Do školy na bicykli
V týždni od 13. – 25. mája sa naša škola zapojila do celonárodnej kampane „ Do školy na bicykli 2019 “. Táto kampaň je zameraná na podporu vzniku bezpečnej cyklistickej a pešej infraštruktúry v rámci okolia škôl. Cieľom kampane je naučiť deti environmentálne priateľskej doprave bez nutnosti využívania automobilov na krátke jazdy. Naši žiaci tak podporili aj projekt ,, Zelená škola “ do ktorej je naša škola taktiež zapojená. Úlohou našich žiakov bolo dochádzať do školy na bicykli alebo kolobežke čo v najväčšom počte. Bicykle sa taktiež využívali na hodinách telesnej a športovej výchovy, počas ktorých žiaci medzi sebou súperili v rôznych súťažiach. V piatok 17. mája sa uskutočnilo spoločne fotenie na školskom dvore. Po ňom nasledovala spoločná jazda všetkých cyklistov v areáli našej školy. Všetci, ktorí sa zapojili do kampane boli odmenení kartou Petra Sagana. Celkovo sa do tejto kampane zapojilo 42 žiakov a 5 zamestnancov našej školy. Veríme, že táto kampaň splnila svoj účel a žiaci budú aj naďalej využívať bicykel ako plnohodnotný dopravný prostriedok pri preprave do školy. Mgr.Marek Tomáš
Hodnotiaca návšteva Zelenej školy v ZŠ Čaklov
Dva roky usilovnej práce v programe Zelená škola priniesla svoje ovocie v podobe pozitívneho hodnotenia vyslanej hodnotiacej skupiny zo Zelenej školy. Dňa 24.5.2019 nás prišli navštíviť zástupcovia regionálneho centra Zelenej školy p. Hrivňák Milan a p. Marta Hrešová. Žiaci našej školy si pre nich pripravili pestrý kultúrny program v podobe tancov a básni. S hrdosťou sa predviedli aj s hymnou s názvom „Na svete je veľa farieb“, ktorú zaspievali v slovenskom i v rómskom jazyku. Následne žiaci z kolégia porozprávali návšteve ako pracovali v tomto programe. Pochválili sa našou Ekoučebňou – Zelenou čajovňou, v ktorej strávili mnoho času prípravou našich environmentálnych akcií pod vedením Mgr. Saladiakovej, koordinátorky v projekte Zelená škola a Ing. Slepákovej koordinátorky v projekte Zelená škola. Stopy našej práce si hostia všímali po celej škole v podobe výrobkov, násteniek a ostatných prác žiakov. V závere sme sa pochválili našou ekozáhradkou, ktorú sme vytvorili v spolupráci s rodičmi. Ukázali sme im náš pocitový chodník, bylinkovú špirálu, Artušov kruh, hmyzí hotel, fóliovník a bohatú zeleninovú záhradu. V okolí školy mali možnosť prejsť sa ovocným sadom školy, ktorý vysadali samotní žiaci. Návšteva sa netajila spokojnosťou a vyjadrila pochvalné a obdivné uznanie z premeny našej školy na školu Zelenú.
Mgr. Ľudmila Saladiaková
koordinátorka projektu Zelená škola
Nemali by sme zabúdať, že mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Z tohto dôvodu určila Medzinárodná mliekarská federácia (IDF) tretí májový utorok za Medzinárodný deň mlieka. Tento deň je dobrou príležitosťou poukázať a vyzdvihnúť biologický významný obsah mlieka, jeho mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby ho zaradili do každodennej súčasti života.
Zdravá výživa je dôležitou súčasťou i našej školy. A ako to posledné roky býva zvykom, aj tento utorok 21. mája 2019 sme si na 1. vyučovacej hodine prostredníctvom rozhlasovej relácie pripomenuli aký veľký význam má mlieko pre náš život a náš organizmus. Žiaci prvého stupňa si prakticky počas dňa vyskúšali dojenie mlieka prostredníctvom školskej kravičky Evičky. Na hodinách anglického jazyka sa tretiaci a štvrtáci oboznámili s anglickými názvami ich obľúbených mliečnych produktov. V skupinách si taktiež zasúťažili o titul „Jogurtový kráľ.“ Prezentáciu Cesta mlieka si prváci a druháci pozreli na hodinách prvouky. Všetkým žiakom I. a II. stupňa sa v priebehu dňa naskytla možnosť ochutnať rôzne mliečne výrobky, napr. jogurtové mlieko, acidofilné mlieko, kakao... Cieľom tejto akcie bolo vyvolať u žiakov záujem o zdravé stravovanie a mliečne výrobky. Tie si prostredníctvom školského mliečneho bufetu denne kupujú pretože vedia o ich pozitívnom vplyve na vývin kostí i zúbkov. Na výber majú rôzne príchute, ktoré si sami vyberú. Takže pre našich žiakov je samozrejmá konzumácia mlieka, kakaa a mliečnych výrobkov, čo nás všetkých veľmi teší. Lebo zdravie je nad všetky hodnoty. Práve tento deň ukázal mliečnu cestu aj tým, ktorí ešte váhali. A o to išlo. Pridali sa všetci žiaci školy a vytvorili sme veľkú mliečnu cestu po ktorej chceme denne kráčať. Veď nie nadarmo je naša škola zaradená do siete Škôl podporujúcich zdravie.
Mgr. Lenka Kmecová
Deň matiek patrí k najdojemnejším sviatkom - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až do dospelosti si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je. Deň matiek si v Základnej škole Čaklov pripomíname každoročne, presnejšie druhú májovú nedeľu. Tento rok oslava Dňa matiek pripadla na 14.5.2019, kedy sa priestory školy zaplnili mamičkami a ich ratolesťami, ktoré svojim mamkám prichystali bohatý kultúrny program a milú pozornosť v podobe kvetinky. V kultúrnom programe nechýbal krásny spev žiakov nultého, druhého a tretieho ročníka. Ľudový aj indiánsky tanec, ktorým mamičky potešili žiaci štvrtého a prvého ročníka. Lásku a vďaku svojím mamičkám vyjadrili básňami žiaci prvého ročníka a nemohla chýbať ani hudobná skupina Čirikle. Mamičkám sa taktiež poďakovali žiačky siedmeho ročníka nacvičeným tancom. Bodkou za celým kultúrnym programom bola spoločná pieseň účinkujúcich „Tak sa neboj mama.“ Ďakujeme mamičky, že vás máme, u nás v škole vás stále s láskou privítame a krásny darček vám prichystáme.
Mgr. Katarína Košudová
Superchodec 2019
„ Pozor Peter, pozor Katka! Teraz príde križovatka! Ulica to nie je fór, cestu stráži semafor. Keď červená zabliká, nepohnem sa z chodníka, iba farba zelená, voľnú cestu znamená!“
..... áno, práve na ceste stačí okamih nepozornosti a náš život môže byť v ohrození. K najohrozenejšej skupine patria práve deti školského veku, pretože cestou do školy, ale aj zo školy sú v neustálom kontakte s dopravou. Preto je nevyhnutné, aby sa čo najskôr naučili riešiť vzniknuté dopravné situácie a bezpečne sa vedeli orientovať na ceste.
Práve prevencia bola dôvodom, že sme sa v tomto školskom roku zapojili do súťaže „SUPERCHODEC“, ktorú v spolupráci s odborom dopravnej polície prezídia PZ vyhlásilo Oddelenie komunikácie a prevencie prezídia PZ. V priebehu mesiacov apríl a máj 2019 sa žiaci I.A triedy vo zvýšenej miere venovali dopravnej tematike. Dopravné značky si osvojovali pomocou rôznych didaktických hier, akými sú napríklad pexeso, domino a trixeso. Zaradením rolových hier a situačných metód sa žiaci učili prakticky riešiť rôzne dopravné situácie. Formou didaktických hier si žiaci hravou formou osvojovali poznatky o základných pravidlách cestnej premávky.
No najpútavejšou z realizovaných aktivít bola vychádzka do blízkeho okolia, v rámci ktorej si žiaci nenútenou zážitkovou formou obohatili svoje poznatky „Superchodca“ o základné pravidlá cestnej premávky a zároveň mohli preveriť nadobudnuté teoretické poznatky v teréne. Žiaci spoznali význam používania bezpečnostných reflexných prvkov (vesty, pásy, farebné oblečenie, šiltovky), osvojili si tiež poznatok, že aj chodec je účastníkom cestnej premávky, spoznali zásady správneho pohybu chodca po chodníku i po ceste a zároveň sa presvedčili o dôležitosti dopravných značení (prechod pre chodcov) a o pohybe po nich.
Všetky vyššie spomenuté aktivity sme priebežne dokumentovali a vytvorením krátkeho videa s edukatívnymi prvkami týkajúcimi sa bezpečného pohybu po ceste sme sa do súťaže „SUPERCHODEC“ bez váhania zapojili. A aj keď prípadná výhra, ktorou je návšteva policajtov s najrýchlejšími autami a balíčky reflexných prvkov by bola krásnym zadosťučinením vzhľadom na naše vynaložené úsilie, najväčším víťazstvom je pre nás vedomie, že poznaním dokážeme ochrániť svoj i cudzí život.
Nášmu súťažnému príspevku venovanému bezpečnosti detí na ceste držíme prsty a všetkým účastníkom cestnej premávky odkazujeme: „Superchodci z I.A idú na cestu! Určite nás už z diaľky uvidíte!“
PaedDr. Katarína Havrilová
Tenis je športom na celý život, rozvíja kondičné a koordinačné schopnosti, najmä jemnú motoriku. Je ideálnym motivačným prostriedkom k súťaživosti a získavaniu pozitívnych postojov k pohybovým aktivitám a športu u detí, aj preto sa naša škola v školskom roku 2018/2019 zapojila do projektu Slovenského tenisového zväzu „Tenis do škôl“ spusteného v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Našou snahou bolo zaradiť nové motivačné prvky do vyučovania telesnej výchovy, aby sa vyučovacie hodiny stali pre deti atraktívnejšími. Považuje pohyb za jeden z najdôležitejších predpokladov zdravého vývoja a vývinu detí a žiakov a súčasne sa stotožňuje s hlavnými myšlienkami projektu, ktorými sú:
- zatraktívniť hodiny TV na prvom stupni ZŠ,
- motivovať deti k pravidelnému športovaniu,
- umožniť žiakom oboznámiť sa so základnými zručnosťami tejto hry.
Upravili sme si učebné osnovy vyučovacieho predmetu Telesná a športová výchova a Telesná výchova a tak sme vytvorili optimálne podmienky k naplneniu cieľa projektu. K efektívnej výučbe využíva škola balík pomôcok poskytnutých prostredníctvom projektu ako sú tenisové rakety, loptičky, minitenisovú sieť pre žiakov a vyučujúcich, taktiež kvalitne vybavenú telocvičňu v ktorej prebieha samotná výučba základov tenisu. Žiaci si prostredníctvom manipulácie s detskými raketami a mäkkými penovými loptičkami zdokonaľujú koordinačné schopnosti, trénujú postreh, obratnosť a vytrvalosť. Učia sa prvky tenisových zručnosti. K napĺňaniu cieľa využívajú vyučujúci kvalitne spracovaný metodický materiál. Základy tenisu si žiaci osvojujú aj v športových krúžkoch, formou súťaži medzi žiakmi, kde súčasne využívajú poskytnuté pomôcky. V podmienkach školy žiaci naplno využívajú možnosť aktívneho pohybu, zmysluplného trávenia času a v neposlednom rade komplexne rozvíjajú svoje kondičné a koordinačné schopnosti. Veríme, že aj týmto krokom sme vytvorili pre našich žiakov tie najlepšie podmienky k budovaniu si pozitívneho vzťahu k športu a športovým aktivitám aj prostredníctvom poznania a ovládania športu akým je tenis.
Mgr. Katarína Košudová
Dňa 17. apríla sa v Centre voľného času vo Vranove nad Topľou konala súťaž v speve populárnej piesne Slávici z lavice. Tento ročník bol výnimočný počtom súťažiacich. Predstavilo sa 31 spevákov a speváčok v 4. vekových kategóriách. Našu školu v tretej kategórii reprezentoval Adrián Kotľár z IX. ročníka s piesňou Holubička od Adama Ďuricu za sprievodu na gitare Michalom Ferim z VIII. ročníka. V silnej konkurencii nedosiahli na stupne víťazov, ale so svojim výkonom museli byť spokojní. Vyslúžili si veľký potlesk a pochvalu od ostaných zúčastnených, za čo si zaslúžia poďakovanie. Dnes si vystačili olympijským- nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, no nabudúce sa isto pokúsia byť medzi najlepšími. A my im budeme pri tom silno držať palce.
Už tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Bolo to v roku 1970, keď ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.
Aj naša škola si tak ako po minulé roky pripomenula tento významný deň realizovaním zábavných aktivít pre žiakov a rodičov zameraných práve na osvetu súvisiacu s ochranou prírody a Zeme ako takej. Deň začali žiaci spoločným zaspievaním školskej hymny vytvorenej a otextovanej jedným z pedagogických asistentov – Romanom Goroľom. Jej témou je práve ochrana Zeme a prírody v nej. Po jej spoločnom zaspievaní informovali žiačky z kolégia Zelenej školy ostatných žiakov o význame Svetového dňa Zeme, o dôvodoch prečo si ho pripomíname a opísali možnosti ohrozenia jej fungovania a potrebu jej ochrany. Následne žiakom premietli náučné video – „História dňa Zeme“, pri ktorom mali žiaci možnosť názorne vidieť a pochopiť, ako je Zem zničená, ohrozená nezodpovedným ľudským konaním a správaním v dôsledku ktorého máme otrávený vzduch a znečistenú vodu.
Žiaci sa následne zapojili aj do aktivity, pri ktorej napísali pozdravy a želania pre našu planétu a následne ich zavesili na symbolický stromček, ktorý im bude deň Zeme a jeho význam pripomínať. Žiačky druhého stupňa vytvorili zaujímavý „Ekoodev“ z plastu a predviedli, ako sa dá kreatívne recyklovať a použiť plastový odpad. Napokon sa všetci žiaci našej školy vybrali spoločne vyčistiť jej okolie – školský dvor a brehy priľahlého potoka. Aj týmito aktivitami si žiaci mali možnosť uvedomiť, že zvýšenie nášho blahobytu poškodilo viac ako polovicu ekosystémov Zeme, a že za posledných 50 rokov dokázali ľudia svojou arogantnou činnosťou ovplyvniť životné prostredie viac ako za celý známy vývoj ľudstva.
Počas upratovania sa zároveň realizovalo aj rovesnícke vzdelávanie, pri ktorom žiačky z kolégia Zelenej školy pripravili pre žiakov ostatných tried ochutnávku bylinkových čajov z púpavy, lipy, jednohubky s pestom z medvedieho cesnaku, pažítkou a petržlenovou vňaťou. Pre každú triedu pripravili samostatne aj receptár liečivých bylín, v ktorom žiakom poradili ako sa dá pripraviť chutný šalát s púpavy, polievka so žihľavy a pod. Žiakom zároveň priblížili podrobnosti o pestovaní liečivých bylín, o ich využití pre človeka. Ukázali žiakom bylinky ktoré už pestujeme v bylinkovej špirále ako napr. rozmarín, mäta a pod.
V rámci realizácie týchto aktivít sa nezabudlo ani na bylinkovú ekozáhradku. Popoludní pomohli žiakom pozvaní rodičia skrášliť túto záhradu osadením kvetináčov vytvorených zo starej pneumatiky, vytvorením pocitového chodníka z plátov dreva, šišiek a drevených pilín. Zároveň spolu postavili foliovník, v ktorom zasadili vlastné paradajky, papriky a baranie rohy. Nezabudlo sa pri tom ani na dôležitých prírodných opeľovačov stromov a rastlín. Žiaci druhého stupňa postavili hmyzí hotel a vysadili poľné kvety a rôzne letničky, ktoré budú ozdobou našej ekozáhrady, a ktoré doplnia našu bylinkovú špirálu. Učitelia so žiakmi z kolégia Zelenej školy zároveň uvarili vynikajúci guľáš, ktorý potom po dobre vykonanej práci jedli spolu s rodičmi.
Do tohtoročného dňa Zeme sa zapojili všetci žiaci našej školy. Spolu tak na prvý pohľad bezvýznamnou činnosťou prispeli k ochrane a zveľaďovaniu životného prostredia, prírody a k ochrane Zeme ako takej.
Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku a Medzinárodný dom umenia pre deti „Bibiana" usporiadali v dňoch od 18. marca do 21. apríla t.r. tematickú umeleckú súťaž detských kresieb „Rusko mojimi farbami - Ruské rozprávky". Cieľom tejto súťaže je prehlbovať záujem žiakov o ruský jazyk a kultúru a rozvíjať ich estetické cítenie.
Veď , kto z nás by nepoznal rozprávky : No , počkaj zajac!, Mrázik alebo Máša a medveď?
A keďže naši deviataci sa učia ruský jazyk, veľmi sa potešili a s radosťou sa zapojili do tejto súťaže. Klaudia Tancošová spolu s Ivanom Tancošom vytvorili krásnu drevenú knihu ruských rozprávok, ktoré ich najviac zaujali.
No a my už len budeme držať palce , aby zaujala aj porotu.
Ing. D.Slepáková
V jediný deň v roku sa do ulíc vyberie 16 000 dobrovoľníkov všetkých vekových kategórií, aby nezištne pomohli iným. Za to patrí všetkým veľká vďaka, pretože bez ich nasadenia a ochoty by táto zbierka nebola možná. V tento deň pripnú tisícom ľudí po celom Slovensku na odev narcis, ktorý pre onkologických pacientov znamená veľmi veľa, lebo je symbolom nádeje a prejavom podpory.
Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky zároveň pomôže naakumulovať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.
Pripnutím žltého kvietku v Deň narcisov vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami, že ich boj sa týka nás všetkých a že majú našu podporu.
Aj naša základná škola sa zapojila do dňa boja proti rakovine. Žiaci 9. ročníka sa vybrali do ulíc Čaklova, aby finančnou zbierkou pomohli ľuďom a deťom, ktorí týmto zákerným ochorením trpia. Do tejto finančnej zbierky prispeli učitelia a žiaci našej školy, učiteľky z materskej školy, kuchárky, upratovačky, zamestnanci obecného úradu, ako aj ostatní občania obce Čaklov. Vyzbierali sme peknú sumu: 125,34 eur.
Chceme sa za ľudí postihnutých touto zákernou chorobou poďakovať všetkým, ktorí do tejto zbierky prispeli a zaželať Vám ostatným, aby ste nikdy v živote peniaze z takejto zbierky nepotrebovali, aby Vám zdravie slúžilo, lebo keď je človek zdravý, tak má všetko.
Ing.D.Slepáková
8. apríl si svetová verejnosť pripomína na počesť 1. svetového kongresu Rómov (Romano kongreso lumiakro) , ktorý sa konal v dňoch 8. – 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Toto stretnutie bolo vyvrcholením dovtedajšieho úsilia Rómov o vyjadrenie svojej vzájomnosti na medzinárodnej úrovni a zároveň prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Zástupcovia rómskeho hnutia zo 14 krajín deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie (Róm) a jazyk a prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu – k Indii. Na kongrese sa dohodli na prijatí svojich národných symbolov – rómskej hymny a vlajky – ktoré zároveň vyjadrujú medzinárodné hnutie Rómov. Rómskou hymnou sa stala pieseň GELEM, GELEM... / ŽELEM, ŽELEM... (Išli sme, išli...), ktorej hudobný podklad tvorí medzinárodne známa rómska ľudová pieseň, hymnické slová napísal juhoslovanský Róm – Jarko Jovanovič Jagdino, účastník 1. svetového kongresu Rómov.
V roku 1971 založili prvú jednotnú rómsku organizáciu, ktorá reprezentuje Rómov na medzinárodnej politickej úrovni – Maškarthemutňi romaňi khetaňiben – International Rromani union (IRU) – Medzinárodnú rómsku úniu. V jej mene požiadali svetovú verejnosť, aby ich neoslovovali cudzími pomenovaniami (Cigán, Zigeuner, Gitanos, Gypsies), ale aby rešpektovali ich vlastné meno (etnonymum) – Róm.
Za Medzinárodný deň Rómov ustanovili 8. apríl účastníci 4. kongresu Medzinárodnej rómskej únie / International Romani Union (IRU) , ktorý sa konal v roku 1990 vo Varšave.
Myslím si, že väčšina z vás o tomto dni počula, pretože tento deň je pre rómsky národ celého sveta asi najväčším sviatkom. Národná hrdosť a uvedomenie si svojej národnosti je to, od čoho sa každý v živote odráža a postupuje. Ak chceme byť úspešní, musíme sa najprv sami vedieť zaradiť, uvedomiť si kto som a čo od života chcem. Nie je to ľahké, ale je veľa úspešných Rómov, ktorí sú hrdí na to, že sú Rómovia.
Aj na našej škole sme si pripomenuli tento sviatok . Vo vestibule školy nám celý deň bežala prezentácia , mali sme aj rozhlasovú reláciu , a celé to vyvrcholilo pripravenými aktivitami pre žiakov v našej telocvični. Zabavili sme sa počas jazykového kvízu, rómskej módnej prehliadky, remeselnými dielňami a aj počas vystúpenia našich spevákov Adriána Kotľára a Michala Feriho. Všetko vyvrcholilo krátkou diskotékou na rómske hity. Verím, že každý si z tejto slávnosti odniesol iba tie najkrajšie pocity a hrdosť na svoju kultúru.
Bc. Roman Goroľ
Žiaci našej školy sa v tomto školskom roku zapojili aj do literárno-výtvarnej súťaže „Kľúče od zlatého mesta“ pod záštitou Mesta Zlaté Moravce a primátora mesta PaedDr. Dušana Husára. Tohtoročná téma výtvarnej súťaže „Folklór v mojej obci“ aj literárnej súťaže „Moja dedina, moje mestečko“ žiakov opäť zaujala. Žiaci veľmi radi kreslia a píšu básne. Ich talent podporujeme nielen na vyučovacích hodinách, ale žiaci majú možnosť navštevovať školské záujmové útvary či záujmový útvar kreslenia SZUŠ Jastrabie. Cieľom súťaže bolo vzbudiť u žiakov výtvarnú a literárnu tvorivosť, podnecovať fantáziu a estetické cítenie, budovať kladný vzťah k rodnému mestu či dedine. Súťaž dala priestor nielen na prezentovanie vlastnej tvorby, ale aj na získanie nových poznatkov v literárnej a výtvarnej oblasti.
Literárnymi prácami nás reprezentovali: Patrik Ovšák, II. r. (báseň Čaklovský žiačik)
Miroslav Bažo, V. r. (báseň Moja dedinôčka – rodný Čaklov)
Martin Jarka, VIII. r. (báseň Domov)
Výtvarnými prácami nás reprezentovali: Jessica Kotľárová, V. r.
III. A
Súťažiacim držíme palce a veríme, že našu školu budú reprezentovať aj naďalej.
Mgr. Jana Urbanová
Zápis detí na plnenie povinnej školskej dochádzky je udalosťou roka, no nielen pre deti a ich rodičov, ale aj pre školu.
9. apríl 2019 bol dňom slávnostného zápisu do 1. ročníka aj v našej základnej škole – ZŠ Čaklov. V tento slnečný deň sa budúci prváci v spoločnosti svojich rodičov prišli zoznámiť so školským prostredím, ako aj s pedagógmi školy, pre ktorú sa rozhodli. Na malých hostí čakali krásne -ručne vyrobené darčeky, pekne vyzdobený vestibul i triedy, pretože prvý dojem je naozaj dôležitý.
Pani riaditeľka vo svojom príhovore privítala všetkých prítomných a vyzdvihla silné stránky školy, ako napríklad kvalifikovaný pedagogický zbor, bohatú mimoškolskú činnosť školy, projekty, do ktorých sa škola zapojila a samozrejme moderne vybavené učebne a triedy. Taktiež zaželala budúcim prváčikom veľa šťastia a chuti do ich ďalšej práce a rodičom veľa trpezlivosti pri usmerňovaní detí pri plnení školských povinností.
Následne zápis pokračoval kultúrnym programom, ktorý bol odzrkadlením poctivej práce súčasných prvákov. V ňom nám žiaci I.A predviedli svoju šikovnosť v oblasti dramatizácie, recitácie a spevu.
Pri návšteve školských tried si mohli budúci prváci vyskúšať ako sa sedí v prváckej lavici a dobrovoľne si skúsili poznávanie farieb, tvarov, kreslenie, písanie, počítanie a všetko ostatné, čo pre nich pripravili pani učiteľky. Na rad prišli aj prvé dôležité rozhovory a rady, hlavne pre rodičov, aby vedeli, ako deti čo najlepšie pripraviť do školy. Rodičia taktiež získali všetky dôležité informácie o škole, ktorej základnou filozofiou je efektívne, tvorivé a humánne vyučovanie a vzdelávanie pre život.
Dúfame, že deti si zo zápisu okrem pekných darčekov odnášali aj príjemné zážitky a bude pre nich milou prvou spomienkou na školu.
Budúcim prvákom želáme, aby sa pre nich škola stala naozaj hrou a učenie zábavou. Aby sa im darilo zdolávať prekážky, ktoré im môžu školské dni občas priniesť. Na ich novej ceste im budú ochotne pomáhať pani učiteľky a určite aj rodičia.
Milí budúci prváčikovia, prajeme Vám veľa úspechov a dovidenia v septembri 2019!
PaedDr. Katarína Havrilová
Základná škola Čaklov
OZNAM
Riaditeľka Základnej školy Čaklov v súlade so zákonom 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) § 150 ods.5 a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
udeľuje žiakom ZŠ Čaklov
na deň 03. apríla 2019 riaditeľské voľno
z dôvodu organizácie celoslovenského testovania žiakov 9. ročníkov – Testovanie 9-2019 (T9-2019) a jeho nerušeného a bezproblémového priebehu.
Vyučovanie bude pokračovať 04. apríla 2019.
Naša škola sa zapojila do celoslovenského projektu ,,Ideme hrať ping-pong“. Cieľom tohto projektu bolo prostredníctvom stolného tenisu zvýšiť záujem o športovanie ľudí bez rozdielu veku, pohlavia a telesných predpokladov. Tento projekt prebiehal na našej škole v termíne od 25. – 29. marca 2019. Žiaci a žiačky našej školy sa na hodinách telesnej a športovej výchovy oboznámili so stolným tenisom. Žiaci medzi sebou odohrali turnaje jednotlivcov a štvorhier, ale zahrali si aj obľúbený kolotoč. Niektorým to išlo lepšie a niektorí sa trocha potrápili, no účel bol splnený. Žiaci sa opäť naučili niečo nové, získali nové zručnosti, vedomosti o ďalšom športe. Verím, že si aj tento šport nájde priaznivcov aj z radov našich žiakov.
V pondelok 1.apríla 2019 k nám do školy zavítala divadelno-šermiarska kumpánia Tres Companeros. V priestoroch telocvične vystúpili so svojim predstavením Klenoty Slovenska, historickou rozprávkou o kultúrno-historických hodnotách Slovákov. Svoj príbeh začali rozprávaním: „Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna malebná krajina. Táto malebná krajina skrývala mnohé poklady, o ktorých však kráľ ani ľud tejto krajiny nemal tušenia...“ V priebehu celého predstavenia nás traja hlavní hrdinovia previedli významnými obdobiami slovenských dejín. Priblížili nám život Slovanov v období stredoveku, turecké nájazdy, život a tvorbu Jána Jessenia, Štefana Baniča a Jozefa Murgaša, významných vynálezcov a vedcov. Žiaci mali taktiež možnosť vidieť dobové kostýmy, historické zbrane i šermiarske súboje v humorných divadelných scénkach. Zážitkovou formou sa dozvedeli historické fakty a boli interaktívne zapájaní do programu. Predstavenie všetkých zaujalo a vyčarovalo nejeden srdečný úsmev.
„ Ak sa človek má stať človekom, musí sa vzdelávať “ J.A.Komenský
Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jána Ámosa Komenského. Tento deň je oslavou pedagogickej práce. Je vyjadrením uznania a úcty tým, ktorí profesionálne a zodpovedne pristupujú k učiteľskému povolaniu, odborne a s láskou vedú deti - žiakov k pochopeniu vlastného miesta a roly v spoločenstve, no i k tomu, aby svojou hodnotovou orientáciou a správaním prejavovali zodpovednosť ku sebe samým, svojim blízkym a aj k celej spoločnosti. Odovzdávať vedomosti a dávať lásku je veľmi veľká a zodpovedná vec, ale je to tá najkrajšia cesta k poznaniu detskej duše. Cesta, ktorá určite nie je najľahšia a vyžaduje si veľkú dávku trpezlivosti, obety a sebakontroly.
Pri tejto príležitosti sa v koncertnej sále Šóšovského kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou 27. 3. 2019 o 10.00 hod. uskutočnila slávnostná akadémia, ktorú zorganizoval Spoločný školský úrad (SŠÚ) v kooperácii so zriaďovateľmi škôl, ktoré patria do pôsobnosti tohto úradu.
Slávnostnú akadémiu otvorila vedúca SŠÚ v Hanušovciach nad Topľou Mgr.Ľ.Vargová. Vo svojom príhovore vyzdvihla význam a poslanie učiteľského povolania.
Následne v mene svojom i v mene zriaďovateľov poďakovala oceňovaným pedagógom za profesionálny a zodpovedný prístup ku žiakom, za úspechy, ktoré žiaci pod ich vedením dosiahli a stále dosahujú. Tiež im poďakovala za tvorivý prístup a inovácie, ktorými obohacujú výchovno-vzdelávací proces.
Po kultúrnom hudobno-literárnom programe, ktorý prezentovali žiaci miestnej základnej a základnej umeleckej školy nasledovalo oceňovanie pedagógov, ktorých na ocenenie nominovali zriaďovatelia v spolupráci s riaditeľmi škôl.
Plaketu J. A. Komenského, pamätnú listinu a kytičku – odovzdávali PhDr. Štefan Straka – primátor mesta a zástupcovia miestnych samospráv. Za našu školu boli ocenení : riaditeľka školy - PaedDr. Anna Hricová, PhD. , Mgr. Ľudmila Saladiaková, Ing. Milan Štofa a Ing. Daniela Slepáková.
Ocenenie učiteľov je úspechom všetkých, pretože pozitívna spätná väzba dáva zmysel tým, ktorí sú k deťom - žiakom najbližšie.
Aj tento rok sa konal LVVK v Ždiari – Monková dolina. Všetci žiaci boli začiatočníci. LVVK sa zúčastnili žiaci 8. ročníka. Cieľom LVVK bolo dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania, dosiahnuť bezpečné ovládanie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou, dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimného pohybu v horách a vedieť pravidlá správania lyžiara na zjazdovkách – Biely kódex. Žiaci sa naučili zjazdiť svah na lyžiach oblúkmi v pluhu, z rozšírenej stopy, pohybovo nadanejší žiaci – základným carvingovým oblúkom.
Žiaci preukázali zvládnutie lyžovania a stanovených cieľov v záverečných pretekoch – lyžiarsky slalom. Najrýchlejším žiakom sa stal Daniel Danko a žiačka Kristína Kotľárová. Žiaci boli ocenení diplomom, medailou a sladkosťou. Najlepší lyžiar sa stal Tomáš Giňo a lyžiarka Angelika Giňová a to za ich snahu, odhodlanosť a vytrvalosť. Títo žiaci boli ocenení pohárom najlepšieho lyžiara a sladkosťou. Po ukončení LVVK v Monkovej doline každý zúčastnený žiak získal certifikát o absolvovaní LVVK a medailu.
Účelom LVVK bolo aj vychovávať k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za poriadok, svoje správanie a činy
Ako každoročne, aj v tomto roku sme sa v rámci našej základnej školy zapojili do XXXIV. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže s názvom Vesmír očami detí, ktorú vyhlásila Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami.
Hlavnou myšlienkou tejto výtvarnej súťaže s astronomickou tematikou bolo dať deťom priestor na vyjadrenie ich predstáv o vesmíre, mimozemských civilizáciách či hviezdach a planétach. Jednotlivé témy boli spracované nielen na hodinách výtvarnej výchovy, ale aj v rámci iných vyučovacích predmetov s využitím medzipredmetových vzťahov. Do súťaže sme sa zapojili v dvoch kategóriách, a to v rámci 2. kategórie (1. – 4. ročník ZŠ) a 3. kategórie(5. – 9. roč. ZŠ). Obe kategórie poňali tému súťaže veľmi kreatívne a bolo ťažké zvoliť tie najlepšie výtvarné práce. V 1. etape súťaže, čiže v okresnom kole nás reprezentovali tieto práce:
1. kategória:
Sabína Giňová (Nultý ročník) – „Ja vo vesmíre“ (Mgr. Andrea Baranová)
Tadeáš Huňák (Nultý ročník) – „Cesta na Mars“ (Mgr. Andrea Baranová)
Viktória Giňová (III.C) – „Vesmírne divadlo“ (Mgr. Ľudmila Saladiaková)
2. kategória:
Jessica Kotľárová (5. ročník) – „Vesmírna cesta“ (Mgr. Lenka Kmecová)
Slávka Kroková (8.ročník) – „Kozmonaut“ (Mgr. Katarína Košudová)
Vanesa Balogová (7. ročník) – „Môj vesmír“ (PaedDr. Katarína Havrilová)
Následne dňa 14. marca 2019 boli v rámci vyhodnotenia okresného kola súťaže vybrané nasledovné práce:
Sabína Giňová (Nultý ročník) – „Ja vo vesmíre“
Vanesa Balogová (7. ročník) – „Môj vesmír“
Víťazné práce postupujú do 2. etapy súťaže – do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční dňa 12. apríla 2019. Výstava víťazných prác bude inštalovaná v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a v termíne od 6. júna – 12. júla 2019 si naše víťazné práce môžete pozrieť v rámci výstavy Detský výtvarný Vranov 2019, ktorá sa uskutoční v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou.
Tešíme sa z úspechov našich nádejných výtvarných talentov a v budúcom roku sa opäť pokúsime úspešne zapojiť do tejto tvorivej a inšpiratívnej súťaže.
PaedDr. Katarína Havrilová