V dňoch 9. - 11. mája sa v Budapešti konal medzinárodný eTwinning seminár s názvom "Citizenship Education and European Values.“ - „Výchova k občianstvu a európske hodnoty,“ kde sa stretli učelia základných a stredných škôl vybraných európskych krajín a Libanonu. Účasť našej školy reprezentovala PhDr. Agáta Šenitková, ako jedna z troch vybraných účastníkov za Slovensko.
Hlavným cieľom podujatia bola spolupráca a spoznávanie učiteľov z rôznych krajín, výmena skúseností a príkladov dobrej praxe, prezentácia inovatívnych vyučovacích metód a rozvoj digitálnych kompetencií. Program zahŕňal uvítacie prejavy, rozdelenie a spoluprácu v tímoch, hlavnú prednášku, kultúrny program v Budapešti, ako aj sériu odborných workshopov zameraných na tvorbu kvalitných eTwinning projektov a využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní.
Účastníci spolupracovali v medzinárodných tímoch (Maďarsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko, Nemecko a Libanon), plánovali nové projekty a prezentovali svoje výstupy. Záverečnou časťou seminára bola prezentácia navrhnutých projektov a odovzdanie certifikátov účastníkom. Školenie bolo v anglickom jazyku a celkovo sa na ňom zúčastnilo 33 učiteľov.
Výsledkom seminára je plánovaný eTwinning projekt - "Biodiverzita nás spája," ktorý bude na našej škole realizovaný v budúcom školskom roku na hodinách anglického jazyka, biológie, geografie a vlastivedy.
Pozvánka na slávnostnú akadémiu
Báseň pre mamku
Milujem ťa, mamka moja.
Ty si pre mňa pevný strom,
Fúkaš rany, nech sa hoja,prevádzaš ma životom.
Z hniezda vzlietam, ako vtáča,ty mi pri tom pomáhaš,
nech si krídla nenamáčam,
lásku pre mňa stále máš.
Srdečne vás milé mamky a babky pozývame 13.05.2025 o 14.00 hod., ovoňať kyticu uvitú z tancov, piesní a básní, ktorú vám pri príležitosti vášho sviatku uvili vaše deti.
Máme 2. miesto!
Dňa 7. mája 2025 sa uskutočnil futbalový turnaj – Školský pohár SFZ chlapcov ZŠ. Na tento turnaj sa prihlásilo 10 základných škôl z nášho okresu. Jednotlivé družstvá boli rozdelené do dvoch skupín. V každej skupine jednotlivé školy odohrali medzi sebou vzájomné zápasy a do semifinále postúpili iba dve najlepšie družstvá zo skupiny. Prvý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Sačurova v pomere 5:0. Druhý zápas sme prehrali so žiakmi zo ZŠ Lúčna 8:0. Tretí zápas sme vyhrali 3:0 so žiakmi zo ZŠ Sídlisko II. Posledný zápas v skupine sme taktiež vyhrali so žiakmi zo ZŠ Holčíkovce v pomere 4:0. Naši žiaci tak postúpili do semifinále kde narazili na žiakov zo ZŠ Hanušovce. V tomto zápase sme podali optimálny výkon a vyhrali sme ho v pomere 7:1. Vo finále sme opäť narazili na žiakov zo ZŠ Lúčna a opäť sme ho prehrali v pomere 8:0. Celkovo tak naši žiaci obsadili 2. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Stanislav Giňo, Bohuš Kotľar a Tadeáš Huňák (VI. ročník), Peter Feri, Filip Kroka, Milan Giňo, Štefan Giňo, Stanislav Kotľár, Martin Ovšák a Tobias Huňák (VII. A).
„Za čistejšiu a krajšiu prírodu“
Pod týmto motívom sa naša škola zapojila do ďalšej čistiacej aktivity pri príležitosti Dňa Zeme. Všetci žiaci sa aktívne zúčastnili projektu „200 ton z lesa von“, ktorý organizuje Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou. Cieľom tohto projektu je motivovať mladých ľudí k starostlivosti o životné prostredie, k zodpovednosti za jeho stav a k aktívnej ochrane prírody prostredníctvom zapojenia čo najväčšieho počtu škôl do očisty lesov a ich okolia.
Bez váhania sme sa pustili do práce. Vyčistili sme nielen areál a bezprostredné okolie školy, ale aj priľahlý lesný porast. Výsledok nášho úsilia bol skutočne viditeľný – celkovo sme spoločne vyzbierali 330 kilogramov odpadu. V rámci tohto projektu sme tak doplnili naše doterajšie úsilie a dosiahli celkový súčet 2 028 kilogramov odpadu vyzbieraného v uplynulých rokoch.
Na prvej vyučovacej hodine si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu venovanú Dňu Zeme. Učitelia im prostredníctvom interaktívnych tabúľ vysvetlili, ako správne triediť odpad a prečo je to dôležité pre ochranu životného prostredia. Žiaci sa následne zapojili do tvorby tematických plagátov venovaných tomuto dňu. Po teoretickej časti sme sa spoločne vybrali do okolia školy a obce, kde sme zbierali odpad. Našli sme rôzne druhy odpadu – papier, plast, sklo, ale aj iné odpadky, ktoré do prírody nepatria. Mnohé z nálezov nás prekvapili a zároveň zarmútili – ľudia si často neuvedomujú, ako svojím nezodpovedným správaním ohrozujú životné prostredie. Počas zberu odpadu žiaci zachytili aj krásne momenty z prírody – fotili vlčie maky, staré spráchnivené pne, jaštericu či hada. Nezabudli ani na zábery z prírody v areáli našej školy. Celú školskú akciu sme zakončili rôznymi environmentálnymi aktivitami. Žiaci I. stupňa vyzdobili chodníky farebnými kriedovými kresbami planéty Zem a prírody. Tento deň strávený vonku nás veľmi obohatil a všetci sa už teraz tešíme na ďalšiu čistiacu akciu.
Sme hrdí, že sme prispeli k čistejšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu a veríme, že tieto aktivity budú aj naďalej motivovať našich žiakov k ekologickému zmýšľaniu a aktívnemu prístupu k ochrane prírody.
V Centre voľného času vo Vranove nad Topľou sa 16. apríla stretli mladí speváci modernej piesne na obvodnom kole speváckej súťaže Slávici z lavice. Súťaže sa zúčastnilo 36 spevákov z 12 škôl. Speváci súťažili v štyroch vekových kategóriách. Spev súťažiacich si veľmi pozorne vypočula porota v zložení – predsedkyňa poroty: PhDr. Beáta Lapčáková, Mgr. Jana Radvanská DiSart. a Mgr. Daniel Jenčo DiSart. Porota kládla dôraz na intonáciu, rytmus, prednes, výber piesne i celkový dojem. Hoci bolo rozhodovanie náročné, zvíťazili tí najlepší. V I. kategórii súťažilo 11 žiakov, ale v tejto kategórii naša škola zastúpenie nemala. V II. kategórii súťažilo tiež 11 žiakov a našu školu reprezentovali Daniel Goroľ a Vanesa Goroľová z 5. ročníka. Naši žiaci sa snažili, ale na víťazstvo to nestačilo. V III. kategórii boli prihlásení 12 súťažiaci. V tejto kategórii našu školu reprezentoval Michal Goroľ z 9. ročníka no v silnej kategórii bohužiaľ neuspel. Za svoje predvedené výkony sa naši žiaci nemusia hanbiť, ale musia ešte na sebe pracovať.
Dňa 11. apríla si pripomíname Medzinárodný deň florbalu a preto aj žiaci a žiačky našej školy sa zapojili do tohto projektu. Počas hodín telesnej a športovej výchovy si zahrali florbal tí najmladší, ale aj ty najstarší. Florbalová hokejka a loptička boli neoddeliteľnou súčasťou tohto dňa, ktorého cieľom bolo rozhýbať Slovensko a vyvolať opäť florbalovú horúčku. Šport totiž spája a pekné gesto nás robí lepšími.
“Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.
Dr. Seuss
Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú vaše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, parádne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. A preto aj naši žiaci, dňa 11.4.2025, 4.A, 4.B a 3.A sme boli na exkurzií v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. Privítala nás milá pani knihovníčka, ktorá nám na úvod porozprávala o tom, ako to v knižnici funguje a ako si môžeme vypožičať knihy, prečítala nám knihu o veľrybe, na ktorú sa nadväzovala aj hra- separácia odpadu. Na záver sme navštívili aj oddelenie pre starších čitateľov a oddelenie časopisov.
Žiakom sa táto návšteva veľmi páčila a odchádzali plný radosti a nových poznatkov. Veríme, že návštevou knižnice si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám a knižnica získa nových čitateľov, na ktorých sa už teraz teší.
8. apríla sme zažili skvelý projektový deň!
Dňa 8.4.2025 sme si aj na našej škole pripomenuli bohatosť rómskej kultúry a spoločne sme oslávili Medzinárodný deň Rómov. Ako ináč, ako hudbou, tancom, spevom, maľovaním rómskej vlajky, pečením marikle a množstvom ďalších zaujímavých aktivít. Žiaci z prvého stupňa absolvovali tanečnú školu pod vedením pani učiteľky Mgr. Zuzany Ovšákovej a jej žiakov. Žiaci z druhého stupňa sa zase zabávali v telocvični, kde im do rytmu hrala hudobná skupina, ktorú založili bývalí žiaci našej školy. Popritom mali žiaci ďalšie zábavné aktivity: skladanie rómskej vlajky, stoličkový tanec, balónový tanec, či súťaž v koníčkoch s futbalovou loptou. Taktiež žiaci na celej škole vyrábali farebné rómske vlajky, tí mladší lepili aj podkovičky. Na záver sa žiaci odfotili pri makete rómskeho páru v životnej veľkosti, pri ktorom predviedli svoje výrobky, ktoré v tento krásny a bohatý deň z lásky k rómskej kultúre vytvorili.
Celoslovenský detský čitateľský maratón
Od 24. marca 2025 do 28. marca 2025 sa v rámci Slovenska konal už 16. ročník detského čitateľského maratónu. Organizátorom podujatia bola Linka detskej istoty, tohto roku s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Cieľompodujatia Čítajme si 2025 bolo podporiť čítanie medzi deťmi a mladými ľuďmi, rozvíjať lásku ku knihám, zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do celoslovenského detského čitateľského maratónu čo najväčší počet detí, ktorí budú čítať v rôznych jazykoch. Do projektu sa zapojila aj naša škola, kedy sme 27. marca 2025 čítali po triedach, v hudobno-dramatickom výklenku, čitateľskom výklenku či školskej knižnici knihy v slovenskom, anglickom aj rómskom jazyku. Do prezenčnej listiny sa zapísalo presne 200 žiakov, ktorí svojím podpisom vyjadrili podporu tomuto významnému projektu. Popri čítaniu sa k žiakom dostali informácie o Linke detskej istoty – organizácii, ktorá sa už mnoho rokov venuje podpore detí v ťažkých životných situáciách. Či už ide o problémy v rodine, v škole, šikanu alebo iné problémy. Táto linka je dostupná pre každéhona telefónnom číslo 116 111 a ponúka bezpečný priestor, kde možno nájsť pomoc a podporu. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto krásneho podujatia, kedy svojím podpisom vyjadríme podporu rozvoju čítania a pomoci.
“Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom.”
Charles William Eliot
Ďakujeme Vám za vašu trpezlivú prácu v prospech našich žiakov a želáme Vám veľa zdravia, pracovných i osobných úspechov.
Svetový deň vody a Medzinárodný deň lesov
Dňa 21. marca sa na našej škole rozžiarili nielen jarné lúče, ale aj nádej na lepšiu ochranu našich prírodných pokladov – lesa a vody. Pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov a Svetového dňa vody sme sa spoločne so žiakmi a učiteľmi pustili do aktivít, ktoré hravou formou odhaľovali tajuplné procesy v prírode a učili nás, ako chrániť tieto neoceniteľné zdroje života.
Svetový deň vody Na I. a II. stupni žiaci vytvorili nádherný a poučný plagát na tému „Svetový deň vody“, kde vyzdvihli jej nezastupiteľnú úlohu v našich životoch a neustále pripomínali, že je potrebné šetriť vodou. Tieto výtvarné diela hovorili za všetko – voda nie je len životodarným elixírom, ale aj našou spoločnou zodpovednosťou.
Počas hodín venovaných vode sa deti zapojili do rôznych fascinujúcich aktivít: • Farebný dážď – pozorovali kvapky, ktoré tancovali na dne nádoby, ako malý zázrak prírody. • Hrozienka v bylinkovom náleve s perlivou vodou sa premenili na živé tvory, ktoré „tancovali“ pred očami žiakov. • Vyplnením tajničky o kolobehu vody sa žiaci vydali na dobrodružnú cestu kvapky, ktorá sa predierala cez hory a rieky až k džbánu. • Zábavnou aktivitou sa stalo vyfarbovanie kvapiek vody, pri ktorom sa žiaci zamýšľali nad jej významom. • Pokus s plechovkou a mydlovou vodou priniesol zážitok z tvorby mydlovej bubliny, čo im pripomenulo, aké silné a tajuplné sú fyzikálne vlastnosti vody.
Žiaci si tiež prečítali rozprávkový príbeh „Ako kvapôčka putovala“, ktorý im priblížil cestu vody cez prírodu – od neba až po zem. Po čítaní diskutovali o tom, ako kvapôčka prechádza cez lesy, hory a stretáva rôzne zvieratká, až nakoniec, vďaka slniečku, sa vracia domov.
Prváčikovia sa nechali očariť rozprávkou „Kvapka“, ktorá im ukázala kolobeh vody v prírode. Po prezentácii o tomto procese si vyskúšali aktivitu počítania kvapiek a usporiadania ich do číselného radu. A na záver si vyskúšali pokus s vajíčkom v slanej vode, čím si overili hustotu vody a jej zaujímavé vlastnosti.
Medzinárodný deň lesov Lesy sú vzácnym pokladom našej planéty, a tak sme na škole oslavovali aj ich nezastupiteľnú úlohu v našom živote. Deti sa pustili do rôznych kreatívnych aktivít: • Nakreslili Čarovný strom – svojimi rukami oživili prírodu pomocou farebného papiera. • Na hodine matematiky riešili úlohy, ktoré ich spojili s vodou a lesmi, čím sa naučili viac o prepojení týchto prírodných prvkov. • Niektorí žiaci vytvorili nádherné koláže z prírodných materiálov, ktoré si priniesli z okolia školy. • Spoločne sme vytvorili pravidlá ochrany lesov, ktoré sa stali našimi vodidlami: neodhadzovať odpadky, nepoškodzovať stromy a chodiť len po označených chodníkoch.
A aby sme si pripomenuli význam ochrany lesov, prečítali sme príbeh „Kráľ tatranských lesov“ z časopisu Enviráčik, ktorý nás zasvätil do príbehu o jeleňovi. Po jeho prečítaní žiaci úspešne vyriešili tajničku „Chránené zvieratá“, čím si upevnili vedomosti o chránených druhoch zvierat.
Ďalej sme sa venovali príbehu „Denník ornitológa“, ktorý rozprával o chránenom vtákovi Brhlíkovi obyčajnom. Po prečítaní si žiaci vymieňali názory na ochranu tohto vzácneho vtáka a vyplnili pracovné listy, ktoré im rozšírili obzory.
Prečo sú tieto dni dôležité? Lesy a voda sú kľúčové pre udržanie života na Zemi. Lesy zadržiavajú vodu, chránia pôdu a ovplyvňujú podnebie. Znečistenie vody a odlesňovanie sú hrozbou pre našu planétu. Preto sme sa v tento deň nielen učili, ale aj spoločne zamýšľali, ako môžeme prispieť k ochrane týchto vzácnych darov Zeme.
Ďakujeme všetkým žiakom a učiteľom za aktívnu účasť. Tešíme sa na ďalšie krásne projekty, ktoré nám pomôžu chrániť našu prírodu! 🌿💧
V týždni od 17. – 23. marca mali všetci naši žiaci projektové tematické vzdelávanie pod názvom „Nekupuj mačku vo vreci“. Realizovalo sa viacero aktivít, ktorými sa naša škola opätovne zapojila do úspešnej celosvetovej kampane Global Money Week – Medzinárodného týždňa peňazí. Cieľom kampane je finančná uvedomelosť a zodpovednosť mladých ľudí.
Tohtoročná téma kampane je: Preveruj si, „dobré“ rady, nech neskočíš na návnady (Think before you follow, wise money tomorrow). Cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa pravidelne finančne vzdelávali, naučili sa overiť si zdroje informácií, rozpoznávať dezinformácie či spoznať rôzne podvodné praktiky. Téma je mimoriadne aktuálna, keďže dennodenné využívanie digitálnych technológií mladými ľuďmi, dáva „odborníkom“ na financie – „finfluencerom“ priestor na šírenie rôznych informácií, či ponúk na kúpu produktov. Častokrát nevieme overiť pravdivosť a spoľahlivosť zdrojov informácií, čo môže viesť k zlým finančným rozhodnutiam.
Počas všetkých vyučovacích hodín sa žiaci celej školy zapájali do rôznych aktivít. Na prvom stupni to boli aktivity zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti, tvorivosti, kreatívneho a kritického myslenia či komunikačných zručností a kooperácie. Žiaci prvého a druhého ročníka sa zoznamovali s mincami a bankovkami všetkých hodnôt, potom si vyrábali vlastnú menu – farebné peniažky a naučili sa rôzne básničky a piesne na tému peniaze. Žiaci tretieho ročníka dostali Dračiu poštu. Jedno dopoludnie venovali pútavému príbehu od autorky Emmy Yarlett. V knihe je spracovaný príbeh chlapca, ktorý doma objaví draka a zisťuje ako sa o neho treba starať. Naši žiaci boli príbehom očarení a vydali sa na cestu rozhodovania. Ich úlohou bolo sa rozhodnúť čo chcú počas výletu len draka navštíviť alebo chcú s drakom bývať a musia vypracovať dračí rozpočet. Počas ďalších aktivít hrali žiaci rôzne interaktívne hry zamerané na rozpoznávanie mincí a bankoviek. Dôležitou súčasťou týchto hier bolo odhalenie falošnej bankovky od pravej – ochranné prvky. Žiaci štvrtého ročníka sa naučili vyrábať vlastné peniaze úplne od prvého kroku. Každý žiak si vytvoril vlastnú menu. Dal jej názov, určil hodnoty a vzory bankoviek. Taktiež išli na virtuálny výlet do Kremnice. Prečo? Aby spolu s permoníkmi Barborkou a Klimkom zistili niečo o peniazoch, ich hodnote a využitiu. Pracovali s pracovnými listami: Príbehy z Kremnice. Počas práce tieto príbehy nielen sami čítali, ale aj počúvali audionahrávky. V rámci aktivít finančnej gramotnosti sme nezabudli ani na Svetový deň vody a naši menší žiaci mali za úlohu vypracovať „vodný rozpočet“. Pracovali v skupinách a ich hlavným cieľom bolo znížiť spotrebu vody svojej domácnosti tak, aby navýšili rodinný rozpočet a ušetrili úspory.
Na druhom stupni si žiaci zlepšili svoje digitálne zručnosti pri práci s informáciami, ktoré museli vyhľadávať a zároveň si aj overovať ich správnosť na internete. Žiaci simulovali nakupovanie a rozpočet, pričom identifikovali správne a nesprávne finančné rady. Siedmaci a deviataci sa stali milionármi. Vytvorili si finančný plán výdavkov a investícií v prípade, že vyhrali milión eur. Spoločne diskutovali prečo je vhodné časť peňazí investovať a kam ako ich všetky minúť na hmotný majetok. Na druhej strane si vytvorili zoznam vecí, ktoré by si pri tejto výhre určite splnili. Piataci a siedmaci si vytvárali životopisy a zúčastňovali sa simulovaných pracovných pohovorov, diskutovali o rôznych typoch zamestnaní a dôležitosti práce. Mali pochopiť koncept zarábania peňazí prácou. Šiestaci a ôsmaci dostali vreckové 20 eur. Ich úlohou bola sa rozhodnúť ako s ním naložia a o svojich rozhodnutiach v skupinách. Cieľom bolo ich naučiť hospodáriť s vreckovým. V aktivite "Čo sa dá kúpiť za 5 eur?" žiaci písali, čo sa dá kúpiť za 5 eur, a potom diskutovali o svojich nápadoch, čím sa naučili rozpočtovať malé sumy a rozvíjali kritické myslenie a komunikačné zručnosti. Spoločne sa všetci zúčastnili aj prezentácie: rozhovory o peniazoch, na ktorej sa nielen dozvedeli dôležité fakty a informácie, ale žiaci aj diskutovali o koncepte peňazí, ich histórii a význame, čím rozvíjali finančnú gramotnosť a komunikačné zručnosti.
Na záver si každá trieda pripravila projekty, ktoré boli prezentované na spoločnej výstave. Projekty boli vo forme plagátov, výrobkov, modelov, umeleckých diel – na tému finančnej gramotnosti a overovania informácií.
Z tém Národného štandardu finančnej gramotnosti sme v aktivitách obsiahli najmä "základy finančnej gramotnosti". Konkrétne to boli čiastkové kompetencie: uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe pri aktivite môj obchod a vreckové. Poznať a zosúladiť osobné, rodinné a spoločenské potreby pri aktivite môj rozpočet a čo kúpim za 5 eur. Pri interaktívnych hrách s mincami a bankovkami to bolo pochopenie základných finančných pojmov a rozvoj schopnosti rozpoznať rôzne druhy peňazí a ich hodnotu. Pri hlavnej aktivite „nekupuj mačku vo vreci“ sme obsiahli najmä „kritické myslenie a overovanie informácií“. Konkrétne ako schopnosť preverovať zdroje informácií a rozpoznávať dezinformácie pri aktivitách na počítači a rozvoj kritického myslenie pri hodnotení finančných rád a rozhodnutí. Zamerali sme sa najmä na tému „finančné plánovanie a rozpočtovanie“ pri rôznych aktivitách na prvom či druhom stupni, aby boli schopní vytvárať a spravovať rozpočet a pochopili význam plánovania výdavkov a úspor.
Veríme, že takého inovatívne vzdelávanie si zopakujeme a budeme mať na pamäti, že robíme len správne finančné rozhodnutia.
Ďalšie fotky z nášho týždňa peňazí si môžete pozrieť: https://padlet.com/zastupcazscaklov/medzin-rodn-t-de-pe-az-52eufntx6bsjov92
Taktiež aj naše súťažné video: Medzinárodný týždeň peňazí na Základnej škole Čaklov #globalmoneyweek2025 #globalmoneyweekSlovakia
Rómovia recitujú
V piatok, 21.marca sa v Košiciach konal už 9.ročník recitačnej súťaže Rómovia recitujú. Krajského kola sa tento rok zúčastnilo 6 žiačok našej školy - Silvia Tancožová, Sára Kroková, Natália Goroľová, Lucia Ovšáková, Lucia Huňáková a Sofia Goroľová. Dievčatá súťažili v 2 kategóriách - 1.stupeň ZŠ poézia v rómskom jazyku a 2.stupeň ZŠ próza v rómskom jazyku. V kategórii 1.stupňa obsadila 1.miesto „zlatá“ Lucia Ovšáková a 2. „strieborné“ miesto: Lucia Huňáková. V kategórii žiakov 2.stupňa krásne 3.miesto obsadila Sofia Goroľová. Víťazku, Luciu Ovšákovú čaká ešte celoslovenské kolo, ktoré sa má konať v apríli v Košiciach. Už teraz sa tešíme na jubilejný 10.ročník tejto pre nás úspešnej recitačnej súťaže.
V nadväznosti na zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípke podobných ochorení pripravilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor všeobecnej starostlivosti o deti a dorast informačné materiály, ktorých cieľom je podporiť prevenciu a obmedziť šírenie akútnych respiračných ochorení.
Školské kolo
Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou a zároveň vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku. Umelecký prednes je prostriedkom na vyjadrenie vlastných pocitov, záujmov, názorov a postojov prostredníctvom zvolených literárnych textov a vlastného rečového prejavu. Osobnostná, názorová a estetická sebaprezentácia na verejnom vystúpení vedie interpreta k rozvíjaniu jeho predstáv, emócií, myslenia a k zdokonaľovaniu jeho reči, výrazu i kontaktu s publikom. Súťaž je určená deťom, mládeži a dospelým.
Aj v našej školskej knižnici sa v pondelok, 17. marca uskutočnilo školské kolo tejto recitačnej súťaže. V tomto školskom roku sa koná už 71. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. V tomto školskom roku sa zúčastnilo 8 recitátorov zo žiakov 1. aj 2. stupňa. Spomedzi žiakov v 1. kategórii v prednese poézie sa na 1. mieste umiestnila žiačka IV.A triedy Natália Goroľová s textom od Tomáša Janovica - Sen namyslenej hviezdy. Na druhom mieste skončila Jasmínka Tancošová z III.A triedy a na 3.mieste Jaroslav Kotlár zo IV.A triedy. V II. kategórii žiakov II. stupňa v prednese poézie sa zúčastnili iba 3 žiačky- Sofia Goroľová, Lýdia Goroľová a Barbora Kroková. Prvé miesto nebolo udelené, ale na 2.mieste skončila Sofia Goroľová z V. ročníka.
Mgr. Stanislava Juričkovová
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do tohto národného športového projektu. Projekt je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov. Primárnym cieľom projektu OLOV je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu a zároveň motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie. Každý žiak mal za úlohu splniť 6 disciplín za ktoré dostal bodové hodnotenie. Do tohto projektu sa zapojilo 31 žiakov našej školy. Každý zo zúčastnených žiakov získal certifikát na ktorom bolo jeho bodové hodnotenie. Žiaci, ktorí dosiahli najlepšie výsledky, získali aj odznak všestrannosti. Zlatý odznak všestrannosti získal Štefan Giňo zo 7. A. Strieborný odznak získal Tobias Huňák a Milan Giňo zo 7. A a Ján Giňo z 9. ročníka. Bronzový odznak získal Richard Ovšák z 5. ročníka, Stanislav Giňo, Tadeáš Huňák, Bohuš Kotľár a Erik Kotľár zo 6. ročníka, Peter Feri a Stanislav Kotľár zo 7. A a Peter Tancoš z 9. ročníka.
Mgr. Marek Tomáš
Otázka na MŠVVaM SR:
V znení zákona 245 / 2008 Z. z. , sa uvádza:
§ 63 Prihlášky na vzdelávanie
(1) cit.
"Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača môže podať prihlášku na vzdelávanie, v ktorej uvedie podľa záujmu v poradí najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, a najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania a ďalšiu prihlášku na vzdelávanie podľa § 66 ods. 6; vybrané odbory vzdelávania môžu byť aj na tej istej škole. Prihláška na vzdelávanie a ďalšia prihláška na vzdelávanie podľa § 66 ods. 6 sa podáva na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva."
V súlade s ustanoveniami čl. IV zákona č. 290/2024 Z. z. z 30. októbra 2024, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov, a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov účinnom od 1. januára 2025 sa určujú nové špecifiká v kontexte prijímacieho konania na stredné školy. Ich účelom je predísť rôznym špekuláciám a zvýšiť efektivitu v procese prijímacieho konania.
Vzhľadom na administráciu prijímacieho konania reaguje legislatíva na podnety aplikačnej praxe, ktorá týmto spôsobom zlepšuje funkčnosť prijímacieho konania.
Odpoveď MŠVVaM SR
V súlade s § 63 ods. 1 školského zákona uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača môže podať prihlášku na vzdelávanie, v ktorej uvedie podľa záujmu v poradí najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, a najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností zručností alebo nadania.
A keďže v súlade s § 66 ods. 10 školského zákona, ak žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka potvrdí na základe výsledkov prijímacieho konania v študijnom alebo učebnom odbore, v ktorom sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania príslušnej strednej škole prijatie, na ďalšie prihlášky na stredné školy sa neprihliada a žiak sa už ďalej nezúčastňuje prijímacieho konania (v májových termínoch).
V prípade, že žiak nebude prijatý v prijímacom konaní na strednú školu v odboroch, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, má stále možnosť uspieť v prijímacom konaní v odboroch vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.
Po písomnom potvrdení prijatia v určenom termíne na základe výsledkov prijímacieho konania príslušnej strednej škole žiakom alebo zákonným zástupcom neplnoletého žiaka (teda v prípade študijného alebo učebného odboru, v ktorom sa vyžadovalo overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania je to pre prijatie v školskom roku 2025/2026 termín 11. apríl 2025) už nie je možná ďalšia zmena v procese prijímacieho konania na stredné školy (teda ani tzv. zrušenie zápisu).
Teda (poznámka JK): ak sa raz žiak zapíše na talentový odbor, prijímacie konanie sa v jeho prípade končí, aj keď mal prihlášky na „iný talentový odbor, či na netalentové odbory“ a teda ďalšie prihlášky sú bezpredmetné a teda sa nezúčastňuje ďalších prijímacích skúšok.
Čajové odpoludnie pre rodičov a žiakov
Už je to tu! Marec - prvý jarný mesiac a spolu s ním prichádzajú slnečné dni, príchod jari, práce v záhradkách, ale aj relax a oddych s knihou v ruke. Už od roku 1955 sa tento mesiac na počesť Mateja Hrebendu nazýva aj MESIACOM KNÍH. Mesiac marec nám odkrýva svet, v ktorom nič nie je nemožné. Naša fantázia a čítanie s láskou a porozumením nám odkrýva samotnú krásu literatúry a kníh rôznych žánrov. Ku knihám neodmysliteľne patrí aj knižnica. Práve pri tejto príležitosti sme sa v rámci marca – mesiaca knihy zapojili do podujatia: Týždeň slovenských knižníc.
Práve stredu 5. marca o 15.30 hod. sme sa spoločne s rodičmi a žiakmi zapojili do akcie „je nás počuť 2025“, na ktorej sme spoločne čítali knihy z našej školskej knižnice. Toto naše podujatie sme nazvali: „Čajové odpoludnie pre žiakov a rodičov“. Všetci triedni učitelia z I. a II. stupňa srdečne pozvali rodičov spolu s ich ratolesťami na čítanie rôznych kníh, napríklad Slovenské rozprávky, Dubkáčik a Budkáčik, 3 prasiatka na iný spôsob… Žiaci našej školy s rodičmi nielen čítali, ale aj realizovali rôzne aktivity spojené s čítaním knihy (kreslenie príbehu, otvorený rozhovor o knihe, dramatizácia textu, pracovné listy…). Tieto aktivity a samotné čítanie vyvolali nielen u detí, ale aj rodičov túžbu po čítaní a radosť z čítania, čo bolo aj naším cieľom. Ukázať im iný pohľad na knihu a príbehy, ktoré veľakrát odzrkadľujú aj náš reálny svet, v ktorom žijeme. Ich úsmev bol našou odmenou za strávené dni spolu.
Na konci krásneho dňa s knihou v ruke boli deti odmenené certifikátom: NAJLEPŠÍ MAJSTER/KA V ČÍTANÍ. Bolo to veľmi netradičné odpoludnie a veríme, že o rok sa stretneme a zopakujeme si tento krásny deň, aby o nás ľudia vedeli a bolo nás nielen počuť, ale aby sme sa stretli, zažili opäť niečo nové a zaujímavé. Žiaci odchádzali domov spolu so svojimi rodičmi veľmi nadšení, plní nových zážitkov a s úsmevom na tvári.
Mgr. Zuzana Ovšáková