Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do projektovej výzvy SVET PLASTELÍNY, ktorej cieľom bola podpora inštitúcií, organizácií a škôl, ktoré považujú používanie kreatívnych hier za dôležité vo svojej každodennej práci s deťmi. Keďže Základná škola Čaklov takou školou bezpochyby je, hneď bolo jasné, že sa zapojíme.
Veľmi nás potešil 9 kilogramový balík farebnej, mäkkučkej a voňavej plastelíny, ktorý v uplynulých dňoch zavítal do našej školy. Plastelína, ktorú sa nám podarilo získať, ponúka množstvo skvelých príležitostí na učenie pre žiakov. Ide o jeden z najobľúbenejších nástrojov medzi žiakmi podporujúcich ich rozvoj. Hovoriť so žiakmi o tom, čo vytvorili, je skvelým spôsobom, ako podporovať rozvoj jazyka. Žiaci sa učia napríklad nové slová popisovaním textúry alebo farby plastelíny. Je to takisto hravou skupinovou aktivitou, umožňujúcou deťom komunikovať medzi sebou počas toho, keď sú zaujatí tvorbou. Práca s plastelínou môže napomáhať rozširovaniu spektra pozornosti. To prispieva k tréningu ich jemných motorických zručností, napomáha tiež rozvoju koordinácie medzi rukami a očami prostredníctvom strihania plastelíny alebo vaľkania kolíkov. Pomáha pri rozvíjaní sebaúcty a povzbudzuje kooperatívnu hru, v ktorej sa deti učia deliť sa a hrať sa spolu.
Na našej škole sme presvedčení, že byť komplexnou osobnosťou neznamená len ovládať určité vedomosti, ale je dôležité mať schopnosť empatie, byť vnímavý, kreatívny, nebojácny, skromný a zároveň si byť vedomý svojich kvalít i nedostatkov, na ktorých je človek schopný pracovať. Spontánnym prejavom sa budeme usilovať u našich žiakov rozvíjať vizualizáciu, 3D predstavivosť, priestorovú orientáciu a podporovať tak divergentné myslenie aj kreativitu.
Pevne veríme, že v napĺňaní týchto cieľov nám naša účasť v projekte Svet plastelíny dokáže pomôcť.
Tešíme sa na tvorivé aktivity s plastelínou a ĎAKUJEME!
Mgr. Nikola Petričková
Celý kraj sťa striebro svieti. Príď, Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane, v školičke ťa čakáme. Ponáhľaj sa medzi nás.
Každý rok je v našej škole tradíciou na sviatok svätého Mikuláša, že sa deviataci podieľajú na vytvorení radostnej mikulášskej atmosféry. Tak tomu bolo aj tento rok. V priestoroch školy sme mohli stretnúť nádherný sprievod anjela, čertov a škriatka ,ktorí sprevádzali Mikuláša. Prechádzali po triedach v ročníkoch 1.-9., vstupovali do tried a prinášali radosť. Nedočkaví boli hlavne tí na prvom stupni. Aj sa trošku tých čertov báli. Všetko však dobre dopadlo. Čert si nikoho nevzal do vreca, anjelik všetkých ochránil. Našich žiačikov aj preverili, či sa učia, poslúchajú a tí to mali možnosť dokázať peknou básničkou alebo pesničkou . Zato ich Mikuláš odmenil sladkosťami . Ale sladkú odmenu dostali aj pani učiteľky , ktoré boli podľa žiakov celý rok dobré.
Žiaci mali veeeľkú radosť. Budú to pre mnohé deti nezabudnuteľné zážitky. Nech vládne v srdciach dobrota a láska.
Ing.Daniela Slepáková
Hoci je rok 2020 v školách iný, ako býval ten minulý, naša Základná škola sa opäť s radosťou zapojila už do štrnásteho ročníka kampane ČERVENÉ STUŽKY. O Svetovom dni boja proti AIDS sme žiakov 1. decembra informovali prostredníctvom rozhlasovej relácie, v ktorej sme im priblížili aktivity spojené s týmto dňom a kampaň červené stužky. Žiaci prvého stupňa spolu s pani učiteľkami v predchádzajúcom týždni vyrábali červené stužky nie len pre seba, ale pre všetkých žiakov a zamestnancov našej školy, aby sme si ich mohli pripnúť na náš odev a vyjadriť tak solidaritu a spolupatričnosť ľuďom trpiacim týmto zákerným ochorením. Počas tvorenia červených stužiek sme sa rozprávali o význame kampane, o symbole červenej stužky, o prevencii, a vo všeobecnosti o chorobe AIDS. V rámci aktivít sme sa zapojili aj do online olympiády, v ktorej sme si naozaj potrápili naše hlavičky. Ostali sme síce bez umiestnenia, ale radi sme vyskúšali niečo nové a podporili kampaň aj takýmto spôsobom. Žiakom, ktorí sa dištančne vzdelávajú sme pripravili online vyučovaciu hodinu na tému – Život je dar. Počas hodiny sme si predstavili symbol červenej stužky, pojmy HIV a AIDS a pracovali sme s Vami poskytnutými materiálmi a metodickou príručkou. Zaspievali sme si pieseň baba yetu a za domácu úlohu sme si dohodli vytvoriť náramok priateľstva z červenej a bielej nite, ktorý venujeme našim kamarátom. Počas celého dňa 1. decembra sme sa snažili čo najviac zviditeľniť Svetový deň boja proti AIDS na našej škole a vyjadriť tak náš postoj, že nám to nie je jedno a že aj nás sa to TÝKA. Hoci v týchto dňoch my, aj celý svet bojujeme s pandémiou koronavírusu, nezabúdame však, že aj HIV/AIDS ochorenia sú nebezpečné pre naše zdravie a život. Veríme, že budúci rok nám prinesie viac možností ako sa zapojiť a podporiť kampaň Červené stužky, pretože je veľmi dôležité byť solidárny a nápomocný ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Je pre nich dôležité vedieť, že v tom nie sú SAMI!
Mgr. Agáta Zavadová
Zvoní, zvoní zvonček malý
Vianoce sú pred dverami
rozvoniava celý dom
vianočný je plný stôl.
A keď sa sviečočka slávnostne zapáli
nie v jedných očičkách iskrička zažiari.
Iskrička radosti po líčku sa zgúľa
mamičkine rúčky nežne ma pritúlia.
Rozprávková atmosféra vianočných dní nás obklopuje rok čo rok. Tešíme sa na ňu ako na niečo neopakovateľné, výnimočné a radostné. Ich neodmysliteľnou súčasťou je aj vianočná výzdoba, ktorá dotvára čaro najkrajších sviatkov roka.
Vianočnú atmosféru cítiť aj v našej škole - vyzdobené okná i triedy , vo vestibule svieti nádherný stromček , svetielka hrajú všetkými farbami a znejú vianočné melódie. A k tejto vianočnej atmosfére a výzdobe sa pripojili ako každý rok i naši žiaci . Šikovné ruky našich žiakov vytvorilii najrozmanitejšie vianočné dekorácie.
Vlastnoručne vyrobené skrášľujú chodbu našej školy. Pri pohľade na ne sa nám pred očami vybaví štedrovečerný stôl plný dobrôt, ktoré k Vianociam patria. Vidieť, že pri ich príprave si žiaci dali záležať. A aj vďaka nim sa v škole vytvorila nádherná sviatočná atmosféra.
November je mesiacom rôznych významov a pripomíname si v ňom mnoho dôležitých sviatkov a udalostí. No často zabúdame na to, že november je tiež mesiacom prevencie násilia páchaného na deťoch.
A pritom násilie na deťoch je fenomén, ktorý je nepochopiteľný, no aj tak často uniká pozornosti spoločnosti. Je preto potrebné, aby sme vedeli aj o tom najmenšom prečine násilia páchaného na Vás, deti, na mimoriadne zraniteľnej skupine.
Jednou z foriem násilia je aj šikanovanie, ktoré nemienime brať na ľahkú váhu. A čo to vlastne šikanovanie je? Šikanovanie nie sú len nepríjemné fyzické útoky. Medzi šikanu patria aj rôzne slovné útoky, vyčleňovanie z kolektívu a jedným z jej moderných spôsobov je aj kyberšikana – počítačová šikana, teda ubližovanie a ponižovanie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu. Prečo vlastne ľudia šikanujú iných ľudí? Jedným z dôvodov je, že sami zažili šikanovanie a neuvedomujú si dôsledky svojho konania. Dôvodom šikany môže byť aj to, že nepoznajú a nemajú dobré vzory v rodine a vidia nevhodné správanie u príbuzných či v médiách. Mnohokrát týmto nevhodným správaním zakrývajú vlastnú neistotu a aj keď sa tvária nadradene, maskujú tým bolesť či pocit nedostatočnosti. Dôvodov je veľa, no ani jeden nie je opodstatnený, aby človek šikanoval iných.
Čo môžeš robiť, ak ťa niekto šikanuje?
Keď to niekomu povieš, môže to byť prvý krok, aby si sa tejto nočnej mory zbavil.
Neboj sa v prípade akéhokoľvek správania podobného šikane zdôveriť svojmu kamarátovi, rodičovi, učiteľovi, výchovnému poradcovi, odborníkovi. Zdôveriť sa môžeš, aj keď si sa obeťou šikany nestal priamo, ale bol si jej svedkom. Jednoducho nezostávaj potichu.
Pokiaľ máš pocit, že nevieš porozprávať s nikým, koho vo svojom okolí poznáš, môžeš kontaktovať Linku detskej istoty pre deti a mladých ľudí a porozprávaj sa s odborníkmi. Stačí zavolať anonymne na bezplatnú linku 116 111 alebo napísať email na adresu: 116111@ldi.sk.
Ak budeš potrebovať pomoc alebo radu v oblasti šikanovania, všetky potrebné informácie a kontakty nájdeš aj nástenke Výchovné poradenstvo, ktorá je umiestnená pri našej školskej jedálni.
A nakoniec nezabudni na dôležitú vec – nie si v tom sám.
PaedDr. Katarína Havrilová, výchovná poradkyňa
V mesiacoch september – november 2020 sa naša škola zapojila do kampane Sladká pomoc. Kúpou čokoládky sme prejavili pomoc deťom a mladým ľuďom v najchudobnejších krajinách sveta a ukázali tak, že ako ľahko je dosiahnuť veľké veci malými skutkami.
Dávať a nečakať dar je hlavným zmyslom kampane Sladká pomoc.
V Dohovore o právach dieťaťa sa spomínajú základné a neodňateľné práva detí ako práva dieťaťa na život, na bezplatné vzdelanie, právo na dostatok jedla a pitnej vody, právo na adekvátny životný štandard a ďalšie dôležité práva, ktoré úzko súvisia s kampaňou Sladká pomoc. Žiakom našej školy aj v rámci výchovy k ľudským právam i multikultúrnej výchovy dávame možnosť spoznávať ľudské práva i povinnosti prostredníctvom rôznych aktivít a snažíme sa u nich formovať postoje pre posilnenie ľudskej dôstojnosti a pestovať základné ľudské hodnoty.
Keďže naši žiaci si plne uvedomujú, že v krajinách tretieho sveta sú práva často porušované, a deti tam žijú v oveľa horších podmienkach, neváhali a zapojili sa. A ľahostajní neostali ani učitelia.
Podporili sme tak deti a mládež v Afrike, konkrétne v Keni, Rwande, Etiópii a Ugande. Na obale každej čokoládky bola krajina, do ktorej budú vyzbierané eurá za predané čokoládky odoslané. Zopakovali sme si geografické rozčlenenie sveta a zemepisnú polohu jednotlivých štátov. Počtami sme naplnili aj ciele finančnej gramotnosti - predali sme 126 čokolád a vyzbierali sme 63 eur. Veríme, že aj tieto peniaze niekomu pomôžu.
Veľké ĎAKUJEME patrí všetkým,ktorí prejavili solidaritu, ľudskosť i otvorené srdcia a s veľkou radosťou svojou štipkou prispeli k lepšiemu životu tým, ktorí to teraz potrebujú viac ako my. Bolo pre nás radosťou urobiť malé skutky pre veľké veci.
Mgr. Agáta Zavadová
Na základe rozhodnutia MŠVV a Š SR zo dňa 12.11.2020 o obnovení vyučovania v 5. - 9. ročníku po skupinách max. 5 žiakov a na základe rozhodnutia zriaďovateľa školy dňa 18.11.2020 ZŠ Čaklov obnovuje vyučovanie na II. stupni ZŠ. O organizácii vyučovania boli rodičia aj žiaci informovaní prostredníctvom svojich triednych učiteľov.
OZNAM
Od pondelka 26. októbra do 27. novembra 2020 na základe rozhodnutia MŠVVaŠ SR zostanú na mesiac zatvorené všetky školy s výnimkou prvého stupňa základných škôl, materských škôl a jaslí.
Od pondelka 26. októbra 2020 prechádza na dištančnú výučbu druhý stupeň ZŠ. Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra 2020 by sa mali žiaci vrátiť do škôl. Ak nie, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe.- prvý stupeň ZŠ ostáva na prezenčnej výučbe - budú riadne navštevovať školu a zúčastňovať sa školského vyučovania.
Prázdniny: Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra 2020 na 30. októbra a 2. novembra 2020. Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa má konať plošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia. Okrem toho pribudnú nové prázdniny aj v piatok 6. novembra 2020 a v pondelok 9. novembra 2020 - opäť ide o obdobie v čase plošného testovania.
V letných mesiacoch bola vypísaná výzva „Zelená oáza – skrášli si svoje okolie“ s cieľom podporiť miestnu biodiverzitu a pomôcť v boji proti zmene klímy. Preto sme sa neváhali do tejto výzvy zapojiť s našim projektom eko-záhradky, ktorú v našej škole vyžívame nielen na oddych ale aj na tvorivé pracovné aktivity v rámci výučby rôznych vyučovacích predmetov, v ktorých žiaci získavajú množstvo poznatkov a informácií o prírode.
Odborná porota Slovenskej agentúry životného prostredia hodnotila v prihlásených projektoch stvárnenie, nápad, prvky enviro-výchovy, či využitie recyklovaného materiálu. Spomedzi mnohých zúčastnených projektov „zelených oáz“ sa aj tá naša ocitla na výhernej listine.
Agentúra nám zároveň udelila cenu za tímovú prácu žiakov a učiteľov pri vybudovaní tehlovej bylinkovej špirály. Je ňou vtáčia búdka na poskladanie a vymaľovanie, ktorá po zhotovení určite spríjemní prostredie našej eko-záhradky. Táto cena potešila žiakov našej školy, ktorí sa už nevedia dočkať ako vtáčiu búdku poskladajú a dekorujú podľa vlastnej fantázie.
Okrem spomínanej ceny nám agentúra zaslala aj ďalšie pomôcky na vyučovanie environmentálnej výchovy - predovšetkým pracovné listy s názvom Ekologická stopa, Enviróza a Naše vtáctvo, ale aj pexeso o prírode a výučbové karty liečivých rastlín a chránených živočíchov.
Slovenskej agentúre životného prostredia chceme týmto vyjadriť veľkú vďaku za poskytnutú podporu a získané ocenenia, ktoré pre našu školu, žiakov ale aj učiteľov znamenajú veľkú motiváciu pre ďalší rozvoj už začatých environmentálnych aktivít.
Mgr. Ľudmila Saladiaková
Ako sme to urobili?
V rámci projektu Zelená škola a že naša škola je Školou dobrých skutkov sa pravidelne zapájame do rôznych projektov na ochranu našej prírody.
A keď slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlásila 25. ročník medzinárodnej súťaže umeleckej tvorivosti - Zelený svet - Je to v mojich rukách - nezaháľali sme.
Prihlásili sme sa do súťažnej kategórie: Tvorivý pedagóg - Podtéma: Odpad
Dôsledky ľudského ega, túžby po moci a prepychu zapríčiňujú dennodenné drancovanie a znečisťovanie prírody. Lesy sa menia na plantáže, ovzdušie je zamorené nadmernými emisiami, ohrozená je biodiverzita, rieky a moria sú zaplavené plastami... Za nešetrný prístup k prírode sme potrestaní extrémnymi prejavmi počasia, lokálne problémy sa menia na globálne a ovplyvňujú život na celej Zemi. Pritom stačí začať maličkosťami, zamýšľať sa nad vecami, ktoré každodenne robíme. Kvalitu životného prostredia ovplyvňuje aj nakladanie s odpadom. Stojíme na križovatke a rozhodujeme sa, akú budúcnosť chceme.
Čo je to odpad?
Odpadom nazývame niečo, čo sa nám zdá nepotrebné a chceme to odstrániť. Ale to čo je pre nás odpadom, môže byť niekde inde hodnotný zdroj. Neuvážené nakladanie s odpadmi zaťažuje životné prostredie, či už priamo zamorením pôdy, vody, vzduchu, skládkami a spaľovňami.
A ako táto aktivita vyzerala?
Žiaci si posadali do polkruhu. Najprv sme im ukázali plagátik - Príroda nie je odpadkový kôš. Po zhliadnutí videa Tárajko a Popletajka si uvedomili, ako sa v prírode máme správať a videli aj to, čo všetko po nás v prírode ostáva. Následne sme im dali na zem veľký plagát s prírodou a kartičkami. Ich úlohou bolo správne kartičky ukladať podľa toho, či dané predmety patria alebo nepatria do prírody a povedať prečo. Ak tam predmety nepatria, vhadzujú ich do farebných kontajnerikov odpadu a znovu povedia, prečo do prírody nepatria. Na tabuľu sme pripevnili plagát s dobou rozkladu odpadu. Žiaci vyberali postupne kartičky z kontajnerikov a pripínali ich na plagát. Správnu odpoveď mali zakrytú. Po poslednom žiakovi sme správne odpovede odkryli a skontrolovali sme, ako veľmi sa žiaci pomýlili.
Na záver sme rozdali žiakom text piesne Tárajko a Popletajka a spolu sme si zaspievali.
Týmto hravým projektom, kde sa žiaci naučili, čo patrí a nepatrí do prírody, triediť odpad podľa farebných kontajnerov, ako dlho sa odpad v prírode rozkladá, sme chceli u našich žiakov zlepšiť vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností hravou formou.
Mgr.Ľudmila.Saladiaková, Ing.Daniela Slepáková
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tento rok sa uskutočnil už 16.ročník celoslovenského projektu "Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc 26.október 2020".
Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“. Nakoľko situácia na Slovensku nám od začiatku nedovoľovala stretnutie k školskej knižnici, museli sme premýšľať, ako zorganizovať takýto deň za dodržiavania všetkých potrebných epidemiologických opatrení. Ale zvládli sme to.
Na začiatku dňa sa školským rozhlasom ozvala informácia o pondelkovom zvláštnom dni. Všetko na starosti už mali pani triedne učiteľky. Po spoločnej dohode sme sa rozhodli, že sa v našej škole uskutoční ,,športovo- čitateľský“ maratón v čítaní Rozprávok o psíkovi a mačičke. Prváci ,s pomocou pani učiteľky, druháci, tretiaci a štvrtáci si štafetovo prečítali jednotlivé rozprávky: prváci- O psíčkovi a mačičke, ako si umývali dlážku a Ako si psík roztrhol gatky, druháci- Ako to bolo na Vianoce, tretiaci – O pyšnej nočnej košieľke a štvrtáci Ako si psíček s mačičkou piekli tortu na meniny. Z krátkej prezentácie sa dozvedeli čosi o pánovi, ktorý napísal tieto rozprávočky a o jeho bratovi, ktorý knihu ilustroval. Nezabudli sme aj na kontrolné otázky, ktorými sme rozvíjali čítanie a počúvanie s porozumením. Pre každú triedu boli pripravené kratučké pracovné listy, ktorých výsledkom bolo kľúčové slovo z rozprávky. Ďalšou úlohou bolo premeniť sa na ilustrátorov rozprávok a nakresliť pre žiakov tú najkrajšiu časť jednotlivých rozprávok. Síce nezadarilo sa každému, ale z každej kresby vyžarovala radosť. Pani učiteľky vybrali tie najkrajšie kresby a spoločne sme vytvorili Rozprávky o psíkovi a mačičke s vlastnými ilustráciami detí I.stupňa Základnej školy Čaklov. Kreslením sme si rozvíjali kreativitu a predstavivosť.
Tešíme sa na budúcoročnú tému, ktorú sa pokúsime zvládnuť a pretaviť do najzaujímavejšieho podujatia.
Mgr. Stanislava Juričkovová
V roku 2020 sa uskutočnil už 11.ročník projektu Záložka do knihy spája školy, ktorý sa organizuje pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc a je súčasťou aktivít Národnej stratégie zvyšovania úrovne kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti. Cieľom je pomôcť slovenským a českým učiteľom získať zábavnou a hravou formou žiakov na čítanie. Tohtoročnou témou tohto projektu bolo: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze. Učitelia prevažne na hodinách literatúry a výtvarnej výchovy pracovali na záložkách, ktoré sa odoslali na priateľsko- partnerskú školu, ktorá nám bola vybratá, a to na Základnú školu Jána Amosa Komenského v Tvrdošovciach.
Žiaci partnerskej školy nám poslali kopec záložiek, ale ani my sme nelenili a po rozvíjaní našich čitateľských záujmoch, vedomostiach a zručnostiach sme vyrábali záložky od výmyslu sveta. Nakoľko nám mimoriadna situácia nedovoľovala návštevu školskej knižnice, pani učiteľky nám doniesli množstvo kníh, z ktorých sme mohli čerpať inšpirácie.
Už teraz sa tešíme na našu budúcoročnú partnerskú školu, pre ktorú budeme s radosťou vyrábať záložky do kníh, ktoré nás spoja.
Mgr. Stanislava Juričkovová
Po roku sa k nám opäť dokotúľali jabĺčka. Žlté, červené, zelené, ale aj papierové. Aj na našej škole sme oslávili tento deň s nadšením a dobrou náladou. Ráno sme žiakov oboznámili rozhlasovou reláciou o tom, aký je jablko „všeliek“, nakoľko obsahuje veľa vitamínu C, je v ňom množstvo vlákniny, a tiež je to univerzálny liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Žiaci sa dozvedeli, že jablká majú sladkú chuť preto, lebo obsahujú cukor, ktorý sa nazýva fruktóza. Dozvedeli sa, že existuje toľko druhov jabĺk, že keby sme jedli jedno rôzne jablko denne, tak by nám trvalo 20 rokov, kým by sme ochutnali všetky. Každá pani učiteľka priniesla žiakom voňavé jabľčka, na ktorých si veru pochutnali a pustili sa do práce.Vyučovanie sa celý deň riadilo témou „Jablko.” Starší žiaci prišli oblečení vo farbe jablka. Žiaci riešili hlavolamy, jabľčkové domino, jabľčkové príklady, skladali dvoj,troj a viacslabičné slová z jablkových slabík, ochutnávali odrody jabĺk, spievali pesničky o jabĺčku, písali básničky ,kreslili na chodníky,dekorovali minijabĺčka a vyrábali jablkové čelenky. Na konci priniesli svoje nakreslené a vystrihnuté jabľčka , na ktorých mali meno ,komu ho darujú a prilepili ho na veľké jablko vo vstupnej hale. Vzniklo veľké jablko, v ktorom sú aj ich dobré srdiečka.
Takéto zážitkové vyučovanie sa žiakom páčilo a nevšednou formou získali aj nové vedomosti. Na záver poďakovanie patrí žiakom, učiteľom za nádherný a vydarený deň.
Zo žiackej tvorby:
Keď mi v škole v bruchu škvŕka, s chuťou zahryznem do jablka.
Na desiatu krajce chleba, no aj z jabĺk odhrýzť treba.
Guľaté je ako Zem, s chuťou doňho zahryznem.
Ing. Daniela Slepáková
Výrok známeho nemeckého filozofa hovorí: "Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre".
Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. 29. septembra sme si v našej škole pripomenuli Európsky deň jazykov. Žiaci jednotlivých ročníkov absolvovali rôzne akcie realizované v rámci vyučovania anglického jazyka. Všetky hodiny jazykov boli spestrené kreatívnymi činnosťami, hrami so slovíčkami či piesňami.
Žiaci III. A zistili, že učenie sa cudzieho jazyka má mnohé výhody, napríklad možnosť čítania aj iných než slovenských rozprávok. Novú slovnú zásobu, ktorú sa cez rozprávky naučili, si následne upevnili cez rôzne didaktické hry – pexeso, tvorenie osnovy a dramatizáciu rozprávky o Červenej Čiapočke.
V III. B sa žiaci naučili anglickú básničku „Good morning“, ktorú doplnili aj o ich pohybovú aktivitu. Následne sa oboznámili prostredníctvom zábavných hier so zvukmi zvierat v rôznych jazykoch.
Štvrtáci sa prostredníctvom jazykovej hry „Hovor so mnou“ spoznali bohaté jazykové dedičstvo Európy. Nadobudnuté vedomosti uplatnili pri natáčaní videopozdravu.
Starší žiaci mali možnosť otestovať si svoje vedomosti v rôznych kvízoch s európskou a jazykovou tematikou.
Šiestaci sa naučili povedať „Ahoj“ v rôznych jazykoch celého sveta. Vyrábali vlajky štátov Európskej únie, rozprávali sa o tradičných jedlách a národných pamiatkach.
Siedmaci sa na hodine angličtiny dozvedeli mnoho faktov o cudzích jazykoch a následne si svoje vedomosti otestovali cez jazykovú hru „Aký to je jazyk?“. Na hodine výtvarnej výchovy vytvárali vlastné návrhy dizajnu trička Európskeho dňa jazykov.
Mnohé z aktivít boli aj kreatívneho charakteru, takže pri pohľade na výtvory našich žiakov si tento deň budeme pripomínať ešte oveľa dlhšie.
Deviataci sa na hodine anglického jazyka zabávali pomocou jazykovej hry – „Mená krajín v posunkovej reči“. Naučili sa niečo nové a aj sa pritom poriadne pohýbali. Ďalej svoju kreatívnu, ale činnosť využili na rôzne plagátiky o Európskej únii a naučili sa aj pár užitočných fráz, ktoré sú typické pre dané krajiny, samozrejme v cudzom jazyku.
Už teraz sa tešíme kedy si oslavu Európskeho dňa jazykov zopakujeme.
Mgr. Agáta Zavadová
Haló,haló,kde si sa zakotúľalo? Aha, už ťa mám.
Milí žiaci, viete, čo držím v ruke? Že nie? Tak Vám dám hádanku.
Viselo si na strome,
neďaleko pri dome.
Červenučké, voňavučké,
držím si ho v svojej rúčke.
Keď do neho zahryznem,
vitamínov veľa zjem. Viete, čo je to ?
Slivka? Orech? Jablko? Áno je to jablko.
Áno, zázrak menom jablko. Čo o ňom vieme? Určite nie všetko, ale dnešný deň nám pomôže k tomu, aby sme sa o tomto našom sladučkom, šťavnatom a voňavom ovocí dozvedeli čo najviac. Jabĺčka patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Najlepšie chutia priamo zo stromu.. Vedeli ste, že 21.október je Dňom jablka? Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Docenenie jabĺk a ich odrôd patrí medzi hlavné náplne osláv Dňa jabĺk. Od roku 1990 sa 21. októbra konajú v rôznych mestách sveta, aj na Slovensku, podujatia venované tomuto ovociu a naša škola nemohla byť výnimkou. Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti. Jablko, ako zdroj mnohých vitamínov, minerálov a aj prevencia proti rakovine. Jablko - obyčajné slovo, s ktorým sa stretávame už v útlom veku. Všetci vieme, že jabĺčko výborne chutí, je zdravé a má blahodarný účinok na náš metabolizmus. Šťavnatý kúsok jablká zásobí telo energiou, uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti.
Určite ste si už zahryzli do jabľčka,ktoré Vám priniesli pani učiteľky.Chutillo? Dúfam,že áno. No a aby sme sviatok jabľčka oslávili , budete s ním celý deň. Budete počítať s jabĺčkom, čítať peknú rozprávku o jabloni,porozprávate sa o význame jablka pre náš organizmus a o tom, čo všetko sa dá pripraviť z tohto výborného ovocia, zaspievate si pesničky o jabĺčku a samozrejme budete maľovať. Dole na chodbe ,ako ste si všimli, je veľké jablko a nad ním nápis : Daruj svoje jablko. Vašou úlohou bude nakresliť , vystrihnúť jablko , napísať komu ho darujete a prísť dole nalepiť. Vytvoríme tak obrovské jablko ,na ktorom budú aj Vaše dobré srdiečka , že sa viete s jablkom podeliť.
No a ešte na záver, ľudová múdrosť hovorí: Každý deň jablko, od lekára ďaleko.
Prajem príjemný jabĺčkový deň.
Ing. Daniela Slepáková
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil jeho 6. ročník. Hlavnou témou kampane naďalej ostáva „BeActive“, ktorá má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu celoročne. Národným koordinátorom Európskeho týždňa športu na Slovensku je Národné športové centrum. Naša škola sa aj v tomto roku zapojila do tejto kampane pod názvom ZŠ Čaklov sa hýbe. Všetci žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu, ktorý trval od 23. do 30. septembra. Žiaci na hodinách telesnej a športovej výchovy súťažili v rôznych súťažiach a športových aktivitách. Boli to súťaže zamerané na skákanie, behanie, hádzanie a chytanie. Niektoré súťaže boli zamerané na výkon, no v niektorých išlo len o zábavu a potešenie z pohybu. Skutočným víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do tohto projektu a urobil tak niečo pre svoje zdravie.
Mgr. Marek Tomáš
Pomáhame tým, ktorí to potrebujú...
"Pomoc jednému človeku nemusí znamenať zmenu celého sveta, ale môže znamenať zmenu sveta pre jedného človeka"
Nie každý v živote má to šťastie a narodí sa zdravý. Je mnoho ľudí, ktorí sa na tento svet musia pozerať cez okuliare. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí nemôžu krásu našej Zeme vnímať zrakom a sú odkázaní používať ostatné zmyslové orgány.
Aj naša škola sa každoročne zapája do verejných zbierok , a snaží sa tak podporiť a zľahčiť životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Od 18. septembra do 15.decembra sa na našej škole uskutoční zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím – BIELA PASTELKA. Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou prejaviť ľudskú ušľachtilosť a solidaritu. Pomáha hľadať riešenia v často ťažkých situáciách, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Výber farebného papiera na zviditeľnenie bielych línií symbolizuje existenciu možností riešenia situácií nevidiacich a slabozrakých ľudí. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.
Organizátorom verejnej zbierky Biela pastelka je občianske združenie – Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Učia sa na nich bezpečne chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo, pracovať so špeciálne upraveným počítačom s hlasovým výstupom a sebaobslužné činnosti akými sú varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku . S Bielou pastelkou dlhoročne spolupracoval herec a pesničkár Marián Geišberg, podporili ju i Marek Hamšík, Michal Handzuš, Matej Tóth či súčasná ambasádorka Adela Vinczeová.
Ďakujeme za každý jeden príspevok, všetkým, ktorým nie je osud postihnutých ľudí ľahostajný .
riaditeľka školy
Usmernenia a pokyny riaditeľky školy k organizácii a podmienkam výchovy a vzdelávania v ZŠ Čaklov pre školský rok 2020/2021, upravené a platné od 12. 10. 2020
ZŠ Čaklov upravuje organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania pre školský rok 2020/2021. Na základe manuálu pre základné školy z 11. 9. 2020 na stránke MŠVVaŠ https://www.minedu.sk/data/att/17543.pdf Cieľom usmernení a pokynov je stanoviť základné prevádzkové podmienky po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a potreby dodržiavania protiepidemických opatrení a odporúčaní. Upravujú sa iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia (či sú upravené nad rámec) od štandardných podmienok vyplývajúcich zo školských, hygienických, pracovnoprávnych a ďalších predpisov. Mimo vyznačených zmien ostávajú v platnosti pokyny a usmernenia riaditeľky školy (k organizácii a podmienkam výchovy a vzdelávania v ZŠ Čaklov pre šk. r. 2020/2021) ku dňu 01. 09. 2020 a 16. 09. 2020
Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu
Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19
*Tieto vyznačené zmeny sú platné od 12. 10. 2020, naďalej ostávajú v platnosti opatrenia k organizácii vyučovania zo dňa 1.09. 2020 a 16. 09. 2020
*zákonný zástupca (rodič) a žiaci sa naďalej riadia pokynmi od triednych učiteľov, ktoré im boli riadne doručené a prekonzultované počas rodičovských združení
*osobitne pripomíname, že zákonný zástupca predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (príloha č. 4). Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. V prípade tzv. karantény žiaka rodič kontaktuje RÚVZ alebo všeobecného lekára pre deti a dorast - ten nariadi karanténu a po jej ukončení vystaví POTVRDENIE OD LEKÁRA, ktoré rodič predloží triednemu učiteľovi pri nástupe žiaka do školy spolu s Potvrdením o bezinfekčnosti (príloha č.4).
príloha č. 4 - https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-1692020/
Pozorne čítajte
ZŠ Čaklov upravuje organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania pre školský rok 2020/2021. Na základe manuálu pre základné školy zo dňa 16. 9. 2020 na stránke MŠVVaŠ SR https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-1692020/. Cieľom usmernení a pokynov je stanoviť základné prevádzkové podmienky po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a potreby dodržiavania protiepidemických opatrení a odporúčaní. Upravujú sa iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia (či sú upravené nad rámec) od štandardných podmienok vyplývajúcich zo školských, hygienických, pracovnoprávnych a ďalších predpisov. Mimo vyznačených zmien ostávajú v platnosti pokyny a usmernenia riaditeľky školy (k organizácii a podmienkam výchovy a vzdelávania v ZŠ Čaklov pre šk. r. 2020/2021) vydané ku dňu 01. 09. 2020
príloha č. 1a - https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-1692020/
Vyhlásenie o bezinfekčnosti je potrebné mať dopredu podpísané rodičom pred nástupom žiaka do školy a vstupu žiaka do budovy. Je povinnosťou zákonného zástupcu vyhlásenie predložiť. Prikladáme link, kde je možné si vyhlásenie stiahnuť a vytlačiť. Ďalšou možnosťou je si vyhlásenie deň dopredu vyzdvihnúť u pedagogického asistenta Bc. Mareka Kaliaša, následne podpísať a ráno pred nástupom žiaka do školy predložiť triednemu učiteľovi.
príloha č. 4 - https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-1692020/
Všeobecné odporúčania pri podozrení na ochorenie:
Pri podozrení na ochorenie v prípade žiaka
Podozrivý žiak nenavštevuje školské zariadenie a do usmernenia príslušným RÚVZ, alebo všeobecným lekárom žiaka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo oznámenia výsledkov jeho RT-PCR testu zákonným zástupcom, výučba prebieha štandardným spôsobom. Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je:
· negatívny, zákonný zástupca informuje školu, výučba pokračuje v štandardnom spôsobe. Podozrivého žiaka manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast.
· pozitívny, zákonný zástupca informuje školu. Podozrivého žiaka ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. Škola prechádza do oranžovej fázy podľa usmernenia tohto materiálu.
· V prípade že podozrivý nie je podrobený RT-PCR testu, podozrivého manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. Škola sa ďalej riadi usmerneniami miestne príslušného RÚVZ.
Pri podozrení na ochorenie v prípade zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo zamestnancom školy.
· Výučba prebieha štandardným spôsobom (s výnimkou podozrenia na ochorenie u zamestnanca alebo žiaka, kedy škola v prípade potreby poskytuje plnú súčinnosť miestnemu príslušnému RÚVZ).
Konkrétne pokyny a usmernenie k zelenej, oranžovej a červenej fáze, platné pre všetky školy sú uvedené v manuáli pre základné školy (platný od 16. 09. 2020) na stránke MŠVVaŠ https://www.minedu.sk/data/att/17274.pdf
Usmernenia do konca 30.9 nad rámec zelenej fázy:
· Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter – meranie telesnej teploty.
· Žiaci prvého stupňa majú odporúčané nosiť rúška, ostatní žiaci povinne nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy.
· V prípade priaznivého počasia budeme organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho. Telesná výchova sa realizuje jedine v exteriéri.
· Telocvičňa a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 30.9. nevyužívajú.
·V priestoroch školskej jedálne budeme vykonávať zonáciu a žiaci sa budú stravovať podľa harmonogramu tak, aby bola medzi jednotlivými triedami zabezpečený časopvý odstup využitý na dezinfekciu
· Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby.
· Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne.
· Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).