Navigácia

  • Zápis do 1. ročníka

    Základná škola Čaklov elektronická prihláška

  • Čítajme si 2025

    Celoslovenský detský čitateľský maratón

    Od 24. marca 2025 do 28. marca 2025 sa v rámci Slovenska konal už 16. ročník detského čitateľského maratónu. Organizátorom podujatia bola  Linka detskej istoty, tohto roku s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.  Cieľompodujatia Čítajme si 2025 bolo podporiť čítanie medzi deťmi a mladými ľuďmi, rozvíjať lásku ku knihám, zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do celoslovenského detského čitateľského maratónu čo najväčší počet detí, ktorí budú čítať v rôznych jazykoch. Do projektu sa zapojila aj naša škola, kedy sme 27. marca 2025 čítali po triedach, v hudobno-dramatickom výklenku, čitateľskom výklenku či školskej knižnici knihy v slovenskom, anglickom aj rómskom jazyku. Do prezenčnej listiny sa zapísalo presne 200 žiakov, ktorí svojím podpisom vyjadrili podporu tomuto významnému projektu. Popri čítaniu sa k žiakom dostali informácie o Linke detskej istoty – organizácii, ktorá sa už mnoho rokov venuje podpore detí v ťažkých životných situáciách.  Či už ide o problémy v rodine, v škole, šikanu alebo iné problémy.  Táto linka je dostupná pre každéhona telefónnom  číslo 116 111 a ponúka bezpečný priestor, kde možno nájsť pomoc a podporu. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto krásneho podujatia, kedy svojím podpisom vyjadríme podporu rozvoju čítania a pomoci.

    “Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom.”
    Charles William Eliot

     

  • DEŇ UČITEĽOV

    Ďakujeme Vám za vašu trpezlivú prácu v prospech našich žiakov a želáme Vám veľa zdravia, pracovných i osobných úspechov. 

  • Medzinárodný týždeň peňazí

    V týždni od 17. – 23. marca mali všetci naši žiaci projektové tematické vzdelávanie pod názvom „Nekupuj mačku vo vreci“. Realizovalo sa viacero aktivít, ktorými sa naša škola opätovne zapojila do úspešnej celosvetovej kampane Global Money Week – Medzinárodného týždňa peňazí. Cieľom kampane je finančná uvedomelosť a zodpovednosť mladých ľudí.

    Tohtoročná téma kampane je: Preveruj si, „dobré“ rady, nech neskočíš na návnady (Think before you follow, wise money tomorrow). Cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa pravidelne finančne vzdelávali, naučili sa overiť si zdroje informácií, rozpoznávať dezinformácie či spoznať rôzne podvodné praktiky. Téma je mimoriadne aktuálna, keďže dennodenné využívanie digitálnych technológií mladými ľuďmi, dáva „odborníkom“ na financie – „finfluencerom“ priestor na šírenie rôznych informácií, či ponúk na kúpu produktov. Častokrát nevieme overiť pravdivosť a spoľahlivosť zdrojov informácií, čo môže viesť k zlým finančným rozhodnutiam.

    Počas všetkých vyučovacích hodín sa žiaci celej školy zapájali do rôznych aktivít. Na prvom stupni to boli aktivity zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti, tvorivosti, kreatívneho a kritického myslenia či komunikačných zručností a kooperácie. Žiaci prvého a druhého ročníka sa zoznamovali s mincami a bankovkami všetkých hodnôt, potom si vyrábali vlastnú menu – farebné peniažky a naučili sa rôzne básničky a piesne na tému peniaze.  Žiaci tretieho ročníka dostali Dračiu poštu. Jedno dopoludnie venovali pútavému príbehu od autorky Emmy Yarlett. V knihe je spracovaný príbeh chlapca, ktorý doma objaví draka a zisťuje ako sa o neho treba starať. Naši žiaci boli príbehom očarení a vydali sa na cestu rozhodovania. Ich úlohou bolo sa rozhodnúť čo chcú počas výletu len draka navštíviť alebo chcú s drakom bývať a musia vypracovať dračí rozpočet. Počas ďalších aktivít hrali žiaci rôzne interaktívne hry zamerané na rozpoznávanie mincí a bankoviek. Dôležitou súčasťou týchto hier bolo odhalenie falošnej bankovky od pravej – ochranné prvky. Žiaci štvrtého ročníka sa naučili vyrábať vlastné peniaze úplne od prvého kroku. Každý žiak si vytvoril vlastnú menu. Dal jej názov, určil hodnoty a vzory bankoviek. Taktiež išli na virtuálny výlet do Kremnice. Prečo? Aby spolu s permoníkmi Barborkou a Klimkom zistili niečo o peniazoch, ich hodnote a využitiu. Pracovali s pracovnými listami: Príbehy z Kremnice. Počas práce tieto príbehy nielen sami čítali, ale aj počúvali audionahrávky. V rámci aktivít finančnej gramotnosti sme nezabudli ani na Svetový deň vody a naši menší žiaci mali za úlohu vypracovať „vodný rozpočet“. Pracovali v skupinách a ich hlavným cieľom bolo znížiť spotrebu vody svojej domácnosti tak, aby navýšili rodinný rozpočet a ušetrili úspory.  

    Na druhom stupni si žiaci zlepšili svoje digitálne zručnosti pri práci s informáciami, ktoré museli vyhľadávať a zároveň si aj overovať ich správnosť na internete. Žiaci simulovali nakupovanie a rozpočet, pričom identifikovali správne a nesprávne finančné rady. Siedmaci a deviataci sa stali milionármi. Vytvorili si finančný plán výdavkov a investícií v prípade, že vyhrali milión eur. Spoločne diskutovali prečo je vhodné časť peňazí investovať a kam ako ich všetky minúť na hmotný majetok. Na druhej strane si vytvorili zoznam vecí, ktoré by si pri tejto výhre určite splnili. Piataci a siedmaci si vytvárali životopisy a zúčastňovali sa simulovaných pracovných pohovorov, diskutovali o rôznych typoch zamestnaní a dôležitosti práce. Mali pochopiť koncept zarábania peňazí prácou. Šiestaci a ôsmaci dostali vreckové 20 eur. Ich úlohou bola sa rozhodnúť ako s ním naložia a o svojich rozhodnutiach v skupinách. Cieľom bolo ich naučiť hospodáriť s vreckovým. V aktivite "Čo sa dá kúpiť za 5 eur?" žiaci písali, čo sa dá kúpiť za 5 eur, a potom diskutovali o svojich nápadoch, čím sa naučili rozpočtovať malé sumy a rozvíjali kritické myslenie a komunikačné zručnosti. Spoločne sa všetci zúčastnili aj prezentácie: rozhovory o peniazoch, na ktorej sa nielen dozvedeli dôležité fakty a informácie, ale žiaci aj diskutovali o koncepte peňazí, ich histórii a význame, čím rozvíjali finančnú gramotnosť a komunikačné zručnosti.

    Na záver si každá trieda pripravila projekty, ktoré boli prezentované na spoločnej výstave. Projekty boli vo forme plagátov, výrobkov, modelov, umeleckých diel – na tému finančnej gramotnosti a overovania informácií.

    Z tém Národného štandardu finančnej gramotnosti sme v aktivitách obsiahli najmä "základy finančnej gramotnosti". Konkrétne to boli čiastkové kompetencie: uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe pri aktivite môj obchod a vreckové.  Poznať a zosúladiť osobné, rodinné a spoločenské potreby pri aktivite môj rozpočet a čo kúpim za 5 eur. Pri interaktívnych hrách s mincami a bankovkami to bolo pochopenie základných finančných pojmov a rozvoj schopnosti rozpoznať rôzne druhy peňazí a ich hodnotu. Pri hlavnej aktivite „nekupuj mačku vo vreci“ sme obsiahli najmä „kritické myslenie a overovanie informácií“. Konkrétne ako schopnosť preverovať zdroje informácií a rozpoznávať dezinformácie pri aktivitách na počítači a rozvoj kritického myslenie pri hodnotení finančných rád a rozhodnutí. Zamerali sme sa najmä na tému „finančné plánovanie a rozpočtovanie“ pri rôznych aktivitách na prvom či druhom stupni, aby boli schopní vytvárať a spravovať rozpočet a pochopili význam plánovania výdavkov a úspor.

    Veríme, že takého inovatívne vzdelávanie si zopakujeme a budeme mať na pamäti, že robíme len správne finančné rozhodnutia.

  • Máme 1., 2. aj 3. miesto !

    Rómovia recitujú

    V piatok, 21.marca sa v Košiciach konal už 9.ročník recitačnej súťaže Rómovia recitujú. Krajského kola sa tento rok zúčastnilo 6 žiačok našej školy - Silvia Tancožová, Sára Kroková, Natália Goroľová, Lucia Ovšáková, Lucia Huňáková a Sofia Goroľová. Dievčatá súťažili v 2 kategóriách - 1.stupeň ZŠ poézia v rómskom jazyku a 2.stupeň ZŠ próza v rómskom jazyku. V kategórii 1.stupňa obsadila 1.miesto „zlatá“ Lucia Ovšáková a 2. „strieborné“ miesto: Lucia Huňáková. V kategórii žiakov 2.stupňa krásne 3.miesto obsadila Sofia Goroľová. Víťazku, Luciu Ovšákovú čaká ešte celoslovenské kolo, ktoré sa má konať v apríli v Košiciach. Už teraz sa tešíme na jubilejný 10.ročník tejto pre nás úspešnej recitačnej súťaže.

  • Všeobecné zásady prevencie akútnych respiračných ochorení

    V nadväznosti na zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípke podobných ochorení pripravilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor všeobecnej starostlivosti o deti a dorast informačné materiály, ktorých cieľom je podporiť prevenciu a obmedziť šírenie akútnych respiračných ochorení.

  • Hviezdoslavov Kubín 2025

    Školské kolo 

    Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou a zároveň vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku.  Umelecký prednes je prostriedkom na vyjadrenie vlastných pocitov, záujmov, názorov a postojov prostredníctvom zvolených literárnych textov a vlastného rečového prejavu. Osobnostná, názorová a estetická sebaprezentácia na verejnom vystúpení vedie interpreta k rozvíjaniu jeho predstáv, emócií, myslenia a k zdokonaľovaniu jeho reči, výrazu i kontaktu s publikom. Súťaž je určená deťom, mládeži a dospelým.

    Aj v našej školskej knižnici sa v  pondelok, 17. marca uskutočnilo školské kolo tejto recitačnej súťaže. V tomto školskom roku sa koná už 71. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. V tomto školskom roku sa zúčastnilo 8 recitátorov zo žiakov 1. aj 2. stupňa. Spomedzi žiakov v 1. kategórii v prednese poézie sa na 1. mieste umiestnila žiačka IV.A triedy Natália Goroľová s textom od Tomáša Janovica - Sen namyslenej hviezdy. Na druhom mieste skončila Jasmínka Tancošová z III.A triedy a na 3.mieste Jaroslav Kotlár zo IV.A triedy. V II. kategórii žiakov II. stupňa v prednese poézie sa zúčastnili iba 3 žiačky- Sofia Goroľová, Lýdia Goroľová a Barbora Kroková. Prvé miesto nebolo udelené, ale na 2.mieste skončila Sofia Goroľová z V. ročníka.

                                                                                                                                Mgr. Stanislava Juričkovová

  • Olympijský odznak všestrannosti

    Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do tohto národného športového projektu. Projekt je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov. Primárnym cieľom projektu OLOV je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu a zároveň motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie. Každý žiak mal za úlohu splniť 6 disciplín za ktoré dostal bodové hodnotenie. Do tohto projektu sa zapojilo 31 žiakov našej školy. Každý zo zúčastnených žiakov získal certifikát na ktorom bolo jeho bodové hodnotenie. Žiaci, ktorí dosiahli najlepšie výsledky, získali aj odznak všestrannosti. Zlatý odznak všestrannosti získal Štefan Giňo zo 7. A. Strieborný odznak získal Tobias Huňák a Milan Giňo zo 7. A a Ján Giňo z 9. ročníka. Bronzový odznak získal Richard Ovšák z 5. ročníka, Stanislav Giňo, Tadeáš Huňák, Bohuš Kotľár a Erik Kotľár zo 6. ročníka, Peter Feri a Stanislav Kotľár zo 7. A a Peter Tancoš z 9. ročníka.

                                                                                                                                        Mgr. Marek Tomáš

  • Informácie k prijímacím skúškam

    Otázka na MŠVVaM SR:

     

    V znení zákona 245 / 2008 Z. z. , sa uvádza: 

     § 63 Prihlášky na vzdelávanie

    (1) cit.

    "Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača môže podať prihlášku na vzdelávanie, v ktorej uvedie podľa záujmu v poradí najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, a najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania a ďalšiu prihlášku na vzdelávanie podľa § 66 ods. 6; vybrané odbory vzdelávania môžu byť aj na tej istej škole. Prihláška na vzdelávanie a ďalšia prihláška na vzdelávanie podľa § 66 ods. 6 sa podáva na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva."

    V súlade s ustanoveniami čl. IV zákona č. 290/2024 Z. z. z 30. októbra 2024, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov, a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov účinnom od 1. januára 2025 sa určujú nové špecifiká v kontexte prijímacieho konania na stredné školy. Ich účelom je predísť rôznym špekuláciám a zvýšiť efektivitu v procese prijímacieho konania.

    Vzhľadom na administráciu prijímacieho konania reaguje legislatíva na podnety aplikačnej praxe, ktorá týmto spôsobom zlepšuje funkčnosť prijímacieho konania.

     

    Odpoveď MŠVVaM SR

    V súlade s § 63 ods. 1 školského zákona uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača môže podať prihlášku na vzdelávanie, v ktorej uvedie podľa záujmu v poradí najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, a najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností zručností alebo nadania.

    A keďže v súlade s § 66 ods. 10 školského zákona, ak žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka potvrdí na základe výsledkov prijímacieho konania v študijnom alebo učebnom odbore, v ktorom sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania príslušnej strednej škole prijatie, na ďalšie prihlášky na stredné školy sa neprihliada a žiak sa už ďalej nezúčastňuje prijímacieho konania (v májových termínoch).

    V prípade, že žiak nebude prijatý v prijímacom konaní na strednú školu v odboroch, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, má stále možnosť uspieť v prijímacom konaní v odboroch vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.

    Po písomnom potvrdení prijatia v určenom termíne na základe výsledkov prijímacieho konania príslušnej strednej škole žiakom alebo zákonným zástupcom neplnoletého žiaka (teda v prípade študijného alebo učebného odboru, v ktorom sa vyžadovalo overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania je to pre prijatie v školskom roku 2025/2026 termín 11. apríl 2025) už nie je možná ďalšia zmena v procese prijímacieho konania na stredné školy (teda ani tzv. zrušenie zápisu). 

    Teda (poznámka JK): ak sa raz žiak zapíše na talentový odbor, prijímacie konanie sa v jeho prípade končí, aj keď mal prihlášky na „iný talentový odbor, či na netalentové odbory“ a teda ďalšie prihlášky sú bezpredmetné a teda sa nezúčastňuje ďalších prijímacích skúšok.

     

  • Je nás počuť 2025

    Čajové odpoludnie pre rodičov a žiakov

    Už je to tu! Marec - prvý jarný mesiac a spolu s ním prichádzajú slnečné dni, príchod jari, práce v záhradkách, ale aj relax a oddych s knihou v ruke. Už od roku 1955 sa tento mesiac na počesť Mateja Hrebendu nazýva aj MESIACOM KNÍH. Mesiac marec nám odkrýva svet, v ktorom nič nie je nemožné. Naša fantázia a čítanie s láskou a porozumením nám odkrýva samotnú krásu literatúry a kníh rôznych žánrov. Ku knihám neodmysliteľne patrí aj knižnica. Práve pri tejto príležitosti sme sa v rámci marca – mesiaca knihy zapojili do podujatia: Týždeň slovenských knižníc.

    Práve stredu 5. marca o 15.30 hod. sme sa spoločne s rodičmi a žiakmi zapojili do akcie „je nás počuť 2025“, na ktorej sme spoločne čítali knihy z našej školskej knižnice. Toto naše podujatie sme nazvali: „Čajové odpoludnie pre žiakov a rodičov“. Všetci triedni učitelia z I. a II. stupňa srdečne pozvali rodičov spolu s ich ratolesťami na čítanie rôznych kníh, napríklad Slovenské rozprávky, Dubkáčik a Budkáčik, 3 prasiatka na iný spôsob… Žiaci našej školy s rodičmi nielen čítali, ale aj realizovali rôzne aktivity spojené s čítaním knihy (kreslenie príbehu, otvorený rozhovor o knihe, dramatizácia textu, pracovné listy…). Tieto aktivity a samotné čítanie vyvolali nielen u detí, ale aj rodičov túžbu po čítaní a radosť z čítania, čo bolo aj naším cieľom. Ukázať im iný pohľad na knihu a príbehy, ktoré veľakrát odzrkadľujú aj náš reálny svet, v ktorom žijeme. Ich úsmev bol našou odmenou za strávené dni spolu.

    Na konci krásneho dňa s knihou v ruke boli deti odmenené certifikátom: NAJLEPŠÍ MAJSTER/KA V ČÍTANÍ. Bolo to veľmi netradičné odpoludnie a veríme, že o rok sa stretneme a zopakujeme si tento krásny deň, aby o nás ľudia vedeli a bolo nás nielen počuť, ale aby sme sa stretli, zažili opäť niečo nové a zaujímavé. Žiaci odchádzali domov spolu so svojimi rodičmi veľmi nadšení, plní nových zážitkov a s úsmevom na tvári.

                                                                                                                                             Mgr. Zuzana Ovšáková 

  • Marec – mesiac knihy

     

    Začal sa nám podľa meteorológov 1.jarný mesiac, ale tento mesiac, marec, je oddávna považovaný za mesiac knihy. V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom (zvyčajne mužov). Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil; ženy i deti sa čoraz častejšie utiekali ku knihám a kniha sa tak stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vekových skupinách, bez ohľadu na pohlavie či politické názory. Ale prečo je dôležité stať sa vášnivým čitateľom kníh:
    • obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
    • pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú
    „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;
    • rozvíjajú fantáziu tvorivosť;
    • sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné
    názory a spôsoby riešenia životných situácií;
    • slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

    Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, čím všetkým by mohla byť kniha, keby nebola určená na čítanie? Porozmýšľajte o jej tvare, veľkosti a schopnosti otvárať sa, zatvárať, stáť či ležať .Preto sme si pre žiakov pripravili úlohu, kedy doniesli na lístočku napísané nápady, na čo iné by sa mohli použiť knihy, keby neboli určené na čítanie. Lístočky vhodili do schránky uloženej na vrátnici. Na lístočky si nezabudli napísať meno a triedu. Žiaci popustili uzdu svojej fantázii a predstavili si knihu v úlohe nejakého funkčného predmetu, ktorý by využili v každodenných situáciách. Najbohatšou studnicou nápadov sršali naši najmenší žiaci, prváci, ktorí vhodili spolu 14 papierikov. Najviac nápadov sa objavilo u žiačky Márie Huňákovej z III.A triedy. Siedmaci doplnili nápad aj básničkou.

                                                            Zdravo žijeme hravo

                                                             Ovocie a zeleninu ,
                                                              každý deň si daj.
                                                       Zdravým kúskom chleba,
                                                             s chuťou zajedaj.
                                                          Minerály a vitamíny,
                                                   hravo získaš z ovocia a zeleniny.
                                                           Musíš ich jesť dookola,

                                                     nemusíš sa báť viac doktora.
                                                      Na sladké máš veľmi chuť?
                                                      Nesmieš pritom zabudnúť,
                                                        na zdravé a pekné telo,
                                                       ktoré by veľa ľudi chcelo.
                                                     Umyť ruky s mydlom, vodou
                                                      Ochráni ťa pred chorobou.


                                                                                            Žiaci VII.B

                                                                                                                                                      Mgr. S.Juričkovová 

  • Naše záujmové útvary

    Pozrite sa na naše zábavné popoludnia!

  • EKOkarneval

    V mesiaci február 2025 sme počas záujmových útvarov usporiadali Ekokarneval pre žiakov 1. stupňa. Cieľom podujatia bolo minimalizovať odpad a zaviesť princípy „bezodpadovej párty“. Žiaci si namiesto sladkostí v plastových obaloch priniesli na oslavu ovocie, zeleninu a domáce koláče. Masky si vlastnoručne vyrobili z papiera a kartónu, aby sa dali po skončení karnevalu ľahko recyklovať. Pri ich výrobe sa nepoužíval plast ani textil, čím sme spoločne prispeli k ochrane životného prostredia. Karneval bol plný zábavy, kreativity a ekologického myslenia.

  • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz

    Monkova dolina - Ždiar 27.1. - 31.1.2025

    LVVK sa zúčastnili žiaci 8. ročníka v počte 20 žiakov, 2 učitelia a 2 inštruktori. LVVK sa konal v Monkovej doline v blízkosti obce Ždiar. Všetci žiaci boli začiatočníci. Cieľom účastníkov LVVK bolo dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania, dosiahnuť bezpečné ovládanie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou, dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimného pohybu v horách a vedieť pravidlá správania lyžiara na zjazdovkách – Biely kódex. Výučba LVVK prebiehala v dopoludňajšou a popoludňajšou výukou s krátkymi prestávkami pod vedením dvoch inštruktorov. Každý deň žiaci mali vyhradený čas na odpočinok a relax po lyžovaní. Pred večerou sa žiaci vzdelávali a po večeri sa žiaci spoločne zabávali v spoločenskej miestnosti. Počas celého lyžiarskeho výcviku sme sa snažili dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá.

                Žiaci preukázali zvládnutie lyžovania a stanovených cieľov v záverečných pretekoch – lyžiarsky slalom. V slalome žiakov si 1. miesto vybojoval Patrik Ovšák. Na 2. mieste skončil Daniel Čonka a 3. miesto obsadil Filip Goroľ. V slalome žiačok si 1. miesto vybojovala Alexandra Ferencová. Na 2. mieste skončila Monika Kotľárová a 3. miesto obsadila Natália Bažová. Žiaci boli ocenení diplomom a medailou. Po ukončení LVVK v Monkovej doline každý zúčastnený žiak získal certifikát o absolvovaní LVVK .

                Účelom LVVK bolo aj vychovávať k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, poriadku a svojho správania.

  • Šaliansky Maťko

    “Bola raz jedna malebná krajina – Slovensko sa zvala. V nej malé mestečko Šaľa. A tá Šaľa Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského mala. Do tohto mestečka detičky sa schádzať začali, aby si rozprávali, čo dobré je a čo zlé, koľko hrdinov poznajú, ako princov, chudobných synčekov, hlupáčikov, popolvárov a sedemhlavých drakov prekonávať majú. Stále vedia na pamäti mať, ako sa majú k rodičom, súrodencom, priateľom, zvieratkám a veciam okolo v pravú chvíľu správne zachovať, na dospelých sa hrať…”

    Školské kolo Šalianskeho Maťka sa uskutočnilo v priestoroch našej školskej knižnice 24.1.2025. Podujatie je venované rozvoju rečových schopností žiakov, podporuje ich lásku k literatúre a zároveň pomáha budovať sebavedomie pri verejnom vystupovaní. V tomto ročníku sa do súťaže zapojili žiaci všetkých ročníkov, ktorí sa predviedli v rôznych kategóriách prednesu. Mladší žiaci pozitívne prekvapili dlhšími povesťami, ktoré nemali problém prednieť z pamäti. Spočiatku mali žiaci trému, ale po povzbudení učiteliek ju prekonali a dokázali, že aj medzi nimi je mnoho šikovných talentov, ktoré si zalúžia priestor.

    Podujatie skončilo slávnostným vyhlásením víťazov, kde všetci účastníci získali sladkú odmenu  za svoj výkon a najlepší recitátori boli odmenení aj diplomami. Na prvom mieste sa umiestnili 2 súťažiace Lucia Huňáková zo štvrtého ročníka a Sara Kroková z tretieho ročníka. Na druhom mieste sa umiestnila Lucia Ovšáková zo štvrtého ročníka. A na treťom mieste sa umiestnili Michal Ovšák z druhého ročníka a Lukáš Kroka zo štvrtého ročníka. Žiakov to zároveň motivovalo, že ich úsilie bolo odmenené a môžu sa naďalej zdokonaľovať vo svojích schopnostiach. Víťazky ďalej postúpili na okresné kolo, kde môžu zmerať svoje sily s najlepšími recitátormi z jednotlivých škôl.

     

    Ako každoročne aj tento školský rok (2024/2025) sa uskutočnilo okresné kolo v recitovaní povestí v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou – ŠALIANSKY MAŤKO - Jozefa Cígera Hronksého. Aj z našej školy sa tam prezentovala Sára Kroková (III.B), ktorá napriek tomu, že nepostúpila do krajského kola, získala veľa skúseností, zážitkov, kamarátov z rôznych škôl, účasť na workshope s pod vedením  pána Baloga, riaditeľa divadla v Košiciach, ktorý bol zároveň aj v porote.

     „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,“  a preto Sáre Krokovej (III.B)  patrí gratulácia.

  • Presstávka

    Školský časopis 

  • Divadelné predstavenie

    Reparát z povinného čítania

    V stredu,18.decembra sa 43 žiakov II.stupňa našej školy zúčastnili divadelného predstavenia ,,Reparát z povinného čítania“. Trojica hercov- Adela Mojžišová, Jakub Ružička, Štefan Martinovič sa priamo pred našimi očami pokúsili o nemožné. Len za sedemdesiat minút prelúskali látku celého povinného čítania základnej a strednej školy. Je jasné, že klasickým spôsobom by sa im to nepodarilo. Rapom predstavili báseň Sama Chalupku Mor ho! a povinné čítanie Slovenského národného obrodenia priblížili prostredníctvom hokejového zápasu. Herci hľadali prekvapivé pointy a skvelý humor, aby nás zoznámili s tým najdôležitejším zo slovenskej klasiky tak, ako to mohli vidieť iba oni.

  • Šťastie, zdravie vinšujeme Vám

    Vianočná akadémia

    Advent, obdobie očakávania, pokoja i dobročinnosti je jedným z najkrajších období v celom roku. Neodmysliteľne k tomuto obdobiu patrí aj Vianočná akadémia, ktorá sa konala dňa 12. decembra v našej škole.

    A tak ako aj pominulé roky aj tento rok si žiaci pripravili vystúpenia pre svojich rodičov. Vystupovali na nej žiaci prvého a druhého stupňa. Rodičov čakala pestrá ponuka tanečných, speváckych, či recitačných čísiel. Akadémia nás vtiahla do vianočného ducha, rozveselila naše srdiečka a vyčarila mnohým úsmev na tvári. Deti predviedli rodičom to, čo nacvičovali celé týždne a bezchybne im ukázali svoje vystúpenia.

    Hneď na úvod nás uvítali tí najmenší a predstavili nám dramatizáciu básne a piesne Roľničky. Dynamiku recitačných vystúpení striedali tanečné vystúpenia. Žiačky vyšších ročníkov v sebe nezapreli svoju lásku k hudbe a tancu a predviedli krásne choreografie na vianočné a moderné piesne. Chlapci zas ukázali, že spev k nim jednoducho patrí a zaspievali nám piesne s vianočnou tematikou. Nechýbala ani hra na gitare doprevádzaná spevom.  Menšie deti zas spievali piesne Postavím si snehuliaka a Padá sniežik. Okrem toho nám chlapci ôsmeho ročníka zavinšovali len to najlepšie k vianočným sviatkom. Čísel bolo neúrekom a každé vystúpenie prinieslo niečo zaujímavé a tak si obecenstvo mohlo nájsť zakaždým niečo podľa svojho vkusu. Školská telocvičňa bola zaplnená do posledného miesta.

    Záver programu patril Tichej noci, ktorú zaspieval celý pedagogický zbor s prskavkami v rukách. Reakcie rodičov dokázali, že sa im vystúpenie páčilo a spríjemnilo nám čakanie na vánočné sviatky.

    Srdečná vďaka patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na programe vianočnej akadémie a navodili nám príjemnú vianočnú atmosféru.

  • Vianočná akadémia

    Milí rodičia, srdečne Vás pozývame

  • Mikuláš v ZŠ Čaklov

    6.december- sviatok svätého Mikuláša

    Ešte pred koncom roka prichádza december plný sviatkov a zimného čara. Mesiac plný osláv, radosti, snehu a lásky, ktorý otvára jeden milý sviatok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Mikuláš so sebou nosí vždy dobrú náladu a kopec sladkostí.Tak ako každý rok, aj tento, si na nás dobrý strýčko Mikuláš spomenul. A ako býva dobrým zvykom, zavítal nielen medzi tých najmenších. Spolu s anjelom a čertom našich žiačikov trošku preverili, či sa učia, poslúchajú a tí to mali možnosť dokázať peknou básničkou alebo pesničkou.Čert nezabudol ,,vyprášiť kožuchy“ tým, ktorí by mohli byť lepší a viac sa snažiť alebo neustále meškajú na vyučovanie.

    Mikuláš so svojimi pomocníkmi dostal sľub, že aj na budúci rok môže zavítať medzi žiakov našej školy a naučia sa ešte viac piesní a básničiek. 

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria