Vo výzve 2020 v rámci programu Erasmus+ KA1 mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania sme sa stali úspešnými s našim projektom Škola pre život. Učíme sa celý život a práve v duchu tohto hesla sme definovali ciele projektu, na ktoré sme sa zamerali. Keďže ide už o náš druhý projekt Erasmus+ ciele a aktivity, ktoré sme naplánovali boli konkrétnejšie a mobility (štrukturované kurzy) obsiahlejšie a náročnejšie z pohľadu našich potrieb. Jedným z hlavných cieľov bolo zvýšenie odbornosti a efektívnosti výučby anglického jazyka na našej škole tým, že všetky účastníčky sa zúčastnili kurzov v zahraničí a ich hlavným komunikačným a výučbovým jazykom bola angličtina. Ďalšie ciele, ktoré sme projektom dosiahli:
Mobilita Grécko – ostrov Kréta (mesto Heraklion) 19. – 25. júla 2021
Kurzy zamerané na inkluzívne vzdelávanie a kultivovanie sociálnych zručností nám pre našich žiakov, ktorí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovaných skupín, zabezpečili lepšie začlenenie sa do spoločnosti, právo na kvalitnejší rozvoj ich vlastnej osobnosti, predchádzanie a búranie kultúrnych stereotypov, rovný prístup pre všetkých žiakov, pochopenie a identifikovanie individuálnych potrieb každého žiaka.
Kurzy zamerané na stres manažment a koučing sa orientovali na zlepšenie kompetencií vedenia školy, manažmentu školy a na samotných zamestnancov. Účasťou na týchto kurzoch sme zlepšili pracovnú atmosféru, predchádzame a zvládame stresové situácie, naučili sme sa predchádzať syndrómu vyhorenia, podporujeme sebareflexiu a toleranciu u žiakov.
Detailnejšie sme v rámci daných kurzov nadobudli nasledovné kompetencie:
„koučing v triede:“ obsiahli sme kľúčové zručnosti koučovania pri vyučovaní, pochopili sme ako byť pedagógom, ktorého učenie bude naozaj zapamätateľné a dlhotrvajúce, získali sme metódy a triky ako vytvárať pozitívnu klímu v triede, implementovali sme použitie metódy aktívneho počúvania pri riešení problémov v triede, dbáme na založení aktívneho vzťahu a dôvery medzi učiteľom a žiakom, do vyučovacieho procesu sme zaviedli diskusie a vzorové hodiny zamerané na koučovanie v triede. Týmto sme posilnili vzťah medzi žiakmi samotnými, ale aj medzi žiakom a učiteľom. Učiteľ vníma žiaka ako seberovného partnera pri riešení konfliktov a nevídaných situácií. Byť žiakom, ktorí je aj aktívnym účastníkom vyučovacieho procesu nie len z hľadiska získavania vedomostí, ale aj cenných rád do života, je pre nás veľmi dôležitým cieľom. V neposlednom rade nám toto vzdelávanie pomohlo podporiť osobný profesijného rozvoja pedagóga.
„stres manažment na škole:“ pochopili sme základné definície a to ako funguje stres, dostali sme tipy ako sa chrániť pred stresovými situáciami a ako ich zvládať, naučili sme sa ako reagovať konštruktívne a pozitívne na stresové situácie, poskytli sme pedagógom najlepší nástroj na kontrolovanie reflexu a emócií, naučili sme sa ako odhaliť a eliminovať spúšťače stresu, ktoré sa vyskytujú v triede; vytvorili sme zdroje zvládania v napätých výzvach, začali sme praktizovať praktizovať relaxačné a dýchacie cvičenia v triede, budujeme sebavedomie a sebareflexiu u žiakov - čím im pomáhame vyhýbať sa stresovým situáciám. Prínos tohto vzdelávania vnímame v dnešných časoch ako kľúčový. Po zavedení prevencie pred stresom si aj naši žiaci začali uvedomovať, že vypäté prostredie v škole či doma mnohokrát horšie pôsobí na psychiku človeka ako závislosti alebo iné známe choroby či návykové látky. Po tom, čo sme sa naučili identifikovať stres pomocou rôznych cvičení, ľahšie vnímame seba ako človeka, ktorý je silný a dokáže odohnať nepriaznivé vplyvy na jeho zdravie.
„inkluzívne vzdelávanie pre všetkých:“ implementovali sme prístup diferencovaného vyučovania s adaptáciou inovovaných metód a nových techník, naučili sme sa princípy a prístupy inkluzívneho vzdelávania a sme tak schopní reagovať na rôznorodosť žiackej populácie, pochopili sme individuálne potreby každého žiaka, implementovali sme rovný prístup pre všetkých žiakov, sme schopní prekonávať štrukturálne prekážky a stereotypy systému, uvedomujeme si hodnotu rozmanitosti a unikátnosti každého žiaka v triede, poskytujeme žiakom oporu, pocit bezpečia a spolupatričnosti, naučili sme sa ako motivovať žiakov k vlastnej činnosti, experimentu a aktívnemu učeniu, rozvili sme podporujúce stratégie na pomoc žiakom pri problémoch v učení, do nášho školského vzdelávacieho programu sme prevzali spôsoby kultivácie kritického a kreatívneho myslenia žiakov. Najväčším prínosom je pre nás schopnosť aplikovať všetky poznatky a identifikovať individuálne potreby žiaka.
„pestovanie sociálnych zručností, inovatívne metódy prevencie šikanovania a rôznorodosti:“ naučili sme sa ako sa stať viac empatickým a zvládať konflikty, naučili sme sa ako vyučovať a nenarúšať práva dieťaťa v triede cez experiment a participujúce učenie, rozvíjame efektívne komunikačné stratégie na posilnenie vzťahov v triede, implemetovali sme techniky prevencie šikanovania.
Všetky účastníčky mobilít jednoznačne nadobudli nové poznatky o tom, ako funguje školstvo v iných krajinách. Informácie a skúsenosti, ktoré si všetci účastníci medzi sebou vymenili sú neoceniteľné najmä pre to, že sme získali množstvo tipov a návodov ako sa zlepšovať v roli učiteľa, ako zlepšiť vyučovací proces k lepšiemu, ako motivovať žiakov, ako ich správne viesť k tomu, aby viedli plnohodnotný život s víziou. Samozrejme vedomosti a nové kompetencie, ktoré získali na kurzoch prispejú k celkovému zlepšeniu výchovno-vzdelávacieho procesu.
Samotné vzdelávanie je len jednou časťou projektu. Naň nadväzuje využitie nadobudnutých kompetencií, vedomostí, skúseností a konkrétnych aktivít v vyučovacom procese so žiakmi, ale aj i šírenie medzi kolegami. Účastníci poskytli súbor materiálov k využitiu, preberali ich na predmetových komisiách, metodických združeniach a na špeciálnych stretnutiach pedagogickej rady počas začiatku školského roka 2021/2022.
Nasledujú záverečné správy jednotlivých účastníkov a aktivity Erasmus + u nás na škole.
Grécko
Inklúzia pre všetkých:
Stres manažment:
Koučing v triede: Certifikat_Havrilova.pdf
Pestovanie ociálnych zručností, inovatívne metódy prevencie šikany a rôznorodosti: