Navigácia

  • Hodina deťom - aj malá suma dokáže urobiť veľké veci

    14. 11. 2019

    Vo štvrtok, 14. novembra, sa Slovensko znova spojilo, aby pomohlo deťom, ktoré to najviac potrebujú. Aj naša škola, ,,Škola dobrých skutkov´´,  sa zapojila do 21. Ročníka verejnej finančnej zbierky Hodina deťom pod záštitou nadácie s názvom Nadácia pre deti Slovenska.  Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou od roku 1999, so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom. Vytvára stabilný a efektívny systém podpory pre deti a mladých ľudí zo všetkých regiónov Slovenska.
    Výťažok zo zbierky putuje na podporu užitočných a jedinečných projektov zameraných na rozvoj osobnosti a tvorivosti u detí, rozvíjanie ich individuálneho potenciálu v závislosti od ich zdravotného stavu, talentu či hendikepu, skvalitňovanie školského prostredia, budovanie komunít i bezpečného prostredia pre deti, ale aj na intervenčné projekty, ktorých cieľom je riešiť problémové situácie detí.

    Do zbierky sme sa zapojili v priestoroch našej školy, ale aj v blízkom okolí. Do ulíc  vyšiel aj samotný maskot Hugo, spolu s našim dobrovoľníkmi, žiakmi 5. ročníka. Do tejto finančnej zbierky prispela naša pani riaditeľka, učitelia, žiaci našej školy, učiteľky z materskej školy, kuchárky, upratovačky, zamestnanci obecného úradu, ako aj ostatní občania obce Čaklov. 

    Musíme sa pochváliť, no zároveň poďakovať všetkým štedrým ľuďom, že sa nám podarilo vyzbierať sumu 77,27 Eur.

    Radi a bez váhania sme pomohli. Komu inému ak nie deťom? Predsa najväčším bohatstvom a dôvodom prečo žiť, sú práve deti a láska k nim.

     Sme vďační, že aj nám bolo umožnené zapojiť sa do zbierky a byť tak malou kvapkou v mori pomoci.

    Aj keď urobíme niečo malé, deti z toho majú veľkú radosť.
    Preto sa my, veľké decká, staráme o tie menšie.
    V mene detí Slovenska ĎAKUJEME.

    Mgr. Nikola Janoková

  • Október – Mesiac úcty k starším

    Dňa 29. októbra 2019 žiaci štvrtého ročníka našej školy potešili klientov zariadenia Gerion Senior -  domov pre seniorov v Zámutove. Pod vedením triednej učiteľky Boženy Mihalčinovej si žiaci pripravili pestrý hudobno–tanečný program. Cieľom tejto krásnej akcie bolo potešiť starkých, spestriť im utorkové dopoludnie milým slovom, ručne robenými pohľadnicami a malými anjelmi. O tom, že sa starkým naša návšteva páčila svedčil najmä úsmev na ich perách, radosť v očiach ale aj spoločné rozhovory s našimi žiakmi po skončení programu.

                                                                                                                                                            Lenka Kmecová

  • Európsky deň jazykov

    Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Na túto skutočnosť sa snažíme nezabúdať pri dennodennej práci s našimi žiakmi. Preto sa každoročne 26. september na našej škole nesie v duchu rôznorodosti európskych kultúr.

    Žiaci všetkých ročníkov si potrebu učenia sa jazykov pripomenuli rôznymi aktivitami. Všetky hodiny anglického jazyka na prvom stupni boli spestrené kreatívnymi činnosťami, hrami so slovíčkami či piesňami. Starší žiaci druhého stupňa pracovali na hodinách v skupinách.

    Chlapci mali za úlohu nakresliť logo svojho obľúbeného európskeho futbalového klubu, napísať o ňom pár stručných informácií: v akom meste, štáte sa daný klub nachádza, akým jazykom sa v danej krajine rozpráva a nakresliť vlajku daného štátu.

    Touto aktivitou sme si pripomenuli akými rôznymi jazykmi sa v Európe dorozumieva. Dievčatám sa samozrejme ušla podobná aktivita. Ich úlohou však nebolo rozmýšľať o futbalovo klube, ale o speváčke, hercovi či hudobnej skupine. Obe skupiny tak dievčatá ako aj chlapci si svoje nápady a kreácie vytvárali na výkres, či už pomocou lepenia alebo kreslenia. Pri pohľade na výtvory našich žiakov si tento deň budeme pripomínať ešte oveľa dlhšie. Nie nadarmo sa hovorí: “Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“

                                                                                                                              Agáta Zavadová, Lenka Kmecová

  • Šaliansky Maťko 2020

    Tento chlapec, to som ja, Šaliansky Maťko.
    Maťko preto, že ma tak volajú a šaliansky preto,že som sa narodil v Šali.
    Súťaž v prednese slovenskej povesti nazvali podľa mňa
    ŠALIANSKY MAŤKO J. C. Hronského.

    Vo štvrtok 30. januára 2020 zorganizovala Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou regionálne kolo súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko.
    Súťaž sa uskutočnila v spolupráci s mestom Vranov nad Topľou a Oblastným pracoviskom Matice slovenskej. Šaliansky Maťko má svojim rozsahom veľký význam pre deti a mládež. Na súťaži sa stretli nielen recitátori, ale aj pedagógovia, ktorí sa im v tejto oblasti venujú, aby svojím prednesom ukázali krásu našich povestí a obohatili sa navzájom poznatkami z histórie, geografie a literatúry. 
    Pozvanie na túto súťaž prijalo 28 žiakov z vranovského regiónu. Do súťaže sa zapojili žiaci 2. – 7. ročníka ZŠ a súťažili v 3. kategóriách. Každý žiak súťažil s jednou slovenskou povesťou.
    Na tejto súťaži nechýbala ani ZŠ Čaklov. Našu školu reprezentovala žiačka 4. ročníka Silvia Ovšáková, ktorá zarecitovala povesť od Antona Habovštiaka „ Ako dvaja bratia našli soľ.“ Súťaž v prednese povestí má z roka na rok vyššiu úroveň. Vzácnosťou pre porotu boli regionálne povesti. Aj keď sa naša žiačka neumiestnila na poprednom mieste, reprezentovala našu školu povesťou z nášho regiónu a určite si odniesla príjemný umelecký zážitok a chuť stretnúť sa opäť o rok pri prednese krásnych slovenských povestí.

    Božena Mihalčinová

  • Úspech na súťaži "Rómovia recitujú".

    18. októbra 2019 sa čítareň Štátnej vedeckej knižnice v Prešove rozozvučala krásnym umeleckým slovom. V jej priestoroch sa konalo krajské kolo 4.ročníka v prednese poézie a prózy “Rómovia recitujú“.

    Vyhlasovateľom súťaže je literárny klub Paľikerav. Tento rok sa prihlásilo 36 žiakov základných a stredných škôl z celého prešovského kraja. V súťaži zazneli texty slovenských aj rómskych autorov. Naša škola mala päťnásobné zastúpenie a v nemalej konkurencii obstáli na výbornú.

    Porota v zložení predsedníčky klubu Paľikerav - Renáty Pankiewicz, herečky Kamily Mitrášovej, učiteľky Beáty Kovaľovej, a spisovateľa, herca, predsedu literárneho klubu Rolik - Maroša Baloga rozhodla, že v kategórii poézia mladších žiakov obsadil 2. miesto žiak IV.A Michal Goroľ a víťazkou sa stala Alexandra Ferencová z III. Ročníka.

    Ani v kategórii starších žiakov naše recitátorky nesklamali. V kategórii próza sa umiestnila Kristína Kotľárová  z IX.ročníka na 2. mieste a v prednese poézie si naša ôsmačka Kristína Kroková odniesla 2. miesto a aj v tejto kategórii máme víťazku . Stala sa ňou Júlia Huňáková, žiačka IX. ročníka.

    Premiérová účasť našej školy na tejto súťaži bola veľmi úspešná, všetkým ktorí sa o tento úspech zaslúžili môžeme zo srdca poďakovať a popriať ďalšie úspechy. Najskôr už v novembri na celosvetovom finále, ktoré sa uskutoční v Bratislave. Našu školu budú reprezentovať víťazky Alexandra Ferencová a Júlia Huňáková.

  • Celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov základných škôl na identifikáciu športového talentu

    ,,V zdravom tele zdravý duch!´´ je výrok, ktorý používali už starí Gréci. A opäť raz sa potvrdzuje, že to boli múdri ľudia, ktorí vedeli o čom rozprávajú. Človek sa cíti dobre, keď je zdravý. A to nielen po fyzickej ale aj po psychickej stránke. Čo k tomuto stavu dopomáha všetci veľmi dobre vieme, avšak tejto hektickej dobe si na to nevieme, a možno niekedy ani nechceme nájsť čas. Pohyb a šport by však mali byť aktivity, ktoré sú pravidelne zaradené v našom týždennom pláne.  A práve to je jedným z hlavných dôvodov testovania pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov, ktoré sa  v uplynulých jesenných dňoch školského roku 2019/2020 uskutočnilo aj na našej škole. Od minulého školského roku je testovanie podľa zákona o športe povinné pre všetkých žiakov prvých ročníkov základnej školy.

    Cieľom celoplošného testovania pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov nie je vyhľadať najtalentovanejšie deti, ale odporučiť deťom (aj rodičom) druhy športov (disciplín), v ktorých môžu byť deti úspešné, resp. vykonávanie daného športu ich bude zaujímať. Ak ich šport zaujme (nadchne), budú deti motivované a budú sa chcieť hýbať. Každé otestované dieťa dostane osvedčenie, ktoré bude obsahovať zoznam odporúčaných športov. Prepojenie na veľký informačný systém o športe pomôže sprostredkovať informáciu o dostupných športových kluboch v regióne, na ktoré sa môžu rodičia obrátiť a zapísať dieťa na daný šport. Modul testovania bude súčasťou informačného systému v športe, ktorý legislatívne upravuje zákon o športe.

      Pre testovanie je rozhodujúci vek, preto v prípade posunutého termínu nástupu do školy sa testujú nulté ročníky, ktoré absolvujú o dva roky rovnaké testy. Do projektu zameraného na testovanie sa na našej škole zapojilo 7 žiakov 1. ročníka a 16 žiakov nultého ročníka.  Koordinátorom pre realizáciu testovania bola  pani učiteľka Mgr. Katarína Košudová. Na testovaní spolupracovalo Národné športové centrum,  Slovenský olympijský výbor a Slovenský paralympijský výbor.

    Prečo sa testy realizujú už v prvých ročníkoch?

    Z pohľadu výberu talentovaných detí pre šport je neskoro realizovať testovanie na identifikáciu športového talentu vo vekovom období 9-11 rokov. V tomto vekovom období sú deti často zaradené už niekoľko rokov v riadenej športovej príprave. Preto úvodné testovanie detí v 1. ročníkoch základných škôl (vek 6-7 rokov) je zaradené zámerne v tejto vekovej kategórii, pretože ešte väčšinou nezačali s riadenou športovou prípravou, alebo ju realizujú len krátku dobu. Ide o etapu, kedy je ešte vplyv sociálneho prostredia na rozvoj pohybových predpokladov minimálny. Stabilitu nájdených športových predpokladov, resp. individuálnych športových profilov v čase je vhodné overiť v 3. ročníku základných škôl, kedy sú deti v rámci ontogenézy ešte pred pubertou.

    V  testovaní naši žiaci absolvovali tieto testy:

    – telesná výška a telesná hmotnosť,

    – hĺbka predklonu,

    – sed-ľah,

    – opakovaná zostava s tyčou,

    – výdrž v zhybe nadhmatom,

    – skok do diaľky z miesta,

    – kotúľanie 3 lôpt,

    – člnkový beh 4×10 m,

    – vlajková naháňačka,

    – viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov.

     

    Celé testovanie bolo pomerne náročné. Najviac žiakov potrápila opakovaná zostava s tyčou a výdrž v zhybe nadhmatom. Pri vytrvalostnom beep teste sa ukázalo, že medzi žiakmi máme možno budúcich bežcov na dlhé trate. Pri vlajkovej naháňačke sme sa úžasne vybláznili. Pekným počasím a s úsmevom na tvárach, sme náš spoločný deň plný pohybu a športovania ukončili.

    Mgr. Nikola Janoková

  • Základná škola Čaklov  získala medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku siete Eco-Schools.

    Základná škola Čaklov  získala medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku siete Eco-Schools.

    Tieto ocenenia dostala za úspešnú realizáciu medzinárodnej metodiky „7 krokov“, enviromentálnej výchovy a participácie prepojenej s praktickými aktivitami školskej komunity.

    Zelená škola je najvyčší certifikačný enviromentálny vzdelávací program na Slovensku, ktorý u nás funguje od roku 2004. Na medzinárodnej úrovni ho zastrešuje organizácia Eco-Schools, do ktorej je zapojených 51 000 škôl zo 67 krajín sveta.  Program získal uznanie Enviromentálneho programu OSN  a Cenu ministra životného prostredia SR v roku 2017. Naša škola je jednou z mála slovenských škôl, ktoré sa stali súčasťou veľkej „rodiny Zelených škôl“ na celom svete.

    Certifikát a vlajka programu Zelená škola sú udeľované školám, ktorým sa podarí úspešne zrealizovať cieľ v oblasti enviromentálnej výchovy a participácie. Na Slovensku bolo do 14. Ročníka programu Zelená škola ( šk. rok 2018/2019 ) zapojených 345 škôl, z ktorých 89 získalo certifikát a vlajku Zelená škola a 10 získalo diplom „Na ceste k Zelenej škole“.

    Slávnostné odovzdávanie certifikátov a diplomov sa uskutočnilo dňa 9.10.2019 v Divadle Aréna v Bratislave. A my ako jediní zástupcovia vranovského okresu sme boli právom pyšní  na tento titul a na vlajku, ktorá bude hrdo viať nad našou školou.

    Vďaka patrí školskej koordinátorke Mgr. Ľudmile Saladiakovej, ktorá sa pred dvomi rokmi bez zaváhania do projektu pustila, ale aj Ing. Daniele Slepákovej , ktorá jej v tom pomáhala. Tiež našim žiakom, že prijali myšlienky Zelenej školy a rodičom našich žiakom, ktorí ich v tom podporujú a škole pomáhajú na spoločných stretnutiach.

    Sme Zelenou školou a aktiviy s tým súvisiace pre nás získaním certifikátu nekončia. Naďalej budeme aktivizovať žiakov, rodičov a verejnosť v blízkom okolí a budeme radi napĺňať myšlienky nášho environmentálneho akčného plánu, ktorý sme si stanovili aj na nasledujúce roky, pretože si uvedomujeme, že zelený svet máme len jeden a nedáme si ho nedbanlivosťou a zlým prístupom k prírode vziať.

                                                                                                                                   PaedDr.Anna Hricová, PhD.

                                                                                                                                                  riaditeľka školy

     

  • Svet peňazí

    V stredu 9. októbra 2019 na našu školu zavítala umelecká agentúra Amos, ktorá predstavila žiakom V. – IX. ročníka hudobno-výchovný koncert „Svet peňazí“. Koncert bol tematicky zameraný na oblasť financií a rozvoj finančnej gramotnosti. Program sa dotýkal tém, ako napr.: peniaze, úver, úrok, banky a účty, sporenie a investovanie, úroková pasca, dlh a bohatstvo, rodinný rozpočet, história peňazí, atď. Bol pripravení zrozumiteľne. Veľmi zaujímavo sa prelínali krátke vstupy hovoreného slova s výberom piesní spievanými naživo dvoma hudobníkmi. Pomocou primeraných otázok boli naši žiaci vťahovaní do deja programu a za správne odpovede sa im ušla aj odmena. Celé vystúpenie sa nieslo v príjemnej atmosfére, čoho dôkazom boli úsmevy na tvárach žiakov a ich aktívne zapájanie sa do programu koncertu.   
                                                                                                                                                              Lenka Kmecová

  • Hudobná skupina Čirikle

    Hudba je jedným z najlepších a najúčinnejších prostriedkov na vyjadrenie emócií. O Rómoch sa vraví, že sme veľmi temperamentní a emocionálni. Naša hudba je to, čo nás charakterizuje a čo nám otvára dvere k dušiam ľudí.

    Už šesť rokov pôsobí na ZŠ Čaklov hudobná skupina „ Čirikle“, ktorá sa svojou hudbou snaží spájať ľudí. Svojou hudbou rúcajú bariéry a vyvolávajú v poslucháčoch iba tie najkrajšie emócie.

    Čirikle od jej vzniku viedol bývalý zástupca riaditeľky školy Mgr. Ľuboš Turčík, a v poslednom roku Bc.Roman Goroľ v rámci záujmového útvaru. Počas svojho pôsobenia spríjemňovali všetky kultúrne podujatia, ktoré škola organizovala a stále organizuje. Či už to je Deň matiek, Medzinárodný deň žien, Vianočná akadémia, Svetový deň Rómov a iné.

    Našu školu úspešne reprezentuje aj na regionálnych akciách, alebo súťažiach ako napr. „Romano bašavel“, alebo spevácke súťaže Talenty, či Slávici z lavice, na ktorých členovia školskej skupiny Čirikle viackrát zvíťazili, alebo sa umiestnili na druhom mieste.

    Chlapci spievajú prevažne rómske piesne, no nevyhýbajú sa ani slovenským populárnym a ľudovým piesňam. To, že snaha všetkých, ktorí s nimi pracujú nie je márna dokazuje to, že deti vo svojej hudobnej činnosti pokračujú aj po ukončení školskej dochádzky.                  

    Prví členovia skupiny si neskôr založili hudobnú skupinu „Gypsi Alex“, ktorá už má svoje nahrávky a ich piesne už prekročili hranice nášho okresu. Poznajú ich v celom regióne napríklad v Prešove, Svidníku, či v Košiciach. Verím, že aj terajší členovia skupiny, Michal Feri, Anton Danko, Martin Rezanka, Štefan Ovšák, Matúš Giňo, Kamil Giňo, Dávid Giňo a Imrich Kroka nadviažu na svojich starších kamarátov Alexa Giňa, Michala Danka, Erika Giňa a ostatných a vo svojej hudobnej kariére budú pokračovať aj potom, čo opustia brány našej základnej školy.
     

  • ZŠ Čaklov - Zelená škola

    Slávnostná certifikácia Zelenej školy

    “ Komu sa nelení, tomu sa zelení “

    Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program, ktorý funguje v 60 krajinách po celom svete. Na Slovensku sa do programu v tomto roku zapojilo 315 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordinátorom programu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

    Prečo práve Zelena škola? Pretože školy sú takými centrami inšpirácie, kde sa deti odmalička učia preberať zodpovednosť za svoj každodenný život. Tento program teda nie je len o životnom prostredí, program chce naučiť deti vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Pre tento krok sa rozhodla aj naša škola. Vytvorilo sa kolégium, v ktorom sa stretávali celé dva roky učitelia so žiakmi a spoločne vymýšľali aktivity, ktoré smerovali k tomu aby naša škola bola viac ekologickejšia a zelenšia. Keďže naše deti majú veľkú chuť pracovať, tešia sa z toho, že môžu spraviť niečo dobré, rozhodli sme sa dať im priestor práve pomocou tohto programu.

    V ekokučebni  - v  našej čajovni pracovali členovia kolégia  od prvákov po deviatakov, čo pomáhalo posilniť vzťahy medzi ročníkmi. Je to výborné v tom, že sa môžu vzájomne vzdelávať a zároveň tí starší zodpovedajú za mladších.

    Naučili sa, ako vyriešiť problém, že nie je potrebné utekať  pred ním, ale zamyslieť sa, ako ho zvládnuť. Zelená škola je postupná zmena, do ktorej sa zapájajú nielen učitelia, ale z veľkej časti to robia práve samotní žiaci. Zmena teda naozaj ide zdola, od mladých ľudí, ktorí potom menia seba, ale aj svoje okolie a rodiny,“ vysvetlila Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.

    Výsledkom tejto dlhoročnej práce bolo nakoniec odovzdávanie certifikátov a vlajok oceneným školám počas slávnostnej certifikácie. Organizátori podujatia poďakovali zúčastneným zástupcom škôl za energiu a silu, ktorú vkladajú do aktivít v rámci programu.

    My sme tu našu získali za prácu v téme “Zeleň a ochrana prírody” a od októbra bude nad vchodom našej školy hrdo viať vlajka programu Zelená škola, keďže sme v hodnotení  prešli na výbornú.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Mgr. Ľudmila Saladiaková

                                                                                                                                         koordinátorka Zelenej školy

  • Deň s jabĺčkom

    Deň s jabĺčkom

    Z jari bolo nežným kvetom, na konári zrelo letom. Dnes je pekné, guľaté a vy ho chutnáte. Čo je to? (JABĹČKO)

    Ľudová múdrosť hovorí: Každý deň  jablko, od lekára ďaleko …

    Guľaté, takmer vždy aromatické plody hrajú odtieňmi zelenej, žltej či červenej farby.

    Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti.Aké látky obsahuje jablko?

    • vodu (až 84%)
    • vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus
    • vitamín C
    •  minerály: draslík, vápnik, horčík
    •  rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu
    •  vysoký obsah fruktózy

    V utorok si žiaci spríjemnili vyučovací deň v škole ochutnávkou jabĺčok.Prekvapenie nám všetkým pripravila pani učiteľka Mgr. Agáta Závadová, ktorá nám do školy priniesla niekoľko košíkov  bio jabĺčok  z vlastnej záhrady Vôňu týchto  jabĺčok  bolo cítiť v celej našej škole. Pani učiteľky vysvetlili žiakom dôležitosť jabĺk v našom jedálničku. A išlo sa ochutnávať.Červené, či zelené? Každý mohol vyberať. Nielen podľa farby, ale aj podľa vône a chuti. S chuťou sa do nich zahryzli. Každému chutilo iné jabĺčko. Deti zistili, že každá odroda jabĺk má svoju  typickú farbu, chuť a vôňu.

     No a s jabĺčkom sme pokračovali aj v rámci záujmových útvarov poobede.Žiačky z krúžkov Zdravotník a Kuchárik pripravili pre svojich spolužiakov jablkovo – mrkvový šalát ovoňaný škoricou. Roznášali ich po triedach, ktoré zasa hýrili farbami jesene. Mladší žiaci tvorili z jesenných plodov rôzne figúrky.Veruže im chutnalo, lebo niektorí  si prišli aj po dupľu.

    Tento jabĺčkový  deň bol zážitok nielen pre oči, ale aj chuťové bunky. No a plní energie si žiaci napísali aj básničky do školského časopisu Presstávka.

    Našim cieľom bolo  podporiť u našich žiakov konzumáciu ovocia a zeleniny, pochopiť význam  ovocia a zeleniny pre svoje zdravie a  podporovať zdravé stravovacie návyky u detí.

     

    Jabĺčko ja rada mám,                                   Keď jeseň prichádza zlatá,

    Vždycky si ho vychutnám.                           Úroda v záhrade je bohatá.

    Veď ja taká maličká,                                    Jablko si zodvihnem,

    Od neho mám červené líčka.                        do kuchyne donesiem.

    Radšej ako čokoládu,                                    Jabĺčko ja v ruke mám,

    Zjem jablkovú roládu.                                  Mamičke svojej ho dám.

    Dobré ráno, dobrý deň,                                Červené mamička líčka máš,

    Jabĺčko ja denne zjem.                                 Keď moje jabĺčko ochutnáš.

     

     

     

                                                                                                              Ing.D.Slepáková

     

  • Na exkurzii v pekárni

    Exkurzia do pekárne

    Viete si predstaviť deň bez chleba alebo rožkov? Asi nie. Považujeme ho za samozrejmosť, ktorá v našom domove vždy bola, je a aj bude, a preto si ho zvyčajne nevážime tak, ako by sme mali.Viete si predstaviť, ako sa tieto naše základné potraviny vyrábajú?

    Že neviete ako sa pečie chlieb? My to už vieme!

     Žiaci VII.A triedy využili možnosť zúčastniť sa na odbornej exkurzii "Cesta za jedlom - slovenské chutí najlepšie" v rámci týždňa "Hovorme o jedle", ročník 2019. Vrátiť chlebu úctu, ktorá mu prináleží, poznať kto, kedy, kde a ako premieňa nechutný biely prášok na krásne rozvoniavajúci, do chrumkava vypečený bochník chleba bolo cieľom exkurzie v  našej  domácej pekárni v Čaklove.
    Vedúca pekárne p.E.Bužová nás srdečne privítala a  previedla výrobnou  halou a skladovacími priestormi spoločnosti. Siedmaci  mali možnosť vidieť, ako sa vyrába poctivý chlieb, rožky, sladké pečivo a ďalšie pekárske výrobky. Podrobne si obzreli celý výrobný proces chleba -  ako sa vo veľkej nádobe (dieži) miesilo cesto, potom pozorovali ručné miesenie a  tvarovanie  bochníkov, ktoré sa vkladali do ošatiek. Takto pripravený chlieb ukladali na veľké  stojany (garby), ktoré sa presunuli do kysiarne a potom do pece, ktorá dokáže upiecť až 80 kusov chleba  naraz.

    Žiaci si z exkurzie odniesli nielen chutné pečivo, ale aj poznanie, že práca pekára je veľmi náročná, vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu i znalosti a že aj taká „samozrejmá“vec, akou je chlieb, je výsledkom poctivej práce mnohých ľudí. Odteraz si ho budú vážiť určite viac.

     

                                                                                                                                                          Ing.D.Slepáková

  • Týždeň zdravej výživy  

    Týždeň zdravej výživy  

    Motto:   „Zdravie je ako perla v mori, ktorú si treba chrániť, ak sme zdraví ,nechýba nám nič ku šťastiu.“

    Október, ako jeden z najkrajších mesiacov roku, hýri farbami nielen listov na stromoch, ale aj farbami zdravia a vitamínov. V tento mesiac nám príroda ponúka veľké množstvo vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. Práve tento mesiac je ten pravý, kedy si pripomíname nielen na Slovensku, ale aj po celom svete, že to, čo jeme, ovplyvňuje naše zdravie.

    Rozprávka o Žrútikovi

    V jednom meste žili rodičia, ktorým sa narodil malý synček.  Dali mu meno Žrútik Šrútik. Chlapček rástol ako z vody a jeho prvé kroky smerovali do chladničky a ďalšie do špajze. Každá jeho výprava do komnát plných jedla končila jeho blaženým úsmevom. Najradšej sa zavŕtal do vrecúška so zemiakovými lupienkami. Nepohrdol ani praženými solenými  orieškami, sladkými čokoládami, lízankami, cukríkmi, bonbónmi .Všetko statočne zalial super sladkou limonádou. V chladničke najradšej videl vyprážané rezne, majonézový zemiakový šalát, slaninu a klobásy. Žil, vlastne gúľal sa šťastne, až raz na ulici videl dievčatko, ktoré mu ponúklo kamarátstvo. Pozvalo ho k nim na návštevu. Dievčatko sa volalo Evka Tenká. Žrútik Šrútik  sa vybral na návštevu.  Pri bráne zazvonil a chcel vojsť dnu. Lenže sa k rodine Tenkých nemal ako dostať. Bol totiž obrastený svojou vlastnou slaninkou, ktorá mu nechcela dovoliť vstúpiť. Žrútik Šrútik veľmi zosmutnel. Začal ťažko dýchať a podlamovali sa mu kolená. Uvedomil si totiž, že keď bude naďalej robiť výpravy do špajze a do chladničky, môže sa s kamarátkou rozlúčiť. Smutný sa pomaly odkotúľal domov. V ten večer sa konala iná výprava. V špajzke ho zaujali jablká. Na ďalší deň si všimol, že z chladničky mu máva jahodový jogurt, mlieko, syr, usmievavá mrkvička, guľatý zelený hrášok, zo špajzky sa na neho usmievajú cereálie, jablká, hrozno, hrušky, banány a nepražené orechy. Ochutnal a bol ich chuťami nadšený. Všetko zapil dobrým ovocným čajom. Odvtedy začal jesť iba takéto  potraviny, lebo sa chcel kamarátiť s Evkou Tenkou. Po čase sa cítil výborne. Slaninka z jeho telíčka začala miznúť, mohol skákať, nebol unavený a  čo ho potešilo najviac bolo to, že mohol vojsť do domu Tenkých. Žrútik Šrútik bol zrazu tenký ako prútik a bol rád, že sa môže hrať s Evkou Tenkou a ostatnými deťmi. Zazvonil zvonec a príbehu o tučnom Žrútikovi Šrútikovi je koniec. Spoznali ste sa niektorí v Žrútikovi? Ak áno, môžete začať už tento týždeň.

    Čo je to zdravá výživa?

    Pre niektorých z nás je zdravá výživa len módny trend .Bez ohľadu na výstražné slová lekárov ju ignorujú a pokračujú v ich pohodlnom spôsobe života. Našťastie, nie všetci sa na to pozerajú rovnako. Sú aj takí, ktorí myslia na svoje telo, zdravie a svojimi stravovacími návykmi od seba odháňajú množstvo zákerných a menej zákerných chorôb. Vedia, že racionálna strava je najjednoduchším a základným krokom k pevnému zdraviu. Rozumný človek by mal dokázať odolať pokušeniu, ak vie, že mu jedenie môže ublížiť. Viem, ťažko je dnes si uprieť dobrý koláčik, či čokoládu v mene toho, že možno o 10 rokov vám možno bude na svete lepšie. Človek o sebe nedokáže rozmýšľať vopred. A to je škoda. Rozhodnutie je len vo vašich rukách. Zdravá výživa sa vám oplatí. Veď zdravie je najväčší poklad človeka.

    Prajem Vám zdravý týždeň                                                                Ing. Daniela Slepáková

     

  • Učíme sa netradične, zážitkovo a hravo

    Učenie nás baví...rozvíjame prírodovednú gramotnosť  

    Žiaci druhého stupňa zažili v uplynulých dňoch netradičné vyučovanie na hodine fyziky a chémie, keď  sa zúčastnili chemicko – fyzikálnej show, ktorú naša škola zrealizovala v spolupráci s organizáciou Škola hrou. Malá telocvičňa sa na jednu hodinu premenila na učebňu fyziky a chémie. Všetky pokusy boli pripravené tak, aby zaujali žiakov od 5. až po 9. ročník. Vyučovanie  prebiehalo interaktívnou formou medzi žiakmi a účinkujúcimi. Za aktívnej asistencie nadšených žiakov boli odprezentované  viaceré efektné chemické reakcie a zaujímavé fyzikálne javy. S pomocou starších žiakov tieto deje a javy aj vysvetlili. A aj sme sa zasmiali, keď niektorí žiaci išli vyskúšať héliový balón. Vdychnutím hélia vznikol tzv. Šmolkovský hlas a o zábavu bolo postarané Možno najpútavejšia bola pre žiakov príprava niektorých zábavných hračiek z bežne dostupných surovín spolu s receptami ako na to, ktoré si môžu vyskúšať aj sami v prostredí svojho domova, ako napríklad výroba "tekutého piesku", či farebného slizu.

    Cieľom tejto netradičnej vyučovacej hodiny bolo spopularizovať medzi žiakmi prírodovedné predmety a ukázať, že aj učenie sa fyziky či chémie môže byť zaujímavé a zábavné.

                                                                                                                                                         Ing.D.Slepáková

  • Školské kolo technickej olympiády

    Na našej škole sa uskutočnilo dňa 8. októbra 2019 školské kolo technickej olympiády. Technická olympiáda svojim obsahom motivuje žiakov   k tvorivej činnosti a rozvíja u žiakov záujem o techniku. Technická olympiáda sa uskutočňuje v dvoch vekových kategóriách, kategória“ A „ žiaci 8.a 9.ročníka a kategória“ B“  žiaci 5.a 7.ročníka.

    Súťaže sa zúčastnilo 10. žiakov v kategórii B a 9. žiakov  v kategórii A.

    A tu máme víťazov:

     

    Kategória A – 8.- 9.ročník

    1. Lukáš Goroľ ml.       9.r.              

    2.Martin Jarka             9.r.            

    3.Matúš Giňo                 8.r.

                        

    Kategória B – 6.- 7.ročník

     1. Ján Kima             7.B                     

     2.Matúš Huňák        6.r.            

     3.Peter Giňo            7.A

                  

    Víťazi oboch kategórií postupujú na okresné kolo, ktoré sa uskutoční 28.11.2019 vo Vranove nad Topľou.

                                                                                                                                   Srdečne blahoželáme

                                                                                                                                    Ing.D.Slepáková

  • Biela pastelka

    Pomáhame ľuďom, ktorí nás potrebujú...

     

    „Rumunské príslovie hovorí, že chvíľka pomoci je lepšia než 10 dní súcitu“

     

    Nie každý v živote má to šťastie  a narodí sa zdravý. Je mnoho ľudí, ktorí sa na tento svet musia pozerať cez okuliare. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí nemôžu krásu našej Zeme vnímať zrakom a sú odkázaní používať ostatné zmyslové orgány.

     

     Naša škola sa každoročne zapája do verejných zbierok a snaží sa tak podporiť a zľahčiť životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.  20. septembra  sa na našej škole  uskutočnila  hlavná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím – BIELA PASTELKA.

     

          Organizátorom verejnej zbierky Biela pastelka je občianske združenie – Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Učia sa na nich bezpečne chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo, pracovať so špeciálne upraveným počítačom s hlasovým výstupom a sebaobslužné činnosti akými sú varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku Ambasádorom tejto zbierky je každý rok významná osobnosť, tohtoročným ambasádorom kampane je moderátorka Adela Banášová Vinczeová.. V tento septembrový piatok nás všetkých na našej škole spojila spinka v tvare bielej pastelky. Každú triedu navštívili žiačky s pokladničkou, kde každý mohol prispieť aspoň troškou.

     

    Táto zbierka potrvá na našej škole do decembra.

     

     Milí učitelia a žiaci, zamestnanci školy , vďaka za vaše príspevky, vďaka za to, že „hráte za tých“, ktorí to potrebujú, vďaka  za všetkých nevidiacich a slabozrakých, ktorí sa dennodenne usilujú o samostatný a plnohodnotný život.

     

     Ing. Daniela Slepáková

      

  • Vitajte v novom školskom roku 2019/2020 :-)

    Vitajte v novom školskom roku 2019/2020 v ktorom vám želáme veeeeľa úspechov,samé dobré známky a ešte viacej nezabudnuteľných zážitkov.

  • Deň detí v kine Vranov nad Topľou

    Deň detí

    Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Tak ako po minulé roky, aj tento rok sme našim žiakom  pripravili zaujímavý program. Tohtoročná oslava MDD pripadla na dátum 31.5. 2019. Žiaci prvého stupňa si svoj sviatok užívali návštevou kina Mladosť v MsDK vo Vranove nad Topľou  a sledovaním animovanej rozprávky  „Ako vycvičiť draka 3“. Žiakom sa rozprávka veľmi páčila a ich radosť bola o to väčšia, že po predstavení spoločne so svojimi  pani učiteľkami navštívili cukráreň, kde si pochutili na rôznych maškrtách. Na záver MDD čakalo žiakov ešte jedno veľké prekvapenie. Po príchode do školy im úsmev na tvárach vyčarilo sladké prekvapenie, ktoré pre žiakov nachystala naša pani riaditeľka. Čokoládová fontána a sladké banány boli sladkou bodkou za príjemne stráveným Dňom detí.

    Mgr. Katarína Košudová

     

  • Deň  detí vo vojenských  kasárňach Trebišov

    Deň  detí vo vojenských  kasárňach Trebišov

    Žiaci II .stupňa spolu so svojimi učiteľmi  31. mája navštívili kasárne Trebišov, kde ich  privítali príslušníci 21. zmiešaného mechanizovaného práporu. Vo svojich priestoroch  pri príležitosti  sviatku – Dňa detí  usporiadali Deň otvorených dverí a umožnili im tak nazrieť do práce profesionálneho vojaka. Program bol naozaj pútavý. Na tohtoročnom  podujatí sa žiaci mali možnosť oboznámiť s bojovou technikou,  ručnými zbraňami, ktoré si mohli skúsiť zobrať do rúk  a inými súčasťami  výzbroje, používanými v podmienkach práporu. Chlapcov  samozrejme najviac priťahovali vystavené tanky, ručné zbrane, pištole a samopaly, ale možnosť sa obliecť do nepriestrelnej vesty prilákalo aj dievčatá. Vojaci  nákladných  automobilov sa riadne zapotili pri „nakladaní“  zvedavcov za svoje veľké volanty či na korbu. Veľký úspech si vyslúžili príslušníci útvaru, ktorí predviedli  ukážky  sebaobrany.Tí odvážnejší si mohli zmerať sily na „ Prekážkovej dráhe „ a to plazením sa, podliezanim  prekážok, zlaňovaním, v streľbe na terč alebo previezť sa na koníkoch. Zábavné bolo preťahovanie na dymiacom drevenom drakovi, ale aj maľovanie na tvár, kde si všetci mohli vyskúšať, aké je to byť zamaskovaní maskovacími farbami. A keď prišiel hlad, potešil vojenský bufet ARMA s hamburgermi a hranolčekmi. Podujatie sa určite vydarilo. Veď sadnúť si do skutočnej vojenskej techniky je snom nielen detí, ale aj dospelých. Usmiate tváre našich žiakov svedčili o tom, že akcia bola úspešná a „misia splnená.“                                                                                                                                                                                                                                                                                Ing. D.Slepáková

     

  • BOTANIKIÁDA 2019

    BOTANICKÁ ZÁHRADA KOŠICE

    Už po desiatykrát organizovala Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach projekt pod názvom Botanikiáda. Botanikiáda 2019 dostala podtitul „Vyrobené z rastlín“. Aj tento rok projekt prebiehal v dvoch kolách, v  školskom, kde žiaci vypĺňali on-line test. Po jeho vyhodnotení dvaja najlepší žiaci – piataci Miro Bažo a Števo Ovšák ml. sa zúčastnili 29. mája 2019 regionálneho kola v botanickej záhrade . Žiaci plnili  problémové úlohy na šiestich stanoviskách, ktoré boli  rozmiestnené v celom areáli botanickej záhrady, nevynímajúc expozičný skleník, okolie bazénov či parenísk, takže sa žiaci mohli  zoznámiť aj so širšími priestormi botanickej záhrady a jej pestovateľským zázemím. Videli sme tam veľa exotických rastlín napr. kávovník, kakaovník, pomarančovník, kaktusy obrovských rozmerov. Poletovali tam veľké exotické motýle, ktoré sme tiež mohli vidieť, ako sa postupne predierajú z kukiel. Zaujali nás aj  zbierky obrovského hmyzu z tropických krajín .Okrem teoretických vedomostí si žiaci overili aj svoje praktické zručnosti. Sami si  vysadili okrasnú letničku, ktorú si odniesli domov. Tento deň nepriniesol pekné zážitky len žiakom základných škôl, ale aj zúčastneným pedagógom. Pre pedagógov bol pripravený program vo forme prezentácií,  mohli si aj privoňať a ochutnať rôzne druhy čajov , oboznámiť sa s novou biológiou do vrecka, dozvedieť sa o dôsledkoch sucha a o domácom pestovaní batatov. Na záver boli vyhodnotení štyria najúspešnejší riešitelia. Víťazmi však boli všetci zúčastnení, lebo každý z nich si odniesol plno nezabudnuteľných zážitkov v krásnom prostredí Botanickej záhrady v Košiciach. Sme veľmi radi, že sa takýmto hravým spôsobom môžeme zoznámiť s prírodou, ktorej sme súčasťou. Dúfame, že tajomstvá prírody budú lákať čoraz viac mladých ľudí rovnako ako našich šikovných reprezentantov. Len tak ďalej!                                                                                                

                                                                                                                                                         Ing.D.Slepáková

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria