Slávnostné ukončenie školského roka
Svetový deň včiel oslavujeme 20. mája a viaže sa k dátumu narodenia slovinského včelára Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorý bol v roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni.
Aj žiaci 3.A, 20.5.2025 oslávili Deň včiel. Tento deň strávili hravým učením, poznávaním náročného života včielok a na záver si vytvorili vlastný triedny úľ. Žiaci prejavili radosť, túžbu po poznaní a vzdelávaní hravou formou, pomocou ktorej sa naučili nové zaujímavé veci. Včielky nám pomohli pri samotnom výchovno-vzdelávacom procese osvojovania si učiva, ktoré naše usilovné včielky zvládli na výbornú.
Týmto, by som rada poďakovala žiakom a ich usilovnosť a aktívnosť pri samotnej činnosti.
Dňa 13. júna 2025 sa žiaci štvrtého ročníka vybrali na poznávací výlet do mesta Hanušovce nad Topľou, kde navštívili unikátny Archeopark. Ten im ponúkol pútavý pohľad do života našich dávnych predkov a zároveň podporil ich vlastivedné poznatky i environmentálne uvedomenie.
Vďaka tomuto výletu mali žiaci možnosť aktívne si prehĺbiť učivo z vlastivedy – spoznávali región, v ktorom žijú, jeho históriu a vývoj osídlenia. Jedinečnou formou zážitkového učenia sa preniesli tisíce rokov do minulosti, kde sa dozvedeli, ako ľudia v praveku žili v súlade s prírodou, bez moderných technológií a so závislosťou od prírodných zdrojov.
Atmosféra bola plná zvedavosti, najmä preto, že pre mnohých to bola prvá skúsenosť s takouto formou výučby. V Archeoparku si žiaci mohli prezrieť repliky pravekých obydlí – od jednoduchých stanov paleolitických lovcov až po neolitické domy roľníkov. Vnímali rozdiely v spôsobe života, stravovania, obliekania a využívania prírodných materiálov.
Súčasťou programu boli aj ukážky remesiel a činností, ktoré boli pre prežitie v praveku kľúčové – napríklad výroba nástrojov z kameňa, mletie obilia na múku, tkanie látok či razenie mincí. Deti si mohli niektoré činnosti vyskúšať, čím si uvedomili, aké náročné bolo predošlé každodenné prežívanie.
Zaujali ich aj archeologické nálezy z regiónu, ktoré svedčia o tom, že oblasť dnešného východného Slovenska bola osídlená už v dávnych časoch. Deti si uvedomili, že ich rodný kraj má bohatú históriu, na ktorú môžu byť hrdé.
Výlet podporil nielen historické poznanie, ale aj environmentálnu gramotnosť – žiaci pochopili, ako boli naši predkovia úzko spätí s prírodou, ako si vážili zdroje a ako žili v rovnováhe s prostredím.
Z exkurzie odchádzali nielen s množstvom nových vedomostí, ale aj s hlbším pochopením toho, že história a príroda sú vzájomne prepojené. Tento výlet im ukázal, že učenie môže byť nielen poučné, ale aj nezabudnuteľné a inšpirujúce.
V dňoch 3. a 5. júna 2025 sa u nás v škole uskutočnila pre žiakov prvého a druhého stupňa prednáška na tému: Spoločne za detstvo bez násilia. Viedol ju školský podporný tím. Žiaci si viac uvedomili svoju hodnotu, jedinečnosť, originalitu. Počas prezentácií, plagátov, bábkového divadla, aktivít a scénok sa žiaci vžili do rôznych životných rolí. Musíme byť ostražití, v živote sa stretneme s rôznymi typmi ľudí. Aby sme sa nestali obeťou, musíme včas odhaliť násilníka. Musíme ho s pomocou dospelého zastaviť. Je už na nás, či to povieme rodičom, triednemu učiteľovi, školskému podpornému tímu, alebo hodíme svoj odkaz a radu o pomoc do Schránky dôvery. Tak nebojme sa, vždy je tu niekto, kto nám rád pomôže.
V pondelok 2. júna 2025 sa na našej
škole niesol v duchu osláv Dňa detí. Na druhom stupni sme pre žiakov pripravili
deň plný športových disciplín, smiechu a radosti.
Každý žiak dostal na začiatku špeciálnu
kartičku s názvami súťaží. Po každom splnenom stanovišti získal pečiatku.
Disciplíny boli pestré a zábavné: skok vo vreci, štafetový beh, štafeta s
odbíjaním, triafanie na kôš, prekážková dráha a prechod cez rieku pomocou kruhov.
Triedy sa postupne striedali a medzi jednotlivými kolami sme si spríjemnili
chvíle krátkymi diskotékami.
Ráno to síce vyzeralo na dážď, ale
počasie sa nakoniec umúdrilo a celým dňom nás sprevádzalo slniečko. Trochu nás
zaskočili technické problémy s hudbou, no za ten čas ako sme to opravili, si
žiaci zasúťažili v súťaži, kto prvý nafúka balón. Víťazi si odniesli sladkú
odmenu. Hudbu sa nám našťastie podarilo opraviť a žiaci si mohli vypočuť
svoje obľúbené piesne.
Po absolvovaní všetkých disciplín čakala
sladká odmena pre každého.
Potom sme si ešte urobili turnaj v
preťahovaní lanom, kde si jednotlivé triedy mohli zmerať svoje sily. A aby toho
nebolo málo, na záver prišli aj naši hasiči, ktorí nám predviedli svoju
techniku a ukázali, ako fungujú hadice a akou silou dokážu striekať vodu.
Žiakom vyrozprávali zaujímavé príbehy zo zásahov a čo všetko musí hasič
zvládnuť. Nezabudli ani na menšiu sprchu, ktorú si deti veľmi užili.
Tanečná súťaž StreamArt sa konala 30.5.2025 v Košiciach. Súťaž bola organizovaná SZUŠ Jastrabie nad Topľou. Na súťaží sa stretli elokované pracoviská a súťažili proti sebe v rôznych vekových kategóriách. Z našej školy sa súťaže zúčastnilo 14 žiakov a umiestnili sa na úžasnom 1. mieste s choreografiou Cigánka! Je to temperamentný a energetický tanec, ktorý nám okrem živelných rytmov, farebnosti, pestrého zloženia tanečných prvkov a rozprúdenia krvi v žilách prinesiol zaručené tanečné vyžitie.
Na MDD k nám zavítali UsmievAnka a Zvedavko, aby spolu s našimi deťmi oslávili ich sviatok. Priniesli nám úsmev, piesne, tanec, radosť a dobrú náladu. Naši žiaci z prvého stupňa tento deň začali ranné kruhy s úsmevom. Dostali aj medajly s usmievavými smajlíkmi. Po koncerte Usmievanky ostali na ihrisku, kde mali pripravené rôzne súťaže. Mali beh s prekážkami, vybíjanú, futbal, preťahovanie lanom. Na konci dostali sladkú odmenu.
Trestnoprávna zodpovednosť, šikana a kyberšikana
Naši žiaci 8. a 9. ročníka sa 14. mája 2025 zúčastnili zaujímavej besedy na tému trestnoprávnej zodpovednosti, ktorú viedol policajný preventista mjr. Ing. Jozef Hreha z OO PZ Vranov nad Topľou.
Počas 2. a 3. vyučovacej hodiny sa dozvedeli dôležité informácie o právach, povinnostiach a dôsledkoch nezodpovedného správania v rôznych životných situáciách. Ďalej žiakom objasnil, čo je náplňou trestného práva, vysvetlil pojmy ako trestný čin, priestupok, mladistvý, trestná zodpovednosť a pod. Poukázal na škodlivosť drog a zaujal príkladmi zo svojej praxe. Žiaci sa dozvedeli, aký trestný čin je najviac trestaný, ako sa kontroluje kvalita drogy.
Ďakujeme za podnetné stretnutie a veríme, že prispeje k uvedomelejšiemu správaniu našich žiakov.
Pre žiakov 6. a 7. ročníka si mjr. Ing. Jozef Hreha pripravil prednášku na tému Šikana a kyberšikana dňa 16. mája 2025. Žiakom ozrejmil tieto pojmy, kedy naozaj dochádza k šikane a poučil ich ako jej predchádzať, poprípade komu sa môžu zdôveriť.
V dňoch 9. - 11. mája sa v Budapešti konal medzinárodný eTwinning seminár s názvom "Citizenship Education and European Values.“ - „Výchova k občianstvu a európske hodnoty,“ kde sa stretli učelia základných a stredných škôl vybraných európskych krajín a Libanonu. Účasť našej školy reprezentovala PhDr. Agáta Šenitková, ako jedna z troch vybraných účastníkov za Slovensko.
Hlavným cieľom podujatia bola spolupráca a spoznávanie učiteľov z rôznych krajín, výmena skúseností a príkladov dobrej praxe, prezentácia inovatívnych vyučovacích metód a rozvoj digitálnych kompetencií. Program zahŕňal uvítacie prejavy, rozdelenie a spoluprácu v tímoch, hlavnú prednášku, kultúrny program v Budapešti, ako aj sériu odborných workshopov zameraných na tvorbu kvalitných eTwinning projektov a využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní.
Účastníci spolupracovali v medzinárodných tímoch (Maďarsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko, Nemecko a Libanon), plánovali nové projekty a prezentovali svoje výstupy. Záverečnou časťou seminára bola prezentácia navrhnutých projektov a odovzdanie certifikátov účastníkom. Školenie bolo v anglickom jazyku a celkovo sa na ňom zúčastnilo 33 učiteľov.
Výsledkom seminára je plánovaný eTwinning projekt - "Biodiverzita nás spája," ktorý bude na našej škole realizovaný v budúcom školskom roku na hodinách anglického jazyka, biológie, geografie a vlastivedy.
Pozvánka na slávnostnú akadémiu
Báseň pre mamku
Milujem ťa, mamka moja.
Ty si pre mňa pevný strom,
Fúkaš rany, nech sa hoja,prevádzaš ma životom.
Z hniezda vzlietam, ako vtáča,ty mi pri tom pomáhaš,
nech si krídla nenamáčam,
lásku pre mňa stále máš.
Srdečne vás milé mamky a babky pozývame 13.05.2025 o 14.00 hod., ovoňať kyticu uvitú z tancov, piesní a básní, ktorú vám pri príležitosti vášho sviatku uvili vaše deti.
Máme 2. miesto!
Dňa 7. mája 2025 sa uskutočnil futbalový turnaj – Školský pohár SFZ chlapcov ZŠ. Na tento turnaj sa prihlásilo 10 základných škôl z nášho okresu. Jednotlivé družstvá boli rozdelené do dvoch skupín. V každej skupine jednotlivé školy odohrali medzi sebou vzájomné zápasy a do semifinále postúpili iba dve najlepšie družstvá zo skupiny. Prvý zápas sme vyhrali so žiakmi zo Sačurova v pomere 5:0. Druhý zápas sme prehrali so žiakmi zo ZŠ Lúčna 8:0. Tretí zápas sme vyhrali 3:0 so žiakmi zo ZŠ Sídlisko II. Posledný zápas v skupine sme taktiež vyhrali so žiakmi zo ZŠ Holčíkovce v pomere 4:0. Naši žiaci tak postúpili do semifinále kde narazili na žiakov zo ZŠ Hanušovce. V tomto zápase sme podali optimálny výkon a vyhrali sme ho v pomere 7:1. Vo finále sme opäť narazili na žiakov zo ZŠ Lúčna a opäť sme ho prehrali v pomere 8:0. Celkovo tak naši žiaci obsadili 2. miesto na tomto turnaji. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Stanislav Giňo, Bohuš Kotľar a Tadeáš Huňák (VI. ročník), Peter Feri, Filip Kroka, Milan Giňo, Štefan Giňo, Stanislav Kotľár, Martin Ovšák a Tobias Huňák (VII. A).
„Za čistejšiu a krajšiu prírodu“
Pod týmto motívom sa naša škola zapojila do ďalšej čistiacej aktivity pri príležitosti Dňa Zeme. Všetci žiaci sa aktívne zúčastnili projektu „200 ton z lesa von“, ktorý organizuje Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou. Cieľom tohto projektu je motivovať mladých ľudí k starostlivosti o životné prostredie, k zodpovednosti za jeho stav a k aktívnej ochrane prírody prostredníctvom zapojenia čo najväčšieho počtu škôl do očisty lesov a ich okolia.
Bez váhania sme sa pustili do práce. Vyčistili sme nielen areál a bezprostredné okolie školy, ale aj priľahlý lesný porast. Výsledok nášho úsilia bol skutočne viditeľný – celkovo sme spoločne vyzbierali 330 kilogramov odpadu. V rámci tohto projektu sme tak doplnili naše doterajšie úsilie a dosiahli celkový súčet 2 028 kilogramov odpadu vyzbieraného v uplynulých rokoch.
Na prvej vyučovacej hodine si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu venovanú Dňu Zeme. Učitelia im prostredníctvom interaktívnych tabúľ vysvetlili, ako správne triediť odpad a prečo je to dôležité pre ochranu životného prostredia. Žiaci sa následne zapojili do tvorby tematických plagátov venovaných tomuto dňu. Po teoretickej časti sme sa spoločne vybrali do okolia školy a obce, kde sme zbierali odpad. Našli sme rôzne druhy odpadu – papier, plast, sklo, ale aj iné odpadky, ktoré do prírody nepatria. Mnohé z nálezov nás prekvapili a zároveň zarmútili – ľudia si často neuvedomujú, ako svojím nezodpovedným správaním ohrozujú životné prostredie. Počas zberu odpadu žiaci zachytili aj krásne momenty z prírody – fotili vlčie maky, staré spráchnivené pne, jaštericu či hada. Nezabudli ani na zábery z prírody v areáli našej školy. Celú školskú akciu sme zakončili rôznymi environmentálnymi aktivitami. Žiaci I. stupňa vyzdobili chodníky farebnými kriedovými kresbami planéty Zem a prírody. Tento deň strávený vonku nás veľmi obohatil a všetci sa už teraz tešíme na ďalšiu čistiacu akciu.
Sme hrdí, že sme prispeli k čistejšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu a veríme, že tieto aktivity budú aj naďalej motivovať našich žiakov k ekologickému zmýšľaniu a aktívnemu prístupu k ochrane prírody.
V Centre voľného času vo Vranove nad Topľou sa 16. apríla stretli mladí speváci modernej piesne na obvodnom kole speváckej súťaže Slávici z lavice. Súťaže sa zúčastnilo 36 spevákov z 12 škôl. Speváci súťažili v štyroch vekových kategóriách. Spev súťažiacich si veľmi pozorne vypočula porota v zložení – predsedkyňa poroty: PhDr. Beáta Lapčáková, Mgr. Jana Radvanská DiSart. a Mgr. Daniel Jenčo DiSart. Porota kládla dôraz na intonáciu, rytmus, prednes, výber piesne i celkový dojem. Hoci bolo rozhodovanie náročné, zvíťazili tí najlepší. V I. kategórii súťažilo 11 žiakov, ale v tejto kategórii naša škola zastúpenie nemala. V II. kategórii súťažilo tiež 11 žiakov a našu školu reprezentovali Daniel Goroľ a Vanesa Goroľová z 5. ročníka. Naši žiaci sa snažili, ale na víťazstvo to nestačilo. V III. kategórii boli prihlásení 12 súťažiaci. V tejto kategórii našu školu reprezentoval Michal Goroľ z 9. ročníka no v silnej kategórii bohužiaľ neuspel. Za svoje predvedené výkony sa naši žiaci nemusia hanbiť, ale musia ešte na sebe pracovať.
Dňa 11. apríla si pripomíname Medzinárodný deň florbalu a preto aj žiaci a žiačky našej školy sa zapojili do tohto projektu. Počas hodín telesnej a športovej výchovy si zahrali florbal tí najmladší, ale aj ty najstarší. Florbalová hokejka a loptička boli neoddeliteľnou súčasťou tohto dňa, ktorého cieľom bolo rozhýbať Slovensko a vyvolať opäť florbalovú horúčku. Šport totiž spája a pekné gesto nás robí lepšími.
Aj tento rok sme sa na našej škole zapojili do celoslovenskej verejnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Je to deň, keď žltý narcis symbolizuje nádej, solidaritu a podporu všetkým, ktorí bojujú s rakovinou.
Spolu s dvoma šikovnými a odhodlanými žiačkami sme prešli od triedy k triede, rozprávali sme spolužiakom o význame tejto zbierky a ponúkli im možnosť prispieť dobrovoľným príspevkom. Žiaci a učitelia nás prijali veľmi srdečne, mnohí sa podelili o osobné skúsenosti a s radosťou prispeli na túto ušľachtilú vec.
Naša spoločná snaha priniesla krásny výsledok – podarilo sa nám vyzbierať 62,75€. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli, a ukázali, že aj malý príspevok môže mať veľkú silu, najmä ak sa spojí so súcitom a ochotou pomôcť.
“Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.
Dr. Seuss
Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú vaše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, parádne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. A preto aj naši žiaci, dňa 11.4.2025, 4.A, 4.B a 3.A sme boli na exkurzií v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. Privítala nás milá pani knihovníčka, ktorá nám na úvod porozprávala o tom, ako to v knižnici funguje a ako si môžeme vypožičať knihy, prečítala nám knihu o veľrybe, na ktorú sa nadväzovala aj hra- separácia odpadu. Na záver sme navštívili aj oddelenie pre starších čitateľov a oddelenie časopisov.
Žiakom sa táto návšteva veľmi páčila a odchádzali plný radosti a nových poznatkov. Veríme, že návštevou knižnice si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám a knižnica získa nových čitateľov, na ktorých sa už teraz teší.
8. apríla sme zažili skvelý projektový deň!
Dňa 8.4.2025 sme si aj na našej škole pripomenuli bohatosť rómskej kultúry a spoločne sme oslávili Medzinárodný deň Rómov. Ako ináč, ako hudbou, tancom, spevom, maľovaním rómskej vlajky, pečením marikle a množstvom ďalších zaujímavých aktivít. Žiaci z prvého stupňa absolvovali tanečnú školu pod vedením pani učiteľky Mgr. Zuzany Ovšákovej a jej žiakov. Žiaci z druhého stupňa sa zase zabávali v telocvični, kde im do rytmu hrala hudobná skupina, ktorú založili bývalí žiaci našej školy. Popritom mali žiaci ďalšie zábavné aktivity: skladanie rómskej vlajky, stoličkový tanec, balónový tanec, či súťaž v koníčkoch s futbalovou loptou. Taktiež žiaci na celej škole vyrábali farebné rómske vlajky, tí mladší lepili aj podkovičky. Na záver sa žiaci odfotili pri makete rómskeho páru v životnej veľkosti, pri ktorom predviedli svoje výrobky, ktoré v tento krásny a bohatý deň z lásky k rómskej kultúre vytvorili.