"Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre."
26. septembra každoročne oslavujeme Európsky deň jazykov spolu v ďalšími Európamni vo všetkých členských štátoch EÚ. Tento ročník je venovaný téme: "jazykmi za mier" a naši žiaci spolu s p. učiteľkou vytvorili na túto tému krásne umelecké diela vo forme plagátov, ktoré zdobia priestory našej školy.
Počas osláv dňa jazykov sme na škole realizovali rôzne zábavné, vedomostné a športové aktivity, do ktorých sme zapojili všetkých žiakov našej školy. Žiaci sa učili základné frázy vo všetkých jazykoch, ktorými sa v EÚ hovorí a hádali v daných jazykov rôzne slová. Chystali typické zahraničné pokrmy, ochutnávali rôzne jedlá a sladkostí európskych štátov. Počas projektového dňa zameraného na oslavu dňa jazykov si naši žiaci pre svojich spolužiakov pripravili hudnobné vystúpenie, malé divadelné predstavenie o Robinovi Hoodovi, prezentáciu o najznámejších krajinách v EÚ ako sú: Španielsko, Anglicko a Taliansko. Žiaci nižších ročníkov zaspievali pesničky a naučili spolužiakov nové slová z angičtiny, zvuky zvierat a hádali aj to, odkiaľ kto pochádza len podľa oblečenia a spôsobu reči. Na konci sa všetci zúčastnili karaoke show kde zazneli tie najznámejšie hity v cudzých jazykoch.
Najaktívnejší žiaci boli sladko odmenení, ostatní si odniesli pamiatku vo forme záložky do knihy a kopec nových vedomostí a zážitkov.
O rok budeme tento deň oslavovať opäť a už teraz sa tešíme!
Verejná zbierka na pomoc nevidiacim a slabozrakým
Dňa 20.9.2024 sa na našej škola uskutočnila zbierka Biela Pastelka, ktorá sa snaží zrakovo hendikepovaným ľuďom pomôcť zlepšiť kvalitu ich života.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má takmer 3 000 členov združených v 50 základných organizáciách. Poslaním združenia je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia
Žiaci boli už v priebehu týždňa oboznámení s významom tohto projektu. Deti boli veľmi zvedavé, čo tento symbol bielej pastelky obnáša a zároveň sa ukázali ako veľmi empatický jedinci. Chápali, že aké majú šťastie mať zdravý zrak a bolo im ľuto ľudí, ktorí takéto šťastie nemali. V deň zbierky mali žiaci nachystané peniažky, ktoré by za normálnych okolností minuli napríklad v školskom automate, no namiesto toho, sa ich rozhodli darovať na lepší účel, a to na túto zbierku. Pocit spolupatričnosti v tejto zbierke im bol odmenou. Okrem toho sa zbierka v tento deň konala aj v našej obci, kde sa vydala druhá skupina žiakov spolu s učiteľkou. Aj v tomto prípade sa ľudia ukázali, že sú ľuďmi a neváhali prispieť peniažkami.
Zbierkou sa nám podarilo prekonať hranicu, ktorou sme sa mohli zapojiť aj do motivačnej súťaže. Na vyhodnotenie súťaže ešte len čakáme, ale aj keď nebudeme ocenení, tešíme sa, že sme boli súčasťou takéhoto krásneho projektu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili.
ZŠ Čaklov sa hýbe
Dňa 25. septembra sa naša škola zapojila do projektu Európsky týždeň športu, ktorý je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil jeho 10. ročník. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto podujatia pod názvom „ ZŠ Čaklov sa hýbe “. Žiaci súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách.
Najprv si svoje pohybové zručnosti otestovali žiaci 1. stupňa. Následne sa do tohto športového podujatia zapojili aj starší žiaci našej školy. Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do tohto podujatia a urobil tak niečo pre svoje zdravie.
Mgr. Marek Tomáš
Časť I
Všeobecná časť
1 Úvod
S účinnosťou od 1.1.2023 sa sprísňujú skutkové podstaty priestupkov alebo správnych deliktov a obce sú zároveň povinné, nie oprávnené, pokuty ukladať.
2 Zmeny
K zmenám dochádza zákonom č. 396/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 232/2022 Z. z. o financovaní voľného času dieťaťa. Týmto zákonom v článku II dochádza aj k novelizácii zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve (ďalej aj len ako „zákon o štátnej správe v školstve).
2.1 Sprísnenie skutkových podstát
Priestupkom, resp. správnym deliktom je aj (nové znenie § 37 ods. 1 a § 37a ods. 1 zákonao štátnej správe v školstve):
2.2 Ukladanie pokút
Podľa nového znenia § 37 ods. 3, resp. § 37a ods. 1 zákona o štátnej správe v školstve za porušenie povinnosti v oblasti dodržiavania povinnej školskej dochádzky, resp. povinného predprimárneho vzdelávania už obec musí uložiť pokutu.
Určuje minimálna výška pokuty – 30 €.
Pokutu je možné uložiť aj opakovane, teda napríklad aj každý mesiac.
Časť II
Postup školy, okresného úradu a obce
Hlásenie zanedbávania povinnej školskej dochádzky
Povinnosti pedagogického zamestnanca:
1) Správne vedenie pedagogickej dokumentácie
2) Presná evidencia vymeškaných hodín žiakov
3) Sledovanie počtu neospravedlnených hodín
4) Informovanie rodiča / zákonného / zástupcu
5) Hlásenie počtu neospravedlnených hodín s uvedením:
- priezviska
- mena
- ročníka
- triedy
- počtu vymeškaných hodín spolu /jednotlivca/
- počet neospravedlnených hodín /jednotlivca/
Evidencia chýbajúcich žiakov je povinnosťou každého pedagogického zamestnanca /vedenie pedagogickej dokumentácie/. Hlásenie počtu neospravedlnených hodín s údajmiv bode 5 a informovanie rodiča /zákonného zástupcu/ je povinnosťou triednych učiteľov. Údaje sa odovzdávajú výchovnej poradkymi v prvý pracovný deň po poslednom dni v mesiaci. Za správnosť údajov a ich včasné odovzdanie zodpovedajú triedni učitelia a výchovná poradkyňa. Z prerokovania triedny učiteľ vyhotoví záznam, v ktorom zákonný zástupca písomne uvedie svoj postoj k veci a zároveň bude poučený o povinnostiach zákonného zástupcu žiaka. V zázname zákonný zástupca uvedie: „V plnom rozsahu som bol poučený o povinnostiach rodiča v zmysle školského poriadku, ktorým som porozumel, beriem ich na vedomie a v nasledovnom období zabezpečím nápravu svojho dieťaťa.“
Povinnosti výchovnej poradkyne:
a) sumarizácia údajov
b) vytvorenie zoznamu s údajmi
- priezvisko
- meno
- ročník
- trieda
- počet vymeškaných hodín spolu /jednotlivca/
- počet neospravedlnených hodín /jednotlivca/
- miesto
- dátum
- podpis riaditeľa
c) zaslanie upozornenia na nedbalú školskú dochádzku rodičovi
d) zaslanie zoznamu obci
e) zaslanie zoznamu Okresnému úradu odboru sociálnych vecí a rodiny
Povinnosti zákonného zástupcu:
Zákonný zástupca žiaka je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Dôvody neprítomnosti na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole, triednemu učiteľovi, bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti, najneskôr však do 48 hodín.
Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä:
- choroba
- lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy
- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky
- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov
- mimoriadne udalosti v rodine
- účasť žiaka na súťažiach, reprezentácia školy
Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, predloží zákonný zástupca žiaka potvrdenie od lekára.
Časť III
Posudzovanie plnenia povinnej školskej dochádzky
1. Za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky sa považuje, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky alebo nedbá na pravidelné plnenie povinnej školskej dochádzky. Dopúšťa sa tak priestupku v zmysle § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2. Riaditeľ školy je povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11,12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) a príslušnému orgánu štátnej správy (ÚPSVaR). Riaditeľ školy je povinný dôsledne uplatňovať dikciu zákona. Písomnú agendu o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky v každom mesiaci vedie triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom.
3. Evidenciu dochádzky žiakov na školskom vyučovaní vedie každý učiteľ, ktorý podľa rozvrhu hodín vykonáva výchovno-vzdelávací proces v danej triede. Dochádzku žiakov v elektronickej triednej knihe kontroluje v rámci svojej pôsobnosti triedny učiteľ, vedenie školy a zamestnanci školskej inšpekcie.
4. Učiteľ je povinný do elektronickej triednej knihy osobne zaznamenať každý príchod a odchod žiaka z triedy tak, aby bolo zrejmé, či žiak bol prítomný na vyučovacej hodine.
5. Vyučovacie hodiny, na ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie, sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa v elektronickej triednej knihe.
6. Do elektronickej triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na duchovných, kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania.
7. Oneskorenia sa za štvrťrok spočítajú a evidujú sa ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.
8. Výchovné opatrenia za neospravedlnené vymeškané hodiny sa udeľujú podľa kritérií v Školskom poriadku.
9. Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je zo strany školy potrebné ihneď začať vo veci konať.
10. Pri vymeškaní a neospravedlnení 5 vyučovacích hodín, oznámi triedny učiteľ túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka. V prípade telefonického rozhovoru, vytvorí písomný záznam, ktorý pošle prostredníctvom aistenta učiteľa na podpis rodičovi.
11. Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona o štátnej správe v školstve: zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku, alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci.
12. Ak žiak vymešká bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín v danom mesiaci, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť Obecnému úradu v obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a príslušnému ÚPSVaR. Oznámenia vyhotovuje triedny učiteľ.
13. Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt. Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11 a 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
14. Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
15. V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezlepší a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenia riaditeľa školy, podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Súvisiace predpisy:
Pri vymeškaní a neospravedlnení 5 vyučovacích hodín, preukázateľne oznámi triedny učiteľ túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka.
Ak žiak vymešká bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť Obecnému úradu a príslušnému ÚPSVaR. Oznámenia vyhotovuje triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom za daný mesiac, v ktorom žiak vymeškal vyučovanie.
Riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému obecnému úradu a ÚPSVaR.
Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezlepší a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenia riaditeľky školy, podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Nad 100 neospravedlnených hodín posielať aj výpis hodín z elektronickej triednej knihy.
Riaditeľka školy PaedDr. Anna Hricová, PhD.
Súcisiace predpisy
neospravedlnené vynechanie viac ako 15 vyučovacích hodín v kalendárnom mesiaci v rámci povinnej školskej dochádzky,A opäť začíname ....
Po dvojmesačných prázdninách sme opäť otvorili bránu našej školičky a začali sme spolu písať školský rok 2024/2025. Všetci sme prišli plní nových zážitkov a očakavania z nového a nepoznaného. Prekvapili nás nové, vynovené a zmodernizované triedy a potešili nás naši učitelia, ktorí sa na nás veľmi tešili tak, ako my na nich Želáme im veľa tpezlivosti s nami a želáme si, aby sme sa veľa nového naučili. Sľubujem, že budeme pravidelne chodiť do školy, aby nebola smutná. Tak teda všetkým veľa chuti, elánu, radosti a pohody do ďalších dní školského roka, ktoré máme pred sebou. Krásne zážitky z objavovania a poznávania nových vecí a veľa tvorivých nápadov :-) žiaci a učitelia ZŠ Čaklov
Dňa 19.6.2024 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka vybrali spoločne na výlet do Košickej ZOO Kavečany. Počasie deťom prialo a bol krásny slnečný deň stvorený na výlet do prírody. Ráno o siedmej nás čakal autobus pred školou a mohli sme vyraziť za dobrodružstvom. Napriek tomu, že cesta sa žiakom zdala zdĺhavá, zvládli ju výborne a cestu si spríjemňovali spievaním piesní. Najprv sme so žiakmi prešli celý areál zoologickej záhrady. Košická zoologická záhrada sa s rozlohou 288 hektárov zaradzuje medzi najväčšiu na Slovensku, a aby sme prešli celý areál, museli sme si robiť priebežne pauzy na občerstvenie. V tejto záhrade sa nachádza okolo 240 druhov zvierat a žiaci mali čo robiť, aby stihli všetky spozorovať a zoznámiť sa s nimi. Najviac ich zaujali levy, medvede a lamy. Lamy dokonca aj kŕmili. Keď sme prešli celý areál, žiaci sa mohli ešte vyblázniť na preliezkach a tak sme ukončili spoločne tento výlet. Unavení, ale plní zážitkov sme sa vrátili domov.
Dňa 19. 06. 2024 sa žiaci VII.R a IX.R spolu s triednymi učiteľmi zúčastnili na školskom výlete vo Vranove nad Topľou, kde navštívili Kino Mladosť. Spoločne si pozreli animovanú komédiu Kung Fu Panda 4. Následne po ukončení predstavenia sme spolu so žiakmi navštívili námestie mesta Vranov nad Topľou, kde si žiaci mohli zakúpiť niečo „pod zub“, či už pizzu, kebab, zmrzlinu,... Najväčší zážitok pre niektorých žiakov bola cesta vlakom tam a späť, pretože pre niektorých to bola prvá cesta vlakom v ich živote. Žiaci odchádzali domov plný zážitkov, spomienok na tento deň.
Žiaci I. a II. ročníka sa vybrali spoznávať prírodné krásy a bohatstvo Čaklova prostredníctvom náučnej vychádzky do blízkeho okolia našej obce. V rámci tohto výletu si žiaci priamym pozorovaním prírodného prostredia mohli hravou formou preveriť svoje vedomosti v oblasti poznania poľnohospodárskych plodín, lúčnych kvetov, lesných rastlín a stromov. Zároveň preverili svoju fyzickú zdatnosť pri prekonávaní prirodzených prírodných prekážok v podobe kríkov, kameňov, potôčika či konárov. Celú túto zaujímavú cestu si žiaci spestrili príjemnými detskými piesňami a hrami, ktoré zneli celým okolím. Po príchode do lesa deti spoločne s pani učiteľkou pripravili prostredie vhodné na založenie ohňa, na ktorom si opiekli chutné špekačky a párky. Pani učiteľka im s pani asistentkou prichystali zdravý zeleninový šalát a hostina sa mohla začať. Keďže je dokázané, že deťom v prírodnom prostredí oveľa lepšie chutí, nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Dôkazom boli prázdne taniere a plné brušká. Po doplnení energie žiaci preskúmali krásy lesného prostredia a načerpali tak sily na cestu späť domov. Samozrejmosťou bolo aj upratanie odpadkov, zahasenie ohňa a vyčistenie horskej čistinky. Po krásnom dni strávenom v príjemnom prírodnom prostredí sme opustili priestory lesa a vybrali sa na cestu späť domov. Žiakom sa celý tento výlet veľmi páčil a zanechal v ich srdciach krásne zážitky a spomienky. Spoznali tak hlbší význam lesného prostredia pre život človeka a uvedomili si dôležitosť ochrany prírodných krás svojho blízkeho okolia.
Žiaci 8. ročníka sa vydali po stopách minulosti tradičným dopravným prostriedkom - vlakom. Na svoj výlet do Hanušoviec nad Topľou sa veľmi tešili. Počasie bolo krásne amohli si užívať slnečné počasie. Po príchode na miesto sa najprv pokochali Hanušovskám kaštieľom, ktorého poklady najstaršej histórie prináša archeologická expozícia. Je neoddeliteľným doplnkom živého archeologického múzea - archeoparku. Na rozdiel od neho tu nachádzame originálne exponáty od paleolitu po novovek. Unikátne nálezy venuše z neolitu či keltskej šatovej spony dopĺňajú početné moderné prvky s animáciami a virtuálnou realitou. Neskôr sa vydali do archeoparku, kde zažili návrat do nielen návrat do návrat do najstarších období ľudských dejín, konkrétne do obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Objekty z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska. Ale si vyskúšali streľbu z luku, výrobu prstienkov a šperkov z drôtika, videlí ako sa razia mince, vyrábali si náramky priateľstva starodávnou technikou, či rôzne ozdobné korálky. Všetky tieto predmety si odniesli domov ako krásnu spomienku na tento výlet. Po veľmi poučnom výklade a čase strávenom vo Vlastivednom múzeu sme a vybrali okúsiť čaro mesta Hanušovce. Žiaci sa posilnili zmrzlinou a smerovali na vlak do Komáran. Cesta bola príjemná, mali pekný zážitok. Určite budú na tento výlet radi spomínať.
Dňa 20.06. sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka preniesli na chvíľu do minulosti. Svoje dobrodružstvo začali náučným chodníkom zameraným na život a chov včiel a zdolaním kyslíkovej dráhy pod hradom Čičva. Na nádvorí hradu ich privítal hradný kastelán, ktorý ich hradom previedol a žiaci sa tak dozvedeli zaujímavé informácie o živote na tomto hrade a jeho histórii. Múry zrúcaniny hradu ukrývajú aj tajomstvo, ktoré je voľným okom rozoznateľné len veľmi ťažko. Žiaci však svojho sprievodcu natoľko pozorne počúvali, že za pomoci nápovedí jedno z tajomstiev odhalili – nájdenie maskarónu, ktorý mal v minulosti za úlohu odstrašovať prípadných útočníkov alebo odháňať od hradu zlé sily. Za zvládnutie tejto ťažkej úlohy si zaslúžili odmenu v podobe pamätnej mince. Výlet pokračoval opekačkou, aby žiaci nabrali novú energiu na ich dobrodružnej ceste. Pri ohni sa dozvedeli viac aj o krvavej „Bátoričke“ ako o jednej z vlastníčok hradu a pokračovali v túre k hrobke, kde boli pochovaní poslední majitelia hradu, obdivovali krásny výhľad a vybrali sa do dediny. Zastavili sa pri Valalskej chiži, kde ich privítala teta Marta, ktorá žiakom porozprávala a ukázala ako sa žilo v minulosti. Žiaci si mohli prezrieť miestne kroje a vyskúšať tkané košele. Spoločne si s tetou Martou zatancovali a zaspievali. Tento výlet absolvovali žiaci ako odmenu za celoročné úsilie. Úsmev na tvári žiakov bol zase odmenou pre ich triedne učiteľky, ktoré ich na výlete sprevádzali.
Športovo-rozprávkový deň
Na svete je veľa detí,
a na všetky slnko svieti.
Každé si v srdci želá,
aby slnka bolo veľa.
Tohtoročná oslava Medzinárodného dňa detí sa v našej škole uskutočnila 3. júna a počasie nám ozaj prialo. Areál školy rozžiarilo nielen slniečko na oblohe, ale hlavne úsmevy a veselé očká našich žiakov. Žiaci si vyrobili krásne čelenky, ktoré symbolizovali jednotlivé rozprávky, s ktorými počas školského roka pracovali na hodinách. Na školskom dvore sa zrazu zjavili rôzne rozprávkové bytosti ako je Janko Hraško, Maruška z rozprávky O 12 mesiačikoch, Šípková Ruženka, Popoluška a mnoho ďalších. Pre žiakov boli pripravené rôzne zaujímavé disciplíny. Svoju šikovnosť a pozornosť si žiaci preverili pri triedení strukovín a výrobe náhrdelníka z cestovín a cereálií. S radosťou sa pustili do preskakovania prekážkovej dráhy a kruhovej cesty. Svoje zručnosti si vyskúšali aj pri hádzaní lopty do koša a pri preťahovaní lanom si overili, aká dôležitá je spolupráca v kolektíve. Žiakov čakala aj ochutnávka jedál so zatvorenými očami. Program pokračoval loptovými hrami, kde si jednotlivé triedy zmerali svoje sily vo vybíjanej a futbale. No a nakoniec sa tancovalo a spievalo pri hudbe, ktorá vyvolávala dobrú náladu a radosť. V závere boli žiaci za svoje športové výkony odmenení medailami a čakala ich aj sladká odmena od ich triednych učiteľov.
Všetkým deťom prajeme všetko len to najlepšie a najkrajšie!
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch v Bratislave - ocenilo naše práce - ďakujeme
Internet je v súčasnosti bohatým zdrojom informácií a zábavy, ale má aj svoje temné stránky. Či už sú to krádeže identity, vírusy, spyware, trójske kone a podobne, to všetko číha na neskúsených používateľov. A práve deti mladšieho aj staršieho školského veku patria medzi najzraniteľnejšie.Môžu sa stať terčom kriminálnikov alebo kyberšikany, čo môže mať dlhodobé negatívne následky.Pred negatívami internetu sa však môžu deti naučiť účinne brániť, len ich treba správne naviesť a usmerniť. V súčasnosti sa stal online priestor našim životným prostredím, neprejde deň, aby sme nesiahli po mobile, po počítači, aby sme neskrolovali po rôznych stránkach či sociálnych sieťach. A práve deti, často hranicu medzi online a offline priestorom nevnímajú tak ostro, ako my starší.Všetko pekné prežívajú ako reálny zážitok. Podobne je to aj s rizikami. Pred negatívami internetu sa však môžu deti naučiť účinne brániť, len ich treba správne naviesť a usmerniť.
A práve z tohto dôvodu sme sa v tomto školskom roku zapojili do súťaže Šírime digitálne dobro, ktorú pri príležitosti Dňa bezpečného internetu 2024 vyhlásilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch patriace pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.Medzi ocenené triedy patrili: v rámci I. stupňa trieda II.A, ktorá v súťaži zabojovala a zvíťazila so svojím komiksom s názvom „O stratenom psíkovi“ a v rámci II. stupňa to bola trieda VIII.R, ktorá nás v danej súťaži úspešne reprezentovala videom s názvom „Online burza“. Práce našich žiakov sa porotcom tak zapáčili, že sme boli ako jedna z dvoch škôl v rámci východu ocenení a získali sme CERTIFIKÁT Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch a osvetový program s ktorým budeme môcť naďalej pracovať.. Pri tejto príležitosti nás dňa 23.mája 2024 poctili svojou osobnou návštevou a v rámci osvetového programu venovanému danej problematike uskutočnili besedu, prostredníctvom ktorej sa žiaci pútavou formou oboznámili s aktuálnymi nástrahami vo svete internetu a digitálneho prostredia. Hneď po úvodnom privítaní všetci prítomní hostia a účastníci besedy mohli prežiť hodnotný umelecký zážitok v podobe krásneho tanca, ktorý si pre túto príležitosť pripravili naši šikovní žiaci v rámci SUZŠ Jastrabie. Po krásnom umeleckom zážitku a s využitím moderných technológií a prezentácií pán Marián Hamada všetkých prítomných previedol najčastejšími rizikami, ktoré žiakov môžu prekvapiť pri hraní počítačových hier, pri četovaní s neznámymi ľuďmi či pri zverejňovaní svojich osobných údajov a fotiek. Žiaci mali možnosť vyjadriť svoj vlastný názor k danej problematike, porozprávať o svojich vlastných skúsenostiach a negatívnych zážitkoch a dozvedeli sa tiež o možnostiach, ako sa dá pred nimi brániť. V závere tohto prínosného a obohacujúceho osvetového programu žiaci besedovali o tom, ako inak zmysluplne tráviť svoj voľný čas – čítaním kníh, športovaním, maľovaním, trávením spoločného času s reálnymi priateľmi či bicyklovaním. Všetci zúčastnení na konci besedy odchádzali s úsmevom a nabití informáciami, ktoré dokážu využívať v reálnom každodennom pohybe na internete a taktiež prisľúbili, že aj naďalej a v ešte väčšej miere budú v online sfére uplatňovať šírenie digitálneho dobra a týmto spôsobom tak prispejú k príjemnejšiemu a hlavne bezpečnejšiemu pohybu v online priestore.
PaedDr. Katarína Havrilová
Medzinárodný deň mlieka sa na celom svete každoročne oslavuje tretí májový utorok. Tento rok pripadol na utorok 21. mája 2024. Význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravú výživu ľudí opakovane potvrdzujú odborníci na výživu po celom svete, pričom vyzdvihujú mlieko ako jednu z najkomplexnejších potravín z hľadiska výživovej hodnoty. Svojím zložením je mlieko nenahraditeľným pre zdravú výživu, je to potravina s najširším účinným spektrom. Hlavné zložky – bielkoviny, tuk, mliečny cukor, minerálne látky a tiež esenciálne nutričné látky, vitamíny a iné dôležité látky – robia z mlieka komplexnú vyváženú potravinu pre všetky vekové i zdravotné kategórie ľudí. K zdravej výžive prispievajú aj živé mliečne kultúry so svojimi probiotickými vlastnosťami, najmä svojou biologickou hodnotou významne pozitívne ovplyvňujú tráviaci systém a metabolizmus ľudí a tým aj zdravie. Svetová zdravotná organizácia (WHO) odporúča spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov v množstve minimálne 220 kg na osobu za rok. Ich spotreba na Slovensku je oproti odporúčanej stále nízka, pohybuje na úrovni 189 kg na osobu za rok. A preto sme sa rozhodli usporiadať ochutnávku mlieka a mliečnych výrobkov aj na našej škole. Žiakom chutili najmä syry, jogurty a na prekvapenie viac acidofilné mlieko, ako mlieko ,,obyčajné“.
Mgr. S.Juričkovová
Dnes máš sviatok, vieš to, mami,
zasypem ťa kvetinami,
nech povedia celkom jasne,
ako mi je s tebou krásne.
Druhú májovú nedeľu už tradične vzdávame úctu a lásku všetkým mamičkám. A keďže je
tento deň venovaný oslavám a uznaniam pre mamičky, naši žiaci na sviatok nezabudli a pod
vedením svojich učiteľov si 15.mája pre mamky pripravili krásny kultúrny program. Ku
každému sviatku patrí kytica, preto žiaci pre svoje mamičky uvili kyticu z piesní, básní
a tancov, ktorými chceli vyjadriť, že mama je pre nich jedinečná a nenahraditeľná. Pre všetky
mamky, staré mamy ale aj tety, ktoré sa na žiakov prišli pozrieť, bolo pripravené milé
prekvapenie vo forme pamätného srdiečka. Dúfame, že vám toto vystúpenie vyčarilo úsmev
na tvári, pohladilo na duši a zahrialo pri srdci. Je totiž pravdou, že najväčšia a najsilnejšia
láska na tomto svete je láska medzi matkou a jej dieťaťom. V mene celého kolektívu školy
Vám prajeme, aby ste zo svojich detí mali vždy radosť!
Srdečne Vás pozývame!
Voda- najdôležitejší zdroj života
V rámci programu Zelená škola zorganizovala naša škola exkurziu do miestnej čistiarne odpadových vôd v Čaklove dňa 17.5.2024. Exkurzie sa zúčastnili žiaci 7. ročníka. O čistení odpadových vôd nám veľmi zaujímavo rozprával pani Dobranská , ktorá pracuje ako technológ v závode východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Predstavila naším žiakom priestory tohto komplexu a vysvetlila im ako sa odpadová voda čistí v rôznych aktívnych nádržiach a čistiacich zariadeniach. Žiaci so záujmom sledovali proces čistenia odpadovej vody a získali tak nové vedomosti a skúsenosti. Zistili, že súčasťou vodného cyklu je okrem výroby pitnej vody tiež odvádzanie odpadových vôd a ich čistenie, ktoré je nesmierne dôležité. Táto exkurzia bola jedinečnou príležitosťou pripomenúť žiakom mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti a zvýšiť tak ich povedomie o týchto problémoch a ich riešeniach.
Dňa 30. apríla 2024 sa uskutočnil futbalový turnaj Mc Donalds Cup. Tento turnaj bol určený pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Na tento turnaj sa prihlásilo 12 základných škôl z nášho okresu. Našim žiakom žreb priniesol súperov z Bystrého , Sačurova a ZŠ Sídlisko II. Prvý zápas sme prehrali so žiakmi z Bystrého v pomere 4:1. Druhý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Sačurova v pomere 9:1. Tretí zápas nám bohužiaľ nevyšiel a so žiakmi zo ZŠ Sídlisko 2 sme prehrali 4:1. Celkovo tak naši žiaci obsadili 7. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci a žiačky: Tomislav Kroka a Matúš Kotľár (III. A), Lukáš Kroka, Dušan Giňo a Matej Kroka (III. B), Soňa Daňová, Liana Tancošová, Daniel Goroľ, Dávid Goroľ a Milan Tancoš (IV. ročník).
Dňa 7. mája 2024 sa uskutočnil futbalový turnaj – Školský pohár SFZ chlapcov. Na tento turnaj sa prihlásilo 13 základných škôl z nášho okresu. Jednotlivé družstvá boli rozdelené do troch skupín. Prvý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Soli v pomere 3:0. Druhý zápas sme taktiež vyhrali so žiakmi zo ZŠ Bernoláková 5:1. Tretí zápas sa skončil remízou 1:1 so žiakmi zo Sačurova. Naši žiaci tak postúpili do semifinále kde narazili na žiakov zo ZŠ Výšný Žipov. V tomto zápase sme nepodali optimálny výkon a prehrali sme ho v pomere 3:1. V boji o tretie miesto sme porazili žiakov zo Zámutova 5:0. Celkovo tak naši žiaci obsadili 3. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Erik Kotľár, Stanislav Giňo, Bohuš Kotľár a Tadeáš Huňák (V. ročník), Filip Kroka, Milan Giňo, Štefan Giňo, Stanislav Kotľár, Martin Ovšák a Tobias Huňák (VI. A).
Mgr. Marek Tomáš
certifikát