Navigácia

  • Deň Zeme 2024

    Za čistejšiu a krajšiu“

    Pod týmto motívom sme začali ďalšiu čistiacu akciu pri príležitosti dňa Zeme. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do projektu "200 ton zo lesa von", ktorý organizuje Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou. Cieľom tohto projektu je povzbudiť mladých ľudí k záujmu o čistotu životného prostredia v ich okolí a zodpovednosť za jeho stav prostredníctvom zapojenia čo najväčšieho počtu základných a stredných škôl do očisty lesa.

    Preto sme sa bez váhania pustili do práce. Spoločne sme vyčistili nielen areál a okolie školy, ale aj lesný porast v blízkosti našej školy. A naozaj sme to dokázali. Dokopy sme nazbierali 495 kilogramov odpadu a spolu s minulými ročníkmi v tomto projekte máme vyzbieraných už 1 698 kg odpadu.

    Našli sme všetko – papier, plast ale najzaujímavejšie nálezy boli pružiny z postele, odrážadlo alebo plastové vedro. Skutočne nás prekvapilo, čo všetko sú ľudia ochotní vyhodiť do prírody, a pritom si neuvedomujú, ako tým ohrozujú svoje životné prostredie. Počas zbierky žiaci tiež odfotili krásne snímky prírody, ako sú ďatelinky, púpavy, staré spráchnivené pníky stromov alebo dokonca slimáčik na koberci. Školskú akciu sme ukončili rôznymi enviroaktivitami. Žiaci z I. stupňa ozdobili chodníky našej školy nádhernými kresbami planéty Zeme a rôznymi posolstvami pre našu planétu, pričom ako materiál použili púpavy, fialky, kamienky, konáriky, v podstate všetko, čo im príroda ponúkla. Vytvárali herbáre a pomocou mobilnej aplikácie zisťovali názvy rastlín. Tento deň strávený v prírode sa nám veľmi páčil a už sa tešíme na ďalšiu čistiacu akciu. 

     Ľudmila Saladiaková, koordinátorka Zelenej školy 

  • Chráňme si naše zdravie

    Vo štvrtok, 25.apríla 2024 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili besedy, ktorá niesla názov „Čisté ruky“. Čakalo ich zaujímavé dopoludnie, počas ktorého sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Regionálna hygienička pútavým spôsobom prezentovala žiakom to, aké je nevyhnutné dodržiavať hygienické zásady, ako predchádzať chorobám a aké sú následky zanedbania hygieny. Žiaci sa  do diskusie zapájali a kládli  množstvo otázok. Hravou formou sa naučili správnu techniku umývania rúk. Žiakov najviac zaujala praktická časť besedy, kde si pod špeciálnou UV lampou mohli pozrieť zvládnutie techniky umývania si rúk.

    Žiaci II. stupňa, konkrétne šiestacke a ôsmacke triedy, mali možnosť sa od pani biologičky z RÚVZ vo Vranove nad Topľou dozvedieť, aké rôzne choroby a zdravotné komplikácie si môžu privodiť neumývaním rúk. Nesmieme byť leniví umyť si ruky po návrate domov alebo po použití toalety, či pred každým jedlom. Beseda sa niesla aj v duchu osvety pred hepatitídou A – žltačkou. Pani biologička žiakom priblížila príznaky ochorenia, ako a prečo človek ochorenie a hlavne čo robiť, aby sme hepatitídu nedostali.

    Dňa 3. mája sme pokračovali besedou o škodlivosti fajčenia. Našu školu opäť navštívili pracovníčky z RÚVZ vo Vranove nad Topľou a besedy sa zúčastnili žiaci 7. a 9. ročníka. Okrem toho, že sme sa dozvedeli aké škodlivé látky obsahujú cigarety, z čoho a kde sa vyrába tabak, sme zistili aj koľko peňazí ročne míňajú fajčiari práve na cigarety, ktoré im ničia zdravie. Počas praktickej časti si naši žiaci mali možnosť vyskúšať prístroj, ktorý zmeral množstvo oxidu uhoľnatého v ich pľúcach. Niektorí neboli vôbec s výsledkom spokojní a sľúbili, že zmenia svoju životosprávu.

    Ďakujeme za zaujímavé a prínosné besedy.

  • Rómsky literárny festival RomLIT 2024

    Podujatie organizované Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou - Multifunkčné centrum 4.0 

    Vo štvrtok 25. apríla našu školu navštívili vzácni hostia: Marián Balog, spisovateľ, moderátor, rómsky aktivista a predseda Rómskeho literárneho klubu, so synom Marošom. Besedy sa zúčastnili žiaci 7. a 9. ročníka, ktorí si mohli vypočuť zaujímavé rozprávnie hostí z ich pracovného či súkromného života. 

    Marián Balog založil Rómsky literárny klub - ROLIK, ktorého cestu predstavil aj našim žiakom. Venujú sa divadlu, literatúre, hudbe a prezentácii na verejnosti. Podporujú deti a mladých ľudí z rómskej komunity v rozvíjaní ich talentu. Pán Balog je verejne známou osobnosťou, okrem iného je vedúcim regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR v Banskej Bystrici. 

    Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o rómskom jazyku, rómskej vlajke a histórii ako takej. No v neposlednom rade im pán Balog pripomenul, že majú byť na svoje korene hrdí a majú nadalej rozvíjať svoj talent. 

    Podujatie bolo súčasťou RomLIT z projektu Multifunkčné centrum 4.0 Hronozeplímskej knižnice vo Vranove. Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzie Rómov" a naša škola je jedným z partnerov. 

    Ďakujeme za zážitok !

  • Zápis do 1. ročníka

    Hurá, budeme školáci!

    V pondelok 22.04.2024 sme v našej základnej škole slávnostne privítali a zapísali do 1. ročníka budúcich školákov, ktorí zápis do prvého ročníka zvládli výborne. Boli  šikovní a odvážni. Žiaci si pre nich pripravili zaujímavý program. Na začiatku sa predstavili tohtoroční prváci, ktorí budúcim prvákom zarecitovali krátke básne o abecede. Pokračovali štvrtáci, ktorí dramatizovali rozprávku Soľ nad zlato. Následne sa  budúcim školákom a ich rodičom prihovorila naša pani riaditeľka, ktorá ich milo privítala a popriala im  veľa odvahy a úspechu. Po programe čakali budúcich prvákov zaujímavé úlohy, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky. Úlohami preverili ich šikovnosť, motoriku, zručnosti a aj vedomosti. Zaujímavou a hravou formou zisťovali ako sú predškoláci pripravení na vstup do prvého ročníka. Boli sme ohromení ich zvedavosťou, nadšením a energiou, ktorú priniesli so sebou. Budúci prváci neodchádzali zo zápisu naprázdno. Ako spomienku na zápis si  odniesli darčeky, ktoré im budú pripomínať tento slávnostný deň – pamätný list zo zápisu, ceruzy, stojan na písacie náčinie v tvare motýľa a hrnčeky, z ktorých môžu piť každé ráno kakao, alebo teplý čaj. Veríme, že sa budúcim školákom v škole páčilo.

    Drahí budúci prváčikovia, veľmi sa na vás tešíme!

  • Deň narcisov

    Aj my sme prispeli na dobrú vec!

    S príchodom jari ľudia každý rok vyjadrujú solidaritu s onkologickými pacientami prostredníctvom žltého narcisu, ktorý je symbolom zbierky organizovanej Ligou proti rakovine.

    Deň narcisov sa po prvý raz sa konal v roku 1997 v šiestich slovenských mestách. Dnes je táto verejno-prospešná zbierka známa po celej krajine a každý rok sa do nej zapojí niekoľko sto tisíc ľudí.

    Významom a cieľom Dňa narcisov je poukázať na problematiku boja proti rakovine a finančne na ňu prispieť kúpou žltého narcisu. Z peňazí vyzbieraných počas tohto dňa sú financované projekty a programy, cez ktoré Liga proti rakovine pomáha konkrétnym pacientom. Financie získané touto cestou takisto slúžia aj ako investícia do preventívnych a vzdelávacích programov pre verejnosť, na podporu nemocníc a samotného výskumu liečby onkologických ochorení.

    Tento rok sa bude konať Deň narcisov už 28. krát., práve dnes 18. apríla. Ide o známu zbierku občianskeho združenia Liga proti rakovine, ktorú vykonávajú dobrovoľníci na celom Slovensku. Ako symbol zbierky bol zvolený žltý kvet narcisu.

    Aj naša škola sa zapojila do tejto zbierky a spoločne sme pre onkologických pacientov vyzbierali 58,5€.

  • Medzinárodný deň Rómov

    Lačho džives!

    8. apríl – Medzinárodný deň Rómov je aj tento rok príležitosťou pripomenúť význam a bohatstvo rómskej kultúry, tradícií a dejín. Tento deň bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktorý sa konal za účasti Rómov zo 14-tich krajín sveta v roku 1971. Teda už viac ako 50 rokov majú Rómovia, ktorý deklarovali krajinu svojho pôvodu Indiu, oficiálnu rómsku vlajku a hymnu.A zároveňna medzinárodnej úrovni rešpektované vlastné etnické meno Róm/ Rómovia.

    V Slovenskej republike predstavuje rómska národnostná menšina druhú najpočetnejšiu pôvodnú menšinu. Rómska kultúra a tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť našich spoločných kultúrnych hodnôt a kultúrneho dedičstva Slovenska.

    Najtypickejším prejavom rómskej folklórnej tvorby je epický (slovesný), hudobný (inštrumentálny), piesňový, tanečný prejav. Tak teda spievajme, tancujme a zabávajme sa v duchu typických rómskych tradícií. Nech nás je počuť do ďaleka.

    V tento deň sme pre našich žiakov pripravili množstvo aktivít v triedach a priestoroch našej školy. Žiaci prvého stupňa vyrábali krásne čelenky do vlasov, odznaky na odev v tvare a farbách rómskej vlajky, obrázkovo-slovné maľované pexeso pomocou ktorého učili aj náš učiteľov rôzne rómske slovíčka. Na II. stupni žiaci spolu so svojimi učiteľmi vytvárali rómske vlajky, plietli si náramky priateľstva a taktiež si vyrobili čelenky na hlavu so vzorom rómskej vlajky. Počas všetkých aktivít sa z tried a chodieb našej školy ozývala rómska hudba.

    V druhej časti dňa sa žiaci zúčastnili talentovej súťaže v našom hudobno-dramatickom výklenku. Prihlásení žiaci spievali rómske piesne jednotlivo, alebo súťažili v skupinách. Vytvorili úžasnú atmosféru a zaslúžili si ohromný potlesk. Najtalentovanejší žiaci boli ocenení. Po talentovej súťaži nasledovala rómska zábava v priestoroch telocvične. Žiaci prevádzali rómske tance, súťažili v tanci s balónom, či bojovali o posledné miesto v stoličkovom tanci. Porota z učiteliek vybrala aj najlepších tanečníkov. Žiaci 8. ročníka si pre svojich spolužiakov pripravili v kuchynke rómsky chlieb „marikľu“, ktorú im priniesli na ochutnávku. Za týmto pokrmom sa len tak zaprášilo.

    Všetci sme si oslavu tohto dňa náramne užili a sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať množstvo aktivít.

  • Medzinárodný týždeň peňazí

    Finančná "akcia" v ZŠ Čaklov

    V týždni od 18. – 22. marca mali všetci naši žiaci projektové tematické vzdelávanie pod názvom Finančná „akcia“. Realizovalo sa viacero aktivít, ktorými sa naša škola prvýkrát zapojila do celosvetovej kampane Global Money Week – Medzinárodného týždňa peňazí. Cieľom kampane je finančná uvedomelosť a zodpovednosť mladých ľudí.

    Tohtoročná téma kampane je: Chráň svoje peniaze, zabezpeč si budúcnosť (Protect your money, secure your future). Cieľom je zvýšiť povedomie, aké dôležité je prijímať zodpovedné a informované rozhodnutia pri správe svojich financií. Zároveň chrániť svoje peniaze pred možnými hrozbami.

    Počas prvých troch vyučovacích hodín sa žiaci celej školy zapájali do rôznych aktivít. Na prvom stupni to boli aktivity zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti, kreatívnej činnosti či logického myslenia. Žiaci prvého ročníka sa zoznamovali s mincami a bankovkami všetkých hodnôt, potom si vyrábali vlastné peniažky a zahrali sa aj na obchod.  Žiaci druhého a tretieho ročníka vyrábali „euráčiky“ peňaženky z recyklovaného materiálu: Žiak s najkrajšou peňaženkou bol odmenený medailou. Oboznamovali sa aj s ochrannými prvkami na bankovkách. Od pani učiteľky dostali istý obnos peňazí a hospodárili s ním: robili nákupy, odkladali si – finančná rezerva a taktiež si peniaze aj požičiavali. Žiaci štvrtého ročníka sa naučili vyrábať vlastné peniaze úplne od prvého kroku. Každý žiak si vytvoril vlastnú menu. Dal jej názov, určil hodnoty a vzory bankoviek. V spoločnej prezentácií bolo žiakom predstavené euro a eurozóna. Na konci si na interaktívnej tabuli prečítali rozprávku o falšovateľoch peňazí, ktorá bola veľmi poučná. Na druhom stupni si žiaci zlepšili svoje digitálne zručnosti pri práci s informáciami, ktoré museli vyhľadávať a zároveň si aj overovať ich správnosť na internete. Vyhľadávali informácie o krajinách Európskej únie a ich menách. Žiaci piateho ročníka si vo svojej triede otvorili zmenáreň, kde si vymieňali a počítali rôzne peniaze. Žiaci siedmeho a deviateho ročníka nakupovali s prideleným rozpočtom. V letákoch rôznych obchodoch vyhľadávali tovar a následne ho dávali do „košíka“. Nemohli si dovoliť kúpiť hocičo. Naučili sa tak uplatniť spotrebiteľské zručnosti. Šiestaci a ôsmaci sa stali milionármi. Vytvorili si finančný plán výdavkov a investícií v prípade, že vyhrali milión eur. Spoločne diskutovali prečo je vhodné časť peňazí investovať a kam ako ich všetky minúť na hmotný majetok. Na druhej strane si vytvorili zoznam vecí, ktoré by si pri tejto výhre určite splnili.

    Z tém Národného štandardu finančnej gramotnosti sme v aktivitách obsiahli najmä "rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov". Konkrétne to boli čiastkové kompetencie: uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe pri aktivite "akcia". Poznať a zosúladiť osobné, rodinné a spoločenské potreby pri aktivite "moje peniaze". Z iných tém sa obsiahli aj "sporenie a investovanie" v hre milionár.

    Veríme, že takého inovatívne vzdelávanie si zopakujeme a budeme mať na pamäti, že robíme len správne finančné rozhodnutia.

  • A je to tam! Máme 2.miesto!

    recitačná súťaž Rómovia recitujú

    V pondelok, 18.marca 2024 sa na Súkromnej základnej škole, Galaktická 9 v Košiciach uskutočnilo krajské kolo recitačnej súťaže Rómovia recitujú. Už  na 8.ročníku tejto prehliadky talentov sa zúčastnili 2 žiaci našej školy, deviatačka Sarah Giňová a Martin Ovšák, žiak VI.A triedy. Obaja v konkurencii rovesníkov sa nestratili, ale Sarah Giňová sa umiestnila na krásnom 2.mieste v kategórii žiakov II.stupňa v recitácii prózy v rómskom jazyku. Martin sa predviedol v prednese slovenskej poézii. Prvenstvo síce Sarah uniklo len o vlások, ale dúfame, že bude pokračovať a rozvíjať svoj talent aj na strednej škole a už teraz sa tešíme na budúci rok, na ešte úspešnejší 9.ročník.

  • Olympijský odznak všestrannosti

    SME JEDEN TÍM!

    Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do tohto národného športového projektu. Projekt je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov. Primárnym cieľom projektu OLOV je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu a zároveň motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie. Každý žiak mal za úlohu splniť 6 disciplín za ktoré dostal bodové hodnotenie. Do tohto projektu sa zapojilo 45 žiakov našej školy. Každý zo zúčastnených žiakov získal certifikát na ktorom bolo jeho bodové hodnotenie. Žiaci, ktorí dosiahli najlepšie výsledky, získali aj odznak všestrannosti. Zlatý odznak všestrannosti získal Štefan Giňo , strieborný odznak získal Tobias Huňák a bronzový odznak získal Milan Giňo zo VI. A triedy. Bronzové odznaky ešte získali Ján Giňo a Peter Tancoš z 8. ročníka a Milan Giňo a Viktor Ovšák z 9. ročníka.

  • Deň ľudovej rozprávky

    Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta a folkloristu, je 16. marec nazývaný  Dňom ľudovej rozprávky. Deň ľudovej rozprávky sa každoročne organizuje aj na našej škole. Pavla Dobšinského sme si pripomenuli v kvízoch, tajničkách, prezentáciách... Žiaci si zasúťažili na interaktívnej podlahe vo vedomostnom kvíze. Tí najlepší v rámci triedy dosiahli titul Kráľov literatúry a bola im na hlavu vsadená kráľovská koruna. V rámci prezentácie sa žiaci dozvedeli veľa nových informácií o známych, či menej známych rozprávkach z pera Pavla Dobšinského.  Prostredníctvom programu Alf si otestovali svoje vedomosti o živote a diele Pavla Dobšinského. Skoro všetkým sa podarilo vo formáte puzzle zložiť aj jeho podobizeň. Čítali sme, dramatizovali, aj kreslili rozprávky. Štvrtáci si pripravili dramatizáciu rozprávky Soľ nad zlato. Piataci zdramatizovali javajkovým divadlom rozprávku O veternom kráľovi. Tretiaci mali pripravenú divadelnú podobu rozprávky Šípková Ruženka, počas ktorej sme si spolu s nimi zaspievali známy hit Šípková Ruženka od našich popredných hercov Miroslava Nogu a Štefana Skrúcaného. Najmenší vyfarbovali vo výtvarnom výklenku omaľovánku Janka Hraška. Na základe prečítanej rozprávky sa im pomocou obrázkov podarilo správne vytvoriť osnovu rozprávky. Žiaci II. B pomohli Maruške nazbierať jahody a pomocou dvanástich mesiačikov jej zachránili život. Aj zo žiakov II. A sa stali herci. Tlieskali sme im za dramatizáciu rozprávky O repke, ktorá sa teší obľube u žiakov už od 1. ročníka. Žiaci VIII. a IX. ročníka si pozreli sfilmovanú verziu rozprávky Zlatá priadka, ktorú porovnali s prečítanou knižnou podobou. Aj tohtoročný Deň ľudovej rozprávky bol pre žiakov, veríme, opäť inšpiratívny a motivujúci k čítaniu.

  • Hviezdoslavov Kubín

    Školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín 2024

    Umelecký prednes je prostriedkom na vyjadrenie vlastných pocitov, záujmov, názorov a postojov prostredníctvom zvolených literárnych textov a vlastného rečového prejavu. Osobnostná, názorová a estetická sebaprezentácia na verejnom vystúpení vedie interpreta k rozvíjaniu jeho predstáv, emócií, myslenia a k zdokonaľovaniu jeho reči, výrazu i kontaktu s publikom.

    Vo štvrtok, 7.marca 2024 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo v umeleckom prednese

    Hviezdoslavov Kubín. Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. 

    V školskej knižnici medzi sebou ,,zápasilo“ celkovo 9 žiakov I.stupňa a 2 žiaci II.stupňa. V konkurencii sa na 1.mieste za žiakov I.stupňa umiestnila Jasmína Tancošová, na druhom mieste prváčka Sofia Giňová a na treťom mieste s poéziou Lucia Ovšáková a Viktória Huňáková. Za II.stupeň sa porota rozhodla udeliť iba 2.miesto Martinovi Ovšákovi. S prednesom rómskej rozprávky nás potešila aj Sarah Giňová z IX.ročníka.

        Už teraz sa tešíme na stretnutie s recitátormi na už 71.ročníku Hviezdoslavovho Kubína.

  • Lyžiarsky výchovno - výcvikový kurz

    Tatranská Lomnica 15.1. - 19.1.2024

    LVVK sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka v počte 21 žiakov, 2 učitelia a 2 inštruktori. LVVK sa konal v Tatranskej Lomnici. Všetci žiaci boli začiatočníci. Cieľom účastníkov LVVK bolo dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania, dosiahnuť bezpečné ovládanie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou, dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimného pohybu v horách a vedieť pravidlá správania lyžiara na zjazdovkách – Biely kódex. Výučba LVVK prebiehala v dopoludňajšou a popoludňajšou výukou s krátkymi prestávkami pod vedením dvoch inštruktorov a dlhšou obednou prestávkou. Každý deň žiaci mali vyhradený čas na odpočinok a relax po lyžovaní. Pred večerou sa žiaci vzdelávali a po večeri sa žiaci spoločne zabávali v spoločenskej miestnosti. Počas celého lyžiarskeho výcviku sme sa snažili dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá.

                Žiaci preukázali zvládnutie lyžovania a stanovených cieľov v záverečných pretekoch – lyžiarsky slalom. V skupine zdatnejších lyžiarov si 1. miesto vybojoval Viktor Ovšák. Na 2. mieste skončil Milan Giňo a 3. miesto obsadil Miroslav Daňo. V skupine menej zdatnejších lyžiarov si

    1. miesto vybojovala Laura Goroľová. Na 2. mieste skončil Peter Tancoš a 3. miesto obsadil Vladimír Kotľár. Žiaci boli ocenení diplomom a medailou. Po ukončení LVVK v Tatranskej Lomnici každý zúčastnený žiak získal certifikát o absolvovaní LVVK .

                Účelom LVVK bolo aj vychovávať k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, poriadku a svojho správania.

  • Pozvánka

  • Čaro Vianoc

    Výtvarná súťaž Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou

    Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do výtvarnej súťaže vyhlásenej Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou. Cieľom výtvarnej súťaže s názvom „Čaro Vianoc“ bolo zapojiť deti a mládež do tvorivej činnosti, podporiť ich kreativitu a podnietiť ich záujem o staré rodinné zvyky a tým pádom zachovať pravú atmosféru Vianoc.

    Do tvorby sa zapojili naši žiaci prvého aj druhého stupňa. Ich diela boli hodnotené odbornou porotou v dvoch samostatných kategóriách. Troch víťazov čakala krásna odmena.

    Dňa 15.decembra 2023 si na slávnostnom vyhodnotení súťaže Čaro Vianoc prevzali ceny za druhé miesto v 1. kategórií Oliver Goroľ (3.A), za prvé miesto v 2.kategórií Jessica Goľoľová (8.R) a za druhé miesto v 2, kategórií Michal Goroľ(8.R). Na slávnostnom ocenení sa naši žiaci zúčastnili aj hudobného workshopu Katky Gáčovej. Katka Gáčová je profesionálnou speváčkou v Podduklianskom umeleckom ľudovom súbore z Prešova, a zároveň umeleckou vedúcou Detského folklórneho súboru Ondavka, ktorá svojim vzdelaním tradične prispieva k uchovaniu tradícií. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bolo spojené aj s otvorením výstavy detských prác zapojených v tejto súťaži. Na výstave, ktorá bolo sprístupnená až do januára mali diváci možnosť vidieť aj práce ďalších našich žiakov – Dávid Goroľ (4.R) , Aneta Kotľárová (7.R) a Alena Giňová (8.R). Aj im ďakujeme za reprezentáciu školy.

  • Ak nie je voda, nie je život

    Beseda s RÚVZ VT 

    V utorok 22.novembra 2023 sa žiaci Základnej školy Čaklov zúčastnili besedy organizovanej pod záštitou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou. Beseda sa konala aj v rámci programu Zelená škola, kde našou prioritnou témou je práve VODA. V dôsledne pripravenej prezentácii sa mali možnosť dozvedieť množstvo informácií o vode a jej význame pre život na Zemi. Názorne si predstavili kolobeh vody v prírode, a pochopili hlavné rozdelenie vôd na povrchové a podzemné. Na besede zároveň zistili, že najväčším zdrojom pitnej vody na Slovensku je práve podzemná voda, ktorú je potrebné zodpovedne chrániť a šetriť ju. Spolu s p. Kožejom z úradu si ukázali systém čistenia vody a jej konečnú úpravu na takú, ktorú je možné každodenne piť. V závere besedy sa spolu rozprávali o tom, ako ťažko je vyčistiť vodu znečistenú ropou, olejmi a inými chemickými látkami a zároveň si vyskúšali meranie množstva chlóru v rôznych vzorkách vody. Snáď najväčšie posolstvo však v žiakoch zanechala skutočnosť, že bez vody by nejestvoval na našej planéte žiaden život, a že pre jej ochranu je potrebné dbať o to, aby sme ju neznečisťovali, ale aj o to, aby sme zodpovedne pristupovali k šetreniu jej zdrojov.

    Z besedy sme vyrobili aj náučné video s názvom „Ak nie je voda, nie je život“.

  • "Bubnovačka" 2023

    Dňa 19. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý bol vyhlásený Svetovou ženskou organizáciou v roku 2000. V súčasnosti sa tento problém snaží zviditeľniť už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín na celom svete. A aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je iba záležitosťou dospelých, aj žiaci by mali poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo, čo sme vyparatili nie je týranie. A čo to týranie vlastne je? Týranie je akékoľvek nenáhodné, neprijateľné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav dieťaťa, prípadne spôsobí jeho smrť. A aby hlas detí bolo ešte viac počuť, naša škola sa pri príležitosti tohto svetového dňa zapojila do podujatia s názvom „Bubnovačka“, ktorá má za úlohu symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Dňa 20. novembra 2023 sa v priestoroch našej školy rozozvučali nielen zvuky bubnov, ale zvuky všetkého možného s čím sa dalo bubnovať. Žiaci si do školy priniesli rôzne varešky, príbory, hrnce, plastové fľaše, ba dokonca bubnovali aj na svojich desiatových boxoch. Žiaci deviateho ročníka neváhali a proti týraniu využili tiež hokejky a fitlopty. V priestoroch školy taktiež prebehla súťaž o najlepšie „odbubnovaný“ rytmus. Práve týmto hlasným zvukom sme sa pokúsili upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred rôznymi formami násilia a ubližovania bezbranným. Naša škola sa do Bubnovačky zapojila tento rok už po tretíkrát. Na začiatku druhej vyučovacej hodiny si žiaci po vypočutí rozhlasovej relácie o význame tohto dňa a po vzhliadnutí prezentácie zameranej na danú tematiku sa žiaci do sýtosti vybubnovali v spoločných priestoroch našej školy, ako napríklad hudobno-dramatický výklenok, chodba, schody, telocvičňa a následne sa v triedach s učiteľmi porozprávali, prečo je dôležité chrániť práva a bezpečnosť bezbranných detí. A tak sme týmto síce hlučným, ale podnetným podujatím aspoň symbolicky zabojovali za práva detí na pokojný a šťastný život.

    ... lebo každé dieťa si taký život zaslúži.

    ... lebo všetci sme ako kvapky v mori ... keď spojíme sily, vieme urobiť aj veľké vlny.

    Tak teda, dobubnovania priatelia!

  • 17. november – DEŇ BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU

    V piatok– 17. novembra sme si pripomenuli štátny sviatok - Deň boja za slobodu a demokraciu. Priblížili sme si okolnosti, ktoré viedli k tejto  významnej udalosti.

    V Prahe sa začali oslavy, ktoré sa zmenili na demonštráciu proti komunistickej vláde. Okrem Prahy boli vtedy večer v uliciach aj ľudia vo všetkých väčších mestách. Polícia (vtedy Verejná bezpečnosť)  použila obušky či vodné delá. Študenti sa bránili spevom i rôznymi heslami, ako napríklad  „Máme holé ruce“
    Od tohto dňa začali ľudia pravidelne počúvať pravdivé informácie z rádia Slobodná Európa. Tá vysielala nielen pre nás, ale aj  pre našich krajanov,  ktorí dobrovoľne alebo nedobrovoľne opustili našu krajinu. Začali sa vracať z emigrácie.

    Z celoštátnych rádií a mestských ulíc sa už ozýval spev dovtedy „zakázaných“ spevákov, kde sa im denne prihovárali ľudia, ktorí bojovali proti komunistickému režimu, ako napríklad Alexander Dubček či jeden z najvýznamnejších disidentov, predstaviteľ novej strany v Českej republike - Občanské fórum a náš budúci prezident – Václav Havel.

    Na Slovensku sa nám zase prihovárala VPN – Verejnosť proti násiliu. Prihovárala sa nám hlasom Milana Kňažka. Tieto osobnosti tzv. „novej vlády" sa snažili o zvrhnutie komunistického režimu a nastolenie vlády ľudu - DEMOKRACIE. Denne sa prihovárali v uliciach a upokojovali davy ľudí - najmä spevom štátnej hymny. Taktiež spevom spevákov protest songov Marty Kubišovej, Karla Kryla či Jaroslava Hutku. Snažili sa takto o presadenie zmeny režimu bez vojenského zásahu, a preto sa neskôr začalo novembrovej revolúcií hovoriť aj NEŽNÁ či ZAMATOVÁ.

    Okrem spevu hymny na námestiach sa ďalším symbolom stali aj štrngajúce kľúče - pomyselné kľúče od nášho štátu a tiež trikolóra - trojfarebná stužka z farieb našej vlajky, ktorú všetci nosili na čiapkach, kabátoch či na kočíkoch.
    Po odstúpení komunistickej vlády došlo aj k zmene našej ústavy. Konkrétne

    v článku štyri –bola zrušená vedúca úloha komunistickej strany pri vedení štátu, boli prvé slobodné voľby, nový prezident a začal sa proces demokratizácie našej krajiny.  Otvorili sa pre nás hranice so západným svetom.

  • SVETOVÝ DEŇ RÓMSKEHO JAZYKA

    Program v našej škole - 6.11.2023

    Rómskemu jazyku patrí každoročne práve 5. november.  V roku 2009 bol medzinárodnou konferenciou v Záhrebe vyhlásený za medzinárodný deň. Na Slovensku sa však formálne zrovnoprávnenie rómčiny uskutočnilo už 29. júna 2008 na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. Rómsky jazyk je bohatý a rôznorodý. Rómovia na Slovensku hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Výraznú jazykovú prevahu majú Rómovia pôvodom z východného Slovenska, a preto sa východoslovenský dialekt stal aj základom pre gramatiku a slovník s frazeológiou a prehľadom gramatiky, ktorý bol vydaný v roku 1991. Východoslovenská rómčina tvorí aj základ pre Učebnicu slovenskej rómčiny a Kľúč k učebnici slovenskej rómčiny, ktoré boli vydané v roku 1999 v rómsko-českej verzii.

    Aj my si na našej škole pripomíname tento deň rôznymi aktivitami na vyučovaní. Naši žiaci vytvorili rómsko-slovenský obrázkový slovník a knihu rómskych rozprávok základnej školy Čaklov. Týmto aktivitám sa venovali na hodinách etickej výchovy, slovenského a anglického jazyka.

    Na hodinách sa rozprávali a šírili moderné aj klasické rómske rozprávky ukryté v časopise Ľuľudi Kvietok a Roma, čítanke Genibarica a šlabikári Romano Hangoro. Žiaci si čítali aj príbehy z knihy rómskych rozprávok od Eleny Lackovej. Všetky tieto príbehy im boli predlohou a inšpiráciou k vytvoreniu našej vlastnej ilustrovanej knihy rómskych rozprávok, v ktorej sa nachádzajú pútavé príbehy v rómskom a slovenskom jazyku.

    Mladší žiaci sa na hodinách anglického a slovenského jazyka popasovali so slovníkom, ktorý vytvárali. Časti slovníčka ilustrovali, aby nám tak pomohli preklenúť jazykovú bariéru. Do tejto časti aktivity sme zapojili aj prvky anglického jazyka, pri čom nám pomohla praktická učebnica a kartičky English Star: prvá anglicko-slovensko rómska učebnica.

    Všetci sa tešíme čo naši žiaci vo svojom jazyku dokázali a nevieme sa tohto dňa dočkať opäť takto o rok. 

     

    Paľikerav!

     

                                                                                                                                                             riaditeľka školy 

     

  • Zelená škola

    Zníženie používania chemických čistiacich prostriedkov

    Jedeným  z našich hlavných cieľov je znížiť množstvo používania agresívnych čistiacich prostriedkov o 5 %.

    Odmerali sme, že naša škola ročne spotrebuje 131,75 litrov agresívnych čistiacich prostriedkov. Podľa takto zisteného východiskového stavu nám v programe Zelenej školy boli stanovené priority a ciele, ktorými chceme naplniť jeho filozofiu - znižovanie ekologickej stopy.

     V tomto smere je prioritou našej školy učiť žiakov o možnostiach využitia vody, jej dôležitosti a významu pre každodenný život,  ale aj predstaviť spôsoby ako dosiahnuť jej efektívne využívanie v podmienkach, ktoré nám poskytujú prostriedky a samotné okolie školyV neposlednom rade priblížiť nebezpečnosť samotného znečisťovania vody a vodných zdrojov každodennou ľudskou činnosťou – zložitosť a citlivosť  čistenia vody v čističkách odpadových vôd, nevýhody používania agresívnych čistiacich prostriedkov s poukazom na proces čistenia, význam a výhody  environmentálneho čistenia a upratovania na našej škole. V rámci tohto programu sa preto naša škola rozhodla znížiť množstvo používaných agresívnych čistiacich prostriedkov ich nahradením za ekologické, a vyučovať žiakov o možnostiach ekologického využitia vody.

    Beseda o prírodných čistiacich prostriedkoch. Pokusy so žiakmi, ktoré prostriedky sú vhodné na konkrétne druhy znečistenia. 

    V mesiaci október 2023 sme spolu s kolégiom Zelenej školy usporiadali besedu s pani upratovačkou H. Konfederákovou. Beseda bola zameraná na to aké chemické čistiace prostriedky a aké ekologické čistiace prostriedky naša škola používa. Spoločne sme si s pani upratovačkou predstavili aj prírodné čistiace prostriedky ako ocot na umývanie keramických povrchov a podlahových krytín rôzneho druhu, tak isto citrón alebo sódu bikarbónu. Cocacolu sme zase použili na čistenie WC. Takéto čistenie si mohli vyskúšať aj žiaci kolégia. Pani upratovačka nám dala aj typ na osvieženie povrchov nábytku. Stačí naliať pár kvapiek levanduľového oleja do teplej vody a polosuchou handrou jemne pretrieť povrch nábytku. Nábytok sa tak nielen rozžiari ale aj príjemne privoniame priestor. Taktiež nás pani upratovačky upozornila, že hracie stoly sa musia len utierať na sucho. Nikdy nie na mokro, alebo octom aby sme nezmyli farbené časti hracích stolov).

    Priestory umývame ekologicky

    Spoločne sme si vymedzili aj priestory, ktoré budú umývane ekologicky 1 x do týždňa (v stredu počas záujmových útvaroch) a to podľa rozdelenia služieb. Každý mesiac zástupcovia z jednej triedy chodia umývať vymedzené priestory spolu s pani upratovačkami. Vybrali sme priestory: 

    • na I.stupni - to budú výklenky na prvom poschodí. Tam žiaci poutierajú hracie stoly a nábytok suchou handrou. Jeden úsek v telovýchovnom kútiku je umývaný octovou vodou.
    • na II.stupni – žiaci na oboch poschodiach poutierajú suchou handrou hracie stoly a jedna časť chodby(t.j. chodba pri triede VI.B) je umývaná octovou vodou.

     EKOkódex školy

    Naša škola sa aktívne angažuje o udržanie biodiverzity okolia a podporuje nasledujúce aktivity:

    • Pestovanie rastlín vo vyvýšených záhonoch.
    • Vytváranie vhodných podmienok pre hniezdenie vzácnych živočíchov.
    • Zhromažďovania a využívanie dažďovej vody na závlahu rastlín.
    • Šetrné používanie vody pri zalievaní a ďalších činnostiach.
    • Preferovanie ekologických a prírodných čistiacich prostriedkov.

    Aby sme podčiarkli našu snahu o udržateľnosť, vytvorili sme symbolicky ekokódex star štiavnikom obyčajným, ktorý každoročne hniezdi na oknách našej školy.

    Kolégium Zelenej školy 

    V školskom roku 2023/2024  sa opäť naša škola zapojila do programu „Zelená škola“ a vytvorili sme si tento základný pracovný tím, ktorý zabezpečuje všetky aktivity v rámci programu a zapája do nich žiakov našej školy

  • Záložka do knihy spája školy

    V roku 2023 sa uskutočnil už 14.ročník projektu Záložka do knihy spája školy, ktorý sa organizuje pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc a je súčasťou aktivít Národnej stratégie zvyšovania úrovne kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti. Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko-slovenského projektu Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov, a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky.  Žiaci partnerskej školy, Základnej školy Choltice, nám poslali kopec záložiek, ale ani my sme nelenili a po rozvíjaní našich čitateľských záujmov, vedomostiach a zručnostiach sme vyrábali záložky od výmyslu sveta.

    Už teraz sa tešíme na našu budúcoročnú partnerskú školu, pre ktorú budeme s radosťou vyrábať záložky do kníh, ktoré nás spoja.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria