitie prúdenia vzduchu a ochrana pred bleskom, správanie sa k osamelým zvieratám, nebezpečenstvom besnoty, pomoc zraneným zvieratám. Nato nasledovala v praktickej časti príprava pochodu a zhotovenie harmonogramu i náčrtu pochodu aj nácvik poskytnutia pomoci topiacemu sa. Na treťom stanovišti žiaci vyberali a upravovali plochy pre stanovanie i praktickú výstavbu turistického stanu. Štvrté stanovište opisovalo správanie sa pri náleze zraneného mimo obývaného priestoru, na piatom nasledovalo značkovanie turistických ciest a chodníkov. Žiaci si celú akciu užili a s dobrým pocitom obohatení o nové vedomosti a zručnosti sa vrátili domov tešiac sa na účelové cvičenie v máji tohto školského roka.
Mgr. Dáša Kičinová
Takto sa staráme o prírodu
Základná škola Čaklov sa aj tento školský rok 2023/2024 s nadšením opäť zapojila už do 3. ročníka projektu „200 ton z lesa von!“, ktorý organizuje SOŠ drevárska vo Vranove nad Topľou. Dňa 18. 9. 2023 žiaci II. stupňa vyčistili od odpadu okolie školy a blízky les. Nazberali tak spolu 272,5 kg odpadu. Každá trieda vyzbierala niekoľko kilogramov: V. ročník – 89,3 kg, VI. ročník – 85,7 kg, VII. ročník 42,4 kg, VIII. ročník – 35,4kg a IX. ročník – 19,7 kg.
Naša škola sa zapájala do tejto úspešnej a zmysluplnej akcie už od samotného začiatku jej vzniku a s predchádzajúcich ročníkov projektu sa jej žiakom podarilo vyzbierať 1203 kg odpadu. S pribúdajúcimi tohtoročnými kilogramami to činí až 1 475 kg celkového množstva vyzbieraného odpadu. Na tento bohatý úlovok sme veľmi hrdí. Mgr.Ľudmila Saladiaková
Už sme sa všetci tešili...
A je to tu! Po 65 dňoch plných oddychu a ničnerobenia, sme sa opäť stretli na pôde našej školy, v pondelok 4.septembra. Po prázdninách sa priestory školy zaplnili rozhovormi, zážitkami, prežitými 234 žiakmi.
Začiatok školského roka je čas, kedy si dávame záväzky, aby sme dosiahli svoje ciele, je príjemným časom nových začiatkov, nových príležitostí a výziev.
Brány školy sa otvorili pre niekoho po deviatykrát, ale pre 26 prvákov to bola premiéra. Prváci sa zoznámili s novou pani učiteľkou, novými priestormi i budúcimi kamarátmi. Snáď už v tento deň vykročili do ,,nového sveta“ tou správnou nohou a začnú pristupovať k svojim každodenným povinnostiam zodpovedne. Starší žiaci preskúmali svoje staronové triedy, ,,obkukali“ nových učiteľov. Týmto septembrovým pondelkom sa začala opäť desaťmesačná školská púť.
Všetkým učiteľom, učiteľkám, žiakom a žiačkam držíme palce pri plavbe novým školským rokom, plným objavovania, otázok a hľadania odpovedí.
Mgr. Stanislava Juričkovová
Dňa 19. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý bol vyhlásený Svetovou ženskou organizáciou v roku 2000. V súčasnosti sa tento problém snaží zviditeľniť už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín na celom svete.A aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je iba záležitosťou dospelých, aj vy, žiaci musíte poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo, čo sme vyparatili nie je týranie. A čo to týranie vlastne je? Týranie je akékoľvek nenáhodné, neprijateľné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav dieťaťa, prípadne spôsobí jeho smrť.A aby hlas detí bolo ešte viac počuť, naša škola sa pri príležitosti tohto svetového dňa zapojila do podujatia s názvom „Bubnovačka“, ktorá má za úlohu symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Dňa 18. novembra 2022 v čase od 10.00 – 10.30 hod. sa v priestoroch našej školy rozozvučali nielen zvuky bubnov, ale zvuky všetkého možného s čím sa dalo bubnovať. Žiaci si do školy priniesli rôzne varešky, príbory, hrnce, plastové fľaše, ba dokonca bubnovali aj na svojich obedárových miskách. Práve týmto hlasným zvukom sme sa pokúsili upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred rôznymi formami násilia a ubližovania bezbranným. Naša škola sa do Bubnovačky zapojila tento rok už po druhýkrát. Na začiatku tretej vyučovacej hodiny si žiaci po vypočutí rozhlasovej relácie o význame tohto dňa a po vzhliadnutí prezentácie zameranej na danú tematiku sa žiaci do sýtosti vybubnovali v spoločných priestoroch našej školy, ako napríklad chodba, schody, výklenky, telocvičňa a následne sa v triedach s učiteľmi porozprávali, prečo je dôležité chrániť práva a bezpečnosť bezbranných detí. A tak sme týmto síce hlučným, ale podnetným podujatím zabojovali za práva detí na pokojný a šťastný život.
Lebo všetci sme ako kvapky v mori ... keď spojíme sily, vieme urobiť aj veľké vlny. Tak teda, dobubnovania priatelia!
PaedDr. Katarína Havrilová
Dňa 15. novembra sa v našej škole odohral futbalový turnaj, ktorý bol určený pre žiakov 1. stupňa. Tento turnaj sa odohral v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám. Cieľom športového podujatia bolo prilákať deti k športu a snažiť sa o protidrogovú prevenciu. Na turnaji sa zišli žiaci z tried: II. A, II. B, III. a IV. ročník. Svoje sily si zmerali všetky triedy vo vzájomných zápasoch. Celkovými víťazmi turnaja sa stali žiaci IV. ročníka. Na druhom mieste skončili žiaci II. B. Tretie miesto obsadili žiaci III. ročníka. Víťazné triedy boli odmenené diplomom a sladkou odmenou.
Mgr. Marek Tomáš
Divadelné predstavenie
V pondelok 7.11.2022 Divadlo na Predmestí potešilo našich žiakov I. a II. stupňa veselým a netradičným spracovaním Dobšinského rozprávky Stará dievka a čert. Príbeh o starej dievke, ktorá sa chcela vydať a preto sa vybrala cestou necestou, ktorá ju zaviedla až k starej chalúpke, v ktorej žil starý čert. Starého čerta sa jej podarilo poľudštiť a nakoniec sa za neho vydať. Umelcami sa na chvíľu stali aj naši chlapci Lukáš (V. B) a Daniel (VIII. ročník). Rozprávka bola plná chytľavých pesničiek, pri ktorých sme si spoločne zaspievali a zatancovali. Divadelné predstavenie nás všetkých zaujalo a pobavilo. Ďakujeme hercom a tešíme sa na ďalšiu literárnu dramatizáciu.
A čo na to hovorí prvý stupeň?
7. novembra sme sa zobudili do sychravého rána. Po krásnych slnečných dňoch k nám prichádza obdobie novembrových dažďov. Budeme smutní? Určite nie! Počas typických jesenných dní, kedy nebudeme môcť tráviť čas v prírode, nám bude dobrým spoločníkom trebárs kniha. Žiaci I. stupňa majú veľmi radi rozprávky. Svet rozprávok sa im spája s menom významného slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. A práve vďaka Pavlovi Dobšinskému sme mali aj v tento pochmúrny deň úsmev na tvári. Do kultúrneho domu v našej obci Čaklov zavítali profesionálni herci, ktorí divadelne stvárnili rozprávku Pavla Dobšinského Stará dievka a čert. Ich herecký výkon bol ohromujúci. Žiaci tlieskali, smiali sa, spievali... Počas predstavenia sme sa ocitli v chalúpke čerta, do ktorej zavítala aj stará dievka. Opäť sme sa presvedčili, že láska dokáže zázraky. Dokonca čerta poľudští a zo starej dievky sa stane krásavica. Po príchode do školy sme si prečítali aj iné rozprávky Pavla Dobšinského. A čitateľská jeseň môže začať.Žiaci sľúbili, že do rúk vezmú nielen učebnice, ale zavítajú aj do našej školskej knižnice a začnú čítať so záujmom a potešením. Naši prváčikovia majú po dnešku výbornú motiváciu naučiť sa konečne čítať. A tí starší snívať, možno, že aj o hereckom povolaní. Tak dočítania priatelia...