Dňa 20.06. sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka preniesli na chvíľu do minulosti. Svoje dobrodružstvo začali náučným chodníkom zameraným na život a chov včiel a zdolaním kyslíkovej dráhy pod hradom Čičva. Na nádvorí hradu ich privítal hradný kastelán, ktorý ich hradom previedol a žiaci sa tak dozvedeli zaujímavé informácie o živote na tomto hrade a jeho histórii. Múry zrúcaniny hradu ukrývajú aj tajomstvo, ktoré je voľným okom rozoznateľné len veľmi ťažko. Žiaci však svojho sprievodcu natoľko pozorne počúvali, že za pomoci nápovedí jedno z tajomstiev odhalili – nájdenie maskarónu, ktorý mal v minulosti za úlohu odstrašovať prípadných útočníkov alebo odháňať od hradu zlé sily. Za zvládnutie tejto ťažkej úlohy si zaslúžili odmenu v podobe pamätnej mince. Výlet pokračoval opekačkou, aby žiaci nabrali novú energiu na ich dobrodružnej ceste. Pri ohni sa dozvedeli viac aj o krvavej „Bátoričke“ ako o jednej z vlastníčok hradu a pokračovali v túre k hrobke, kde boli pochovaní poslední majitelia hradu, obdivovali krásny výhľad a vybrali sa do dediny. Zastavili sa pri Valalskej chiži, kde ich privítala teta Marta, ktorá žiakom porozprávala a ukázala ako sa žilo v minulosti. Žiaci si mohli prezrieť miestne kroje a vyskúšať tkané košele. Spoločne si s tetou Martou zatancovali a zaspievali. Tento výlet absolvovali žiaci ako odmenu za celoročné úsilie. Úsmev na tvári žiakov bol zase odmenou pre ich triedne učiteľky, ktoré ich na výlete sprevádzali.
Športovo-rozprávkový deň
Na svete je veľa detí,
a na všetky slnko svieti.
Každé si v srdci želá,
aby slnka bolo veľa.
Tohtoročná oslava Medzinárodného dňa detí sa v našej škole uskutočnila 3. júna a počasie nám ozaj prialo. Areál školy rozžiarilo nielen slniečko na oblohe, ale hlavne úsmevy a veselé očká našich žiakov. Žiaci si vyrobili krásne čelenky, ktoré symbolizovali jednotlivé rozprávky, s ktorými počas školského roka pracovali na hodinách. Na školskom dvore sa zrazu zjavili rôzne rozprávkové bytosti ako je Janko Hraško, Maruška z rozprávky O 12 mesiačikoch, Šípková Ruženka, Popoluška a mnoho ďalších. Pre žiakov boli pripravené rôzne zaujímavé disciplíny. Svoju šikovnosť a pozornosť si žiaci preverili pri triedení strukovín a výrobe náhrdelníka z cestovín a cereálií. S radosťou sa pustili do preskakovania prekážkovej dráhy a kruhovej cesty. Svoje zručnosti si vyskúšali aj pri hádzaní lopty do koša a pri preťahovaní lanom si overili, aká dôležitá je spolupráca v kolektíve. Žiakov čakala aj ochutnávka jedál so zatvorenými očami. Program pokračoval loptovými hrami, kde si jednotlivé triedy zmerali svoje sily vo vybíjanej a futbale. No a nakoniec sa tancovalo a spievalo pri hudbe, ktorá vyvolávala dobrú náladu a radosť. V závere boli žiaci za svoje športové výkony odmenení medailami a čakala ich aj sladká odmena od ich triednych učiteľov.
Všetkým deťom prajeme všetko len to najlepšie a najkrajšie!
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch v Bratislave - ocenilo naše práce - ďakujeme
Internet je v súčasnosti bohatým zdrojom informácií a zábavy, ale má aj svoje temné stránky. Či už sú to krádeže identity, vírusy, spyware, trójske kone a podobne, to všetko číha na neskúsených používateľov. A práve deti mladšieho aj staršieho školského veku patria medzi najzraniteľnejšie.Môžu sa stať terčom kriminálnikov alebo kyberšikany, čo môže mať dlhodobé negatívne následky.Pred negatívami internetu sa však môžu deti naučiť účinne brániť, len ich treba správne naviesť a usmerniť. V súčasnosti sa stal online priestor našim životným prostredím, neprejde deň, aby sme nesiahli po mobile, po počítači, aby sme neskrolovali po rôznych stránkach či sociálnych sieťach. A práve deti, často hranicu medzi online a offline priestorom nevnímajú tak ostro, ako my starší.Všetko pekné prežívajú ako reálny zážitok. Podobne je to aj s rizikami. Pred negatívami internetu sa však môžu deti naučiť účinne brániť, len ich treba správne naviesť a usmerniť.
A práve z tohto dôvodu sme sa v tomto školskom roku zapojili do súťaže Šírime digitálne dobro, ktorú pri príležitosti Dňa bezpečného internetu 2024 vyhlásilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch patriace pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.Medzi ocenené triedy patrili: v rámci I. stupňa trieda II.A, ktorá v súťaži zabojovala a zvíťazila so svojím komiksom s názvom „O stratenom psíkovi“ a v rámci II. stupňa to bola trieda VIII.R, ktorá nás v danej súťaži úspešne reprezentovala videom s názvom „Online burza“. Práce našich žiakov sa porotcom tak zapáčili, že sme boli ako jedna z dvoch škôl v rámci východu ocenení a získali sme CERTIFIKÁT Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch a osvetový program s ktorým budeme môcť naďalej pracovať.. Pri tejto príležitosti nás dňa 23.mája 2024 poctili svojou osobnou návštevou a v rámci osvetového programu venovanému danej problematike uskutočnili besedu, prostredníctvom ktorej sa žiaci pútavou formou oboznámili s aktuálnymi nástrahami vo svete internetu a digitálneho prostredia. Hneď po úvodnom privítaní všetci prítomní hostia a účastníci besedy mohli prežiť hodnotný umelecký zážitok v podobe krásneho tanca, ktorý si pre túto príležitosť pripravili naši šikovní žiaci v rámci SUZŠ Jastrabie. Po krásnom umeleckom zážitku a s využitím moderných technológií a prezentácií pán Marián Hamada všetkých prítomných previedol najčastejšími rizikami, ktoré žiakov môžu prekvapiť pri hraní počítačových hier, pri četovaní s neznámymi ľuďmi či pri zverejňovaní svojich osobných údajov a fotiek. Žiaci mali možnosť vyjadriť svoj vlastný názor k danej problematike, porozprávať o svojich vlastných skúsenostiach a negatívnych zážitkoch a dozvedeli sa tiež o možnostiach, ako sa dá pred nimi brániť. V závere tohto prínosného a obohacujúceho osvetového programu žiaci besedovali o tom, ako inak zmysluplne tráviť svoj voľný čas – čítaním kníh, športovaním, maľovaním, trávením spoločného času s reálnymi priateľmi či bicyklovaním. Všetci zúčastnení na konci besedy odchádzali s úsmevom a nabití informáciami, ktoré dokážu využívať v reálnom každodennom pohybe na internete a taktiež prisľúbili, že aj naďalej a v ešte väčšej miere budú v online sfére uplatňovať šírenie digitálneho dobra a týmto spôsobom tak prispejú k príjemnejšiemu a hlavne bezpečnejšiemu pohybu v online priestore.
PaedDr. Katarína Havrilová
Medzinárodný deň mlieka sa na celom svete každoročne oslavuje tretí májový utorok. Tento rok pripadol na utorok 21. mája 2024. Význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravú výživu ľudí opakovane potvrdzujú odborníci na výživu po celom svete, pričom vyzdvihujú mlieko ako jednu z najkomplexnejších potravín z hľadiska výživovej hodnoty. Svojím zložením je mlieko nenahraditeľným pre zdravú výživu, je to potravina s najširším účinným spektrom. Hlavné zložky – bielkoviny, tuk, mliečny cukor, minerálne látky a tiež esenciálne nutričné látky, vitamíny a iné dôležité látky – robia z mlieka komplexnú vyváženú potravinu pre všetky vekové i zdravotné kategórie ľudí. K zdravej výžive prispievajú aj živé mliečne kultúry so svojimi probiotickými vlastnosťami, najmä svojou biologickou hodnotou významne pozitívne ovplyvňujú tráviaci systém a metabolizmus ľudí a tým aj zdravie. Svetová zdravotná organizácia (WHO) odporúča spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov v množstve minimálne 220 kg na osobu za rok. Ich spotreba na Slovensku je oproti odporúčanej stále nízka, pohybuje na úrovni 189 kg na osobu za rok. A preto sme sa rozhodli usporiadať ochutnávku mlieka a mliečnych výrobkov aj na našej škole. Žiakom chutili najmä syry, jogurty a na prekvapenie viac acidofilné mlieko, ako mlieko ,,obyčajné“.
Mgr. S.Juričkovová
Dnes máš sviatok, vieš to, mami,
zasypem ťa kvetinami,
nech povedia celkom jasne,
ako mi je s tebou krásne.
Druhú májovú nedeľu už tradične vzdávame úctu a lásku všetkým mamičkám. A keďže je
tento deň venovaný oslavám a uznaniam pre mamičky, naši žiaci na sviatok nezabudli a pod
vedením svojich učiteľov si 15.mája pre mamky pripravili krásny kultúrny program. Ku
každému sviatku patrí kytica, preto žiaci pre svoje mamičky uvili kyticu z piesní, básní
a tancov, ktorými chceli vyjadriť, že mama je pre nich jedinečná a nenahraditeľná. Pre všetky
mamky, staré mamy ale aj tety, ktoré sa na žiakov prišli pozrieť, bolo pripravené milé
prekvapenie vo forme pamätného srdiečka. Dúfame, že vám toto vystúpenie vyčarilo úsmev
na tvári, pohladilo na duši a zahrialo pri srdci. Je totiž pravdou, že najväčšia a najsilnejšia
láska na tomto svete je láska medzi matkou a jej dieťaťom. V mene celého kolektívu školy
Vám prajeme, aby ste zo svojich detí mali vždy radosť!
Srdečne Vás pozývame!
Voda- najdôležitejší zdroj života
V rámci programu Zelená škola zorganizovala naša škola exkurziu do miestnej čistiarne odpadových vôd v Čaklove dňa 17.5.2024. Exkurzie sa zúčastnili žiaci 7. ročníka. O čistení odpadových vôd nám veľmi zaujímavo rozprával pani Dobranská , ktorá pracuje ako technológ v závode východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Predstavila naším žiakom priestory tohto komplexu a vysvetlila im ako sa odpadová voda čistí v rôznych aktívnych nádržiach a čistiacich zariadeniach. Žiaci so záujmom sledovali proces čistenia odpadovej vody a získali tak nové vedomosti a skúsenosti. Zistili, že súčasťou vodného cyklu je okrem výroby pitnej vody tiež odvádzanie odpadových vôd a ich čistenie, ktoré je nesmierne dôležité. Táto exkurzia bola jedinečnou príležitosťou pripomenúť žiakom mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti a zvýšiť tak ich povedomie o týchto problémoch a ich riešeniach.
Dňa 30. apríla 2024 sa uskutočnil futbalový turnaj Mc Donalds Cup. Tento turnaj bol určený pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Na tento turnaj sa prihlásilo 12 základných škôl z nášho okresu. Našim žiakom žreb priniesol súperov z Bystrého , Sačurova a ZŠ Sídlisko II. Prvý zápas sme prehrali so žiakmi z Bystrého v pomere 4:1. Druhý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Sačurova v pomere 9:1. Tretí zápas nám bohužiaľ nevyšiel a so žiakmi zo ZŠ Sídlisko 2 sme prehrali 4:1. Celkovo tak naši žiaci obsadili 7. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci a žiačky: Tomislav Kroka a Matúš Kotľár (III. A), Lukáš Kroka, Dušan Giňo a Matej Kroka (III. B), Soňa Daňová, Liana Tancošová, Daniel Goroľ, Dávid Goroľ a Milan Tancoš (IV. ročník).
Dňa 7. mája 2024 sa uskutočnil futbalový turnaj – Školský pohár SFZ chlapcov. Na tento turnaj sa prihlásilo 13 základných škôl z nášho okresu. Jednotlivé družstvá boli rozdelené do troch skupín. Prvý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Soli v pomere 3:0. Druhý zápas sme taktiež vyhrali so žiakmi zo ZŠ Bernoláková 5:1. Tretí zápas sa skončil remízou 1:1 so žiakmi zo Sačurova. Naši žiaci tak postúpili do semifinále kde narazili na žiakov zo ZŠ Výšný Žipov. V tomto zápase sme nepodali optimálny výkon a prehrali sme ho v pomere 3:1. V boji o tretie miesto sme porazili žiakov zo Zámutova 5:0. Celkovo tak naši žiaci obsadili 3. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Erik Kotľár, Stanislav Giňo, Bohuš Kotľár a Tadeáš Huňák (V. ročník), Filip Kroka, Milan Giňo, Štefan Giňo, Stanislav Kotľár, Martin Ovšák a Tobias Huňák (VI. A).
Mgr. Marek Tomáš
certifikát
„Za čistejšiu a krajšiu“
Pod týmto motívom sme začali ďalšiu čistiacu akciu pri príležitosti dňa Zeme. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do projektu "200 ton zo lesa von", ktorý organizuje Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou. Cieľom tohto projektu je povzbudiť mladých ľudí k záujmu o čistotu životného prostredia v ich okolí a zodpovednosť za jeho stav prostredníctvom zapojenia čo najväčšieho počtu základných a stredných škôl do očisty lesa.
Preto sme sa bez váhania pustili do práce. Spoločne sme vyčistili nielen areál a okolie školy, ale aj lesný porast v blízkosti našej školy. A naozaj sme to dokázali. Dokopy sme nazbierali 495 kilogramov odpadu a spolu s minulými ročníkmi v tomto projekte máme vyzbieraných už 1 698 kg odpadu.
Našli sme všetko – papier, plast ale najzaujímavejšie nálezy boli pružiny z postele, odrážadlo alebo plastové vedro. Skutočne nás prekvapilo, čo všetko sú ľudia ochotní vyhodiť do prírody, a pritom si neuvedomujú, ako tým ohrozujú svoje životné prostredie. Počas zbierky žiaci tiež odfotili krásne snímky prírody, ako sú ďatelinky, púpavy, staré spráchnivené pníky stromov alebo dokonca slimáčik na koberci. Školskú akciu sme ukončili rôznymi enviroaktivitami. Žiaci z I. stupňa ozdobili chodníky našej školy nádhernými kresbami planéty Zeme a rôznymi posolstvami pre našu planétu, pričom ako materiál použili púpavy, fialky, kamienky, konáriky, v podstate všetko, čo im príroda ponúkla. Vytvárali herbáre a pomocou mobilnej aplikácie zisťovali názvy rastlín. Tento deň strávený v prírode sa nám veľmi páčil a už sa tešíme na ďalšiu čistiacu akciu.
Ľudmila Saladiaková, koordinátorka Zelenej školy
Vo štvrtok, 25.apríla 2024 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili besedy, ktorá niesla názov „Čisté ruky“. Čakalo ich zaujímavé dopoludnie, počas ktorého sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Regionálna hygienička pútavým spôsobom prezentovala žiakom to, aké je nevyhnutné dodržiavať hygienické zásady, ako predchádzať chorobám a aké sú následky zanedbania hygieny. Žiaci sa do diskusie zapájali a kládli množstvo otázok. Hravou formou sa naučili správnu techniku umývania rúk. Žiakov najviac zaujala praktická časť besedy, kde si pod špeciálnou UV lampou mohli pozrieť zvládnutie techniky umývania si rúk.
Žiaci II. stupňa, konkrétne šiestacke a ôsmacke triedy, mali možnosť sa od pani biologičky z RÚVZ vo Vranove nad Topľou dozvedieť, aké rôzne choroby a zdravotné komplikácie si môžu privodiť neumývaním rúk. Nesmieme byť leniví umyť si ruky po návrate domov alebo po použití toalety, či pred každým jedlom. Beseda sa niesla aj v duchu osvety pred hepatitídou A – žltačkou. Pani biologička žiakom priblížila príznaky ochorenia, ako a prečo človek ochorenie a hlavne čo robiť, aby sme hepatitídu nedostali.
Dňa 3. mája sme pokračovali besedou o škodlivosti fajčenia. Našu školu opäť navštívili pracovníčky z RÚVZ vo Vranove nad Topľou a besedy sa zúčastnili žiaci 7. a 9. ročníka. Okrem toho, že sme sa dozvedeli aké škodlivé látky obsahujú cigarety, z čoho a kde sa vyrába tabak, sme zistili aj koľko peňazí ročne míňajú fajčiari práve na cigarety, ktoré im ničia zdravie. Počas praktickej časti si naši žiaci mali možnosť vyskúšať prístroj, ktorý zmeral množstvo oxidu uhoľnatého v ich pľúcach. Niektorí neboli vôbec s výsledkom spokojní a sľúbili, že zmenia svoju životosprávu.
Ďakujeme za zaujímavé a prínosné besedy.
Podujatie organizované Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou - Multifunkčné centrum 4.0
Vo štvrtok 25. apríla našu školu navštívili vzácni hostia: Marián Balog, spisovateľ, moderátor, rómsky aktivista a predseda Rómskeho literárneho klubu, so synom Marošom. Besedy sa zúčastnili žiaci 7. a 9. ročníka, ktorí si mohli vypočuť zaujímavé rozprávnie hostí z ich pracovného či súkromného života.
Marián Balog založil Rómsky literárny klub - ROLIK, ktorého cestu predstavil aj našim žiakom. Venujú sa divadlu, literatúre, hudbe a prezentácii na verejnosti. Podporujú deti a mladých ľudí z rómskej komunity v rozvíjaní ich talentu. Pán Balog je verejne známou osobnosťou, okrem iného je vedúcim regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR v Banskej Bystrici.
Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o rómskom jazyku, rómskej vlajke a histórii ako takej. No v neposlednom rade im pán Balog pripomenul, že majú byť na svoje korene hrdí a majú nadalej rozvíjať svoj talent.
Podujatie bolo súčasťou RomLIT z projektu Multifunkčné centrum 4.0 Hronozeplímskej knižnice vo Vranove. Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzie Rómov" a naša škola je jedným z partnerov.
Ďakujeme za zážitok !
Hurá, budeme školáci!
V pondelok 22.04.2024 sme v našej základnej škole slávnostne privítali a zapísali do 1. ročníka budúcich školákov, ktorí zápis do prvého ročníka zvládli výborne. Boli šikovní a odvážni. Žiaci si pre nich pripravili zaujímavý program. Na začiatku sa predstavili tohtoroční prváci, ktorí budúcim prvákom zarecitovali krátke básne o abecede. Pokračovali štvrtáci, ktorí dramatizovali rozprávku Soľ nad zlato. Následne sa budúcim školákom a ich rodičom prihovorila naša pani riaditeľka, ktorá ich milo privítala a popriala im veľa odvahy a úspechu. Po programe čakali budúcich prvákov zaujímavé úlohy, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky. Úlohami preverili ich šikovnosť, motoriku, zručnosti a aj vedomosti. Zaujímavou a hravou formou zisťovali ako sú predškoláci pripravení na vstup do prvého ročníka. Boli sme ohromení ich zvedavosťou, nadšením a energiou, ktorú priniesli so sebou. Budúci prváci neodchádzali zo zápisu naprázdno. Ako spomienku na zápis si odniesli darčeky, ktoré im budú pripomínať tento slávnostný deň – pamätný list zo zápisu, ceruzy, stojan na písacie náčinie v tvare motýľa a hrnčeky, z ktorých môžu piť každé ráno kakao, alebo teplý čaj. Veríme, že sa budúcim školákom v škole páčilo.
Drahí budúci prváčikovia, veľmi sa na vás tešíme!
Aj my sme prispeli na dobrú vec!
S príchodom jari ľudia každý rok vyjadrujú solidaritu s onkologickými pacientami prostredníctvom žltého narcisu, ktorý je symbolom zbierky organizovanej Ligou proti rakovine.
Deň narcisov sa po prvý raz sa konal v roku 1997 v šiestich slovenských mestách. Dnes je táto verejno-prospešná zbierka známa po celej krajine a každý rok sa do nej zapojí niekoľko sto tisíc ľudí.
Významom a cieľom Dňa narcisov je poukázať na problematiku boja proti rakovine a finančne na ňu prispieť kúpou žltého narcisu. Z peňazí vyzbieraných počas tohto dňa sú financované projekty a programy, cez ktoré Liga proti rakovine pomáha konkrétnym pacientom. Financie získané touto cestou takisto slúžia aj ako investícia do preventívnych a vzdelávacích programov pre verejnosť, na podporu nemocníc a samotného výskumu liečby onkologických ochorení.
Tento rok sa bude konať Deň narcisov už 28. krát., práve dnes 18. apríla. Ide o známu zbierku občianskeho združenia Liga proti rakovine, ktorú vykonávajú dobrovoľníci na celom Slovensku. Ako symbol zbierky bol zvolený žltý kvet narcisu.
Aj naša škola sa zapojila do tejto zbierky a spoločne sme pre onkologických pacientov vyzbierali 58,5€.
Lačho džives!
8. apríl – Medzinárodný deň Rómov je aj tento rok príležitosťou pripomenúť význam a bohatstvo rómskej kultúry, tradícií a dejín. Tento deň bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktorý sa konal za účasti Rómov zo 14-tich krajín sveta v roku 1971. Teda už viac ako 50 rokov majú Rómovia, ktorý deklarovali krajinu svojho pôvodu Indiu, oficiálnu rómsku vlajku a hymnu.A zároveňna medzinárodnej úrovni rešpektované vlastné etnické meno Róm/ Rómovia.
V Slovenskej republike predstavuje rómska národnostná menšina druhú najpočetnejšiu pôvodnú menšinu. Rómska kultúra a tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť našich spoločných kultúrnych hodnôt a kultúrneho dedičstva Slovenska.
Najtypickejším prejavom rómskej folklórnej tvorby je epický (slovesný), hudobný (inštrumentálny), piesňový, tanečný prejav. Tak teda spievajme, tancujme a zabávajme sa v duchu typických rómskych tradícií. Nech nás je počuť do ďaleka.
V tento deň sme pre našich žiakov pripravili množstvo aktivít v triedach a priestoroch našej školy. Žiaci prvého stupňa vyrábali krásne čelenky do vlasov, odznaky na odev v tvare a farbách rómskej vlajky, obrázkovo-slovné maľované pexeso pomocou ktorého učili aj náš učiteľov rôzne rómske slovíčka. Na II. stupni žiaci spolu so svojimi učiteľmi vytvárali rómske vlajky, plietli si náramky priateľstva a taktiež si vyrobili čelenky na hlavu so vzorom rómskej vlajky. Počas všetkých aktivít sa z tried a chodieb našej školy ozývala rómska hudba.
V druhej časti dňa sa žiaci zúčastnili talentovej súťaže v našom hudobno-dramatickom výklenku. Prihlásení žiaci spievali rómske piesne jednotlivo, alebo súťažili v skupinách. Vytvorili úžasnú atmosféru a zaslúžili si ohromný potlesk. Najtalentovanejší žiaci boli ocenení. Po talentovej súťaži nasledovala rómska zábava v priestoroch telocvične. Žiaci prevádzali rómske tance, súťažili v tanci s balónom, či bojovali o posledné miesto v stoličkovom tanci. Porota z učiteliek vybrala aj najlepších tanečníkov. Žiaci 8. ročníka si pre svojich spolužiakov pripravili v kuchynke rómsky chlieb „marikľu“, ktorú im priniesli na ochutnávku. Za týmto pokrmom sa len tak zaprášilo.
Všetci sme si oslavu tohto dňa náramne užili a sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať množstvo aktivít.
Finančná "akcia" v ZŠ Čaklov
V týždni od 18. – 22. marca mali všetci naši žiaci projektové tematické vzdelávanie pod názvom Finančná „akcia“. Realizovalo sa viacero aktivít, ktorými sa naša škola prvýkrát zapojila do celosvetovej kampane Global Money Week – Medzinárodného týždňa peňazí. Cieľom kampane je finančná uvedomelosť a zodpovednosť mladých ľudí.
Tohtoročná téma kampane je: Chráň svoje peniaze, zabezpeč si budúcnosť (Protect your money, secure your future). Cieľom je zvýšiť povedomie, aké dôležité je prijímať zodpovedné a informované rozhodnutia pri správe svojich financií. Zároveň chrániť svoje peniaze pred možnými hrozbami.
Počas prvých troch vyučovacích hodín sa žiaci celej školy zapájali do rôznych aktivít. Na prvom stupni to boli aktivity zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti, kreatívnej činnosti či logického myslenia. Žiaci prvého ročníka sa zoznamovali s mincami a bankovkami všetkých hodnôt, potom si vyrábali vlastné peniažky a zahrali sa aj na obchod. Žiaci druhého a tretieho ročníka vyrábali „euráčiky“ peňaženky z recyklovaného materiálu: Žiak s najkrajšou peňaženkou bol odmenený medailou. Oboznamovali sa aj s ochrannými prvkami na bankovkách. Od pani učiteľky dostali istý obnos peňazí a hospodárili s ním: robili nákupy, odkladali si – finančná rezerva a taktiež si peniaze aj požičiavali. Žiaci štvrtého ročníka sa naučili vyrábať vlastné peniaze úplne od prvého kroku. Každý žiak si vytvoril vlastnú menu. Dal jej názov, určil hodnoty a vzory bankoviek. V spoločnej prezentácií bolo žiakom predstavené euro a eurozóna. Na konci si na interaktívnej tabuli prečítali rozprávku o falšovateľoch peňazí, ktorá bola veľmi poučná. Na druhom stupni si žiaci zlepšili svoje digitálne zručnosti pri práci s informáciami, ktoré museli vyhľadávať a zároveň si aj overovať ich správnosť na internete. Vyhľadávali informácie o krajinách Európskej únie a ich menách. Žiaci piateho ročníka si vo svojej triede otvorili zmenáreň, kde si vymieňali a počítali rôzne peniaze. Žiaci siedmeho a deviateho ročníka nakupovali s prideleným rozpočtom. V letákoch rôznych obchodoch vyhľadávali tovar a následne ho dávali do „košíka“. Nemohli si dovoliť kúpiť hocičo. Naučili sa tak uplatniť spotrebiteľské zručnosti. Šiestaci a ôsmaci sa stali milionármi. Vytvorili si finančný plán výdavkov a investícií v prípade, že vyhrali milión eur. Spoločne diskutovali prečo je vhodné časť peňazí investovať a kam ako ich všetky minúť na hmotný majetok. Na druhej strane si vytvorili zoznam vecí, ktoré by si pri tejto výhre určite splnili.
Z tém Národného štandardu finančnej gramotnosti sme v aktivitách obsiahli najmä "rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov". Konkrétne to boli čiastkové kompetencie: uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe pri aktivite "akcia". Poznať a zosúladiť osobné, rodinné a spoločenské potreby pri aktivite "moje peniaze". Z iných tém sa obsiahli aj "sporenie a investovanie" v hre milionár.
Veríme, že takého inovatívne vzdelávanie si zopakujeme a budeme mať na pamäti, že robíme len správne finančné rozhodnutia.
recitačná súťaž Rómovia recitujú
V pondelok, 18.marca 2024 sa na Súkromnej základnej škole, Galaktická 9 v Košiciach uskutočnilo krajské kolo recitačnej súťaže Rómovia recitujú. Už na 8.ročníku tejto prehliadky talentov sa zúčastnili 2 žiaci našej školy, deviatačka Sarah Giňová a Martin Ovšák, žiak VI.A triedy. Obaja v konkurencii rovesníkov sa nestratili, ale Sarah Giňová sa umiestnila na krásnom 2.mieste v kategórii žiakov II.stupňa v recitácii prózy v rómskom jazyku. Martin sa predviedol v prednese slovenskej poézii. Prvenstvo síce Sarah uniklo len o vlások, ale dúfame, že bude pokračovať a rozvíjať svoj talent aj na strednej škole a už teraz sa tešíme na budúci rok, na ešte úspešnejší 9.ročník.
SME JEDEN TÍM!
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do tohto národného športového projektu. Projekt je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov. Primárnym cieľom projektu OLOV je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu a zároveň motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie. Každý žiak mal za úlohu splniť 6 disciplín za ktoré dostal bodové hodnotenie. Do tohto projektu sa zapojilo 45 žiakov našej školy. Každý zo zúčastnených žiakov získal certifikát na ktorom bolo jeho bodové hodnotenie. Žiaci, ktorí dosiahli najlepšie výsledky, získali aj odznak všestrannosti. Zlatý odznak všestrannosti získal Štefan Giňo , strieborný odznak získal Tobias Huňák a bronzový odznak získal Milan Giňo zo VI. A triedy. Bronzové odznaky ešte získali Ján Giňo a Peter Tancoš z 8. ročníka a Milan Giňo a Viktor Ovšák z 9. ročníka.
Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta a folkloristu, je 16. marec nazývaný Dňom ľudovej rozprávky. Deň ľudovej rozprávky sa každoročne organizuje aj na našej škole. Pavla Dobšinského sme si pripomenuli v kvízoch, tajničkách, prezentáciách... Žiaci si zasúťažili na interaktívnej podlahe vo vedomostnom kvíze. Tí najlepší v rámci triedy dosiahli titul Kráľov literatúry a bola im na hlavu vsadená kráľovská koruna. V rámci prezentácie sa žiaci dozvedeli veľa nových informácií o známych, či menej známych rozprávkach z pera Pavla Dobšinského. Prostredníctvom programu Alf si otestovali svoje vedomosti o živote a diele Pavla Dobšinského. Skoro všetkým sa podarilo vo formáte puzzle zložiť aj jeho podobizeň. Čítali sme, dramatizovali, aj kreslili rozprávky. Štvrtáci si pripravili dramatizáciu rozprávky Soľ nad zlato. Piataci zdramatizovali javajkovým divadlom rozprávku O veternom kráľovi. Tretiaci mali pripravenú divadelnú podobu rozprávky Šípková Ruženka, počas ktorej sme si spolu s nimi zaspievali známy hit Šípková Ruženka od našich popredných hercov Miroslava Nogu a Štefana Skrúcaného. Najmenší vyfarbovali vo výtvarnom výklenku omaľovánku Janka Hraška. Na základe prečítanej rozprávky sa im pomocou obrázkov podarilo správne vytvoriť osnovu rozprávky. Žiaci II. B pomohli Maruške nazbierať jahody a pomocou dvanástich mesiačikov jej zachránili život. Aj zo žiakov II. A sa stali herci. Tlieskali sme im za dramatizáciu rozprávky O repke, ktorá sa teší obľube u žiakov už od 1. ročníka. Žiaci VIII. a IX. ročníka si pozreli sfilmovanú verziu rozprávky Zlatá priadka, ktorú porovnali s prečítanou knižnou podobou. Aj tohtoročný Deň ľudovej rozprávky bol pre žiakov, veríme, opäť inšpiratívny a motivujúci k čítaniu.