Navigácia

  • Hviezdoslavov Kubín

    Školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín 2024

    Umelecký prednes je prostriedkom na vyjadrenie vlastných pocitov, záujmov, názorov a postojov prostredníctvom zvolených literárnych textov a vlastného rečového prejavu. Osobnostná, názorová a estetická sebaprezentácia na verejnom vystúpení vedie interpreta k rozvíjaniu jeho predstáv, emócií, myslenia a k zdokonaľovaniu jeho reči, výrazu i kontaktu s publikom.

    Vo štvrtok, 7.marca 2024 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo v umeleckom prednese

    Hviezdoslavov Kubín. Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. 

    V školskej knižnici medzi sebou ,,zápasilo“ celkovo 9 žiakov I.stupňa a 2 žiaci II.stupňa. V konkurencii sa na 1.mieste za žiakov I.stupňa umiestnila Jasmína Tancošová, na druhom mieste prváčka Sofia Giňová a na treťom mieste s poéziou Lucia Ovšáková a Viktória Huňáková. Za II.stupeň sa porota rozhodla udeliť iba 2.miesto Martinovi Ovšákovi. S prednesom rómskej rozprávky nás potešila aj Sarah Giňová z IX.ročníka.

        Už teraz sa tešíme na stretnutie s recitátormi na už 71.ročníku Hviezdoslavovho Kubína.

  • Lyžiarsky výchovno - výcvikový kurz

    Tatranská Lomnica 15.1. - 19.1.2024

    LVVK sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka v počte 21 žiakov, 2 učitelia a 2 inštruktori. LVVK sa konal v Tatranskej Lomnici. Všetci žiaci boli začiatočníci. Cieľom účastníkov LVVK bolo dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania, dosiahnuť bezpečné ovládanie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou, dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimného pohybu v horách a vedieť pravidlá správania lyžiara na zjazdovkách – Biely kódex. Výučba LVVK prebiehala v dopoludňajšou a popoludňajšou výukou s krátkymi prestávkami pod vedením dvoch inštruktorov a dlhšou obednou prestávkou. Každý deň žiaci mali vyhradený čas na odpočinok a relax po lyžovaní. Pred večerou sa žiaci vzdelávali a po večeri sa žiaci spoločne zabávali v spoločenskej miestnosti. Počas celého lyžiarskeho výcviku sme sa snažili dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá.

                Žiaci preukázali zvládnutie lyžovania a stanovených cieľov v záverečných pretekoch – lyžiarsky slalom. V skupine zdatnejších lyžiarov si 1. miesto vybojoval Viktor Ovšák. Na 2. mieste skončil Milan Giňo a 3. miesto obsadil Miroslav Daňo. V skupine menej zdatnejších lyžiarov si

    1. miesto vybojovala Laura Goroľová. Na 2. mieste skončil Peter Tancoš a 3. miesto obsadil Vladimír Kotľár. Žiaci boli ocenení diplomom a medailou. Po ukončení LVVK v Tatranskej Lomnici každý zúčastnený žiak získal certifikát o absolvovaní LVVK .

                Účelom LVVK bolo aj vychovávať k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, poriadku a svojho správania.

  • Pozvánka

  • Čaro Vianoc

    Výtvarná súťaž Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou

    Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do výtvarnej súťaže vyhlásenej Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou. Cieľom výtvarnej súťaže s názvom „Čaro Vianoc“ bolo zapojiť deti a mládež do tvorivej činnosti, podporiť ich kreativitu a podnietiť ich záujem o staré rodinné zvyky a tým pádom zachovať pravú atmosféru Vianoc.

    Do tvorby sa zapojili naši žiaci prvého aj druhého stupňa. Ich diela boli hodnotené odbornou porotou v dvoch samostatných kategóriách. Troch víťazov čakala krásna odmena.

    Dňa 15.decembra 2023 si na slávnostnom vyhodnotení súťaže Čaro Vianoc prevzali ceny za druhé miesto v 1. kategórií Oliver Goroľ (3.A), za prvé miesto v 2.kategórií Jessica Goľoľová (8.R) a za druhé miesto v 2, kategórií Michal Goroľ(8.R). Na slávnostnom ocenení sa naši žiaci zúčastnili aj hudobného workshopu Katky Gáčovej. Katka Gáčová je profesionálnou speváčkou v Podduklianskom umeleckom ľudovom súbore z Prešova, a zároveň umeleckou vedúcou Detského folklórneho súboru Ondavka, ktorá svojim vzdelaním tradične prispieva k uchovaniu tradícií. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bolo spojené aj s otvorením výstavy detských prác zapojených v tejto súťaži. Na výstave, ktorá bolo sprístupnená až do januára mali diváci možnosť vidieť aj práce ďalších našich žiakov – Dávid Goroľ (4.R) , Aneta Kotľárová (7.R) a Alena Giňová (8.R). Aj im ďakujeme za reprezentáciu školy.

  • Ak nie je voda, nie je život

    Beseda s RÚVZ VT 

    V utorok 22.novembra 2023 sa žiaci Základnej školy Čaklov zúčastnili besedy organizovanej pod záštitou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou. Beseda sa konala aj v rámci programu Zelená škola, kde našou prioritnou témou je práve VODA. V dôsledne pripravenej prezentácii sa mali možnosť dozvedieť množstvo informácií o vode a jej význame pre život na Zemi. Názorne si predstavili kolobeh vody v prírode, a pochopili hlavné rozdelenie vôd na povrchové a podzemné. Na besede zároveň zistili, že najväčším zdrojom pitnej vody na Slovensku je práve podzemná voda, ktorú je potrebné zodpovedne chrániť a šetriť ju. Spolu s p. Kožejom z úradu si ukázali systém čistenia vody a jej konečnú úpravu na takú, ktorú je možné každodenne piť. V závere besedy sa spolu rozprávali o tom, ako ťažko je vyčistiť vodu znečistenú ropou, olejmi a inými chemickými látkami a zároveň si vyskúšali meranie množstva chlóru v rôznych vzorkách vody. Snáď najväčšie posolstvo však v žiakoch zanechala skutočnosť, že bez vody by nejestvoval na našej planéte žiaden život, a že pre jej ochranu je potrebné dbať o to, aby sme ju neznečisťovali, ale aj o to, aby sme zodpovedne pristupovali k šetreniu jej zdrojov.

    Z besedy sme vyrobili aj náučné video s názvom „Ak nie je voda, nie je život“.

  • "Bubnovačka" 2023

    Dňa 19. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý bol vyhlásený Svetovou ženskou organizáciou v roku 2000. V súčasnosti sa tento problém snaží zviditeľniť už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín na celom svete. A aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je iba záležitosťou dospelých, aj žiaci by mali poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo, čo sme vyparatili nie je týranie. A čo to týranie vlastne je? Týranie je akékoľvek nenáhodné, neprijateľné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav dieťaťa, prípadne spôsobí jeho smrť. A aby hlas detí bolo ešte viac počuť, naša škola sa pri príležitosti tohto svetového dňa zapojila do podujatia s názvom „Bubnovačka“, ktorá má za úlohu symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Dňa 20. novembra 2023 sa v priestoroch našej školy rozozvučali nielen zvuky bubnov, ale zvuky všetkého možného s čím sa dalo bubnovať. Žiaci si do školy priniesli rôzne varešky, príbory, hrnce, plastové fľaše, ba dokonca bubnovali aj na svojich desiatových boxoch. Žiaci deviateho ročníka neváhali a proti týraniu využili tiež hokejky a fitlopty. V priestoroch školy taktiež prebehla súťaž o najlepšie „odbubnovaný“ rytmus. Práve týmto hlasným zvukom sme sa pokúsili upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred rôznymi formami násilia a ubližovania bezbranným. Naša škola sa do Bubnovačky zapojila tento rok už po tretíkrát. Na začiatku druhej vyučovacej hodiny si žiaci po vypočutí rozhlasovej relácie o význame tohto dňa a po vzhliadnutí prezentácie zameranej na danú tematiku sa žiaci do sýtosti vybubnovali v spoločných priestoroch našej školy, ako napríklad hudobno-dramatický výklenok, chodba, schody, telocvičňa a následne sa v triedach s učiteľmi porozprávali, prečo je dôležité chrániť práva a bezpečnosť bezbranných detí. A tak sme týmto síce hlučným, ale podnetným podujatím aspoň symbolicky zabojovali za práva detí na pokojný a šťastný život.

    ... lebo každé dieťa si taký život zaslúži.

    ... lebo všetci sme ako kvapky v mori ... keď spojíme sily, vieme urobiť aj veľké vlny.

    Tak teda, dobubnovania priatelia!

  • 17. november – DEŇ BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU

    V piatok– 17. novembra sme si pripomenuli štátny sviatok - Deň boja za slobodu a demokraciu. Priblížili sme si okolnosti, ktoré viedli k tejto  významnej udalosti.

    V Prahe sa začali oslavy, ktoré sa zmenili na demonštráciu proti komunistickej vláde. Okrem Prahy boli vtedy večer v uliciach aj ľudia vo všetkých väčších mestách. Polícia (vtedy Verejná bezpečnosť)  použila obušky či vodné delá. Študenti sa bránili spevom i rôznymi heslami, ako napríklad  „Máme holé ruce“
    Od tohto dňa začali ľudia pravidelne počúvať pravdivé informácie z rádia Slobodná Európa. Tá vysielala nielen pre nás, ale aj  pre našich krajanov,  ktorí dobrovoľne alebo nedobrovoľne opustili našu krajinu. Začali sa vracať z emigrácie.

    Z celoštátnych rádií a mestských ulíc sa už ozýval spev dovtedy „zakázaných“ spevákov, kde sa im denne prihovárali ľudia, ktorí bojovali proti komunistickému režimu, ako napríklad Alexander Dubček či jeden z najvýznamnejších disidentov, predstaviteľ novej strany v Českej republike - Občanské fórum a náš budúci prezident – Václav Havel.

    Na Slovensku sa nám zase prihovárala VPN – Verejnosť proti násiliu. Prihovárala sa nám hlasom Milana Kňažka. Tieto osobnosti tzv. „novej vlády" sa snažili o zvrhnutie komunistického režimu a nastolenie vlády ľudu - DEMOKRACIE. Denne sa prihovárali v uliciach a upokojovali davy ľudí - najmä spevom štátnej hymny. Taktiež spevom spevákov protest songov Marty Kubišovej, Karla Kryla či Jaroslava Hutku. Snažili sa takto o presadenie zmeny režimu bez vojenského zásahu, a preto sa neskôr začalo novembrovej revolúcií hovoriť aj NEŽNÁ či ZAMATOVÁ.

    Okrem spevu hymny na námestiach sa ďalším symbolom stali aj štrngajúce kľúče - pomyselné kľúče od nášho štátu a tiež trikolóra - trojfarebná stužka z farieb našej vlajky, ktorú všetci nosili na čiapkach, kabátoch či na kočíkoch.
    Po odstúpení komunistickej vlády došlo aj k zmene našej ústavy. Konkrétne

    v článku štyri –bola zrušená vedúca úloha komunistickej strany pri vedení štátu, boli prvé slobodné voľby, nový prezident a začal sa proces demokratizácie našej krajiny.  Otvorili sa pre nás hranice so západným svetom.

  • SVETOVÝ DEŇ RÓMSKEHO JAZYKA

    Program v našej škole - 6.11.2023

    Rómskemu jazyku patrí každoročne práve 5. november.  V roku 2009 bol medzinárodnou konferenciou v Záhrebe vyhlásený za medzinárodný deň. Na Slovensku sa však formálne zrovnoprávnenie rómčiny uskutočnilo už 29. júna 2008 na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. Rómsky jazyk je bohatý a rôznorodý. Rómovia na Slovensku hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Výraznú jazykovú prevahu majú Rómovia pôvodom z východného Slovenska, a preto sa východoslovenský dialekt stal aj základom pre gramatiku a slovník s frazeológiou a prehľadom gramatiky, ktorý bol vydaný v roku 1991. Východoslovenská rómčina tvorí aj základ pre Učebnicu slovenskej rómčiny a Kľúč k učebnici slovenskej rómčiny, ktoré boli vydané v roku 1999 v rómsko-českej verzii.

    Aj my si na našej škole pripomíname tento deň rôznymi aktivitami na vyučovaní. Naši žiaci vytvorili rómsko-slovenský obrázkový slovník a knihu rómskych rozprávok základnej školy Čaklov. Týmto aktivitám sa venovali na hodinách etickej výchovy, slovenského a anglického jazyka.

    Na hodinách sa rozprávali a šírili moderné aj klasické rómske rozprávky ukryté v časopise Ľuľudi Kvietok a Roma, čítanke Genibarica a šlabikári Romano Hangoro. Žiaci si čítali aj príbehy z knihy rómskych rozprávok od Eleny Lackovej. Všetky tieto príbehy im boli predlohou a inšpiráciou k vytvoreniu našej vlastnej ilustrovanej knihy rómskych rozprávok, v ktorej sa nachádzajú pútavé príbehy v rómskom a slovenskom jazyku.

    Mladší žiaci sa na hodinách anglického a slovenského jazyka popasovali so slovníkom, ktorý vytvárali. Časti slovníčka ilustrovali, aby nám tak pomohli preklenúť jazykovú bariéru. Do tejto časti aktivity sme zapojili aj prvky anglického jazyka, pri čom nám pomohla praktická učebnica a kartičky English Star: prvá anglicko-slovensko rómska učebnica.

    Všetci sa tešíme čo naši žiaci vo svojom jazyku dokázali a nevieme sa tohto dňa dočkať opäť takto o rok. 

     

    Paľikerav!

     

                                                                                                                                                             riaditeľka školy 

     

  • Zelená škola

    Zníženie používania chemických čistiacich prostriedkov

    Jedeným  z našich hlavných cieľov je znížiť množstvo používania agresívnych čistiacich prostriedkov o 5 %.

    Odmerali sme, že naša škola ročne spotrebuje 131,75 litrov agresívnych čistiacich prostriedkov. Podľa takto zisteného východiskového stavu nám v programe Zelenej školy boli stanovené priority a ciele, ktorými chceme naplniť jeho filozofiu - znižovanie ekologickej stopy.

     V tomto smere je prioritou našej školy učiť žiakov o možnostiach využitia vody, jej dôležitosti a významu pre každodenný život,  ale aj predstaviť spôsoby ako dosiahnuť jej efektívne využívanie v podmienkach, ktoré nám poskytujú prostriedky a samotné okolie školyV neposlednom rade priblížiť nebezpečnosť samotného znečisťovania vody a vodných zdrojov každodennou ľudskou činnosťou – zložitosť a citlivosť  čistenia vody v čističkách odpadových vôd, nevýhody používania agresívnych čistiacich prostriedkov s poukazom na proces čistenia, význam a výhody  environmentálneho čistenia a upratovania na našej škole. V rámci tohto programu sa preto naša škola rozhodla znížiť množstvo používaných agresívnych čistiacich prostriedkov ich nahradením za ekologické, a vyučovať žiakov o možnostiach ekologického využitia vody.

    Beseda o prírodných čistiacich prostriedkoch. Pokusy so žiakmi, ktoré prostriedky sú vhodné na konkrétne druhy znečistenia. 

    V mesiaci október 2023 sme spolu s kolégiom Zelenej školy usporiadali besedu s pani upratovačkou H. Konfederákovou. Beseda bola zameraná na to aké chemické čistiace prostriedky a aké ekologické čistiace prostriedky naša škola používa. Spoločne sme si s pani upratovačkou predstavili aj prírodné čistiace prostriedky ako ocot na umývanie keramických povrchov a podlahových krytín rôzneho druhu, tak isto citrón alebo sódu bikarbónu. Cocacolu sme zase použili na čistenie WC. Takéto čistenie si mohli vyskúšať aj žiaci kolégia. Pani upratovačka nám dala aj typ na osvieženie povrchov nábytku. Stačí naliať pár kvapiek levanduľového oleja do teplej vody a polosuchou handrou jemne pretrieť povrch nábytku. Nábytok sa tak nielen rozžiari ale aj príjemne privoniame priestor. Taktiež nás pani upratovačky upozornila, že hracie stoly sa musia len utierať na sucho. Nikdy nie na mokro, alebo octom aby sme nezmyli farbené časti hracích stolov).

    Priestory umývame ekologicky

    Spoločne sme si vymedzili aj priestory, ktoré budú umývane ekologicky 1 x do týždňa (v stredu počas záujmových útvaroch) a to podľa rozdelenia služieb. Každý mesiac zástupcovia z jednej triedy chodia umývať vymedzené priestory spolu s pani upratovačkami. Vybrali sme priestory: 

    • na I.stupni - to budú výklenky na prvom poschodí. Tam žiaci poutierajú hracie stoly a nábytok suchou handrou. Jeden úsek v telovýchovnom kútiku je umývaný octovou vodou.
    • na II.stupni – žiaci na oboch poschodiach poutierajú suchou handrou hracie stoly a jedna časť chodby(t.j. chodba pri triede VI.B) je umývaná octovou vodou.

     EKOkódex školy

    Naša škola sa aktívne angažuje o udržanie biodiverzity okolia a podporuje nasledujúce aktivity:

    • Pestovanie rastlín vo vyvýšených záhonoch.
    • Vytváranie vhodných podmienok pre hniezdenie vzácnych živočíchov.
    • Zhromažďovania a využívanie dažďovej vody na závlahu rastlín.
    • Šetrné používanie vody pri zalievaní a ďalších činnostiach.
    • Preferovanie ekologických a prírodných čistiacich prostriedkov.

    Aby sme podčiarkli našu snahu o udržateľnosť, vytvorili sme symbolicky ekokódex star štiavnikom obyčajným, ktorý každoročne hniezdi na oknách našej školy.

    Kolégium Zelenej školy 

    V školskom roku 2023/2024  sa opäť naša škola zapojila do programu „Zelená škola“ a vytvorili sme si tento základný pracovný tím, ktorý zabezpečuje všetky aktivity v rámci programu a zapája do nich žiakov našej školy

  • Záložka do knihy spája školy

    V roku 2023 sa uskutočnil už 14.ročník projektu Záložka do knihy spája školy, ktorý sa organizuje pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc a je súčasťou aktivít Národnej stratégie zvyšovania úrovne kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti. Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko-slovenského projektu Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov, a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky.  Žiaci partnerskej školy, Základnej školy Choltice, nám poslali kopec záložiek, ale ani my sme nelenili a po rozvíjaní našich čitateľských záujmov, vedomostiach a zručnostiach sme vyrábali záložky od výmyslu sveta.

    Už teraz sa tešíme na našu budúcoročnú partnerskú školu, pre ktorú budeme s radosťou vyrábať záložky do kníh, ktoré nás spoja.

  • Medzinárodný deň školských knižníc 23. októbra 2023

    Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 

       V pondelok, 23.októbra nás v škole čakalo presne 207 žiakov, z celkového počtu 260 žiakov našej školy.

       Žiaci počas osláv Medzinárodného dňa školských knižníc pracovali s témou ,,Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční.“ V Krátkom slovníku slovenského jazyka sa sa udáva, že výnimočný sa javí ako výnimkanevšednýneobyčajnýmimoriadnyzvláštny a z knihy Malcoma Gladwella: Výnimoční vyplýva, že výnimočným z ľudského hľadiska, sa môže stať hocikto, aj my všetci. Stačí na to trpezlivosť, vytrvalosť a láska k tomu čo robíme, či tvoríme. V tento deň naša školská knižnica otvorila svoje pomyselné brány a všetkých pohltil svet fantázie, svet kníh. Čaro knižnice sa prenieslo doslova všade, všetko dýchalo knihami, hlavnými postavami. Rôznymi zábavnými formami sme chceli žiakom priblížiť knihu a podporiť tak trvalý vzťah žiakov ku knihám, školskej knižnici a v neposlednom rade k samotnému čítaniu.

    Na tohtoročnej téme pracovali žiaci v 12 triedach, od prvého až do deviateho ročníka. 

    Tento deň sme sa snažili spestriť žiakom inak všednejšie vyučovacie dni v škole. Hneď na začiatku pani učiteľky predstavili tituly, s ktorými budú žiaci pracovať. Prváci pracovali s ľudovou rozprávkou Pavla Dobšinského O pampúšikovi. Druháci ako skúsenejší čitatelia sa dostali ku knihe Márie Ďuríčkovej, Danka a Janka. Tretiakom sa najviac zapáčili valasi, Maťko a Kubko a bratia Budkáčik a Dubkáčik. Guľko Bombuľko bol hlavnou hviezdou u štvrtákov. Na druhom stupni to už bolo ,,ťažšie“ čítanie. Piataci čítali bájky, šiestaci povesti, siedmaci zostali ,,po škole“ s Gabrielou Futovou, ôsmaci strávili príjemné predpoludnie s Annou zo Zeleného domu a deviataci si preverili svoje vedomosti hrou Človeče, nehnevaj sa.

    Na začiatku práce s textom bolo predstavenie autora a jeho diela, pretože nie každé dieťa pozná tituly. Naši žiaci pochádzajú zo sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia, často rodičia im nesprostredkujú pravú hodnotu kníh, rozprávok a príbehov, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu.

     Predstavenie autora prebehlo prostredníctvom krátkej prezentácie. Predstavili sa hlavné postavy rozprávky.

    U prvákov,  druhákov a tretiakov nastal ,,výnimočný“ stav, kedy  rozprávky prišli prečítať maminky, u iných tried rodičia nenabrali odvahu. Deťom sa takéto oživenie veľmi páčilo. Keďže čítanie obohacuje slovnú zásobu, dieťa spoznáva pravopis, učí sa bez námahy gramatiku, v konečnom dôsledku si tak osvojuje jazyk.

    Schopnosť dobre čítať je v súčasnosti kľúčovou kompetenciou pre dosiahnutie úspechu dieťaťa, a to nielen v škole. Práve obdobie školského veku je dôležitou etapou budovania čitateľskej a komunikačnej kompetencie, ktorej hlavnou úlohou je naučiť deti čítať, prečítanému porozumieť a vytvoriť si vzťah ku knihe. Čitateľ tak dešifruje kódy ukryté v znakoch na papieri a nachádza zmysel niečích slov, môže cestovať v čase, dať voľný priebeh svojej predstavivosti.

     

    Čítanie rodičov svojim deťom u prvákov a tretiakov

     

     

         Na splnenie vytýčených cieľov sme používali aktivizujúce metódy, a to predovšetkým samostatnú prácu žiakov, skupinovú prácu, hry a diskusné metódy.  Žiaci sa do plnenia úloh pustili s veľkou vervou.

     Prváci dokonca ochutnali Pampúšika, pokúsili sa aj zdramatizovať rozprávku a skladali skladačku rozprávkových postáv. Skladaním puzzle sme chceli podporiť prácu vo dvojiciach i v malých skupinách. Každá rozprávková postava, či literárna postava je svojím spôsobom výnimočná, neopakovateľná, či už svojím výzorom alebo správaním v jednotlivých situáciách.

     

    O Pampúšikovi, práca prvákov

     

     Druháci po prečítaní príbehu o nezbedných dvojičkách Danke a Janke si preverili svoje čitateľské znalosti skladaním mien literárnych postáv z kociek scrabble. Dokázali vytvoriť a zapísať si až 45 mien literárnych postáv.

    Tretiaci pracovali s knihami Maťko a Kubko a Budkáčik a Dubkáčik. V tvorivých dielňach vytvárali hlavné postavy z roliek toaletného papiera.

    Tvorivé dielne- rozprávkové postavy

          

      

    Štvrtáci sa oboznámili s knihou O Guľkovi Bombuľkovi. Po prečítaní príbehov sa presunuli na tvorivé dielne, kde mali za úlohu vytvoriť Guľka Bombuľka z namotanej vlny. Naše vyučovacie hodiny sú vedené zážitkovou formou. Túto aktivitu sme sa rozhodli umiestniť do priestoru, ktorý nazývame Výtvarný kútik. Štvrtáci si vytvorili aj plagát jeho cesty po svete.

    Tvorivé dielne- O Guľkovi Bombuľkovi

                          

    Piataci pracovali s Ezopovými bájkami. V školskej knižnici ich čakali masky, rôzne bábky, aby si mohli vyskúšať zdramatizovať jednotlivé bájky a povesti. Zo školskej knižnice sa ozýval veselý džavot celé predpoludnie. Šiestaci sa pokúsili pracovať s povesťami. Žiaci sa najlepšie učia vtedy, ke´d majú prístup k tvorivému konaniu a mysleniu ľudú okolo seba. Kooperatívne učenie vzniká vtedy, ke´d žiaci pracujú spolu, alebo  v amlých skupinkách, aby vyriešili nejaký problém, preskúmali spoločný problém, preskúmali spoločnú tému alebo stavali na spoločnom chápaní pri vytváraní nových nápadov. Najlepšie podmienky na učenie sú vtedy, keď sú žiaci vystavení nárokom, ktoré rozširujú rozsah ich poznania. Práve preto sme do skladania popletenej rozprávky zapojili aj šiestakov a piatakov. A opäť v netradičnompriestore našej školy, v školskje knižnici.

    Dramatizácia povestí šiestakov, Rozrpávočka sa mi poplietla

    Siedmakov čakal v netradičnm priestore, v knižnici,  text od Gabriely Futovej, Poškoláci. Ich nesmierne ťažkou úlohou bolo pokúsiť sa prebásniť text. Vytvoriť báseň im išlo od ruky.

     

    Prebásnenie Poškolákov siedmakmi

    Ôsmaci z textu Anny zo Zeleného domu sa pokúšali napísať text piesne. Hudbu si požičali od známej rómskej kapely Mišo band Čaklov.

    Deviataci si hrou Človeče, nehnevaj sa preverili svoje vedomosti z literárnych termínov, literárnych postáv, rozprávkovok, rôznych príbehov. Hra mala zmeneno pravidlá. Po hode kockou sa mohli posunúť o daný počet miest, až po zodpovedaní otázky, ktorú si vytiahli z klobúka. Literárne pojmy majú ,, v malíčku“, ale zistili, že najväčšie problémy im robia rozprávkové postavy, ktoré ich potrápili a niekoľkokrát sa ani nepohli.

    Človeče, nehnevaj sa v podaní deviatakov

    Pre deviatakov, ôsmakov a siedmakov bola pripravená beseda s naším bývalým kolegom, Romanom Goroľom, ktorý je momentálne redaktorom RTVS a v tomto roku je finalistom ocenenia Roma spirit 2023. Je novinárom, spisovateľom, prekladateľom do rómskeho jazyka. Počas rozhovoru sme sa dozvedeli, kde sa cíti byť výnimočný. Dozvedeli sme sa, že všetko čo dosiahol, pochádza z jeho pevnej vôle, odhodlania a poctivej, no tvrdej práce. Už vieme, čo všetko mu dávajú knihy a práca novinára. Je pre nás veľkým vzorom, že aj vďaka štúdiu, čítaniu sa dostal do sveta literatúry. Žiaci mu prečítali obľúbené básne z básnickej zbierky Studený dotyk strateného rána. Ako darček mu žiaci darovali tričko s nápisom Pre nás bol si budeš VÝNIMOČNÝ. Všetci, ktorí súhlasili zanechali na tričku odtlačok prsta, ako podpis na znak súhlasu.

    Beseda s výnimočným finalistom Roma spirit 2023, Romanom Goroľom

       

     

    Všetci žiaci nakoniec  mali za úlohu na lístok napísať meno literárnej  postavy, ktorá je pre nich  výnimočná. S učiteľmi diskutovali, prečo je pre nich tá literárna postava výnimočná, čím by chceli byť ako ona a vytvorili si tak Strom výnimočných, ktorý zdobí priestory našej knižnice. A prečo strom? Jeseni sme sa chceli odmeniť za tú nádheru v prírode, ktorú nám každoročne pripravuje. Tento strom nám pripomína dôležitosť kníh v živote človeka. Pochopili sme, že čítanie, to nie je len vnímanie a identifikácia písma, slov, viet, ale je to zmysluplný proces chápania textu s cieľom niečo zažiť.

    Strom výnimočných

         Žiaci našej školy trávili vyučovacie hodiny v príjemných priestoroch svojich tried a našej školy.  U žiakov zo sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia je veľmi dôležité, aby si neustále rozširovali slovnú zásobu. Aby komunikovali a socializovali sa, aby sa preniesli do prostredia, ktoré im je mimo priestorov školy veľmi vzdialené. Dejové línie rozprávok ich nesmierne zaujali. Mnohí z nich sa tak vhĺbili do príbehov, že diskusie o jednotlivých rozprávkach nemali konca-kraja. Podarilo sa nám prepojiť aj rodičov, ktorí sa aktívne zapojili do nášho Medzinárodného dňa školských knižníc. Žiaci si precvičili svoje komunikačné zručnosti, tímovú spoluprácu. Prečítanými textami rozprávok sme podporovali jazykové skúsenosti s písanou kultúrou v podobe krátkych pracovných listov, iniciovali aktívne počúvanie s porozumením, dekódovali význam z počutého, overovali zapamätávanie a reprodukovanie informácií. Posolstvom tohto dňa bolo , aby žiaci objavili to výnimočné v sebe, čo sa nám určite v každej triede podarilo naplniť na 100%. Veď nie je nič krajšie ako keď sa  z triedy ozýva radostný džavot pri práci, ktorý má zmysel.

     

    V Čaklove, 23.10.2023                                                                                                 Mgr. Stanislava Juričkovová

                                                                                                                                                         školská knihovníčka

     

     

     

     

     

     

     

  • Týždeň zdravej výživy

    Týždeň zdravej výživy a Chutné maľovanie 

    Od pondelka 16.októbra sme oslavovali Týždeň zdravej výživy. V dnešnom uponáhľanom svete je veľmi dôležité sa zastaviť, trošku si vychutnať život. Všetok stres sa dokáže podpísať na našom zdraví. V obchode začínajú ľudia vyhľadávať zdravšie potraviny, varia zdravšie jedlá. Uvedomujú si, že zdravie máme len jedno. Celý týždeň sa niesol v duchu rozhovorov o tom, čo všetko by sme mali robiť, aby naše telo  netrpelo.

    V stredu, 18.októbra celá škola žila jeseňou. V každej triede sa ozývalo pracovné nasadenie, všade sa zdobilo. Na každom kroku sa zrazu objavili panáci z tekvice, zo stropu viseli šarkany, odvšadiaľ rozvoniavalo ovocie z našich záhrad. Ešte ráno sa v záhradke na nás usmievala mrkva, či petržlen a popoludní už zdobila priestory našej školy. Spoločné priestory sme si vyzdobili tradičnými výstavkami ovocia a zeleniny, vencami z prírodných materiálov a v triedach sme mali voľné ruky. Tu na parapete sa objavil ježko zo šišiek, na oknách sa vyšantila pani jeseň. Všetko hralo farbami  a vôňami.

    Keby takéto chutné a voňavé  ovocie a zelenina vydržali až do jari.                                         Mgr.S.Juričkovová

    Výtvarná súťaž „Chutné maľovanie“ je jednou z aktivít XI. ročníka Hovorme o jedle. Výtvarnú súťaž sme  realizovali v termíne od 16.10.2023 do 20.10.2023 a zúčastnili sa jej žiaci I. a II. stupňa. Cieľom súťaže bolo zvýšiť úroveň vzdelávania a zvyšovať povedomie o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu počas celého ľudského života, ich úlohe pri ochrane zdravia a prevencii voči ochoreniam

    Žiaci našej školy sa mohli v školskom kole zapojiť do piatich rôznych tém. Žiaci a učitelia si zvolili pre svoje výtvarné práce dve témy. Prvou témou bola Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky. Druhou témou bola téma Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov.

    Víťazom školského kola za I. kategóriu, do ktorej sa zapojili žiaci prvého stupňa, boli žiaci štvrtého ročníka Daniel Goroľ s kresbou chleba a Liana Tančošová s kolorovanou kresbou zeleniny a ovocia. Víťazi druhej kategórie, do ktorej sa zapojili žiaci druhého stupňa boli Viktória Huňákova z VIII.R s maľbou chleba a Radoslava Goroľová z VII.R. Žiačka v tejto práci využila spojenie kresby a grafiky. Farebné odtlačky ovocia doplnila dekoratívnou kresbou. Víťazné práce školského kola boli zaslané do celoslovenského kola. Držíme Vám palce!

     

     

  • Oslava starých rodičov v ZŠ Čaklov

    Kultúrny program plný spevu, tanca a veselosti...

    28. október 2023 bol nielen pre žiakov, ale aj pre rodičov či starých rodičov našej školy výnimočný. Na znak úcty a vďaky si žiaci pre svojich starých rodičov pripravili kultúrny program plný spevu, tanca, dramatizácie, básní... Žiaci našej školy majú svojich starých rodičov veľmi radi. Nie je ničím zvláštnym, keď si prváčik vykračuje s úsmevom do školy v sprievode svojej babky alebo dedka. Je krásne vidieť, ako sa žiačik s babkou či dedkom rozlúči sladkým bozkom či úprimným zamávaním. Že dnešné deti si nevážia svojich starých rodičov? U nás to nie je pravda. Snažíme sa žiakov viesť k úcte, rešpektu a pozornosti zo strany k starším.

    Budeme opäť veľmi radi, ak rodičia či starí rodičia prijmú naše pozvanie a zavítajú medzi nás do školských priestorov. Veríme, že aj keď mesiac október už dokraľoval, na úctu a rešpekt voči starším naši žiaci nezabudnú. 

    „Babička aj ty dedko,

    ste naše naše všetko,

    vždy na vás myslíme,

    veľmi vás ľúbime,

    buďte nám stále zdraví.“

  • POZVÁNKA

    Október - mesiac úcty k starším

  • "Naj video 2023"

    200 to z lesa von

  • Hlasujte za našu fotografiu 

    ​​​„Najkrajšia fotografia prírody 2023“

     Keď vám niekto obráti celý dom hore nohami 

    Milí žiaci, kolegovia a priatelia školy,

    dávame  Vám do pozornosti projekt 200 ton z lesa von! Organizátori projektu vyhlásili súťaž o najkrajšiu fotografiu prírody a súťaž o najlepšie video prírody. Do súťaže sme zaslali 4 najlepšie fotografie našich žiakov, z ktorých organizátori jednu vybrali a posunuli do užšieho hlasovania medzi ďalších 30 fotografií z iných škôl. 
     

    Od utorka 17.10. do utorka 24.10. 2023 do 22.00 hod prosím  zahlasujete FB stránke 200 ton z lesa von! za našu fotografiu. 

     

    Fotografia č.18 s názvom: Keď vám niekto obráti celý dom hore nohami - od žiaka Lukáša Ovšáka z 8.ročníka. 

    (13) Facebook 

     

  • Viac lásky a menej plastov

    Návšteva našich žiakov na obecnom úrade

    Sviatok všetkých svätých, ľudovo Dušičky je dňom, počas ktorého si zapálením sviečky spomíname na všetkých, ktorí už  nie sú medzi nami. Základná škola Čaklov sa už dlhší čas angažuje v medzinárodnom programe „Zelená škola“. V rámci tohto programu sme sa opäť zapojili do projektu „Funebra“. Radi by sme takto chceli obyvateľov obce inšpirovať k tomu, aby na cintorínoch pristupovali s rešpektom a úctou nielen k zosnulým, ale aj k okolitej prírode. Pri výrobe dušičkových vencov z prírodného materiálu, môžeme dbať nielen na estetickú, ale aj ekologickú hodnotu.Na informačnú tabuľu pred Obecným úradom sme vyvesili zaujímavé informácie pre všetkých obyvateľov obce. Spoločne tak prispievame k znižovaniu odpadu na cintorínoch. Základná škola Čaklov – „Zelená škola“ je školou kde naozaj robíme to, čo učíme.                                                                                                                                                                                                                 Základná škola Čaklov

  • Výskyt Vírusovej hepatitídy typu A v našom okrese

    Pozor-pozor-pozor - choroba špinavých rúk

    Vzhľadom na výskyt aktívnych ohnísk ochorenia Vírusovej hepatitídy typu A (VHA) by sme Vás chceli upozorniť na zvýšenie obozretnosti. 

    Pôvodcom ochorenia VHA je vírus hepatitídy A (HAV). U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene, ktorý má dobrú prognózu, pretože väčšinou neprechádza do chronického štádia a človek sa uzdravuje po 2-4 týždňoch bez následkov. HAV vniká do tela najčastejšie ústami. Zdrojom a rezervoárom VHA je infikovaný človek, kontaminovaná voda a potraviny.

    Najčastejšími klinickými príznakmi ochorenia sú horúčka, zvracanie, hnačky, nechutenstvo, malátnosť a nevoľnosť. Prítomné môžu byť  bolesti končatín, svalov a zvýšená celková únava organizmu. V neskoršom štádiu sa ochorenie prejaví žltým sfarbením kože a očného bielka – žltačkou.  Inkubačná doba (je čas od vniknutia vyvolávateľa do organizmu po vznik prvých príznakov) je od  15 až do 50 dní.

    Ochorenie patrí do skupiny chorôb nazývaných aj „choroby špinavých rúk“, prenášaných znečistenými rukami zo znečisteného prostredia. Hepatitíde typu A môžeme účinne predísť dodržiavaním zásad osobnej hygieny, umytie rúk po použití WC a pred jedlom. Ďalej odporúčame zamerať sa najmä na predmety, s ktorými prichádzate priamo do kontaktu (kľučky, splachovacie zariadenia vo WC, vodovodné batérie, kontaktné plochy v autobusoch, nákupné košíky a pod.). Aktívnou ochranou pred ochorením je tiež očkovanie.                        

  • Šarkaniáda 2023

    Opäť nastal čas šarkanov

    Lieta šarkan pomaličky,
    pozdravuje lastovičky.
    Chvostom krúti sem a tam,
    šťastnú cestu želá Vám!
    Dňa 04.10. sa v našej škole konala šarkaniáda žiakov 1.stupňa. Žiaci si v rámci záujmových
    krúžkov pod vedením pani učiteliek vytvorili veselých a pestrofarebných šarkanov. Hneď sa
    všetci s radosťou pustili do práce. Papierové šarkany strihali, lepili a vyfarbovali podľa
    vlastnej fantázie. Šarkanom nechýbal ani dlhý chvost z krepového papiera a stužiek. Každý
    šarkan bol niečím výnimočný. Areál školy sa potom zaplnil nielen pestrofarebnými šarkanmi,
    ale aj usmiatymi žiakmi. Vietor nebol veľmi silný, a tak sme museli šarkanom trošku
    ponaháňať behom. Žiaci veselo šantili a všetci sme sa spoločne tešili zo svojich výtvorov
    a pekného jesenného dňa. Žiariace očká a spokojné úsmevy žiakov nasvedčovali tomu, že sa
    šarkaniáda tento školský rok vydarila. Už teraz sa tešíme na budúci rok.

                                                                                                                                          Mgr. Zuzana Bratková

  • Európsky týždeň športu 2023

    ZŠ Čaklov sa hýbe

    Dňa 28. septembra sa naša škola zapojila do projektu Európsky týždeň športu, ktorý je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil jeho 9. ročník. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto podujatia pod názvom  „ ZŠ Čaklov sa hýbe “.  Žiaci súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách.  Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom  sa stal každý, kto sa zapojil do tohto podujatia a urobil tak niečo pre svoje zdravie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Mgr. Marek Tomáš

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria