Navigácia

  • Máme najlepšieho oceneného brankára

    Mikulášsky futbalový turnaj

    Dňa 6. decembra 2024 sa odohral 3. ročník Mikulášskeho futbalového turnaja, ktorý usporiadala základná škola Soľ. Na tento turnaj prišli 4 družstvá, pričom domáci postavili až dva družstvá. Hralo sa systémom ,, každý s každým“. Prvý zápas sme odohrali so žiakmi zo Soli s mužstvom A, ktorý sme prehrali 5:2. Druhý zápas sme vyhrali 4:1 so žiakmi zo Soli s mužstvom B. Tretí zápas sme nešťastne prehrali 1:3 so žiakmi z Vyšného Žipova. Po dramatickom a vyrovnanom priebehu tohto turnaja sme museli absolvovať aj penaltový roztrel o tretie miesto. V penaltovom roztrele sme bohužiaľ neuspeli a skončili sme nakoniec na 4. mieste. Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený Milan Bužo, ktorý bol členom nášho družstva. Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, chcem poďakovať a zaželať ešte veľa športových úspechov.

  • Pesničkový Mikuláš

    Predvianočný čas začíname so žiakmi našej školy Pesničkovým Mikulášom. Aj tento rok sme sa v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou stretli s čertom Brumtelášom, s jeho babkou ježibabkou a synom Fučikom. Počas vystúpenia sme sa zabávali s exotickými opičkami a temperamentnými havajskými tanečnicami, ktoré nás vrátili v čase, do obdobia letných dovoleniek. Keď sa na scéne objavili elegantné baletky a zasnežená krajina, vedeli sme, že sa blíži najočakávanejší moment. A naozaj, Mikuláš s veľkým vrecom sladkostí rozžiaril oči všetkých detí. Deti mu zaspievali pekné pesničky, zarecitovali básničky a Mikuláš ich obdaroval sladkou odmenou. Ďakujeme, milý Mikuláš!

  • UsmievAnka a kamarát Zvedavko

    Staráme sa o svoje zdravie 

    2. decembra 2024 sme zažili príjemné prekvapenie. Do priestorov školy zavítala naša kamarátka UsmievAnka. Prišla spolu so svojím kamarátom Zvedavkom, aby žiakom I. stupňa pripomenula, ako sa majú starať o svoje zdravie. Ich veselý program bol plný pesničiek a zábavných hier, vďaka ktorým sme si pripomenuli, prečo je dôležité starať sa o svoje zdravie. Jej pesničky boli také nákazlivé, že sme sa nemohli prestať hýbať a spievať. UsmievAnkina pesnička o správnom umývaní zubov nás všetkých pobavila a zároveň naučila, ako sa o svoje zúbky dobre starať. Na názorných ukážkach sme si ukázali, ako si správne umyť ruky a prečo je to dôležité. A keď sme sa naučili, ako sa vyhnúť bacilom, prišiel k nám aj Mikuláš s veľkým vrecom sladkostí. Ďakujeme za milé prekvapenie!

  • Plody jesene

    V mesiaci október y pripravili žiaci I. aj II. stupňa spolu s učiteľkami našej školy výstavku ovocia a zeleniny. Mali sme tam možnosť vidieť tradičné a známe, ale aj menej známe druhy ovocia, zeleniny a iných plodov z našich záhrad. Nechýbali tu voňavé jabĺčka či hrušky, ale aj iné pestrofarebné ovocie či zelenina. Tak isto aj ozdôbky z gaštanov, šišiek a nesmeli chýbať ani oranžové tekvice. Výstava tak hýrila všetkými farbami a vôňami jesene a skrášlila nám priestor školy. 

  • Viac lásky, menej plastov

    V mesiaci október 2024 sa učitelia našej školy so žiakmi zúčastnili výzvy Viac lásky a menej plastov v rámci programu Zelená škola. Cieľom tejto výzvy bolo inšpirovať ľudí, aby nevytvárali zbytočný odpad, ktorý sa hromadí vždy po dušičkových sviatkoch. Žiaci tak vyrobili vence čisto z prírodného materiálu. Ako podklad použili vŕbové alebo hroznové prútie alebo slamu, ktoré vytočili do tvaru venca. Z prírodnín ako liste, šišky, šípky, gaštany a sušené kvety ozdobili veniec. Namiesto špendlíkov alebo lepidlá použili špáradlá na napichovanie ozdôb. Veniec spevnili obyčajným špagátom alebo niťou. Vznikli nám tak nádherné vence, ktorými chceme takto inšpirovať aj obyvateľov obce. Ich fotografie sme zaslali na FB stránku Zelenej školy.

  • Jesenné prázdniny

  • Zábavná chémia

    Experimenty pre mladých vedcov

    Prírodovedná gramotnosť vo svojej komplexnosti zahŕňa okrem iného aj experimentátorské zručnosti a znalosť vedeckých metód skúmania. Na zlepšenie úrovne prírodovednej gramotnosti našich žiakov nie je ani také dôležité to, čo sa budú učiť, ale ako. Práve preto si pre našich žiakov pán učiteľ pripravil zábavné hodiny chémie, na ktorých sa žiaci ponorili do skúmania a bádania látok, ktoré máme bežne dostupné aj v kuchyni. Pozorovali ako dané látky reagujú v kombináciách a aké procesy vďaka tomu vznikajú. 

    Žiaci sa počas týchto hodín naučili potrebné vedomosti z chémie zábavnou formou a ešte sa im to náramne páčilo. Zrealizovali tieto pokusy: Chodiaca voda - žiaci pozorovali zafarbenú vodu v pohári ako prechádza do druhého pohára, ako sa zmiešavajú v pohároch a vznikajú aj iné farby.

    Lávová lampa - pripravili sme totiž zmes, ktorá sa podobá tej „kupenskej“ lávovej lampe a po pridaní šumivej tabletky aj chvíľku bublinkuje, kým tabletka nedošumí. Kvapôčky môžu byť farby akejkoľvek, aj dvojfarebné. A princíp? Je to len voda, ktorá má väčšiu hustotu ako olej, preto kvapôčky klesajú a nadnášané bublinkami plynu zo šumivej tabletky zase stúpajú k hladine – a tak sa to opakuje kol-dokola.

    Čarovanie s teplou a studenou vodou – v tomto pokuse sme žiaci pozorovali ako sa výmenu kvapalín v pohároch.

    Meranie objemu kvapalín – žiaci mali namerať určený objem vody do odmerných valcov.

    Tučný balón – reakcia octu so sódou bikarbónou,  mohli sme pozorovať, ako sa balón pomaly nafúkol. To sa stalo v dôsledku uvoľnenia veľkého množstva oxidu uhličitého pri reakcii, ktorý nemal kam unikať, keďže rukavica prikrývala pohár.

    Farebná kocka – do vody sme pridali kocku cukru a na cukor sme nakvapkali farbu a pozorovali ako kocka cukru nasáva vodu až kým sa celá nerozpustila.

    Nepriepustná gáza – vplyv povrchového napätia vody na gázu, kde po otočení pohára a sa voda z neho nevyliala.

    Sopka – jednoduchý pokus, kde ocot (kyselina) nám zreagoval so sódou (zásada). Vznikla voda, octan sodný a oxid uhličitý, ktorý nám vybublal z plastelíny von. Saponát sa napení vďaka oxidu uhličitému a pena uniká von z našej sopky.

    Experimentom a pokusom sa určite nebudeme vyhýbať a nabudúce sa "zabavíme" na hodiny Fyziky. 

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    Škola plná zábavy - najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice

    Pondelok 28.októbra 2024 nebol len takým obyčajným dňom. Opäť sme sa zapojili do osláv Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý sa oslavoval po dvadsiatykrát. Tohtoročnou témou bolo ,, Školská knižnica - priestor pre aktívne a zábavné učenie.“  V tomto školskom roku sme sa rozhodli, že sa pokúsime prepojiť hodnoty ľudovej tvorivosti, slovenského folklóru s hodnotami rómskeho folklóru a rómskych tradícií. Tradičná ľudová kultúra je založená na tradíciách daného kultúrneho spoločenstva, ktoré odzrkadľujú jeho kultúrnu a spoločenskú identitu. Modely a hodnoty tradičnej ľudovej kultúry sa prenášajú a rozširujú ústnym podaním, napodobňovaním, čítaním, aktívnym a zábavným učením nielen v školskej knižnici, ktoré dodá vedomostiam  žiakov  emocionálny charakter ku ktorému nadobudnú vnútorný postoj a všetko aktívne prežité sa hlboko zakorení v ich srdiečkach.  

    Naša školská knižnica realizuje podujatia a aktivity zamerané na uchovanie kultúrneho dedičstva, na rozvoj  ľudovo-umeleckých zručností a tradícií v našej škole. Je to pre nás prirodzený priestor pre aktívne  a zábavné učenie, ktoré vytvára u našich žiakov emocionálny most cez ktorý sa naši žiaci ľahšie dostávajú k nám a budujeme tak most dôvery, radosti a vzdelávania.  O takéto zábavné a aktívne učenie sme  sa snažili prostredníctvom folklórnej speváckej skupiny Soľanské nevesty, ktoré nám svojim spevom nielen  priblížili ľudové piesne z regiónu Zemplína a Šariša, ale hravou formou ukázali našim žiakom, ako sa pečú medovníky samozrejme v tvare knihy a spolu si ich aj ozdobili. Takto sa priestory našej knižnici premenili na voňavú miestnosť plnú tvorivej činnosti. Priblížili si históriu medovnikárstva, ktoré sa na našom území objavilo už v 14.storočí.

     S medovnikárstvom ruka v ruke kedysi bolo aj rezbárstvo. Toto tradičné remeslo sme preniesli aj k nám v podobe výroby a ozdobovaní medailí, nakoľko žiakom VII.B triedy  sa v knižnici najviac zapáčila kniha o olympijských medailistoch bratoch Hochschornerovcoch. Teda spojili vedomosti s praktickými zručnosťami a radosťou z výroby nových predmetov, ktoré rozdávali svojim spolužiakom za vytvorené aktivity v tento deň.

     Soľanské  nevesty nám  v sprievode harmoniky  predniesli texty, ktoré boli zábavné a rýchlo si ich naši žiaci osvojili.  Na oplátku  sa Soľanským nevestám predstavil aj náš rómsky školský tanečný súbor Čirikle, ktorý svojim tancom priblížil tradičnú rómsku kultúru a opäť hravo spolu zvládli nové krokové variácie. Rómsky tanec je jedným zo znakov rómskej identity. Staršie žiačky predviedli rómske tance a mladší žiaci si spoločne so Soľanskými nevestami zaspievali tradičnú ľudovú pieseň „Páslo dievča pávy“. Obraz, ktorý nám táto scéna prepojenia tradičného ľudového folklóru s tým rómskym poskytla, bol na nezaplatenie.

    Medzi formy tradičnej ľudovej kultúry patrí jazyk, literatúra, hudba, tanec, rituály, zvyky, obrady, remeslá a iné druhy umenia. Zaraďujeme ich do vyučovania tak, aby učenie a čítanie bolo hravé a aktívne.  Aby sme nezabudli ani  na históriu jazyka, žiaci IX. ročníka pracovali s tvorbou Konštantína a Metoda, opäť hravo a netradične, ktorí na územie Veľkej Moravy priniesli prvé písmo Slovanov- hlaholiku. Aktívnym tvorením moderného tetovania na predlaktie, či zápästie,  si priblížili našu históriu i počiatky slovanskej kultúry. V dnešnej dobe je ,,in“ mať tetovanie, a tak sme takýmto spôsobom priblížili počiatky písma na našom území. Vytvorili aj tričko, ktoré bolo posiate ich menami a menami našich hostí- mamičiek.

    V súvislosti s tradičnou ľudovou kultúrou sa stále častejšie objavuje pojem nehmotné kultúrne dedičstvo – kam zaraďujeme aj oblasť duchovného dedičstva a s ním spojenú  ochranu talentu a zručnosti, ktorý u našich žiakov nechýba. Žiaci VIII. ročníka si uctili prácu našich predkov, ale prepojili to s modernou dobou tým,  že z tradičných slovenských plodín, pestovaných na poliach- šošovice, fazule, maku, vytvárali lepením  nezvyčajné slová, ktoré prekladali do anglického jazyka a vytvárali tak anglicko-slovenský slovník.

    Medzi bohatstvo nášho národa určite patria aj ľudové rozprávky, ktoré zaraďujeme k prvkom ľudovej slovesnosti. Aj v našej škole sme na ne nezabudli. Žiaci II. ročníka dramatizovali rozprávku Ako dedko ťahal repku, ktorú si najskôr  prečítali spolu s pozvanými mamičkami.

    Trieda III.B  sa ocitla v rozprávke Šípková Ruženka. Pozvanie medzi tretiakov prijalo viacero mamičiek žiakov. Mamičky čítali žiakom rozprávkový príbeh, počas čítania ktorého žiaci radostne  pracovali  s obrázkovou osnovou a tak hravo a ani si neuvedomujúc, že sa učia, vytvorili dejovú líniu.  Nasledovalo divadelné stvárnenie rozprávky, pri ktorom  pomáhali mamičky vytváraním kostýmov.

    Žiaci si potrápili svoju pamäť pexesom o Šípkovej Ruženke, v ktorom mali nájsť až 24 správnych dvojíc. Šípková Ruženka je spätá s kvetmi. Pozvanie medzi tretiakov prijala aj veľmi milá a šikovná pani aranžérka z Kvetinového štúdia Lilly vo Vranove nad Topľou. Žiaci spolu s kvetinárkou  vyrobili zo  slamienok  obal rozprávkovej knihy, do ktorej žiaci kreslili a vpisovali rozprávkový príbeh o Ruženke. Spoločne vytvorená kniha bude súčasťou našej školskej knižnice, ktorá určite poteší nejedného čitateľa.

    V triede I. ročníka pracovali s rozprávkami Tri prasiatka a Červená abeceda a samohlásky. Zaujímavým výsledkom ich pondelňajšej práce bolo krásne leporelo. Aby sme nezabudli na autorskú umeleckú tvorbu, tak žiaci VI. ročníka tvorili báseň z klobúka, kde si vytiahli náhodné slová a poskladali svoju báseň, ktorej dali názov Naša krásna knižnica.

    Zahanbiť sa nedali ani žiaci VII. ročníka, ktorí vytvárali svoje umelecké diela pod vedením pána Romana Goroľa, aktívneho básnika, ktorý momentálne pracuje ako redaktor národnostného vysielania  RTVS. Roman Goroľ aktívne komunikuje v rómskom jazyku aj pri svojej práci v rozhlase, preto priblížil umeleckú tvorbu a zdôraznil to, aby žiaci boli nositeľmi rómskej kultúry, rómskych tradícií. Predstavil nám zaujímavou a pútavou formou Rómsku tvorbu  autorov Dezidera Bangu, Eleny Lackovej, Margity Reiznerovej a súčasnej prekladateľky Milana Rúfusa do rómskeho jazyka, Anny Koptovej  – aj  to, čo je pre ich tvorbu  typické, aké využívajú motívy, básnické prostriedky a témy. Po besede s našimi žiakmi, kde sa dozvedeli, ako tvoriť básne, na čo sa v nich zamerať, písali básne v rómskom jazyku, ktorý je pre nich nesmierne zložitý v grafickom prejave. Ďalej si v  rámci tejto aktivity vo dvojiciach priradzovali autorov a ich diela z rómskej tvorby a takouto zábavnou formou si dokázali zapamätať najviac informácií, ktoré im p. Goroľ predniesol. 

    V tento deň osláv Medzinárodného dňa školských knižníc sa žiaci aktívne zapájali do všetkých pripravených činností a aktivít. S určitosťou si týmto nezvyčajným spôsobom učenia sa osvojili nové poznatky a vedomosti, ktoré môžu ďalej zúročiť. Tento prístup zaisťuje, že žiaci si nielen zapamätajú fakty, ale skutočne pochopia a osvoja si pojmy. Žiaci  prostredníctvom aktívneho učenia sa učili efektívne komunikovať, zdieľať nápady a spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa. Nesmierne dôležitá bola aj prítomnosť rodičov v každej triede na takomto aktívnom a hravom  učení, ktorí boli unesení z toho, čo všetko sa deti naučili pri takomto aktívnom učení a neustále pripomínali, že ony v škole takéto zaujímavé aktivity určite nemali. Prítomnosť desiatky pozvaných  hostí dala celému podujatiu veľkolepý rozmer a veľa tvorivých nápadov.

  • Chutné maľovanie

    Povedz mi, čo ješ, a poviem ti, kto si. Jedlo môže byť tvojím najlepším liekom alebo najpomalším jedom.” – Hippokrates

            Projekt Hovorme o jedle už dvanásť rokov pripravuje sériu aktivít, ktoré slúžia na zvyšovanie úrovne vzdelanosti a zvyšovania povedomia o potravinách a dobrých stravovacích návykoch, ako súčasti zdravého životného štýlu. Aj tento rok sa naša škola zapojila do týždňa Hovorme o jedle. Jednou z aktivít bolo aj realizovanie výtvarnej súťaže Chutné maľovanie v termíne od 14. – 18.10.2024. Žiaci sa zapojili do súťaže výtvarnými prácami k piatim rôznym témam s ľubovoľnou technikou. Víťazmi školského kola za jednotlivé témy sa stali žiaci: Dávid Goroľ 5.R, Radoslava Goroľová 8.R a žiaci deviateho ročníka Jessika Goroľová, Michal Goroľ, Melánia Goroľová, Lukáš Ovšák, Alena Giňová a Vladimír Kotľár. Víťazné práce našich žiakov sa zapojili do celoslovenského kola súťaže Chutné maľovanie.

  • Šarkaniáda

    Letí šarkan, letí

    Zhora vidí deti.

    Príde pani jeseň,

    Zaspieva im pieseň.

    Šarkan ten má jeseň rád.

    S vetrom je on kamarát.

    Vetrík ten ho poháňa,

    Deťom radosť rozdáva.

    Pozrite sa deti,

    Ako krásne letím.

    Veľa pekných stužiek mám,

    Farebný som kvôli vám.

    Zubaté lúče babieho leta s jesenným vetrom sú ideálne počasie na púšťanie šarkanov. Aj tohto roku naša škola rozhodla zorganizovať už tradičné podujatie Šarkaniáda. Žiaci prvého stupňa si počas záujmového útvaru vytvorili vlastných farebných šarkanov. Svoje farebné výtvory predviedli a otestovali popoludní na školskom ihrisku. Lietajúce šarkany vyčarili úsmev na detských tvárach a zaplnili ihrisko šťastným smiechom a džavotom. Niektorým šarkanom žiaci pomáhali pri lietaní behom, z ktorého mali žiaci rovnakú radosť. Šarkaniáda sa podarila aj tento rok na jednotku.

  • Európsky deň jazykov

    "Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre."

     

    26. septembra každoročne oslavujeme Európsky deň jazykov spolu v ďalšími Európamni vo všetkých členských štátoch EÚ. Tento ročník je venovaný téme: "jazykmi za mier" a naši žiaci spolu s p. učiteľkou vytvorili na túto tému krásne umelecké diela vo forme plagátov, ktoré zdobia priestory našej školy. 

    Počas osláv dňa jazykov sme na škole realizovali rôzne zábavné, vedomostné a športové aktivity, do ktorých sme zapojili všetkých žiakov našej školy. Žiaci sa učili základné frázy vo všetkých jazykoch, ktorými sa v EÚ hovorí a hádali v daných jazykov rôzne slová. Chystali typické zahraničné pokrmy, ochutnávali rôzne jedlá a sladkostí európskych štátov. Počas projektového dňa zameraného na oslavu dňa jazykov si naši žiaci pre svojich spolužiakov pripravili hudnobné vystúpenie, malé divadelné predstavenie o Robinovi Hoodovi, prezentáciu o najznámejších krajinách v EÚ ako sú: Španielsko, Anglicko a Taliansko. Žiaci nižších ročníkov zaspievali pesničky a naučili spolužiakov nové slová z angičtiny, zvuky zvierat a hádali aj to, odkiaľ kto pochádza len podľa oblečenia a spôsobu reči. Na konci sa všetci zúčastnili karaoke show kde zazneli tie najznámejšie hity v cudzých jazykoch. 

    Najaktívnejší žiaci boli sladko odmenení, ostatní si odniesli pamiatku vo forme záložky do knihy a kopec nových vedomostí a zážitkov. 

    O rok budeme tento deň oslavovať opäť a už teraz sa tešíme! 

  • Biela pastelka

    Verejná zbierka na pomoc nevidiacim a slabozrakým 

    Dňa 20.9.2024 sa na našej škola uskutočnila zbierka Biela Pastelka, ktorá sa snaží zrakovo hendikepovaným ľuďom pomôcť zlepšiť kvalitu ich života. 

    Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má takmer 3 000 členov združených v 50 základných organizáciách. Poslaním združenia je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia

    Žiaci boli už v priebehu týždňa oboznámení s významom tohto projektu. Deti boli veľmi zvedavé, čo tento symbol bielej pastelky obnáša a zároveň sa ukázali ako veľmi empatický jedinci. Chápali, že aké majú šťastie mať zdravý zrak a bolo im ľuto ľudí, ktorí takéto šťastie nemali. V deň zbierky mali žiaci nachystané peniažky, ktoré by za normálnych okolností minuli napríklad v školskom automate, no namiesto toho, sa ich rozhodli darovať na lepší účel, a to na túto zbierku. Pocit spolupatričnosti v tejto zbierke im bol odmenou. Okrem toho sa zbierka v tento deň konala aj v našej obci, kde sa vydala druhá skupina žiakov spolu s učiteľkou. Aj v tomto prípade sa ľudia ukázali, že sú ľuďmi a neváhali prispieť peniažkami.

    Zbierkou sa nám podarilo prekonať hranicu, ktorou sme sa mohli zapojiť aj do motivačnej súťaže. Na vyhodnotenie súťaže ešte len čakáme, ale aj keď nebudeme ocenení, tešíme sa, že sme boli súčasťou takéhoto krásneho projektu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili.

  • Európsky týždeň športu 2024

    ZŠ Čaklov sa hýbe

    Dňa 25. septembra sa naša škola zapojila do projektu Európsky týždeň športu, ktorý je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil jeho 10. ročník. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto podujatia pod názvom „ ZŠ Čaklov sa hýbe “. Žiaci súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách.
    Najprv si svoje pohybové zručnosti otestovali žiaci 1. stupňa. Následne sa do tohto športového podujatia zapojili aj starší žiaci našej školy. Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do tohto podujatia a urobil tak niečo pre svoje zdravie.

                                                                                                                                                    Mgr. Marek Tomáš

  • Smernica na zanedbávanie povinnej školskej dochádzky

    Smernica na zanedbávanie povinnej školskej dochádzky

    • Časť I

      Všeobecná časť

      1 Úvod

      S účinnosťou od 1.1.2023 sa sprísňujú skutkové podstaty priestupkov alebo správnych deliktov a obce sú zároveň povinné, nie oprávnené, pokuty ukladať.

      2 Zmeny

      K zmenám dochádza zákonom č. 396/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 232/2022 Z. z. o financovaní voľného času dieťaťa. Týmto zákonom v článku II dochádza aj k novelizácii zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve (ďalej aj len ako „zákon o štátnej správe v školstve).

      2.1 Sprísnenie skutkových podstát

      Priestupkom, resp. správnym deliktom je aj (nové znenie § 37 ods. 1 § 37a ods. 1 zákonao štátnej správe v školstve):

      2.2 Ukladanie pokút

      Podľa nového znenia § 37 ods. 3, resp. § 37a ods. 1 zákona o štátnej správe v školstve za porušenie povinnosti v oblasti dodržiavania povinnej školskej dochádzky, resp. povinného predprimárneho vzdelávania už obec musí uložiť pokutu.

      Určuje minimálna výška pokuty – 30 €.

      Pokutu je možné uložiť aj opakovane, teda napríklad aj každý mesiac.

       

      Časť II

      Postup školy, okresného úradu a obce

      Hlásenie zanedbávania povinnej školskej dochádzky

      Povinnosti pedagogického zamestnanca:

      1) Správne vedenie pedagogickej dokumentácie

      2) Presná evidencia vymeškaných hodín žiakov

      3) Sledovanie počtu neospravedlnených hodín

      4) Informovanie rodiča / zákonného / zástupcu

      5) Hlásenie počtu neospravedlnených hodín s uvedením:

      - priezviska

      - mena

      - ročníka

      - triedy

      - počtu vymeškaných hodín spolu /jednotlivca/

      - počet neospravedlnených hodín /jednotlivca/

      Evidencia chýbajúcich žiakov je povinnosťou každého pedagogického zamestnanca /vedenie pedagogickej dokumentácie/. Hlásenie počtu neospravedlnených hodín s údajmiv bode 5 a informovanie rodiča /zákonného zástupcu/ je povinnosťou triednych učiteľov. Údaje sa odovzdávajú výchovnej poradkymi v prvý pracovný deň po poslednom dni v mesiaci. Za správnosť údajov a ich včasné odovzdanie zodpovedajú triedni učitelia a výchovná poradkyňa. Z prerokovania triedny učiteľ vyhotoví záznam, v ktorom zákonný zástupca písomne uvedie svoj postoj k veci a zároveň bude poučený o povinnostiach zákonného zástupcu žiaka. V zázname  zákonný zástupca uvedie: „V plnom rozsahu som bol poučený o povinnostiach rodiča v zmysle školského poriadku, ktorým som porozumel, beriem ich na vedomie a v nasledovnom období zabezpečím nápravu svojho dieťaťa.“

      Povinnosti výchovnej poradkyne:

      a) sumarizácia údajov

      b) vytvorenie zoznamu  s údajmi

      - priezvisko

      - meno

      - ročník

      - trieda

      - počet vymeškaných hodín spolu /jednotlivca/

      - počet neospravedlnených hodín /jednotlivca/

      - miesto

      - dátum

      - podpis riaditeľa

      c) zaslanie upozornenia na nedbalú školskú dochádzku rodičovi

      d) zaslanie zoznamu  obci

      e) zaslanie zoznamu  Okresnému úradu odboru sociálnych vecí a rodiny

      Povinnosti zákonného zástupcu:

      Zákonný zástupca žiaka je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Dôvody neprítomnosti na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.

      Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole, triednemu učiteľovi, bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti, najneskôr však do 48 hodín.

      Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä:

      - choroba

      - lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy

      - mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky

      - náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov

      - mimoriadne udalosti v rodine

      - účasť žiaka na súťažiach, reprezentácia školy 

    • Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, predloží zákonný zástupca žiaka potvrdenie od lekára.

    •                                                                           Časť III

    • Posudzovanie plnenia povinnej školskej dochádzky

      1. Za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky sa považuje, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky alebo nedbá na pravidelné plnenie povinnej školskej dochádzky. Dopúšťa sa tak priestupku v zmysle § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

      2. Riaditeľ školy je povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11,12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) a príslušnému orgánu štátnej správy (ÚPSVaR). Riaditeľ školy je povinný dôsledne uplatňovať dikciu zákona. Písomnú agendu o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky v každom mesiaci vedie triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom.

      3. Evidenciu dochádzky žiakov na školskom vyučovaní vedie každý učiteľ, ktorý podľa rozvrhu hodín vykonáva výchovno-vzdelávací proces v danej triede. Dochádzku žiakov v elektronickej triednej knihe kontroluje v rámci svojej pôsobnosti triedny učiteľ, vedenie školy a zamestnanci školskej inšpekcie.

      4. Učiteľ je povinný do elektronickej triednej knihy osobne zaznamenať každý príchod a odchod žiaka z triedy tak, aby bolo zrejmé, či žiak bol prítomný na vyučovacej hodine.

      5. Vyučovacie hodiny, na ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie, sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa v elektronickej triednej knihe.

      6. Do elektronickej triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na duchovných, kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania.

      7. Oneskorenia sa za štvrťrok spočítajú a evidujú sa ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.

      8. Výchovné opatrenia za neospravedlnené vymeškané hodiny sa udeľujú podľa kritérií v Školskom poriadku.

      9. Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je zo strany školy potrebné ihneď začať vo veci konať.

      10. Pri vymeškaní a neospravedlnení 5 vyučovacích hodín, oznámi triedny učiteľ túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka. V prípade telefonického rozhovoru, vytvorí písomný záznam, ktorý pošle prostredníctvom aistenta učiteľa na podpis rodičovi.

      11. Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona o štátnej správe v školstve: zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku, alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci.

      12. Ak žiak vymešká bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín v danom mesiaci, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť Obecnému úradu v obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a príslušnému ÚPSVaR. Oznámenia vyhotovuje triedny učiteľ. 

      13. Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt. Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11 a 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

      14. Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

      15. V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezlepší a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenia riaditeľa školy, podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).

      Súvisiace predpisy:

      Pri vymeškaní a neospravedlnení 5 vyučovacích hodín, preukázateľne oznámi triedny učiteľ túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka.

      Ak žiak vymešká bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť Obecnému úradu  a príslušnému ÚPSVaR. Oznámenia vyhotovuje triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom  za daný mesiac, v ktorom žiak vymeškal vyučovanie.

      Riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému obecnému úradu a ÚPSVaR​.

      Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

      V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezlepší a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenia riaditeľky školy, podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).

      Nad 100 neospravedlnených hodín posielať aj výpis hodín z elektronickej triednej knihy.

                                                                                                        Riaditeľka školy PaedDr. Anna Hricová, PhD.

      • Súcisiace predpisy

        neospravedlnené vynechanie viac ako 15 vyučovacích hodín v kalendárnom mesiaci v rámci povinnej školskej dochádzky,
      • zanedbávanie starostlivosti o povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa; najmä jeho neprihlásením na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
      • Zákon NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len školský zákon).
      • Zákon NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vyhláška MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole.
      • Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
      • Metodický návod Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstva školstva SR pre krajské úrady, okresné úrady, školy a obce na zabezpečenie aplikácie ustanovenia § 18 ods. 2 zákona č. 281/2002 Z. z. o prídavku na dieťa a o príspevku k prídavku na dieťa v znení zákona č. 658/2002 Z. z. (zanedbávanie povinnej školskej dochádzky).
      • Školský poriadok platný v aktuálnom školskom roku.
  • Vitajte v školskom roku 2024/2025

    A opäť začíname ....

    Po dvojmesačných prázdninách sme opäť otvorili bránu našej školičky a začali sme spolu písať školský rok 2024/2025. Všetci sme prišli plní nových zážitkov a očakavania z nového a nepoznaného. Prekvapili nás nové, vynovené a zmodernizované triedy a potešili nás naši učitelia, ktorí sa na nás veľmi tešili tak, ako my na nich Želáme im veľa tpezlivosti s nami a želáme si, aby sme sa veľa nového naučili. Sľubujem, že budeme pravidelne chodiť do školy, aby nebola smutná. Tak teda všetkým veľa chuti, elánu, radosti a pohody do ďalších dní školského roka, ktoré máme pred sebou. Krásne zážitky z objavovania a poznávania nových vecí a veľa tvorivých nápadov :-)                                                                                        žiaci a učitelia ZŠ Čaklov

  • Veselé prázdniny plné zážitkov!

  • Naše školské koncoročné výlety

    Ako sme stretli zvieratá v Košičkej ZOO

    Dňa 19.6.2024 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka vybrali spoločne na výlet do Košickej ZOO Kavečany. Počasie deťom prialo a bol krásny slnečný deň stvorený na výlet do prírody. Ráno o siedmej nás čakal autobus pred školou a mohli sme vyraziť za dobrodružstvom. Napriek tomu, že cesta sa žiakom zdala zdĺhavá, zvládli ju výborne a cestu si spríjemňovali spievaním piesní. Najprv sme so žiakmi prešli celý areál zoologickej záhrady. Košická zoologická záhrada  sa s rozlohou 288 hektárov zaradzuje medzi najväčšiu na Slovensku, a aby sme prešli celý areál, museli sme si robiť priebežne pauzy na občerstvenie. V tejto záhrade sa nachádza okolo 240 druhov zvierat a žiaci mali čo robiť, aby stihli všetky spozorovať a zoznámiť sa s nimi. Najviac ich zaujali levy, medvede a lamy. Lamy dokonca aj kŕmili. Keď sme prešli celý areál, žiaci sa mohli ešte vyblázniť na preliezkach a tak sme ukončili spoločne tento výlet.  Unavení, ale plní zážitkov sme sa vrátili domov.

  • Naše školské koncoročné výlety

    Kino Mladosť

    Dňa 19. 06. 2024 sa žiaci VII.R a IX.R spolu s triednymi učiteľmi zúčastnili na školskom výlete vo Vranove nad Topľou, kde navštívili Kino Mladosť. Spoločne si pozreli animovanú komédiu Kung Fu Panda 4. Následne po ukončení predstavenia sme spolu so žiakmi navštívili námestie mesta Vranov nad Topľou, kde si žiaci mohli zakúpiť niečo „pod zub“, či už pizzu, kebab, zmrzlinu,... Najväčší zážitok pre niektorých žiakov bola cesta vlakom tam a späť, pretože pre niektorých to bola prvá cesta vlakom v ich živote. Žiaci odchádzali domov plný zážitkov, spomienok na tento deň.

  • Naše školské koncoročné výlety

    Náučné vychádzky v našom okolí 

    Žiaci I. a II. ročníka sa vybrali spoznávať prírodné krásy a bohatstvo Čaklova prostredníctvom náučnej vychádzky do blízkeho okolia našej obce. V rámci tohto výletu si žiaci priamym pozorovaním prírodného prostredia mohli hravou formou preveriť svoje vedomosti v oblasti poznania poľnohospodárskych plodín, lúčnych kvetov, lesných rastlín a stromov. Zároveň preverili svoju fyzickú zdatnosť pri prekonávaní prirodzených prírodných prekážok v podobe kríkov, kameňov, potôčika či konárov. Celú túto zaujímavú cestu si žiaci spestrili príjemnými detskými piesňami a hrami, ktoré zneli celým okolím. Po príchode do lesa deti spoločne s pani učiteľkou pripravili prostredie vhodné na založenie ohňa, na ktorom si opiekli chutné špekačky a párky. Pani učiteľka im s pani asistentkou prichystali zdravý zeleninový šalát a hostina sa mohla začať. Keďže je dokázané, že deťom v prírodnom prostredí oveľa lepšie chutí, nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Dôkazom boli prázdne taniere a plné brušká. Po doplnení energie žiaci preskúmali krásy lesného prostredia a načerpali tak sily na cestu späť domov. Samozrejmosťou bolo aj upratanie odpadkov, zahasenie ohňa a vyčistenie horskej čistinky. Po krásnom dni strávenom v príjemnom prírodnom prostredí sme opustili priestory lesa a vybrali sa na cestu späť domov. Žiakom sa celý tento výlet veľmi páčil a zanechal v ich srdciach krásne zážitky a spomienky. Spoznali tak hlbší význam lesného prostredia pre život človeka a uvedomili si dôležitosť ochrany prírodných krás svojho blízkeho okolia.

  • Naše školské koncoročné výlety

    Po stopách minulosti v Hanušovskom archeoparku a kaštieli 

    Žiaci 8. ročníka sa vydali po stopách minulosti tradičným dopravným prostriedkom - vlakom. Na svoj výlet do Hanušoviec nad Topľou sa veľmi tešili. Počasie bolo krásne amohli si užívať slnečné počasie. Po príchode na miesto sa najprv pokochali Hanušovskám kaštieľom, ktorého poklady najstaršej histórie prináša archeologická expozícia. Je neoddeliteľným doplnkom živého archeologického múzea - archeoparku. Na rozdiel od neho tu nachádzame originálne exponáty od paleolitu po novovek. Unikátne nálezy venuše z neolitu či keltskej šatovej spony dopĺňajú početné moderné prvky s animáciami a virtuálnou realitou. Neskôr sa vydali do archeoparku, kde zažili návrat do nielen návrat do návrat do najstarších období ľudských dejín, konkrétne do obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Objekty z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska. Ale si vyskúšali streľbu z luku, výrobu prstienkov a šperkov z drôtika, videlí ako sa razia mince, vyrábali si náramky priateľstva starodávnou technikou, či rôzne ozdobné korálky. Všetky tieto predmety si odniesli domov ako krásnu spomienku na tento výlet. Po veľmi poučnom výklade a čase strávenom vo Vlastivednom múzeu sme a vybrali okúsiť čaro mesta Hanušovce. Žiaci sa posilnili zmrzlinou a smerovali na vlak do Komáran. Cesta bola príjemná, mali pekný zážitok. Určite budú na tento výlet radi spomínať. 

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria