Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 3“ na mesiace január až jún 2022.
Cieľom výzvy je podpora pre tie základné školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v hodinách mimo vyučovania v stanovenom rozsahu.
Medzi vybranými školami je od 17. januára 2022 opäť aj naša škola.
Prešovský samosprávny kraj v spolupráci so strednými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti vydal koncom roka 2021 druhé vydanie brožúry KamPO základnej?, určenej vyše 6500 žiakom 9. ročníkov základných škôl v kraji, ktorí si znovu budú vyberať tú naj strednú školu pre seba.
Jej distribúcia sa v týchto dňoch začala a postupne budú výtlačky doručované do jednotlivých škôl.
Po predĺžených zimných prázdninách sa začne prezenčné vyučovanie v plánovanom termíne. V pondelok 10. januára sa žiaci prvého aj druhého stupňa vrátia do škôl a budú sa prezenčne vzdelávať. Od tohto termínu sa zároveň školy budú opäť riadiť takzvaným Školským semaforom https://www.minedu.sk/skolsky-semafor/.
Rovnako ako v predchádzajúcom období sa školy plošne zatvárať nebudú. V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ. Rozhodnutie o zatvorení celej školy v prípade nepriaznivej situácie však môže spraviť len regionálny hygienik, napríklad pokiaľ je na škole značná časť tried v karanténe či vysoký počet nakazených osôb.
Výnimku z karantény majú v zmysle vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva plne očkované a prekonané osoby. To platí aj pre žiakov škôl, ktorí sa budú môcť po očkovaní alebo prekonaní aj naďalej prezenčne vzdelávať.
Na školách budú zároveň podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva povinné rúška https://www.minv.sk/.../vestnik_vlady_sr.../vyhlaska_262.pdf .
Na základe odporúčania ministerstva školstva sa žiaci pri nástupe do školy preukážu Vyhlásením o bezpríznakovosti a výsledkom AG samotestu.
Advent alebo adventné obdobie (z lat. adventus príchod) je obdobie vymedzené 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Advent sprevádza adventný veniec ozdobený štyrmi sviecami, ktoré zodpovedajú počtu adventných nedieľ. V rímskokatolíckej cirkvi sa tradične používajú tri fialové sviečky ako symbol pokánia a jedna (zapaľovaná ako v poradí tretia) ružová sviečka ako symbol radosti. V protestantizme sa tradične používajú modré sviečky ako symbol nádeje a očakávania Krista a pokiaľ veniec obsahuje piatu sviečku, tá má obvykle bielu farbu na znak Kristovej čistoty.ˇ
Aj žiaci našej školy milujú Vianoce. Vianočné sviatky sa u detí spájajú hlavne s vianočným stromčekom a darčekmi ukrytými pod jeho vetvičkami.
Vianoce sú aj časom radosti a veselosti. My sme si tohto roku urobili vianočnú radosť nielen písaním listu Ježiškovi, básničkami a pesničkami venovanými Mikulášovi, ale vyrobili sme aj krásne vianočné pohľadnice. Vybranými pohľadnicami sme sa zapojili do súťaže Naj pohľadnica na webovej stránke www.talentagent.sk. Prosíme, zabavte sa spolu s nami a hlasujte každých 5 minút za vianočný pozdrav nami venovaný. Vyhľadajte si naše pohľadnice a hlasujte do 12.12. 2021. ĎAKUJEME
Pre žiakov 2.stupňa
Vážení rodičia a žiaci,
na základe Rozhodnutia ministra školstva sa budú žiaci 2.stupňa vyučovať dištančne v období od 13.12. - 17.12.2021. Žiaci prvého stupňa majú prezenčnú formu výučby.
Od 7.1.2021 sa učíme na 1.stupni prezenčne
Vážení rodičia,
od 7.1.2021 sa žiaci 1.stupňa vracajú na prezenčnú formu vzdelávania. Pred vstupom do školy vás prosíme predložiť Vyhlásenie o bezpríznakovosti a výsledok samotestu.
riaditeľka školy
Prvý aj druhý stupeň
RÚVZ vo Vranove n/T rozhodol o zatvorení II. stupňa ZŠ, gymnázií a stredných škôl v okrese Vranov nad Topľou. Od pondelka 29. novembra žiaci II. stupňa prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania.
Vyhláška č. 266/2021: https://www.ruvzvt.sk/files/vyhlaska_266.pdf
RÚVZ so sídlom vo Vranove nad Topľou zakazuje prevádzku pre ZŠ Čaklov na prvom stupni od pondelka t.j. 29.11.2021 - žiaci prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania.
Individuálnym posúdením a odsledovaním školy bolo zistené, že percento chýbajúcich detí na prvom stupni bolo vyššie ako 25 %.
Prevádzka školy je zatvorená až do odvolania RÚVZ vo Vranove nad Topľou.
PaedDr. Anna Hricová, PhD., riaditeľka školy
V tomto školskom roku sa riadime Školským semaforom, ktorého obsah si môžete prečítať a v praxi sa ním riadiť.
Aktualizácia k 26.11.2021
19. november – Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí
Princezná Diana raz povedala: „Objatie vie spraviť veľa dobrého, obzvlášť deťom.“
Krásne a pravdivé slová, no nie každé dieťa má tú možnosť zažívať šťastné, láskyplné a bezstarostné detstvo. Na svete je veľké množstvo detí, ktoré dennodenne existujú v podmienkach ľahostajnosti, nezáujmu, domáceho násilia, psychického a fyzického týrania a zneužívania. Sú porušované všetky ich základné ľudské práva, a preto akékoľvek násilie páchané na deťoch je neospravedlniteľné. Bohužiaľ, aj na Slovensku sa ročne stáva obeťou takéhoto násilia takmer 600 detí.
Možno ste vedeli a možno aj nie, že práve dnešný deň, 19. november, bol Svetovou ženskou organizáciou v roku 2000 vyhlásený za Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí a v súčasnosti sa tento problém snaží zviditeľniť už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín na celom svete. A aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je iba záležitosťou dospelých, aj vy, žiaci musíte poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo, čo sme vyparatili nie je týranie. A čo to týranie vlastne je? Týranie je akékoľvek nenáhodné, neprijateľné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav dieťaťa, prípadne spôsobí jeho smrť. Postojme chvíľu a zamyslime sa, či existuje niekto, komu by sme mohli pomôcť. Či nie je v našom okolí dieťa so smutnými očami, ktoré nepozná lásku. Ale dennodenne žije s násilím, týraním, nevšímavosťou a ľahostajnosťou, ktorú prijíma od svojich najbližších. Pridajme aj my ruku k dielu a nedovoľme, aby sa ubližovalo tým najmenším a bezbranným. Pýtate sa, kde hľadať pomoc, keď máte podozrenie na týranie či sa týranie týka priamo vás? Mnoho času trávite v škole so svojimi učiteľmi. Môžete sa zveriť im. Alebo prísť po radu k výchovnej poradkyni či dokonca pani riaditeľke. Alebo sa zveriť niekomu, pri kom sa cítite v bezpečí a dôverujete mu. Ak sa však hanbíš a chceš sa niekomu zdôveriť anonymne, existuje telefónna Linka detskej istoty či Linka detskej záchrany, ktorých čísla budete mať k dispozícii na nástenkách v triede. No pamätajte, že ich využitie je určené len na vyhľadanie pomoci a nie na zábavu.
A aby hlas detí bolo ešte viac počuť, naša škola sa pri príležitosti tohto svetového dňa zapojila do podujatia s názvom „Bubnovačka“, ktorá má za úlohu symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Bubnovačka 2021 sa uskutoční dnes od 10tej do 11tej hodiny, keď spoločným bubnovaním na čomkoľvek dáme svetu vedieť, že aj deti a ich hlas je dôležitý. Lebo všetci sme ako kvapky v mori, no keď spojíme sily, vieme urobiť aj veľké vlny. Tak teda, dobubnovania deti!
PaedDr. Katarína Havrilová
Uvažuj skôr, než klikneš
Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti od roku 2012. Organizátormi sú Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a Európska komisia s podporou členských štátov EÚ a stoviek partnerov z rôznych oblastí. Kampaňou sa snažia posilniť vnímanie bezpečnostných hrozieb a propagovať kybernetickú bezpečnosť na všetkých úrovniach.Kybernetické útoky sú v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim typom kriminálnej činnosti v globálnom meradle. Podvodníci v kybernetickom priestore dlhodobo zneužívajú dôverčivosť, nevzdelanosť alebo proste nedbanlivosť používateľov. Jednoduchá rada znie – Uvažuj skôr, než klikneš. Celý mesiac sme na hodinách informatiky študovali a osvojovali si návod, ako si zabezpečiť svoje osobné údaje, ktoré používame vo virtuálnom svete, rozprávali sme čo robiť ak sa stane niekto obeťou kybernetického útoku, ale aj o zneužívaní dôverčivosti a šikanovaní detí na internete. Bolo to veľmi zaujímavé a hlavne poučné. Kliknutím na odkazy si môžete všetko ešte raz zopakovať.
Mgr. Vladimír Hric
Čo sa to tam v lístí skrýva? Aha, veď tu ježko býva!
Deti v lese behajú, ježka všade hľadajú.
Jabĺčko si domov nesie, teší sa na jedlo v lese.
Jabĺčka sú krásne, už je koniec básne.
Jablko také obyčajné slovo, s ktorým sa stretávame už v útlom veku. Sladké, voňavé, šťavnaté… Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Už malé dieťa vie, že jablko skvelo chutí a cíti, že je zdravé. Vie tiež, že je guľaté, červené, zelené alebo žlté ako slniečko. Vedeli ste, že 1 jablko denne: pomáha pri bolestiach hlavy a závratoch, čistí pečeň, pomáha pri zápche a hnačke, pomáha pri bolesti kĺbov, posilňuje ďasná , zlepšuje funkciu srdca, prečisťuje celý organizmus? A vedeli ste, že aj jablká majú svoj deň? Áno. 21.10. bol vyhlásený za Svetový deň jabĺk. Aby sa na toto výborné ovocie nezabudlo ,oslávili sme ho aj my rôznymi aktivitami. Celý deň voňal príjemne jablkovo. Z každej triedy vykukovali červené jabľčka. Boli to naši žiaci , ktorí nezabudli a do školy prišli oblečení v červenom a každý si priniesol chutné, šťavnaté jablko plné vitamínov. Pri vstupe do školy bol zhotovený informačný panel o význame a zaujímavostiach jablka a veľké jablko, v ktorom sa mohli odfotiť. Počas celého dňa lúštili tajničky, kreslili, modelovali a vystrihovali, vyrábali jablkové figúrky, riešili jabĺčkové príklady, maľovali jabĺčka, spievali o nich pesničky, ochutnávali jablká, dozvedeli sa o rôznych odrodách jabĺk a o ich prínosoch pre zdravie človeka. Starší žiaci robili projekty ,prezentácie, spravili si jablkové čelenky,upiekli si aj jablkové vafle . Dokonca vyrobili aj červené jabĺčka z plastových fliaš , pretože naša "Zelená škola" má v tomto školskom roku prioritnú tému "Odpad".
Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo. Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia.
Ing. D. Slepáková
Chránime svoje zdravie i zdravie iných ľudí
Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata, premaľúva celý sad. Jesenné dni priniesli pestrú paletu farieb aj do našej školy. Každoročne sa na našej škole v jesennom období koná výstava plodov našich záhrad. Pre našich žiakov sme aj tohto roku pripravili výstavu jesenných plodov. Žiaci mali možnosť vidieť tradičné a známe, ale aj menej známe druhy ovocia, zeleniny a iných plodov našich záhrad . Nechýbali tu voňavé jabĺčka či hrušky, ale aj iné pestrofarebné ovocie a zelenina. Výstava tak hýrila všetkými farbami a vôňami jesene a skrášlila nám priestor školy.
Ing. D. Slepáková
„Nehovor o tom, ako sa má jesť, ale jedz, ako sa patrí.“ (Epiktetos)
Mnohokrát zabúdame, že jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je aj zdravé stravovanie. 16. október – Svetový deň zdravej výživy – nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný, a preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť. Práve preto sa v tomto týždni od 11. – 15.10.2021 zameráme na uvedomenie si potreby zdravej stravy.
Vyvážená strava je veľmi dôležitá. Potrebný je najmä dostatok vitamínov, minerálov, bielkovín a vlákniny, ktorú môžeme nájsť napríklad v cestovinách, ovocí, zelenine alebo v celozrnnom chlebe. Vitamíny sú najúčinnejšie v ovocí a v zelenine. Vedeli ste, že jeden pomaranč stačí na pokrytie dennej dávky vitamínu C? Naopak, k zdravému stravovaniu nepatrí veľa mastného, slaného a ani naše obľúbené sladkosti. Sacharidy by sme mali prijímať najmä z ovocia a cereálií. Často zabúdame na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné.
Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie nasledovných zásad ako nepiť, nefajčiť, nedrogovať, vyhýbať sa stresu, dodržiavať pravidelný pitný režim (1,5 – 2,5 l vody denne), nezabúdať na pohyb a výdatný spánok! Ak totiž nie sme v duševnej pohode, naše telo nie je schopné prijať toľko dôležitých látok, koľko sa v našej strave nachádza.
Náš týždeň zdravej výživy nás má nasmerovať k tomu, ako sa správne stravovať, ako si uvedomiť, že ovocie je zdravšie ako cukríky alebo čipsy a bylinkový čaj zdravší ako sladké vody či džúsy. Určite si málokto uvedomil, že sú na svete miesta, kde deti stále hladujú. Vážme si teda jedlo, ktoré máme, a snažme sa, aby sa stalo vzácnym zdrojom pre naše zdravie.
Učitelia si pre Vás pripravili rôzne zážitkové aktivity spojené s témou „Zdravá výživa“, ktoré sú rozdelené do jednotlivých dní týždňa. Dúfame, že spoločne sa nám tento týždeň vydarí , že sa znova niečo nové naučíte a budete mať príjemný a zdravý týždeń.
Pri vašom stravovaní sa riaďte múdrosťou, ktorá hovorí: „Nežijeme preto, aby sme jedli, jeme preto, aby sme žili.“
Ing. D. Slepáková
Všetci určite chceme, aby naše deti žili zdravo. Zároveň vieme, že zdravie je dar, o ktorý sa treba starať. Rovnako tak vieme, že mnohým civilizačným ochoreniam, ktoré skracujú život človeka, možno predchádzať. Boli by sme radi, aby sa zdravý životný štýl v oblasti stravovania stal súčasťou každodenného života našich detí.
A práve preto sa 13. 10.2021 v rámci „ Týždňa zdravej výživy“ konala beseda pre žiakov 4. a 9. ročníka v spolupráci RÚVZ vo Vranove nad Topľou s Mgr.M. Gešperovou.
Žiaci 4.ročníka začali príbehom o Majke a Jankovi , na ktorom si vysvetlili význam zdravej stravy a pohybu. Prezentáciou si zopakovali rôzne druhy ovocia a zeleniny , naučili sa aké vitamíny obsahujú a ich význam pre zdravie človeka. Diskutovali , čo zvyčajne jedia na raňajky, obed, večeru , či je to zdravá strava , o ich obľúbenom a neobľúbenom ovocí a zelenine. Pýtali sa, prečo nie sú zdravé hranolky, chipsy, sladké nápoje. Odmenou za ich aktivitu boli omaľovánky, nálepky a pexesá. Pokračovali sme u deviatakov. Dozvedeli sa, že obezita svojimi komplikáciami skracuje dĺžku života a negatívne ovplyvňuje jeho kvalitu, že vhodne zvolená strava má význam pri prevencii a liečbe mnohých ochorení, aký je podiel tukov,sacharidov a bielkovín v strave. Diskutovali o negatívnom pôsobení pitia coca- coly a energetických nápojov na ich zdravie. Dozvedeli sa aj o bulímii a anorexii. Aj deviataci dostali za odmenu nálepky a brožúrky „ Desatoro zdravého taniera „. Na záver besedy sme sa poďakovali Mgr.M.Gešperovej a sľúbili, že sa budeme stravovať oveľa zdravšie.
A že sme to mysleli vážne, hneď poobede, v rámci záujmových útvarov sme si to vyskúšali. Žiaci si pripravili ovocné šaláty , špízy , spravili si bylinkové čaje. A veruže si pochutnali ...Lepšie ako čokoláda alebo cukríky ? Jednoznačne áno.
Ing. D. Slepáková
Tento rok vzhľadom na celosvetovú pandémiu sa kladie vyšší dôraz dôležitosti pohybu na fyzické aj duševné zdravie. Šport je aktivita, ktorá je nesmierne dôležitá práve v tomto období. Vnáša do života systematickosť, pevnú vôľu, kondíciu, cieľavedomosť i emócie. Vďaka nemu sa posilňuje imunita. Preto aj naša škola sa opäť zapojila do tejto kampane pod názvom „ ZŠ Čaklov sa hýbe “. Tento rok sa uskutočnil jeho 7. ročník. Hlavnou témou kampane naďalej ostáva „BeActive“, ktorá má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu celoročne. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu, ktorý trval od 23. do 30. septembra. Žiaci na hodinách telesnej a športovej výchovy súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách. Boli to súťaže zamerané na skákanie, behanie, hádzanie a chytanie. Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do tejto kampane a urobil tak niečo pre svoje zdravie.
Mgr. Marek Tomáš
Euro je oficiálnou menou v 19 z 27 krajín Európskej únie (takzvanej eurozóne) a v šiestich krajinách mimo EÚ. Je to po americkom dolári druhá najdôležitejšia mena v medzinárodnom menovom systéme. Menovú politiku tvorí Európska centrálna banka sídliaca vo Frankfurte nad Mohanom. Od 1. januára 2009 je euro oficiálnou menou Slovenska. Za Medzinárodný deň eura bol Európskou úniou vyhlásený 24. september a v tento deň naša škola pripravila „Deň Eura“. Počas zábavných aktivít žiaci spoznávali našu peňažnú menu: históriu, mince, bankovky, ochranné prvky bankoviek, eurozónu. Žiaci prvého a druhého ročníka tvorili návrhy vlastných bankoviek. Tretiaci na hodinách matematiky riešili interaktívne úlohy zamerané na nakupovanie na portály ZLATKA.in a štvrtáci sa prostredníctvom komixu s Ankou a Alexom naučili rozpoznávať falošné eurobankovky. Žiaci V. – IX. ročníka na hodinách Slovenského jazyka a literatúry čítali Europríbeh Slovenka, text tematicky zameraný na informácie o zavedení eura na území Slovenskej republiky. V priebehu dňa sa žiaci druhého stupňa na hodinách občianskej náuky zapojili aj do kvízu, v ktorom si preverili svoje vedomosti o našej platobnej mene.
Mgr. Lenka Kmecová
Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk.
Tento deň si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú rôznymi aktivitami, ktoré súvisia s cudzími jazykmi.
Aj na našej škole sme 28. septembra oslávili tento deň rôznymi aktivitami v duchu hesla „S jazykmi ste všade doma.“ – Edmund de Waal
Žiaci jednotlivých ročníkov sa do aktivít počas tohto dňa zapájajú veľmi radi. Mnohé z nich boli najmä kreatívneho charakteru, takže pri pohľade na výtvory našich žiakov si tento deň budeme pripomínať ešte oveľa dlhšie. Hlavným cieľom je podporiť výučbu cudzieho jazyka – na hodinách sme tvorili, spievali, hrali hry, bádali, objavovali a robili projekty.
Štvrtáci zažili neskutočnú oslavu, rovno narodeninovú. Pripravili a vyzdobili si triedy, v anglickom jazyku napísali pútavé a farebné narodeninové priania. Komu? No predsa všetkým! K príležitosti 20. výročia Európskeho dňa jazykov. Všetko najlepšie sa hneď naučili v rôznych jazykoch – anglicky, nemecky, česky a rómsky. A samozrejme si na záver aj zaspievali.
Šiestaci sa naučili povedať „Ahoj“ v rôznych jazykoch celého sveta. Vyrábali vlajky štátov Európskej únie, a najmä si navzájom kládli otázky, v ktorej krajine EÚ by raz chceli žiť alebo pracovať. Nezabudli podotknúť aké je dôležité vedieť aspoň jeden cudzí jazyk.
Ôsmaci sa na hodine angličtiny dozvedeli mnoho faktov o jednotlivých štátoch Európskej únie. Virtuálnou prehliadkou sa preniesli na najkrajšie miesta v daných štátoch. Prešli sa po najdôležitejších a typických kultúrnych pamiatkach, ktoré určite stojí za to vidieť raz aj na vlastné oči.
Deviataci sa na hodine anglického jazyka vydali dobrodružnou jazykovou cestou naprieč Európou. Za pomoci interaktívnej brožúry spolu s cestovateľkou Larou objavovali krajiny EÚ. O každej krajine sa naučili to najdôležitejšie – aké je ich obľúbené jedlo, ako sa správne pozdraviť a poďakovať v ich jazyku, ako sa nestratiť a nájsť tie najmalebnejšie miesta. Po tejto náročnej ceste ich čakala neľahká úloha. Nachvíľu sa stali „vládcami“ konkrétnych krajín a museli vytvoriť pútavý plagát. Samozrejme nemohli zabudnúť na vlajku, národný alebo obľúbený šport, osobnosť a miesto. Ako sa správne v ich krajine pozdravíme, opýtame sa ako sa máš a poďakujeme. Nuž, nemali to jednoduché, ale všetky aktivity hravo zvládli a najviac sa tešili zo svojich výtvorov.
Už teraz sa nevieme dočkať kedy si oslavu Európskeho dňa jazykov zopakujeme.
Mgr. Agáta Zavadová