Navigácia

  • Krásne prázdniny

    Krásne prázdniny

    Všetkým našim žiakom želáme krásne prázdniny plné nezabudnuteľných zážitkov, našim učiteľom a prevádzkovým zamestnancom veľa oddychu. Stretneme sa opäť v septembri v átriu našej krásnej školy.

     

    riaditeľka školy

  • Rómsky literárny festival RomLIT - beseda

    Dňa 24. 06. 2022 (piatok) sa na našej škole uskutočnila beseda v rámci projektu Multifunkčné centrum. Na pôde našej školy sme privítali hostí, ktorými boli Mgr. Art. Františka Baloga – rómsky herec, člen činohry Štátneho divadla Košice od roku 2010. Predtým absolvoval VŠMU 2009. V roku 2016 založil vlastné divadlo actor Košice kedy sa začal venovať autorskej literatúre. Od roku 2021 založil divadlo PárnoKalo Košice. Divadlo sa zameriava na projekty medzinárodného rómskeho divadelníctva a Lucia Laura Feketeová Balog – absolventka Hotelovej akadémii rok 2020 Ochotníčka herečka v Divadle actor od roku 2018. Získala cenu za najlepší ženský herecký výkon na divadelnom festivale Akademický Prešov 2021 udelenou cenou kritikov. Je spoluzakladateľkou Divadla párnaKala Slovakia, v ktorom participuje ako manažér projektu.

    Tejto besedy sa zúčastnili žiaci piateho ročníka našej školy. Cieľom bolo predstaviť ľudí z rómskych komunít a centier, ktorí sú dnes úspešní a známi. Títo hostia sa predstavili žiakom, predviedli im aj krátku divadelnú hru, ktorá ich veľmi pobavila. Žiaci mali možnosť zapojiť sa do tejto besedy, ukázať čo sa v nich skrýva, či už to bola poézia, taktiež dialóg, ktorí žiaci viedli medzi sebou po rómsky a následne ďalší žiak to preložil po slovensky. Ďalej mali možnosť zaspievať pieseň po rómsky.

    Žiakov táto beseda veľmi zaujala, pobavila, odchádzali plní zážitkov a dojmov. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť privítať medzi sebou týchto hostí.

  • MDD

    A bol nám veselo...

    Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne oslavuje každoročne 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952.

    Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD, avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách.

    1. júna ani deti ZŠ Čaklov neboli ukrátené o oslavu  jedného z najkrajších dní roka. Deň detí sme oslávili na čerstvom vzduchu športovými aktivitami, ktoré vyčarovali úsmev na všetkých detských tvárach. Ale aj tvárach učiteľov. Aj tento rok sme sa snažili vymyslieť disciplíny, ktoré by žiakov hlavne zabavili. Zo školského dvora sa ozývalo povzbudzovanie do celého okolia.  Zo žiakov I. stupňa sa stali  bojovní Sparťania, no nedali sa zahanbiť ani žiaci II. stupňa. Žiaci II. stupňa okrem športových aktivít vyrábali nádherné náramky priateľstva, ktorými určite potešili nie jedno srdiečko. Akčne nabitý program vyvrcholil sladkou čokoládovou fontánou a búrlivým potleskom detí. Deti odchádzali domov so sladkou odmenou, medailami a krásnymi náramkami priateľstva, ktoré im budú pripomínať túto opäť vydarenú školskú akciu.

    Pamätajme...

                                                                                               Otec je hlava rodiny, mama krkom a deti sú jej srdcom.

     

  • Výsadba stromčekov v areáli ZŠ

  • DEŇ MATIEK

     

    Blahoželáme našim mamičkám a posielame im kytičku uvitú z pesní a básní ich, ale aj našich detí......

  • DEŇ ZEME

    Projekt: "200 ton z lesa von"

    Za čistejšiu a krajšiu

     

    V piatok 22. apríla si svet pripomína deň Zeme. Ekologicky motivovaný sviatok upozorňuje ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a podnecuje k diskusii o možných riešeniach ako zabrániť znečisteniu. Je to príležitosť upriamiť pozornosť detí na našu planétu, prírodu a životné prostredie a ich ochranu.

    Čo by sme mohli darovať a želať planéte Zem? Veľa dobrých ľudí, čerstvý vzduch, čistú vodu, zelené lesy, úrodné polia, zdravé Slnko, ktoré nám vleje energiu do žíl aj mysle, všetkého dobrého tak akurát, ani veľa ani málo.

    Preto sme aj my, na našej škole v piatok oslávili tento deň rôznymi aktivitami. Ani našej škole  nie je ľahostajný osud našej Zeme. Dôležité však je to, že naši žiaci sa starajú o prírodu nielen na Deň Zeme, ale  získavajú kladný vzťah k prírode  počas celého školského roka. Deň Zeme si pripomíname v priebehu školského roka pravidelne  a to nielen v rámci edukačného procesu, ale aj v podobe rôznych aktivít v rámci programu Zelená škola a ďalších kreatívnych činností. Ráno sme začali tvorivou činnosťou a žiaci na prvom stupni napísali na balóniky rôzne pozdravy planéte Zem, ktoré neskôr poslali ...

    Nakreslili plagáty a vytvárali školské projekty venované téme „Doba rozkladu odpadu“ Triedny učitelia vysvetlili žiakom prečo vznikol deň Zeme a na hodinách si pozreli zaujímavý dokument o Histórii vzniku dňa Zeme.

    „Za čistejšiu a krajšiu“

    Týmto heslom sme začali ďalšiu časť dňa. Všetci žiaci našej školy sa spoločne zapojili do projektu 200 ton z lesa von, ktorý zastrešuje Stredná odborná škola drevárska, Vranov nad Topľou. Cieľom tohto projektu je vzbudiť u mladých ľudí záujem o čistotu životného prostredia vo svojom okolí a zodpovednosť za jeho stav pomocou zapojenia sa čo najväčšieho počtu základných a stredných škôl do očisty lesa. A tak sme neváhali vyhrnuli sme si rukávy a pustili sme sa do práce. Spoločnými silami sme vyčistili nielen areál a okolie školy ale aj lesný porast v blízkosti našej školy. A veru sa nám to aj podarilo. Spoločne sme vyzbierali 468 kilogramov odpadu. Našli sme všeličo - od malej mince, cez pneumatiky, kovové predmety, papier, igelity, polystyrén, sklo ale najzaujímavejším odpadom bol starý matrac. Naozaj sme sa čudovali čo všetko sú ľudia schopní odhodiť do prírody a pritom si neuvedomiť ako ohrozujú svoje životné prostredie.

    Školskú akciu sme ukončili rôznymi enviroaktivitami. Najmladší žiaci ozdobili chodníky našej školy krásnymi kresbami planéty Zem. Tretiaci a štvrtáci sa pustili umeleckým smerom LandArtu a vytvorili krásne obrázky Slnka, ryby, rôznych nadpisov Zem, pri ktorých ako materiál použili púpavy, fialky, kamienky, konáriky, skrátka všetko čo im príroda ponúkla. Deň sme ukončili športovými aktivitami pri ktorých si deti spoločne zasúťažili. Takto prežitý deň sa nám veľmi páčil a už sa tešíme na ďalšiu čistiacu akciu.

     

     

     

  • Medzinárodný deň Rómov

  • Podporujeme konzumáciu ovocia aj zeleniny

    Projekt  Čerstvé hlavičky

    Naša škola sa zapojila do projektu Čerstvé hlavičky. Cieľom tohto projektu je zvýšiť konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny u žiakov. Víťazná škola môže získať ovocie a zeleninu od spoločnosti Kaufland na celý školský rok 2022/2023 na týždennej báze.

    Hlasovanie bude prebiehať v termíne od 28. 4. 2022 do 1. 6. 2022 na stránke www.cerstvehlavicky.sk. Návštevník, ktorý sa rozhodne zapojiť do hlasovania sa na stránke pri prvej návšteve zaregistruje. Pri registrácií má na výber z dvoch možností: cez Facebook alebo cez e-mail. Návštevník bude následne vyzvaný na zadanie telefónneho čísla, na ktoré bude zaslaná overovacia SMS s vygenerovaným kódom. Po zadaní správneho kódu z SMS sa dokončí registrácia. Návštevník môže hlasovať v jeden deň iba jedenkrát.

    Milí žiaci, 

    týmto vás chcem všetkých vyzvať, aby ste podporili našu školu svojim hlasom. Zapojte aj svojich rodičov, kamarátov a známych, aby sme spoločnými silami získali čo najviac hlasov pre našu školu. stačí, ak kliknete na tento link.

    link: https://www.cerstvehlavicky.sk/

  • Projekt FAST HEROES

    Zdravie je to najcennejšie čo máme. Je preto mimoriadne dôležité, aby sme sa ho snažili chrániť. Jedným zo spôsobov je včasná diagnostika a rozpoznanie zdravotného problému. Preto sme sa v tomto školskom roku rozhodli zapojiť do výnimočného projektu pod záštitou World Stroke Organization s názvom FAST HEROES.
         Je to medzinárodný projekt zameraný na budovanie povedomia o cievnej mozgovej príhode. Jeho hlavným cieľom je zaistiť, aby aj žiaci mladšieho školského veku poznali hlavné príznaky pri cievnej mozgovej príhode a mohli tak vhodným spôsobom ovplyvniť prvú pomoc. 
         Program je rozdelený na päť častí, pričom jedna časť trvá jednu hodinu týždenne. Toto vzdelávanie s orientáciou na konkrétny cieľ bude uskutočňované  prostredníctvom série vzdelávacích aktivít, ktoré majú pedagogický, zábavný a hravý charakter a primárne sú zamerané na mladší školský vek v rozpätí od 5 – 9 rokov. Deti budú mať vo vzdelávacom procese ako svojich súputnikov 4 superhrdinov:

    1. FERO – VTIPNÁ TVÁR – oboznámi žiakov s príznakom CMP – poklesnutou tvárou

    2. ADAM – AKČNÁ RUKA – oboznámi žiakov s príznakom CMP – oslabenou rukou

    3. SOFIA – SPEVÁČKA– oboznámi žiakov s príznakom CMP – s nesúvislou rečou 

    4. TOMI – TRÉNUJÚCI ČAS– oboznámi žiakov s číslom tieňového volania 112


         Každý superhrdina prostredníctvom videa oboznámi deti s jedným z príznakov mozgovej príhody a zároveň ho prepojí číslom 112 – celoeurópskym číslom tiesňového volania. Splnenie misie bude spočívať v tom, že sa žiaci každý týždeň prihlásia na webovú stránku FAST HEROES, pozrú si video týždňa, kde splnia týždennú misiu. Táto misia spočíva v plnení zábavných interaktívnych úloh, ktoré síce majú edukatívny charakter, ale zároveň sú hravým a pútavým vzdelávacím zdrojom.
         Žiaci okrem edukačných videí a interaktívnych hier budú mať k dispozícii aj pestrý , tematicky zameraný pracovný zošit, ktorý je plný zaujímavých úloh, hlavolamov, aktivít a didaktického materiálu k jednotlivým aktivitám. Informácie o projekte budú zverejnené na webovej stránke našej školy, ako aj na nástennom paneli na 1. poschodí starej budovy. 
         Výstupom projektu bude zrealizovanie hlavných aktivít, vybudovanie základného povedomia o cievnej príhode a jej príznakoch a aktívna účasť žiakov na webovej stránke FAST HEROES.
          Veríme, že zaradením takejto formy multimediálneho vzdelávania sa o nebezpečenstve a o potrebe včasnej intervencie pri cievnej mozgovej príhode si žiaci zlepšia aj svoje vlastné „superschopnosti“, medzi ktoré nepochybne patrí učenie a zdieľanie osvojených vedomostí. 
    Lebo najdôležitejším cieľom tejto osvety je pochopiť, že zdieľanie vedomostí môže zachrániť ľudské životy.  

    PaedDr. Katarína Havrilová
     

  • Beseda s Matejom Zámečníkom

    „Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný ...“ 
    Seneca

    Dňa 29. marca 2022 sme v duchu tohto citátu v našej škole privítali ekoaktivistu a spisovateľa Mateja Zámečníka, ktorý je autorom viacerých detských kníh s ekologickou tematikou. Medzi tie najznámejšie patria napríklad: Nakresli si príbeh, Zábudlivé ginko, Nezábudka a Divozel. Interaktívnej besedy sa zúčastnili žiaci 3. ročníka a IV.A a na základe ich pozitívnych ohlasov môžeme konštatovať, že táto zaujímavá a pútavá beseda sa im náramne páčila. Hneď v úvode, po vzájomnom predstavení sa, pán spisovateľ poskytol priestor žiakom, aby ukázali, čo všetko vedia o tom, ako vzniká kniha. Zároveň preukázali svoje vedomosti o uplatnení ekológie v každodennom živote. Na oplátku za preukázané poznatky sa od pána spisovateľa dozvedeli o mnohých ďalších spôsoboch šetrenia elektrickej energie, pitnej vody, o ochrane ovzdušia a životného prostredia ako takého. Teoretický výklad bol spestrený využitím rôznych názorných pomôcok, akými boli rôzne ekologické alternatívy predmetov každodennej potreby vyrobené z plastu – napríklad textilná a kompostovateľná taška, papierová tácka a pohár, drevený príbor, kovová a papierová slamka a podobne. Aj predstavenie svojich kníh poňal autor tvorivo a deťom knihy predstavil prostredníctvom vlastného čítania najzaujímavejších úryvkov, na ktoré plynulo tematicky nadviazal realizáciou rôznych interaktívnych aktivít. Snáď najzaujímavejšou bola aktivita, kde úlohou žiakov bolo reálne triedenie odpadkov do 3 základných separačných skupín – plasty, papier, sklo.  V rámci besedy sa žiaci dozvedeli aj to, že každá nepotrebná vyhodená vec, môže dostať druhú šancu, a to prostredníctvom recyklácie. Žiakov najviac zaujal fakt, že z použitej zubnej kefy tak môže vzniknúť úplne iný predmet dennej potreby, ako napríklad plastový odpadkový kôš. 

    V závere besedy pán spisovateľ žiakom odhalil pripravené prekvapenie, ktoré im sľúbil v úvode. A čo bolo tým veľkým prekvapením? Bol to kompaktný vermikompostér so živými kalifornskými dážďovkami, ktoré dokážu obyčajné odpadky premeniť na úžasne užitočný, výživný kompost. 

    A tak, prostredníctvom interaktívneho stretnutia sa žiaci hravou formou oboznámili s jednoduchým, no veľmi prospešným cyklom recyklácie, ako aj s významom tohto kolobehu pre život človeka i celej našej planéty. 

    Do recyklovania priatelia!

    PaedDr. Katarína Havrilová

  • Deň zápasu za ľudské práva

    Ľudské práva patria každému z nás ... 25. marec je pamätným dňom, kedy si pripomíname výročie Sviečkovej manifestácie. Sviečková manifestácia, ktorá sa konala dňa 25.3.1988 bola pokojným protestom za dodržiavanie občianskych a náboženských práv a slobôd v niekdajšom Československu a patrí medzi také udalosti v slovenských dejinách, ktoré sa radia k medzníkom boja za demokratizáciu slovenskej spoločnosti. Túto odvahu ľudí vzoprieť sa totalitnému režimu možno považovať aj za akýsi spúšťač pádu komunizmu, ku ktorému došlo po udalostiach 17. novembra 1989.

    A preto sa 25. marec 2022 niesol na Základnej škole v Čaklove v duchu tohto pamätného dňa. Pre žiakov bolo v rámci projektového vyučovania pripravených množstvo aktivít, ktorými si pripomenuli dôležitosť a význam boja za ľudské práva.

    Najmladší žiaci si pri aktivite „Korytnačka“ uvedomili dôležitosť sebaovládania a zábavnou formou sa oboznámili so svetovým kódexom detských práv, pozreli si ľudsko-právne orientovanú rozprávku a vytvorili nádherné žiarivé slnká ľudských práv. Zároveň si pri vytváraní a rešpektovaní vlastných pravidiel triedy pripomenuli ich význam pre vzájomnú spoluprácu a pozitívnu klímu v triede. Na hodinách slovenského jazyka tvorili básne o Práve na život, na rodinu či na vzdelanie. Na čítaní mohli žiaci uplatniť svoju kreativitu pri výrobe záložiek so symbolom slobody - holubicou, ktoré im budú neustále pripomínať ich základné práva. Štvrtáci na hodinách slovenského jazyka rozdeľovali podstatné mená súvisiace s právami detí a v hre „Charakteristiky“ zistili, že napriek tomu, že je každý iný, je množstvo vecí, ktoré ich spája. Na hudobnej výchove mali žiaci možnosť vypočuť si známu pieseň „Náš svet je pestrý“. Starší žiaci v úvahách vyjadrili svoje postoje k ľudským právam, predniesli návrhy ako za ne bojovať a svoju fantáziu využili aj pri tvorbe komiksu. V rámci projektového vyučovania si štvrtáci prostredníctvom aktivity „Práva a zodpovednosti“ osvojili nielen svoje práva, ale aj povinnosti. Na hodinách výtvarnej a technickej výchovy žiaci tvorili plagáty o ľudsko-právnych témach a na etickej výchove nachádzali riešenia svojich problémov prostredníctvom hry „Lietajúce taniere“. Svoju slovnú zásobu v oblasti danej tematiky si obohacovali aj na hodinách anglického jazyka, kde po vzhliadnutí videí vytvorili nádherné plagáty s heslami v angličtine. Šiestaci na hodinách geografie vytvorili mapu sveta, v ktorej označili krajiny, kde najčastejšie dochádza k porušovaniu základných práv ľudí. Ani na hodinách matematiky to nebolo v tento deň inak a žiaci vytvárali a riešili mimoriadne zaujímavé slovné úlohy s touto tematikou. Okrem všetkých spomínaných zábavných a poučných aktivít, ktoré nás sprevádzali celým týmto výnimočným projektovým dňom mali žiaci vo vestibule k dispozícii pripravené prezentácie o význame ľudských práv a práv dieťaťa, z ktorých sa mohli dozvedieť ešte omnoho viac.

    Každý z nás má rovnaké právo na život. A život je ako beh cez prekážky. Niektoré sú ľahké, tie zvládame hravo. No občas prídu aj tie ťažké, ale my ich musíme prekonať, pretože každý z nás je strojcom vlastného šťastia. Stanovené ľudské práva sú nám pri tomto životnom behu často veľmi nápomocné, no nesmieme zabúdať ani na pravdivosť výroku, ktorý vyslovil slávny spisovateľ Jean Jaques Rousseau: "Naša sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého".

    PaedDr. Katarína Havrilová

  • Voda je zdrojom života

    Voda je najrozšírenejšou látkou na Zemi. Je neodmysliteľnou súčasťou života. Je zdrojom pre zabezpečenie výživy ľudí, súčasťou biosféry, dôležitou energetickou a priemyselnou surovinou a súčasťou poľnohospodárskej a lesnej výroby. Taktiež plní dôležitú podmienku čistoty, hygieny a zdravia ľudí.  

    Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname dňa 22. marca, sme v našej základnej škole realizovali mnoho edukačných aktivít zameraných práve na túto tému. 


    Tento deň sme začali krátkou prezentáciou o význame vody pre celkový život na planéte Zem. V triedach si potom žiaci vytvorili vodný bar, v ktorom si mohli nabrať nielen čistú vodu, ale taktiež vodu ochutenú rôznym ovocím. Takto mali možnosť zistiť, že čistú vodu je možné získať priamo z vodovodného kohútika a nezaťažovať životné prostredie zbytočným používaním plastových fliaš. Zároveň si uvedomili, že čistá voda je pre zdravie lepšia než tá sladená a že ňou zaženú smäd omnoho lepšie.

    Pri výučbe matematiky žiaci pracovali s edukačným programom, pri ktorom násobili a delili čísla s kamarátkou kvapkou.

    Hodiny anglického jazyka sa počas Svetového dňa vody spestrili tvorbou plagátov s názvom WORLD WATER DAY. Na plagátoch žiaci prezentovali to, kde všade sa môže voda použiť. Takto si pritom zdokonalili slovnú zásobu a naučili sa používať nové frázy. 

    Vo výtvarnej výchove žiakom pomocou ilustračných obrázkov a videí vysvetlili učitelia ako funguje neustále sa opakujúci vodný cyklus prírody. Žiaci potom tento cyklus sami znázorňovali na výkresoch. Mladší žiaci si tiež vyskúšali rôzne pokusy a aktivity s vodou, pri ktorých sledovali vyparovanie vody a tvorbu kryštálov soli, porovnávali rôznu hustotu vody pomocou vajíčka ponoreného najprv do čistej, a potom do slanej vody.

    Na hodinách biológie a prírodovedy sa naopak dozvedeli niečo viac o vodnom ekosystéme a tom,  ako  sa rastliny, živočíchy a neživé prírodniny patriace doň navzájom ovplyvňujú a závisia na sebe. Spolu s učiteľmi si pripomenuli, aké správanie človeka nie je vhodné, a ako majú nesprávne zaužívané zvyky človeka závažné dôsledky na vodný ekosystém. Žiaci v rámci toho vyčistili brehy potoka, ktorý obmýva areál našej školy. Takto mali možnosť názorne zistiť pôvodcu znečistenia, akým spôsobom dochádza k znečisťovaniu, a či v takto znečistenom prostredí môžu riadne rásť rastliny, alebo žiť živočíchy. 

    Ani hodiny geografie neobišla voda. Žiaci si pripravili pojmovú mapu zameranú na vodstvo Ázie. Zistili, do ktorých úmori sa vlievajú rieky v Ázii. Taktiež sa oboznámili s najväčším a najhlbším jazerom na tomto kontinente. V závere hodiny spočítavali koľko riek máme na Slovensku.

    Hodiny chémie poskytli viacero tém na rozhovor. Pani učiteľka žiakom vysvetlila chemické zloženie vody, spôsoby akými dochádza k jej znečisteniu, to ako fungujú čističky odpadových vôd, ale aj zloženie a vplyv chemických čistiacich prostriedkov na celkovú kvalitu vody a životného prostredia. V rámci výučby si žiaci taktiež vyskúšali rôzne pokusy. Do vody napríklad nasypali korenie, ktorého sa najprv dotýkali suchým prstom a potom zase prstom na ktorom bol kus mydla aby sledovali ako sa korenie od neho odpudilo. Skúšali aj vlastnosti vody, ktorá ochladzovala ňou naplnený balón, keď k nemu priložili horiacu sviečku. Balón vďaka vode, ktorá bola v jeho vnútri nezhorel. Rovnako skúmali aj príjem vody kapilárami bielych tulipánov, ktoré sa po položení do vody s modrým a červeným farbivom zafarbili do modra a červena. Taktiež si žiaci vyskúšali aj pokus s horiacou sviečkou položenou v miske vody a prikrytou pohárom. Sledovali pritom ako sa voda pomaly presúva pod pohár, ale aj to, ako sviečka postupne hasne z dôvodu nedostatku kyslíka potrebného pre horenie. 

    Prváci sa zabávali najviac. Pani učiteľka im pripravila zaujímavé aktivity. Napríklad aktivitu Stratené kvapky, kde žiaci mali zo spodnej časti stoličky prilepené obálky s kvapkou vody, na ktorej boli napísané príklady. Na začiatku hodiny si spoločne prečítali príbeh o smutnom mráčiku a jeho stratených kvapkách. Žiaci neskôr kvapky pod stoličkou objavili a mohli počítať – pomôcť smutnému mráčiku. Kvapky s vypočítanými príkladmi neskôr lepili na papier na tabuľu pod mráčik, ktorý na konci už bol šťastný že má svoje stratené kvapky. Na hodine prvouky  si vyskúšali pokus s olejom, potravinárskym farbivom a vodou, nazvaný Farebný dážď a bublinky. Žiaci pozorovali, ako sa všetky 3 tekutiny nezmiešali spolu, ale vytvárali sa bublinky – farebný dážď. Nakoniec každý žiak dostal omaľovánku s veľkou kvapkou vody, ktorú si vyfarbili podľa vlastnej fantázie. 

    Deň vody takto prežila naša škola veľmi príjemne. Spolu so žiakmi sme si pripomenuli dôležitosť vody, potrebu jej ochrany, ako aj to, že získané poznatky prepojené s praktickými krokmi môžu prispievať k zlepšeniu životného prostredia, ale i medziľudských vzťahov a života vôbec. Spoločnými aktivitami sme opäť získali mnoho nových a zaujímavých poznatkov o najvzácnejšej tekutine na Zemi. 

  • Jar rukami našich žiakov

    Jar nie je len jedným z ročných období roka. Je to akoby aj začiatok nového života. Je to čarovný čas, kedy príroda okolo nás začína ožívať.

    Jar je to aj čas skvelej nálady, úsmevov, šťastia a lásky.  To, že to tak naozaj v živote je, vidno to aj na našich žiakoch a zamestnancov školy. Ak vojdete v tomto ročnom období do priestorov našej školy, zaiste sa o tom aj presvedčíte. Jar akoby svojím prvým jarným vánkom vniesla do vnútra našich školských priestorov časť svojej jarné prírody - svojej jarnej krásy.

    Tvorivo, s radosťou a horlivosťou sa uplynulé dni venovali naši šikovní žiaci príchodu jari. Na hodinách vyrobili nápadité dekorácie, z ktorých spravili nádhernú výstavku , ktorú si môžu všetci návštevníci pozrieť vo vestibule našej školy.

    Výstava ponúka pestrú paletu symbolov jari i Veľkej noci, ktoré potešia každé vnímavé oko.

    Ing.D.Slepáková

  • Medzinárodný deň lesov 2022

    21. marca sme si opäť pripomenuli Medzinárodný deň lesov. Aktivity vykonávané pri príležitosti tohto dňa slúžili deťom predovšetkým ako základ pre lepšie pochopenie významu našich lesov. Lesy pomáhajú udržiavať zdravé ovzdušie, pôdu, vodu a zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení najväčších výziev, ktorým čelíme dnes, ako sú klimatické zmeny, eliminácia hladu a udržateľnosť mestských a vidieckych spoločenstiev. Počas tohto dňa sa učitelia venovali týmto témam na vyučovaní významnejšie. V diskusiách sa rozprávali hlavne o tom, čo nám les môže okrem oddychu a relaxácie poskytnúť. Tým, že lesy budeme udržiavať a chrániť, poskytnú nám mnoho možností na využitie. Jednou z takýchto možností je aj recyklácia materiálu. Žiaci sa naučili, že drevo sa dá použiť na rôzne účely s menším dopadom na životné prostredie ako mnohé alternatívne materiály. Drevo použité raz, možno znovu použiť a recyklovať, čím sa predlžuje jeho životnosť a ďalej sa znižuje jeho materiálová stopa. Lesnícky sektor vytvára pracovné miesta pre najmenej 33 miliónov ľudí sveta a lesné produkty využívajú miliardy obyvateľov našej planéty. Táto téma žiakov veľmi zaujala aj z iného uhla pohľadu. Žiaci na druhom stupni už totiž uvažujú o výbere svojho povolania práve v tejto oblasti. Na hodinách biológie v okolí školy tiež rozpoznávali a určovali druhy a vlastnosti stromov. Drevo dobre poznajú hlavne chlapci, ktorí s ním pracujú nielen doma ale aj v škole na hodinách techniky a pracovného vyučovania. Vyrábajú tam počas celého roka krásne výrobky z dreva. Žiaci prvého stupňa nám zase nakreslili vydarené plagáty na tému les. Aj oni už dobre ovládajú poznatky o dôležitosti a ochrane lesa a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých lesov. Tieto poznatky tak môžu zužitkovať nielen v prospech súčasných, ale aj  budúcich generácií.

    Mgr. Ľudmila Saladiaková

  • Deň ľudovej rozprávky 2022

    Rozprávka je krátky prozaický, zriedkavo veršovaný útvar, vymyslený príbeh, ktorý má za cieľ čitateľov alebo poslucháčov poučiť a tiež pobaviť. Podľa autorstva delíme rozprávky na ľudové a autorské. Ľudové rozprávky patria k najstarším a najrozšírenejším formám ústnej ľudovej slovesnosti. Majú najrozmanitejší obsah v závislosti na dobe a spôsobe života. Každý národ, ale aj menšie socioskupiny odrážali svoj spôsob života, vzťahy, dobro a zlo, lásku a nenávisť... vo fiktívnom či fantastickom príbehu, satiricky alebo humorne, kde hrdinovia prekonali útlak, biedu a chudobu a svojou dobrosrdečnosťou a mravnosťou víťazia nad zlom, úkladmi ľudí, drakov, šarkanov a iných tvorov. 16. marec patrí už tradične ľudovej rozprávke. Prečo? Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov a klasikov svetovej literatúry a folkloristu sa koná 16. marca Deň ľudovej rozprávky. Stal sa neoficiálnym sviatkom rozprávky, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice v roku 2008 pod názvom Slovensko Dobšinskému, konanej pri príležitosti 180. výročia jeho narodenia. Kúzlo ľudových rozprávok ožilo 16. marca aj medzi žiakmi našej školy. Od nultého až po 9. ročník sa z nich svojou šikovnosťou a prejavenými vedomosťami mohli stať králi ľudových rozprávok. A keďže nemáme núdzu o šikovných žiakov, z každej triedy odchádzal v závere vyučovania korunovaný kráľ ľudových rozprávok 😊. Žiaci počas vyučovacích hodín zbierali do svojich truhličiek mince, ktoré získavali nielen vo vedomostných súťažiach. V rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti pracovali inovatívnymi vyučovacími metódami (Cinquain, Brainstorming, Pavučina, Kocka, I.N.S.E.R.T, riadené čítanie, Vennov diagram...) a didaktickými hrami (Portréty, Popletená rozprávka, Básnička, Pyramída, Myslím si dielo, Puzzle,  Kto som?...)  s ľudovými rozprávkami (Zlatovláska, Janko Hraško, O dvanástich mesiačikoch, Ružová Anička, Nebojsa, Zlatá priadka, Popolvár najväčší na svete...). Naša fotogaléria je dôkazom, že žiaci Základnej školy Čaklov sa počas vyučovacích hodín vôbec nenudia a každodenne odchádzajú domov plný zážitkov a nových vedomostí. 16. marca opäť raz zvíťazilo dobro nad zlom.

    Mgr. Jana Urbanová

  • Týždeň slovenských knižníc

    Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc vyhlasujú každoročne pre slovenské knižnice Týždeň slovenských knižníc. Tento rok  sa uskutočnil v dňoch 28.2. – 6. 3. 2022 pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých. Podujatie pritom zachováva svoj základný, tradičný cieľ: Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.

    Nebolo to inak ani v našej Školskej knižnici, kedy sme sa rozhodli, že náš Týždeň slovenských knižníc začne v pondelok, 28.februára vo všetkých triedach rozprávkami a rozprávkovými postavami, ktoré všetci dobre poznáme. Žiaci si mali pripraviť zoznam obľúbených rozprávok, príbehov, bez ktorých si už nevedia predstaviť svoj voľný čas. Veď ako je lepšie tráviť čas.  Vo vyšších ročníkoch si učitelia pripravili krátke besedy o autoroch kníh, ktoré pozná  asi každý teeneger. Utorok, 1.marca začal mesiac kníh čitateľským maratónom. V každej triede si žiaci vypočuli príbehy Danky a Janky, príbehy o psíčkovi a mačičke, Dokonalej Kláre, gréckych bohoch, Maroškovi, ryšavej Anne a nesmieme zabudnúť na Harryho Pottera a jeho nezvyčajnom čarodejníckom boji. V stredu sme sa trošku zahrali. Žiaci si nakreslili literárnu postavu, rozprávkovú postavu, ale ,, zabudli“ napísať meno a úlohou spolužiakov bolo hádať meno postavy. V neposednom čítaní sa zapotila ľavá a pravá hemisféra, pri nej dieťa nemohlo sedieť a tíško počúvať, ale  malo dovolené poskakovať, tlieskať, búchať a robiť čokoľvek, na čom sa vopred dohodlo. Pred čítaním príbehu si vybrali tri slová, ku ktorým priradili nejaké pohyby. Zakaždým, keď dieťa počulo niektoré zo zvolených slov, muselo urobiť dohodnutý pohyb. V úlohe s názvom  Spoločné vytváranie príbehu, učiteľ povedal úvod k nejakému príbehu. Každý žiak v triede dopovedal jednu vetu a to tak, aby sa dej v príbehu stupňoval, zauzľoval. Príbeh sa v triede rozprával dovtedy, kým žiaci nenájdu vhodný záver. Na hodinách slovenského jazyka sa experimentovalo, kedy sa kladné postavy príbehov sa zrazu zmenili na záporné a naopak. Nových Hviezdoslavov, či Hevierov sme objavili počas Týždňa slovenských knižníc. Učiteľ vynechá slová veršov  básne a úlohou žiakov bolo doplniť slová podľa svojej fantázie a intuície. Štvrtok sa niesol v znamení vedomostných kvízov. Pre žiakov boli pripravené kvízové otázky, ktoré rozvinuli čitateľskú gramotnosť. Štvrtok na druhom stupni sa zmenil na kreatívne dielne. V piatom a šiestom ročníku sa žiaci zmenili na knihovníkov, ktorí sa  postarali o poškodené knihy. Vytvorili si obaly z použitých starých letákov. Dotvorili si ich tak, aby na prvý pohľad bolo jasné, čo za kniha sa skrýva pod týmto obalom. Siedmaci, ôsmaci a deviataci zrecyklovali staré oblečenie a ,,bezpárové“ ponožky a vytvorili bábky, maňušky, ktoré sa budú dať použiť na ďalšie dramatizácie rôznych príbehov.

    Mgr. Stanislava Juričkovová

  • Duálne vzdelávanie - Vzdelávaj sa a zarábaj! (online exkurzia)

    "Vzdelanie má trpké korienky, ale sladké plody."
                                                                                         (Aristoteles)

     

    O vzdelaní, o rôznych typoch vzdelávania, ako aj o prepojení teórie s praxou sa dňa 8.2.2022 mohli dozvedieť aj žiaci nášho 8. a 9. ročníka, ktorí boli účastníkmi online exkurzie s názvom Duálne vzdelávanie – „Vzdelávaj sa a zarábaj!“. Tento zaujímavý a aktuálny webinár, ktorý sa v spolupráci s p. Jurajom Kučerom konal v online priestore pod záštitou spoločnosti FALKE Slovakia s.r.o., žiakom končiacich ročníkov priblížil hlavné úlohy a aktivity projektu Duálne vzdelávanie na stredných školách a jeho úlohu v oblasti pracovného trhu. Dozvedeli sa tiež, že duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy žiakov na výkon povolania, ktorým získavajú vedomosti, zručnosti a schopnosti potrebné pre budúce povolanie. Dáva žiakom „náskok“ v praxi a pracovných skúsenostiach a množstve ďalších výhod od 1. ročníka po ukončenie štúdia. 

    Po úvodnom oboznámení žiakov s princípom a významom duálneho vzdelávania sa slova ujala p. Jana Kopilecová, ktorá žiakom predstavila pletiarenskú spoločnosť zameranú na výrobu funkčnej i estetickej módy – FALKE – ktorá sa už 4 roky v rámci duálneho vzdelávania podieľa na spolupráci 
    s SOŠ Jána Antonína Baťu vo Svite. Žiaci sa tak prostredníctvom prezentácie dozvedeli o zameraní firmy, o stručnej histórii jej vzniku a o jej zakladateľovi. 

    Taktiež boli oboznámení s benefitmi štúdia v duálnom vzdelávaní, akými sú najmä preplácanie dopravy, ubytovania, stravy a bezplatné poskytnutie pracovného odevu. Významným prínosom tohto druhu štúdia je tiež pridelenie duálneho inštruktora, ktorý žiaka sprevádza a usmerňuje v úvode štúdia a poskytuje mu všetky potrebné informácie a praktické skúsenosti. V rámci duálneho vzdelávania na tejto SOŠ majú žiaci taktiež možnosť pravidelne navštevovať burzy práce pre stredné školy. 

    Online exkurzia sa aj naďalej niesla v duchu príjemnej diskusie, no tentokrát s čerstvým absolventom duálneho vzdelávania – Samuelom, ktorý žiakom poskytol množstvo praktických rád a odporúčaní v oblasti tohto typu štúdia. Na základe vlastných skúsenosti všetkým prítomným ôsmakom a deviatakom predstavil výhody štúdia v duálnom vzdelávaní, akými nepochybne sú: prax počas štúdia, zárobok, skúsenosti, budovanie zodpovednosti, naštartovanie kariéry a zaručené pracovné miesto po skončení štúdia u zamestnávateľ, u ktorého prebieha prax.

    Žiakov tiež oboznámil so svojou súčasnou náplňou práce, ako aj s ďalšími možnosťami štúdia na tejto strednej škole a v zahraničí.

    V závere tejto zaujímavej a prínosnej exkurzie sa žiaci prostredníctvom kladenia otázok v chate webináru dozvedali konkrétne odpovede, ktoré sa často týkali dĺžky trvania praxe v jednotlivých ročníkoch, možností absolvovania letných brigád, potreby poznania cudzieho jazyka a podobne.

    Žiaci opúšťali online priestor exkurzie plní nových poznatkov, podnetov a možností, ktoré im pomôžu pri aktuálnej téme voľby vhodnej strednej školy, ktorá je zároveň akýmsi pomysleným štartom pri budovaní ich kariérneho rozvoja. Tak im držme palce, aby sa rozhodli múdro a uvážene a mali šťastnú ruku pri výbere, pretože ako povedal múdry Seneca: „Neučíme sa pre školu, ale pre život.“

    PaedDr. Katarína Havrilová

  • USMERNENIE K PRIJÍMACIEMU KONANIU NA STREDNÉ ŠKOLY PRE ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria