Rímsky filozof raz povedal: „Úmysel je to, čo dobrým skutkom dáva cenu. A tak si nás niekedy viac zaviaže ten, kto dal málo, ale učinil to s ušľachtilosťou, kto nám poskytol niečo nepatrné, ale učinil to rád.“ Preto aj naši prváci sa zamysleli ako by potešili niekoho koho majú radi. Väčšina žiakov si vybrala potešiť svoju mamku. Nápadov bolo veľa. Niekto potešil svoju mamku pomocou pri upratovaní, pomocou so starostlivosťou o mladších súrodencov, tým že sa budú poslušne správať alebo veľkou pusou a úsmevom.
Tak ako v každej triede, aj v našom II. ročníku sú žiaci, ktorí majú trošku horšie správanie ako ostatní. Rozhodli sme sa, že takéto deti nebudeme vyčleňovať z kolektívu, ale naopak, podáme im pomocnú ruku. My, spolužiaci v triede, im vysvetľujeme, čo je v ich správaní slušné a čo neslušné. Týmto prístupom sa nám podarilo ľahšie zmeniť správanie našich spolužiakov Damiána a Emila. Chlapci sa tak naučili, že je lepšie vychádzať s ostatnými v triede v dobrom, než vytvárať konflikty medzi spolužiakmi. Takto si našli k sebe cestu a vytvorili lepšie vzťahy navzájom.
„Úsmev a pekné slovo sú veci, ktoré človek môže dať človeku zadarmo.“
Aj my počas celého týždňa sme sa snažili za každý deň napísať, čo najviac dobrých skutkov, ktoré sme urobili počas dňa. Žiaci prejavovali radosť z úspechu, že niekomu pomohli, zavolali, upratovali, učili sa s kamarátmi a rôzne podobné činnosti, ktoré ich viedli k pocitom šťastia, pokoja a radosti.
Žiaci III.A sa snažili pomáhať spolužiakom, ktorý majú problém rýchlej chôdzi a potrebujú pocit ochrany a opory. Spolu tvoríme jednu rodinu a v rodine si pomáhame. Chôdza po schodoch, odprevadiť niekoho na toaletu. Darovať úsmev, keď sme smutní. Nevylučovať spolužiakov len kvôli rôznym záujmom.
Naučili sme jednu vec, ktorú sme si zdôrazňovali celý týždeň „inakosť nie je problém ale výhra“, pretože keby sme boli všetci rovnakí tak by bola planéta jednofarebná.
Je niečo v mojom živote, čo keď zmením, prispeje k zlepšeniu životného prostredia?
Žiaci si počas týždňa dobrých skutkov viac všímali svoje okolie, triedu, domov. Upratovali prostredie, v ktorom sa čo najviac zdržiavajú. Recyklovali odpad, polievali kvety, zbierali papieriky v okolí školy. Pri pobyte vonku dbali, aby chodili len po vyznačených chodníkoch, a nie po trávniku. Tešili sa prírode, slnku, stromom. Hrali vonku rôzne hry, ktoré zblížili ich kamarátske vzťahy ešte viac. Začali si všímať jeden druhého, v triede si požičiavali školské pomôcky, dbali o priadok v triede, podelili sa so sladkosťami. Žiaci sa viac usmievali, a tak šírili dobrú náladu. Dobré skutky menili srdcia žiakov, ale aj ich blízkych.
Čo je to dobrý skutok? Dobrý skutok je čokoľvek, čo poteší kohokoľvek v našom okolí. Dobrý skutok je čin ľudskosti vykonaný pre iného človeka, prírodu, zvieratko, prostredie a pod. Dobré skutky prinášajú radosť do nášho života.
Aj my, žiaci IV.A triedy, chceme robiť dobré skutky. Aké? Chceme prekvapiť a potešiť svojich spolužiakov v 1. ročníku. Keďže ešte nevedia čítať, prečítame im rozprávku, pripravíme im peknú záložku do šlabikára a zahráme im divadielko O Červenej čiapočke. Nezabudneme ani na omaľovánky pre deti z tejto rozprávky. Takto si spoločne pripomenieme Marec- mesiac knihy. Určite to nie je prvý a posledný náš dobrý skutok. V triede si zhotovíme Krabičku dobrých skutkov, do ktorej budeme vhadzovať lístočky s vykonanými dobrými skutkami a na konci každého mesiaca si o nich porozprávame.
Chceme robiť dobré skutky podľa vlastných možností a fantázie. Vždy je komu pomôcť a koho potešiť.
V každej triede sa nájde žiak alebo žiačka, ktorí sa stretávajú s väčšími ťažkosťami v učení. Aj v našej triede sú takíto žiaci, a rozhodli sme sa, že im poskytneme pomoc. Na hodinách slovenského jazyka a matematiky sme sa snažili podporiť našu spolužiačku Janku, aby lepšie napredovala vo svojich vedomostiach. Tento prístup jej pomohol získať väčšiu sebadôveru a napredovať v učení. S našou podporou sa jej zvyšuje sebavedomie a stále viac verí vo svoje schopnosti.
Dobrý skutok- Pomoc pri učení sa. Nie každý žiak je v každom predmete rovnako šikovný. Niektorí žiaci sú šikovnejší v matematike, iní zas v slovenčine. Vzájomne si vymieňajú svoje poznatky a pomáhajú jeden druhému pri zvládaní učiva. Napríklad ak je pre niekoho náročný príklad z matematiky, spolužiak ktorému to ide najlepšie ochotne vyvsetlí učivo žiakom, ktorým to ide slabšie. Naopak ak má niekto ťažkosti s písaním slohu, iný spolužiak mu poradí vytvoriť osnovu. Podobné situácie sa dejú aj pri príprave na testy a písomky. Žiaci si vzájomne vymieňajú svoje poznámky. Týmto spôsobom sa formujú a utvárajú priateľstvá. Naša trieda je tak miestom, kde sa nielen učíme, ale vzájomne spolupracujeme a pomáháme si.
Zbieranie odpadkov: V rámci posolstva konania dobrých skutkov naši žiaci nepomáhali len jeden druhému, ale pomáhali aj prírode a to konkrétne tak, že zbierali odpadky z okolia. Tieto činnosti realizovali najmä počas veľkých prestávok a hodín, kedy mali vychádzky von. Prispeli sme tak ku skrášleniu prostredia a zároveň sme si vysvetlili dôležitosť ochrany prírody. Žiaci vyzbrojení rukavicami a vreciami na smeti dokázali, že im na prírode záleží. S plnými vrecami sa prechádzali pomedzi stromy, po okolitých chodníkoch a po okolí dediny. Zbierali sa papiere, plastové fľaše a rôzne obaly z potravín. Tento dobrý skutok nebol len o zbieraní odpadu, ale aj o vzdelávaní sa a uvedomení si našej zodpovednosti voči životnému prostrediu.
V tomto školskom roku sa žiaci VII.A tiež stali súčasťou „Školy dobrých skutkov“ a to tým, že sa v triede dohodli, že ako dobrý skutok bude, keď celý týždeň v našej triede nebude žiadny papier na zemi, žiaden odpad, že trieda bude celý týždeň čistá, aby pani upratovačka mala radosť. Otázka znie: Splnili sme to? Odpoveď: Nech posúdi pani upratovačka. Skúsme sa jej opýtať. Pani upratovačka splnili sme náš cieľ, náš dobrý skutok? Odpoveď: Splnili a poďakovala. Aj takýmto spôsobom sa dá vyčariť úsmev na tvári iného človeka J
Vianoce sú jeden z najkrajších sviatkov v roku a je to tiež čas, kedy ľudia majú byť k sebe milší a vzájomne si pomáhať. A tak sme sa celá trieda rozhodli pomôcť a potešiť svojich blízkych. Pred Vianočnou akadémiou, ktorá sa konala v našej škole 12. decembra sme sa rozhodli pomôcť upratovačkám a školníkovi s nosením stoličiek do telocvične. Keďže na Vianočnú akadémiu chodí dostatok divákov, tak bolo treba ponosiť všetky stoličky zo školskej jedálne. Ani na chvíľku sme nezaváhali a pomohli sme pri nosení týchto stoličiek. Odmenou za túto pomoc nám bol dobrý pocit, že sme pomohli a urobili tak dobrý skutok.
Aj tento školský rok sa žiaci VIII.R stali súčasťou „Školy dobrých skutkov“ a to tým, že „Október mesiac úcty k starším“ dievčatá na krúžku upiekli zákusok, ktorý potom odniesli ako prejav úctyna ochutnávku svojím starým rodičom. Nezabúdajme, že úctu by sme im mali prejavovať stále nielen počas tohto mesiaca. Chlapci sa tiež podieľali na spolupráci a to tým, že doniesli dievčatám potrebné suroviny na zákusok. Žiačky to veľmi potešilo, keď uvideli úsmev na tvári svojich starkých hoci šlo len o zákusok, ktorým ich prekvapili, no bolo to úprimné a pripravené z lásky.
V mesiaci január si každoročne pripomíname niekoľko významných svetových dní. 24. januára sa „oslavuje“ Medzinárodný deň komplimentov. Je to deň, kedy by sme mali pochváliť alebo povzbudiť minimálne piatich ľudí. A my sme sa rozhodli, že každý jeden deň do konca školského roka darujeme kompliment svojim spolužiakom, kamarátom či učiteľom. Zatiaľ sa nám to darí a veríme, že vydržíme a nepoľavíme v tomto našom triednom záväzku.