Úlohou základnej školy je vzdelávať a vychovávať mladých ľudí. My si uvedomujeme, že už dávno nie je prioritou formálne odovzdávanie informácii smerom od učiteľa k žiakovi. Práve výchova človeka, ktorý s odhodlaním koná dobro je cieľom nášho školského vzdelávacieho programu, ktorý sme nazvali Škola dobrých skutkov. V tejto súvislosti vznikla aj táto rubrika na stránke školy. Tu majú triedy aj jednotlivci možnosť prezentovať svoje dobré skutky.
My vieme, že sme nezbedníci a naša pani učiteľka má s nami veľa práce, preto sme sa rozhodli, že jej pomôžeme a poupratujeme celú triedu aj veci v našich skriniach. Pekne sme uložili farbičky, vodové farby, výkresy ,obrusy a ostatné veci, ktoré v skrini máme. Taktiež sme upratali hudobné nástroje ,skladačky a iné veci ktoré používame. Samozrejme sme nesmeli zabudnúť ani na učiteľkin stôl. Utreli sme prah v triede, pozametali sme koberec a celú triedu a pozbierali všetok neporiadok, ktorý na zemi bol. Uľahčili sme tam aj prácu pani upratovačke. Dúfame, že sa pani učiteľka a aj pani upratovačka potešili. A aby sme im robili radosť aj naďalej, tak upratujeme triedu každý deň.
Keďže nám na našom zdraví naozaj záleží, rozhodli sme sa my, žiaci I.A v spolupráci s našou pani učiteľkou vylepšiť školské toalety. Vieme, že umývanie rúk patrí medzi základné pravidlá osobnej hygieny a my jej pravidlá vieme a chceme dodržiavať. Zároveň chceme naučiť dodržiavať základné pravidlo umývania rúk aj mladších „nulťákov“ a pripomenúť ho aj starším spolužiakom. Preto sme v našej triede urobili finančnú zbierku a za vyzbierané peniažky sme nakúpili mydlá. Mydlá sme potom umiestnili na umývadlá na školských toaletách, aby nám, ale aj ostatným spolužiakom vždy po použití toalety pripomenuli, že si máme umyť ruky mydlom. Keďže väčšina z nás navštevuje záujmový útvar „Ekoláčik“ vyrobili sme na ňom špeciálne recyklované „mydleničky“ do ktorých sme mydlá osadili. „Recy – mydleničky“ sme vyrobili z odpadového obalového materiálu. Mydlá v „recy-mydleničkách“ sme rozložili na dievčenské aj chlapčenské toalety. Zároveň sme toalety ozdobili informačným plagátom, ktorí nám bude lepšie pripomínať našu povinnosť po použití toalety. Umývať si ruky mydlom je základné hygienické pravidlo, ktoré musí dodržiavať každý z nás a obzvlášť v tomto čase, kedy sa vo Vranovskom regióne vyskytli prípady takzvanej „choroby špinavých rúk“ – žltačky. Dbajme preto o svoje zdravie!
A tu je niekoľko rád, ako si správne umývať ruky:
Naša trieda sa rozhodla, že počas každého víkendu v mesiaci október 2015 urobí doma nejaký dobrý skutok.
1. týždeň- 3-4 októbra: pomoc mamkám pri umývaní riadu
2.týždeň 10-11 októbra: vyniesť doma smeti
3 .týždeň- 17-18 októbra: pomoc starým rodičom niesť nákup z obchodu
4 .týždeň- 24-25 októbra: pomôcť všetkým ktorí sú smutní- usmiať sa na nich
5.týždeň 31. októbra: upratať si hračky v izbe a poutierať prach
Krajšia trieda
Do školy chodíme veľmi radi, nakoľko nás tam vždy čaká niečo zaujímavé. Každý deň sa však najviac tešíme na našu triedu a preto sa o ňu vzorne staráme. Pomáhame pani učiteľke pri výzdobe triedy , aj pri tvorbe násteniek, vždy chceme mať čistú tabuľu a pri odchode z triedy vyčistíme obrusy aspoň raz týždenne. Dbáme aj o kvietky, ktoré sa o seba nepostarajú samé a vytvárajú nám v triede príjemné prostredie. Poupratujeme papieriky po dlážke, či okolo koša. Po vyučovaní prejdeme a vyčistíme aj spoločnú chodbu, veď stane sa, že sa nejaký neporiadok povaľuje nedopatrením na dlážke. Takto pomôžeme pani upratovačke a v ďalší deň sa môžeme tešiť na krásnu triedu, kde je nám príjemne.
Pomoc spolužiakom
Nakoľko sme v triede rozdielni, učíme sa pomáhať si navzájom na vyučovaní. Ten kto je lepší v niektorom premete, pomôže slabším spolužiakom pri práci, napr. na matematike pri počítaní, poradíme si na prírodovede či už pri skupinovej práci, alebo práci vo dvojiciach. Aj na telesnej výchove, sme ohľaduplní k menej fyzicky zdatným spolužiakom. Takto sa nám spolu lepšie vychádza v kolektíve a máme sa radi.
Naša šatňa
Keď odchádzame zo školy, našou poslednou zastávkou je šatňa, pomáhame mladším spolužiakom z nižších tried pri balení tašiek a obliekaní. Pomáhame si medzi sebou či už zaviazať šnúrky, alebo podržať vetrovku. Máme zo seba lepší pocit, keď vidíme ako sa na nás spolužiaci usmievajú.
Žiaci II. B sa báli o svoju pani učiteľku, ktorej sa počas jednej prestávky pokazila stolička. Spoločne vyhľadali pána školníka a oznámili mu závadu v našej triede. V prevažnej miere chlapci poslúžili svojou chlapskou silou nášmu pánovi školníkovi. Po oprave mu poskytli svoje pomocné ruky pri premiestnení stoličky z jeho dielne naspäť do našej triedy. Za dobre vykonanú prácu sa mu pekne poďakovali.
Niektorým žiakom ide učenie jedna radosť, no niekto potrebuje viac času na to, aby sa mu všetky tie písmenká a číslice dostali do hlávky. Nie je to vždy chyba toho žiaka. Preto sme v našej triede III.A porozmýšľali, ako by sme im pomohli, aby sa z neprospievajúcich žiakov stáli žiaci s dobrými výsledkami. No a spôsob sa našiel. Už druhý mesiac v našej triede fungujeme podľa hesla „Podaj pomocnú ruku“. Žiaci, ktorí sú šikovní v matematike, pomáhajú žiakom ktorých čísla nepočúvajú, no a naopak, žiaci, ktorí lepšie píšu a čítajú majú trpezlivosť so žiakmi ktorým to až tak nejde. Výsledkom našej vzájomnej pomoci nie je len slovo ďakujem ,ale hlavne lepšie známky z matematiky a slovenského jazyka.
Pri príležitosti úcty k starším sa žiaci III.B triedy rozhodli počas celého mesiaca október pomáhať pri práci našej pani upratovačke. Uvedomili si že pani upratovačka denne odvedie veľké množstvo práce a preto jej chcú uľahčiť prácu každodenným uprataním triedy. K tejto činnosti pristupujú žiaci s chuťou a elánom. Denne po skončení vyučovania upracú nie len svoje pracovné miesta, ale aj priestory triedy, polejú kvety. Trieda tak vyzerá oveľa krajšie a veríme že pani upratovačke deti aspoň trocha uľahčia jej namáhavú prácu. Žiaci sa ešte dohodli , že pri stretnutí sa so staršou osobou nezabudnú pekne pozdraviť a pomôcť aj starým rodičom v domácnosti. Svoje dobré skutky si budú priebežne počas mesiaca októbra zapisovať a kresliť.
Vo štvrtom ročníku sme mali veľmi zaujímavú hodinu, kde sme sa naučili čo je Svetový deň zdravej výživy. Mysleli sme si, že to sa len tak hovorí a znamená to, že máme zdravo jesť. No dozvedeli sme sa o tom, že na svete je až 805 miliónov ľudí, ktorí nemajú čo jesť. Boli sme zhrození, lebo pred hodinou niekto vyhodil do koša chlebík s maslom a džemom. Dohodli sme sa preto, že budeme dávať pozor , aby sa to už viac nestalo a upozorníme každého na škole, kto by tak spravil. Budeme našimi skutkami svedčiť o tom, že si vážime, že nám mamky každé rán pripravia dobrú chutnú desiatu.
My, noví piataci, sme na začiatku školského roku až priveľmi ľúbili naše kvietky na parapete. Veľa vody z krhly im však uškodilo, a niektoré preto uhynuli. Boli sme z toho smutní, no rozhodli sme sa posadiť si nové. Pani triedna doniesla mladé rastlinky a všetci spoločne sme ich posadili do kvetináčov. Už sa tešíme, kedy nám vyrastú!
Naši šikovní žiaci šiestej triedy sa na triednickej hodine rozhodli potešiť školákov zo ZŠ a upravili im okolie školského areálu , v ktorom sa tak veľmi radi hrajú. Najprv z neho vypleli burinu, vyhrabali a upravili povrch odtokových kanálov, na ktorom zanechali detičkám odkaz – „Pekné prostredie“. Úsmev detí po zazretí upraveného pieskoviska bol pre siedmakov tou najväčšou odmenou.
Žiaci siedmej triedy sa na hodine PUN rozhodli potešiť maličkých školákov z MŠ a upravili im pieskovisko, v ktorom sa tak veľmi radi hrajú. Najprv z neho vypleli burinu, potom prekyprili piesok a upravili povrch, na ktorom zanechali detičkám odkaz – „Príjemné hranie“. Úsmev detí po zazretí upraveného pieskoviska bol pre siedmakov tou najväčšou odmenou.
Blížia sa Vianoce, čas lásky, pokoja, porozumenia a priateľstva. Sú to najkrajšie sviatky v roku, kedy všade vládne príjemná atmosféra, úsmevy na tvári a pokoj v srdci. Každý sa snaží urobiť niekomu blízkemu, alebo koho si váži radosť. Preto sme sa aj my rozhodli urobiť naším učiteľom, ktorí nás nielen vzdelávajú, vychovávajú ale aj často v núdzi pomôžu, prekvapenie v podobe vianočných darčekov. Samozrejme, aby im darčeky pripomínali naše maličké ja, vyrobíme ich vlastnoručne a s odhodlaním, že to myslíme úprimne. Takže, milí učitelia ideme na to a nechajte sa prekvapiť na Vianoce.
Žiačky štvrtého, ôsmeho a deviateho ročníka sa zúčastnili na Rómskom festivale, ktorý sa konal vo Vranove nad Topľou. Dva týždne sa poctivo pripravovali, aby mohli reprezentovať školu, uctiť si rómsku kultúru, a v neposlednom rade potešiť všetkých zúčastnených svojou prítomnosťou a obdivuhodným výkonom. Napriek nepriaznivému počasiu a zime, ktorá vonku panovala, sa postarali o zábavu celého publika.
Príprava reportáže na Detský čin roka.