Navigácia

  • Marec – mesiac knihy

     

    Začal sa nám podľa meteorológov 1.jarný mesiac, ale tento mesiac, marec, je oddávna považovaný za mesiac knihy. V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom (zvyčajne mužov). Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil; ženy i deti sa čoraz častejšie utiekali ku knihám a kniha sa tak stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vekových skupinách, bez ohľadu na pohlavie či politické názory. Ale prečo je dôležité stať sa vášnivým čitateľom kníh:
    • obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
    • pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú
    „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;
    • rozvíjajú fantáziu tvorivosť;
    • sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné
    názory a spôsoby riešenia životných situácií;
    • slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

    Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, čím všetkým by mohla byť kniha, keby nebola určená na čítanie? Porozmýšľajte o jej tvare, veľkosti a schopnosti otvárať sa, zatvárať, stáť či ležať .Preto sme si pre žiakov pripravili úlohu, kedy doniesli na lístočku napísané nápady, na čo iné by sa mohli použiť knihy, keby neboli určené na čítanie. Lístočky vhodili do schránky uloženej na vrátnici. Na lístočky si nezabudli napísať meno a triedu. Žiaci popustili uzdu svojej fantázii a predstavili si knihu v úlohe nejakého funkčného predmetu, ktorý by využili v každodenných situáciách. Najbohatšou studnicou nápadov sršali naši najmenší žiaci, prváci, ktorí vhodili spolu 14 papierikov. Najviac nápadov sa objavilo u žiačky Márie Huňákovej z III.A triedy. Siedmaci doplnili nápad aj básničkou.

                                                            Zdravo žijeme hravo

                                                             Ovocie a zeleninu ,
                                                              každý deň si daj.
                                                       Zdravým kúskom chleba,
                                                             s chuťou zajedaj.
                                                          Minerály a vitamíny,
                                                   hravo získaš z ovocia a zeleniny.
                                                           Musíš ich jesť dookola,

                                                     nemusíš sa báť viac doktora.
                                                      Na sladké máš veľmi chuť?
                                                      Nesmieš pritom zabudnúť,
                                                        na zdravé a pekné telo,
                                                       ktoré by veľa ľudi chcelo.
                                                     Umyť ruky s mydlom, vodou
                                                      Ochráni ťa pred chorobou.


                                                                                            Žiaci VII.B

                                                                                                                                                      Mgr. S.Juričkovová 

  • Naše záujmové útvary

    Pozrite sa na naše zábavné popoludnia!

  • EKOkarneval

    V mesiaci február 2025 sme počas záujmových útvarov usporiadali Ekokarneval pre žiakov 1. stupňa. Cieľom podujatia bolo minimalizovať odpad a zaviesť princípy „bezodpadovej párty“. Žiaci si namiesto sladkostí v plastových obaloch priniesli na oslavu ovocie, zeleninu a domáce koláče. Masky si vlastnoručne vyrobili z papiera a kartónu, aby sa dali po skončení karnevalu ľahko recyklovať. Pri ich výrobe sa nepoužíval plast ani textil, čím sme spoločne prispeli k ochrane životného prostredia. Karneval bol plný zábavy, kreativity a ekologického myslenia.

  • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz

    Monkova dolina - Ždiar 27.1. - 31.1.2025

    LVVK sa zúčastnili žiaci 8. ročníka v počte 20 žiakov, 2 učitelia a 2 inštruktori. LVVK sa konal v Monkovej doline v blízkosti obce Ždiar. Všetci žiaci boli začiatočníci. Cieľom účastníkov LVVK bolo dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania, dosiahnuť bezpečné ovládanie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou, dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimného pohybu v horách a vedieť pravidlá správania lyžiara na zjazdovkách – Biely kódex. Výučba LVVK prebiehala v dopoludňajšou a popoludňajšou výukou s krátkymi prestávkami pod vedením dvoch inštruktorov. Každý deň žiaci mali vyhradený čas na odpočinok a relax po lyžovaní. Pred večerou sa žiaci vzdelávali a po večeri sa žiaci spoločne zabávali v spoločenskej miestnosti. Počas celého lyžiarskeho výcviku sme sa snažili dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá.

                Žiaci preukázali zvládnutie lyžovania a stanovených cieľov v záverečných pretekoch – lyžiarsky slalom. V slalome žiakov si 1. miesto vybojoval Patrik Ovšák. Na 2. mieste skončil Daniel Čonka a 3. miesto obsadil Filip Goroľ. V slalome žiačok si 1. miesto vybojovala Alexandra Ferencová. Na 2. mieste skončila Monika Kotľárová a 3. miesto obsadila Natália Bažová. Žiaci boli ocenení diplomom a medailou. Po ukončení LVVK v Monkovej doline každý zúčastnený žiak získal certifikát o absolvovaní LVVK .

                Účelom LVVK bolo aj vychovávať k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, poriadku a svojho správania.

  • Šaliansky Maťko

    “Bola raz jedna malebná krajina – Slovensko sa zvala. V nej malé mestečko Šaľa. A tá Šaľa Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského mala. Do tohto mestečka detičky sa schádzať začali, aby si rozprávali, čo dobré je a čo zlé, koľko hrdinov poznajú, ako princov, chudobných synčekov, hlupáčikov, popolvárov a sedemhlavých drakov prekonávať majú. Stále vedia na pamäti mať, ako sa majú k rodičom, súrodencom, priateľom, zvieratkám a veciam okolo v pravú chvíľu správne zachovať, na dospelých sa hrať…”

    Školské kolo Šalianskeho Maťka sa uskutočnilo v priestoroch našej školskej knižnice 24.1.2025. Podujatie je venované rozvoju rečových schopností žiakov, podporuje ich lásku k literatúre a zároveň pomáha budovať sebavedomie pri verejnom vystupovaní. V tomto ročníku sa do súťaže zapojili žiaci všetkých ročníkov, ktorí sa predviedli v rôznych kategóriách prednesu. Mladší žiaci pozitívne prekvapili dlhšími povesťami, ktoré nemali problém prednieť z pamäti. Spočiatku mali žiaci trému, ale po povzbudení učiteliek ju prekonali a dokázali, že aj medzi nimi je mnoho šikovných talentov, ktoré si zalúžia priestor.

    Podujatie skončilo slávnostným vyhlásením víťazov, kde všetci účastníci získali sladkú odmenu  za svoj výkon a najlepší recitátori boli odmenení aj diplomami. Na prvom mieste sa umiestnili 2 súťažiace Lucia Huňáková zo štvrtého ročníka a Sara Kroková z tretieho ročníka. Na druhom mieste sa umiestnila Lucia Ovšáková zo štvrtého ročníka. A na treťom mieste sa umiestnili Michal Ovšák z druhého ročníka a Lukáš Kroka zo štvrtého ročníka. Žiakov to zároveň motivovalo, že ich úsilie bolo odmenené a môžu sa naďalej zdokonaľovať vo svojích schopnostiach. Víťazky ďalej postúpili na okresné kolo, kde môžu zmerať svoje sily s najlepšími recitátormi z jednotlivých škôl.

     

    Ako každoročne aj tento školský rok (2024/2025) sa uskutočnilo okresné kolo v recitovaní povestí v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou – ŠALIANSKY MAŤKO - Jozefa Cígera Hronksého. Aj z našej školy sa tam prezentovala Sára Kroková (III.B), ktorá napriek tomu, že nepostúpila do krajského kola, získala veľa skúseností, zážitkov, kamarátov z rôznych škôl, účasť na workshope s pod vedením  pána Baloga, riaditeľa divadla v Košiciach, ktorý bol zároveň aj v porote.

     „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,“  a preto Sáre Krokovej (III.B)  patrí gratulácia.

  • Presstávka

    Školský časopis 

  • Divadelné predstavenie

    Reparát z povinného čítania

    V stredu,18.decembra sa 43 žiakov II.stupňa našej školy zúčastnili divadelného predstavenia ,,Reparát z povinného čítania“. Trojica hercov- Adela Mojžišová, Jakub Ružička, Štefan Martinovič sa priamo pred našimi očami pokúsili o nemožné. Len za sedemdesiat minút prelúskali látku celého povinného čítania základnej a strednej školy. Je jasné, že klasickým spôsobom by sa im to nepodarilo. Rapom predstavili báseň Sama Chalupku Mor ho! a povinné čítanie Slovenského národného obrodenia priblížili prostredníctvom hokejového zápasu. Herci hľadali prekvapivé pointy a skvelý humor, aby nás zoznámili s tým najdôležitejším zo slovenskej klasiky tak, ako to mohli vidieť iba oni.

  • Šťastie, zdravie vinšujeme Vám

    Vianočná akadémia

    Advent, obdobie očakávania, pokoja i dobročinnosti je jedným z najkrajších období v celom roku. Neodmysliteľne k tomuto obdobiu patrí aj Vianočná akadémia, ktorá sa konala dňa 12. decembra v našej škole.

    A tak ako aj pominulé roky aj tento rok si žiaci pripravili vystúpenia pre svojich rodičov. Vystupovali na nej žiaci prvého a druhého stupňa. Rodičov čakala pestrá ponuka tanečných, speváckych, či recitačných čísiel. Akadémia nás vtiahla do vianočného ducha, rozveselila naše srdiečka a vyčarila mnohým úsmev na tvári. Deti predviedli rodičom to, čo nacvičovali celé týždne a bezchybne im ukázali svoje vystúpenia.

    Hneď na úvod nás uvítali tí najmenší a predstavili nám dramatizáciu básne a piesne Roľničky. Dynamiku recitačných vystúpení striedali tanečné vystúpenia. Žiačky vyšších ročníkov v sebe nezapreli svoju lásku k hudbe a tancu a predviedli krásne choreografie na vianočné a moderné piesne. Chlapci zas ukázali, že spev k nim jednoducho patrí a zaspievali nám piesne s vianočnou tematikou. Nechýbala ani hra na gitare doprevádzaná spevom.  Menšie deti zas spievali piesne Postavím si snehuliaka a Padá sniežik. Okrem toho nám chlapci ôsmeho ročníka zavinšovali len to najlepšie k vianočným sviatkom. Čísel bolo neúrekom a každé vystúpenie prinieslo niečo zaujímavé a tak si obecenstvo mohlo nájsť zakaždým niečo podľa svojho vkusu. Školská telocvičňa bola zaplnená do posledného miesta.

    Záver programu patril Tichej noci, ktorú zaspieval celý pedagogický zbor s prskavkami v rukách. Reakcie rodičov dokázali, že sa im vystúpenie páčilo a spríjemnilo nám čakanie na vánočné sviatky.

    Srdečná vďaka patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na programe vianočnej akadémie a navodili nám príjemnú vianočnú atmosféru.

  • Vianočná akadémia

    Milí rodičia, srdečne Vás pozývame

  • Mikuláš v ZŠ Čaklov

    6.december- sviatok svätého Mikuláša

    Ešte pred koncom roka prichádza december plný sviatkov a zimného čara. Mesiac plný osláv, radosti, snehu a lásky, ktorý otvára jeden milý sviatok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Mikuláš so sebou nosí vždy dobrú náladu a kopec sladkostí.Tak ako každý rok, aj tento, si na nás dobrý strýčko Mikuláš spomenul. A ako býva dobrým zvykom, zavítal nielen medzi tých najmenších. Spolu s anjelom a čertom našich žiačikov trošku preverili, či sa učia, poslúchajú a tí to mali možnosť dokázať peknou básničkou alebo pesničkou.Čert nezabudol ,,vyprášiť kožuchy“ tým, ktorí by mohli byť lepší a viac sa snažiť alebo neustále meškajú na vyučovanie.

    Mikuláš so svojimi pomocníkmi dostal sľub, že aj na budúci rok môže zavítať medzi žiakov našej školy a naučia sa ešte viac piesní a básničiek. 

  • Máme najlepšieho oceneného brankára

    Mikulášsky futbalový turnaj

    Dňa 6. decembra 2024 sa odohral 3. ročník Mikulášskeho futbalového turnaja, ktorý usporiadala základná škola Soľ. Na tento turnaj prišli 4 družstvá, pričom domáci postavili až dva družstvá. Hralo sa systémom ,, každý s každým“. Prvý zápas sme odohrali so žiakmi zo Soli s mužstvom A, ktorý sme prehrali 5:2. Druhý zápas sme vyhrali 4:1 so žiakmi zo Soli s mužstvom B. Tretí zápas sme nešťastne prehrali 1:3 so žiakmi z Vyšného Žipova. Po dramatickom a vyrovnanom priebehu tohto turnaja sme museli absolvovať aj penaltový roztrel o tretie miesto. V penaltovom roztrele sme bohužiaľ neuspeli a skončili sme nakoniec na 4. mieste. Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený Milan Bužo, ktorý bol členom nášho družstva. Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, chcem poďakovať a zaželať ešte veľa športových úspechov.

  • Pesničkový Mikuláš

    Predvianočný čas začíname so žiakmi našej školy Pesničkovým Mikulášom. Aj tento rok sme sa v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou stretli s čertom Brumtelášom, s jeho babkou ježibabkou a synom Fučikom. Počas vystúpenia sme sa zabávali s exotickými opičkami a temperamentnými havajskými tanečnicami, ktoré nás vrátili v čase, do obdobia letných dovoleniek. Keď sa na scéne objavili elegantné baletky a zasnežená krajina, vedeli sme, že sa blíži najočakávanejší moment. A naozaj, Mikuláš s veľkým vrecom sladkostí rozžiaril oči všetkých detí. Deti mu zaspievali pekné pesničky, zarecitovali básničky a Mikuláš ich obdaroval sladkou odmenou. Ďakujeme, milý Mikuláš!

  • UsmievAnka a kamarát Zvedavko

    Staráme sa o svoje zdravie 

    2. decembra 2024 sme zažili príjemné prekvapenie. Do priestorov školy zavítala naša kamarátka UsmievAnka. Prišla spolu so svojím kamarátom Zvedavkom, aby žiakom I. stupňa pripomenula, ako sa majú starať o svoje zdravie. Ich veselý program bol plný pesničiek a zábavných hier, vďaka ktorým sme si pripomenuli, prečo je dôležité starať sa o svoje zdravie. Jej pesničky boli také nákazlivé, že sme sa nemohli prestať hýbať a spievať. UsmievAnkina pesnička o správnom umývaní zubov nás všetkých pobavila a zároveň naučila, ako sa o svoje zúbky dobre starať. Na názorných ukážkach sme si ukázali, ako si správne umyť ruky a prečo je to dôležité. A keď sme sa naučili, ako sa vyhnúť bacilom, prišiel k nám aj Mikuláš s veľkým vrecom sladkostí. Ďakujeme za milé prekvapenie!

  • Plody jesene

    V mesiaci október y pripravili žiaci I. aj II. stupňa spolu s učiteľkami našej školy výstavku ovocia a zeleniny. Mali sme tam možnosť vidieť tradičné a známe, ale aj menej známe druhy ovocia, zeleniny a iných plodov z našich záhrad. Nechýbali tu voňavé jabĺčka či hrušky, ale aj iné pestrofarebné ovocie či zelenina. Tak isto aj ozdôbky z gaštanov, šišiek a nesmeli chýbať ani oranžové tekvice. Výstava tak hýrila všetkými farbami a vôňami jesene a skrášlila nám priestor školy. 

  • Viac lásky, menej plastov

    V mesiaci október 2024 sa učitelia našej školy so žiakmi zúčastnili výzvy Viac lásky a menej plastov v rámci programu Zelená škola. Cieľom tejto výzvy bolo inšpirovať ľudí, aby nevytvárali zbytočný odpad, ktorý sa hromadí vždy po dušičkových sviatkoch. Žiaci tak vyrobili vence čisto z prírodného materiálu. Ako podklad použili vŕbové alebo hroznové prútie alebo slamu, ktoré vytočili do tvaru venca. Z prírodnín ako liste, šišky, šípky, gaštany a sušené kvety ozdobili veniec. Namiesto špendlíkov alebo lepidlá použili špáradlá na napichovanie ozdôb. Veniec spevnili obyčajným špagátom alebo niťou. Vznikli nám tak nádherné vence, ktorými chceme takto inšpirovať aj obyvateľov obce. Ich fotografie sme zaslali na FB stránku Zelenej školy.

  • Jesenné prázdniny

  • Zábavná chémia

    Experimenty pre mladých vedcov

    Prírodovedná gramotnosť vo svojej komplexnosti zahŕňa okrem iného aj experimentátorské zručnosti a znalosť vedeckých metód skúmania. Na zlepšenie úrovne prírodovednej gramotnosti našich žiakov nie je ani také dôležité to, čo sa budú učiť, ale ako. Práve preto si pre našich žiakov pán učiteľ pripravil zábavné hodiny chémie, na ktorých sa žiaci ponorili do skúmania a bádania látok, ktoré máme bežne dostupné aj v kuchyni. Pozorovali ako dané látky reagujú v kombináciách a aké procesy vďaka tomu vznikajú. 

    Žiaci sa počas týchto hodín naučili potrebné vedomosti z chémie zábavnou formou a ešte sa im to náramne páčilo. Zrealizovali tieto pokusy: Chodiaca voda - žiaci pozorovali zafarbenú vodu v pohári ako prechádza do druhého pohára, ako sa zmiešavajú v pohároch a vznikajú aj iné farby.

    Lávová lampa - pripravili sme totiž zmes, ktorá sa podobá tej „kupenskej“ lávovej lampe a po pridaní šumivej tabletky aj chvíľku bublinkuje, kým tabletka nedošumí. Kvapôčky môžu byť farby akejkoľvek, aj dvojfarebné. A princíp? Je to len voda, ktorá má väčšiu hustotu ako olej, preto kvapôčky klesajú a nadnášané bublinkami plynu zo šumivej tabletky zase stúpajú k hladine – a tak sa to opakuje kol-dokola.

    Čarovanie s teplou a studenou vodou – v tomto pokuse sme žiaci pozorovali ako sa výmenu kvapalín v pohároch.

    Meranie objemu kvapalín – žiaci mali namerať určený objem vody do odmerných valcov.

    Tučný balón – reakcia octu so sódou bikarbónou,  mohli sme pozorovať, ako sa balón pomaly nafúkol. To sa stalo v dôsledku uvoľnenia veľkého množstva oxidu uhličitého pri reakcii, ktorý nemal kam unikať, keďže rukavica prikrývala pohár.

    Farebná kocka – do vody sme pridali kocku cukru a na cukor sme nakvapkali farbu a pozorovali ako kocka cukru nasáva vodu až kým sa celá nerozpustila.

    Nepriepustná gáza – vplyv povrchového napätia vody na gázu, kde po otočení pohára a sa voda z neho nevyliala.

    Sopka – jednoduchý pokus, kde ocot (kyselina) nám zreagoval so sódou (zásada). Vznikla voda, octan sodný a oxid uhličitý, ktorý nám vybublal z plastelíny von. Saponát sa napení vďaka oxidu uhličitému a pena uniká von z našej sopky.

    Experimentom a pokusom sa určite nebudeme vyhýbať a nabudúce sa "zabavíme" na hodiny Fyziky. 

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    Škola plná zábavy - najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice

    Pondelok 28.októbra 2024 nebol len takým obyčajným dňom. Opäť sme sa zapojili do osláv Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý sa oslavoval po dvadsiatykrát. Tohtoročnou témou bolo ,, Školská knižnica - priestor pre aktívne a zábavné učenie.“  V tomto školskom roku sme sa rozhodli, že sa pokúsime prepojiť hodnoty ľudovej tvorivosti, slovenského folklóru s hodnotami rómskeho folklóru a rómskych tradícií. Tradičná ľudová kultúra je založená na tradíciách daného kultúrneho spoločenstva, ktoré odzrkadľujú jeho kultúrnu a spoločenskú identitu. Modely a hodnoty tradičnej ľudovej kultúry sa prenášajú a rozširujú ústnym podaním, napodobňovaním, čítaním, aktívnym a zábavným učením nielen v školskej knižnici, ktoré dodá vedomostiam  žiakov  emocionálny charakter ku ktorému nadobudnú vnútorný postoj a všetko aktívne prežité sa hlboko zakorení v ich srdiečkach.  

    Naša školská knižnica realizuje podujatia a aktivity zamerané na uchovanie kultúrneho dedičstva, na rozvoj  ľudovo-umeleckých zručností a tradícií v našej škole. Je to pre nás prirodzený priestor pre aktívne  a zábavné učenie, ktoré vytvára u našich žiakov emocionálny most cez ktorý sa naši žiaci ľahšie dostávajú k nám a budujeme tak most dôvery, radosti a vzdelávania.  O takéto zábavné a aktívne učenie sme  sa snažili prostredníctvom folklórnej speváckej skupiny Soľanské nevesty, ktoré nám svojim spevom nielen  priblížili ľudové piesne z regiónu Zemplína a Šariša, ale hravou formou ukázali našim žiakom, ako sa pečú medovníky samozrejme v tvare knihy a spolu si ich aj ozdobili. Takto sa priestory našej knižnici premenili na voňavú miestnosť plnú tvorivej činnosti. Priblížili si históriu medovnikárstva, ktoré sa na našom území objavilo už v 14.storočí.

     S medovnikárstvom ruka v ruke kedysi bolo aj rezbárstvo. Toto tradičné remeslo sme preniesli aj k nám v podobe výroby a ozdobovaní medailí, nakoľko žiakom VII.B triedy  sa v knižnici najviac zapáčila kniha o olympijských medailistoch bratoch Hochschornerovcoch. Teda spojili vedomosti s praktickými zručnosťami a radosťou z výroby nových predmetov, ktoré rozdávali svojim spolužiakom za vytvorené aktivity v tento deň.

     Soľanské  nevesty nám  v sprievode harmoniky  predniesli texty, ktoré boli zábavné a rýchlo si ich naši žiaci osvojili.  Na oplátku  sa Soľanským nevestám predstavil aj náš rómsky školský tanečný súbor Čirikle, ktorý svojim tancom priblížil tradičnú rómsku kultúru a opäť hravo spolu zvládli nové krokové variácie. Rómsky tanec je jedným zo znakov rómskej identity. Staršie žiačky predviedli rómske tance a mladší žiaci si spoločne so Soľanskými nevestami zaspievali tradičnú ľudovú pieseň „Páslo dievča pávy“. Obraz, ktorý nám táto scéna prepojenia tradičného ľudového folklóru s tým rómskym poskytla, bol na nezaplatenie.

    Medzi formy tradičnej ľudovej kultúry patrí jazyk, literatúra, hudba, tanec, rituály, zvyky, obrady, remeslá a iné druhy umenia. Zaraďujeme ich do vyučovania tak, aby učenie a čítanie bolo hravé a aktívne.  Aby sme nezabudli ani  na históriu jazyka, žiaci IX. ročníka pracovali s tvorbou Konštantína a Metoda, opäť hravo a netradične, ktorí na územie Veľkej Moravy priniesli prvé písmo Slovanov- hlaholiku. Aktívnym tvorením moderného tetovania na predlaktie, či zápästie,  si priblížili našu históriu i počiatky slovanskej kultúry. V dnešnej dobe je ,,in“ mať tetovanie, a tak sme takýmto spôsobom priblížili počiatky písma na našom území. Vytvorili aj tričko, ktoré bolo posiate ich menami a menami našich hostí- mamičiek.

    V súvislosti s tradičnou ľudovou kultúrou sa stále častejšie objavuje pojem nehmotné kultúrne dedičstvo – kam zaraďujeme aj oblasť duchovného dedičstva a s ním spojenú  ochranu talentu a zručnosti, ktorý u našich žiakov nechýba. Žiaci VIII. ročníka si uctili prácu našich predkov, ale prepojili to s modernou dobou tým,  že z tradičných slovenských plodín, pestovaných na poliach- šošovice, fazule, maku, vytvárali lepením  nezvyčajné slová, ktoré prekladali do anglického jazyka a vytvárali tak anglicko-slovenský slovník.

    Medzi bohatstvo nášho národa určite patria aj ľudové rozprávky, ktoré zaraďujeme k prvkom ľudovej slovesnosti. Aj v našej škole sme na ne nezabudli. Žiaci II. ročníka dramatizovali rozprávku Ako dedko ťahal repku, ktorú si najskôr  prečítali spolu s pozvanými mamičkami.

    Trieda III.B  sa ocitla v rozprávke Šípková Ruženka. Pozvanie medzi tretiakov prijalo viacero mamičiek žiakov. Mamičky čítali žiakom rozprávkový príbeh, počas čítania ktorého žiaci radostne  pracovali  s obrázkovou osnovou a tak hravo a ani si neuvedomujúc, že sa učia, vytvorili dejovú líniu.  Nasledovalo divadelné stvárnenie rozprávky, pri ktorom  pomáhali mamičky vytváraním kostýmov.

    Žiaci si potrápili svoju pamäť pexesom o Šípkovej Ruženke, v ktorom mali nájsť až 24 správnych dvojíc. Šípková Ruženka je spätá s kvetmi. Pozvanie medzi tretiakov prijala aj veľmi milá a šikovná pani aranžérka z Kvetinového štúdia Lilly vo Vranove nad Topľou. Žiaci spolu s kvetinárkou  vyrobili zo  slamienok  obal rozprávkovej knihy, do ktorej žiaci kreslili a vpisovali rozprávkový príbeh o Ruženke. Spoločne vytvorená kniha bude súčasťou našej školskej knižnice, ktorá určite poteší nejedného čitateľa.

    V triede I. ročníka pracovali s rozprávkami Tri prasiatka a Červená abeceda a samohlásky. Zaujímavým výsledkom ich pondelňajšej práce bolo krásne leporelo. Aby sme nezabudli na autorskú umeleckú tvorbu, tak žiaci VI. ročníka tvorili báseň z klobúka, kde si vytiahli náhodné slová a poskladali svoju báseň, ktorej dali názov Naša krásna knižnica.

    Zahanbiť sa nedali ani žiaci VII. ročníka, ktorí vytvárali svoje umelecké diela pod vedením pána Romana Goroľa, aktívneho básnika, ktorý momentálne pracuje ako redaktor národnostného vysielania  RTVS. Roman Goroľ aktívne komunikuje v rómskom jazyku aj pri svojej práci v rozhlase, preto priblížil umeleckú tvorbu a zdôraznil to, aby žiaci boli nositeľmi rómskej kultúry, rómskych tradícií. Predstavil nám zaujímavou a pútavou formou Rómsku tvorbu  autorov Dezidera Bangu, Eleny Lackovej, Margity Reiznerovej a súčasnej prekladateľky Milana Rúfusa do rómskeho jazyka, Anny Koptovej  – aj  to, čo je pre ich tvorbu  typické, aké využívajú motívy, básnické prostriedky a témy. Po besede s našimi žiakmi, kde sa dozvedeli, ako tvoriť básne, na čo sa v nich zamerať, písali básne v rómskom jazyku, ktorý je pre nich nesmierne zložitý v grafickom prejave. Ďalej si v  rámci tejto aktivity vo dvojiciach priradzovali autorov a ich diela z rómskej tvorby a takouto zábavnou formou si dokázali zapamätať najviac informácií, ktoré im p. Goroľ predniesol. 

    V tento deň osláv Medzinárodného dňa školských knižníc sa žiaci aktívne zapájali do všetkých pripravených činností a aktivít. S určitosťou si týmto nezvyčajným spôsobom učenia sa osvojili nové poznatky a vedomosti, ktoré môžu ďalej zúročiť. Tento prístup zaisťuje, že žiaci si nielen zapamätajú fakty, ale skutočne pochopia a osvoja si pojmy. Žiaci  prostredníctvom aktívneho učenia sa učili efektívne komunikovať, zdieľať nápady a spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa. Nesmierne dôležitá bola aj prítomnosť rodičov v každej triede na takomto aktívnom a hravom  učení, ktorí boli unesení z toho, čo všetko sa deti naučili pri takomto aktívnom učení a neustále pripomínali, že ony v škole takéto zaujímavé aktivity určite nemali. Prítomnosť desiatky pozvaných  hostí dala celému podujatiu veľkolepý rozmer a veľa tvorivých nápadov.

  • Chutné maľovanie

    Povedz mi, čo ješ, a poviem ti, kto si. Jedlo môže byť tvojím najlepším liekom alebo najpomalším jedom.” – Hippokrates

            Projekt Hovorme o jedle už dvanásť rokov pripravuje sériu aktivít, ktoré slúžia na zvyšovanie úrovne vzdelanosti a zvyšovania povedomia o potravinách a dobrých stravovacích návykoch, ako súčasti zdravého životného štýlu. Aj tento rok sa naša škola zapojila do týždňa Hovorme o jedle. Jednou z aktivít bolo aj realizovanie výtvarnej súťaže Chutné maľovanie v termíne od 14. – 18.10.2024. Žiaci sa zapojili do súťaže výtvarnými prácami k piatim rôznym témam s ľubovoľnou technikou. Víťazmi školského kola za jednotlivé témy sa stali žiaci: Dávid Goroľ 5.R, Radoslava Goroľová 8.R a žiaci deviateho ročníka Jessika Goroľová, Michal Goroľ, Melánia Goroľová, Lukáš Ovšák, Alena Giňová a Vladimír Kotľár. Víťazné práce našich žiakov sa zapojili do celoslovenského kola súťaže Chutné maľovanie.

  • Šarkaniáda

    Letí šarkan, letí

    Zhora vidí deti.

    Príde pani jeseň,

    Zaspieva im pieseň.

    Šarkan ten má jeseň rád.

    S vetrom je on kamarát.

    Vetrík ten ho poháňa,

    Deťom radosť rozdáva.

    Pozrite sa deti,

    Ako krásne letím.

    Veľa pekných stužiek mám,

    Farebný som kvôli vám.

    Zubaté lúče babieho leta s jesenným vetrom sú ideálne počasie na púšťanie šarkanov. Aj tohto roku naša škola rozhodla zorganizovať už tradičné podujatie Šarkaniáda. Žiaci prvého stupňa si počas záujmového útvaru vytvorili vlastných farebných šarkanov. Svoje farebné výtvory predviedli a otestovali popoludní na školskom ihrisku. Lietajúce šarkany vyčarili úsmev na detských tvárach a zaplnili ihrisko šťastným smiechom a džavotom. Niektorým šarkanom žiaci pomáhali pri lietaní behom, z ktorého mali žiaci rovnakú radosť. Šarkaniáda sa podarila aj tento rok na jednotku.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria