Navigácia

  • Záchrana som ja

    Záchrana som ja

    Žiaci Základnej školy Čaklov sa pravidelne zapájajú do rôznych súťaží, ktorými prezentujú svoje zručnosti, talent a získané vedomosti. Projekt Záchrana som ja patrí k jedinečným projektom. My, učitelia, žiaci, ktorí sa každodenne v našich životoch stretávame s menšími úrazmi, sme so zapojením do projektu neváhali ani minútu. Veľmi dobre si uvedomujeme, že zdravie je ten najvzácnejší dar, ktorý sme dostali. A chceme o tom presviedčať aj našich žiakov. Projekt Záchrana som ja prebudil u žiakov veľký záujem o problematiku prvej pomoci. Žiaci počas vyučovacích hodín predmetu Výchova k zdraviu počúvali internetové prednášky, pozerali dokumenty, prezentácie, ktorými nadobúdali potrebu poznať zásady zachraňujúce život. Aj keď ide o žiakov I. stupňa, ich záujem o danú problematiku bol veľký. Žiaci sa veľa pýtali, učili sa poskytnúť prvú pomoc, pracovať s lekárničkou... Myslíme si, že práce, ktorými sme sa zapojili do súťaže, sú adekvátnym výsledkom záujmu žiakov. Žiaci na daných projektoch pracovali veľmi snaživo. Dokonca sa do projektu zapojili aj naši nulťáčikovia, ktorí kreslili, lepili, vystrihovali. Poznajú nielen číslo 112, ale vedia priradiť pána policajta k číslu 158, záchranárov k 155 či požiarnikov k číslu 150. Poučili sme ich, že na tieto čísla musia volať len v prípade núdze, nikdy nie zo zábavy! Žiaci počas realizácie projektu získali veľa, ale hlavne presvedčenie, že pomáhať je ľudské. A dokážeme to všetci. Len treba chcieť...

    Mgr. Jana Urbanová

  • 2. miesto v literárnej súťaži "Čítačka s písačkou"

    2. miesto v literárnej súťaži "Čítačka s písačkou"

    Dňa 19. 10. 2017 sa žiačka našej školy Kristína Kotľárová zúčastnila vyhodnotenia regionálnej súťaže o najkrajšiu literárnu a výtvarnú prácu „Čítačka s písačkou“, do ktorej sme sa zapojili v minulom školskom roku. Vyhodnotenie sa konalo v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou, kde sa zároveň pri tejto príležitosti konal odborný seminár so spisovateľkou Alžbetou Verešpejovou, ktorá ohodnotila literárne práce žiakov. Výtvarné práce posúdil akademický maliar Jozef Jackanič. Z celkového počtu 268 literárnych a výtvarných prác bolo v rôznych kategóriách ocenených 80 prác. Medzi ocenenými bola aj práca našej žiačky. V kategórii PRÓZA (6. ročník) bolo zapojených najviac literárnych prác zo všetkých kategórii, v ktorej úžasné 2. miesto si vyslúžila práca našej žiačky s názvom Iskierka nádeje. Diplom a cenu odovzdala spisovateľka Alžbeta Verešpejová, ktorá zároveň pochválila štýl písania a tajomnosť, ktorú sa žiačke v príbehu podarilo navodiť. Z umiestnenia sa veľmi tešíme a žiačke srdečne blahoželáme k úspechu!

    Mgr. Michaela Šuľová

     

    Iskierka nádeje

    (rozprávka)

    Za dávnych čias, v období, keď svetu vládla iba Tma, zrodil sa tento príbeh. Všetky krásy sveta boli zahalené čiernym rúchom. Všade panoval smútok, pretože Tma pohltila všetko, čo predstavovalo šťastie. Ľudia sa nesmiali, chodili po prachu zeme ako bezduchí. Nikto sa nesťažoval, pretože tak to bolo odjakživa. Boli zvyknutí na nenávisť, zlo a zachmúrené tváre. V jeden deň sa stalo avšak niečo doposiaľ nevídané. V černote zrazu z diaľky zažiarilo malé svetielko. Ľudia sa ho báli, pretože za svoj život ešte nikdy nič také nevideli. Avšak našli sa traja odvážlivci, ktorí sa vybrali za tým, čo v nich prebúdzalo strach i nádej. Tri dni putovali za svetlom, ktoré v nich vyvolávalo veľké očakávania, že nájdu niečo nevídané. A tak sa aj stalo. Po dlhej a únavnej ceste dorazili k iskierke svetla. Avšak nebolo to svetlo, ale malé útle dievčatko so zlatými vlasmi. Plakalo, že sa stratilo, ale nevedelo, kde sa tam vzalo. Spočiatku sa ho traja statoční pútnici báli, ale napokon sa rozhodli, že ho privedú do dediny. Krásne žiarivé vlasy im svietili na cestu a šlo sa im tak ľahko, ako ešte nikdy. Prvýkrát spoznali svetlo, ktoré im vyčarilo úsmev na tvári. Po príchode do dediny ostali všetci v nemom úžase. Nikdy takú krásu ich oko nezočilo. Všetci sa tomu radovali, pretože žiara vlasov dievčaťa im odhalila krásu doposiaľ nepoznanú. Všetko prekrásne žiarilo, z prachu, ktorý doposiaľ pokrýval zem, zrazu začala rásť tráva a kvety. Tváre ľudí sa rozjasnili a kútiky úst sa im samé dvíhali a na tvárach všetkých vyčarili úsmev. Ľudia sa radovali, ale nedlho. Keď sa o tom dozvedela vládkyňa Tma, razom chcela dievča zniesť zo sveta. Nezniesla obdiv, ktorý dievčaťu prislúchal a bála sa, že ľudia už nikdy nebudú chcieť žiť v tme. Rozpútala obrovskú skazu, ale márne sa snažila, ľudia boli natoľko očarení svetlom, ktoré prinášalo dievčatko, že Tmu úplne zavrhli. Zatvorili ju do obrovskej skaly a s ňou aj jej čierne rúcho, ktoré donedávna zahaľovalo ich zem. Všetci sa tešili zo svetla, váľali sa po tráve, trhali kvetiny, ktorými si zdobili vlasy i odevy a ospevovali dar, ktorý im akoby spadol z neba. Lenže radosť a šťastie netrvali dlho. Ľudia začali byť unavení a svetlo, ktoré dievčatko vyžarovalo, im bránilo v spánku. Boli mrzutí a hútali, ako by to mohli vyriešiť. Po dlhých prebdených dňoch prišli na riešenie. Vyslobodili Tmu, ktorú doviedli naspäť do dediny, ospravedlnili sa jej a povedali: "Svetlo je to, čo nám prináša radosť, energiu, prebúdza v nás pocit šťastia, ale všetko sa razom tratí, keď si neodpočinieme pod rúchom tvojej tmy, ktorá v nás opäť nahromadí stratenú energiu. Rozhodli sme, že vám úlohy rozdelíme. Polovicu dňa bude panovať dievčatko Svetlo a polovicu dňa ty, Tma. Takto si vládu na tomto svete rozdelíte a uspokojíte aj nás, svoj ľud." Pani Tma sa spočiatku nechcela podvoliť, ale nakoniec súhlasila. A tak sa z Tmy a Svetla stali výborné kamarátky a panovali i doteraz panujú spoločne na tomto svete.

     

    Kristína Kotľárová

  • Detský čin roka 2017

    Detský čin roka je veľmi jedinečný projekt, ktorý sa tento rok organizuje už po 17-tykrát. Tento projekt motivuje ku konaniu dobrých skutkov a pomáha tak deťom a budúcim dospelým zorientovať sa v hodnotách a dáva im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé. Keďže naša škola je Školou dobrých skutkov, tak už každoročne je našou tradíciou zapájanie sa aj do tohto projektu. V tomto roku sme taktiež zaslali množstvo krásnych príbehov, kde každý jeden si zaslúži pochvalu a uznanie. Avšak medzi tie najhodnotnejšie, ktoré zabojujú o celkové prvenstvo v Detskom čine roka sa dostal aj jeden príbeh našej žiačky. Je to príbeh Vierky Tancošovej z VIII. ročníka, z kategórie Záchrana ľudského života. Vierku pred pár dňami vyspovedali aj moderátori rádia Expres, ktorí jej položili zopár otázok práve o jej príbehu.

    Celý Vierkin príbeh si môžete prečítať na internetovej stránke Detského činu roka, alebo ak kliknete na tento internetový odkaz http://detskycin.ludialudom.sk/detskycinroka/vierka-zachranila-kamaratku-ktora-sa-topila/.  Ale čo je najhlavnejšie, každý z Vás môže Vierkin príbeh podporiť a zahlasovať a zvýšiť tak šancu na to, aby sa príbeh našej žiačky a Vašej spolužiačky umiestnil na 1. mieste.

     

    Ako zahlasovať za Vierkin príbeh? Je to veľmi jednoduché. Klikni na spomínaný internetový odkaz http://detskycin.ludialudom.sk/detskycinroka/vierka-zachranila-kamaratku-ktora-sa-topila/ a zahlasuj.

     

    POZOR!!!

    Z jedného zariadenia (počítač, mobil, tablet atď.) môžete zahlasovať len 1x. Dúfame, že Vierka získa čo najviac hlasov a za svoj odvážny čin bude aj patrične odmenená.

    Mgr. Ľuboš Turčík

  • Druhí vo futbalovom turnaji o pohár riaditeľa SOŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou

    Druhí vo futbalovom turnaji o pohár riaditeľa SOŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou

    Dňa 2. októbra sa uskutočnil 4. ročník futbalového turnaja ,, O pohár riaditeľa SOŠD “. V tomto roku sa na turnaji zišlo 6 družstiev. Tento turnaj sa odohral systémom „ každý s každým “. Prvý zápas sme odohrali so žiakmi zo Zámutova, ktorý sme jednoznačne vyhrali 9:2. Druhý zápas sme taktiež vyhrali 9:0 so žiakmi zo ZŠ Vyšný Žipov. V treťom zápase sme si poradili so ZŠ Soľ, keď sme vyhrali 5:1. V štvrtom zápase sme nešťastne prehrali so ZŠ Lúčna v pomere 0:2. V poslednom zápase sme porazili ZŠ Juh, keď sme vyhrali v pomere 6:3. Celkovo tak žiaci našej školy skončili na 2. mieste. Pre našu školu tak získali  krásny drevený pohár a diplom. Za najlepšieho strelca turnaja bol vyhlásený Adrián Feri, ktorý bol členom nášho družstva. Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu ďakujeme, že zviditeľňujú v dobrom svetle a za ich umiestnene im gratulujeme.

    Fotografie z turnaja si pozrite TU.

     

    Mgr. Marek Tomáš

  • Naši žiaci sa zúčastnili cezpoľného behu

    Naši žiaci sa zúčastnili cezpoľného behu

    V piatok 29. septembra sa uskutočnilo obvodné kolo v cezpoľnom behu žiakov základných a stredných škôl. Tento cezpoľný beh sa bežal v lesíku 1. mája vo Vranove nad Topľou. Našu školu reprezentovalo trojčlenné družstvo chlapcov. Pretekalo sa po poľnej ceste, ktorej dĺžka bola 2,2 km. Prvý z našich žiakov dobehol Peter Kotľár, ktorý skončil na 17. mieste. Tesne za ním skončil Zdeno Huňák na 19. mieste. Matej Tancož tesne pred cieľom nešťastne spadol a nakoniec dobehol medzi poslednými. Celkovo tak naši žiaci obsadili 7. miesto v rámci družstiev. Aj keď sa nám tento rok nepodarilo umiestniť na prvých priečkach, zaslúžia si naši žiaci pochvalu za snahu čo najlepšie reprezentovať našu školu. Dúfame, že na ďalší rok sa nám to podarí.

    Fotografie z účasti na súťaži si pozrite TU.

    Mgr. Marek Tomáš

  • Európsky týždeň športu

    Európsky týždeň športu

    V tomto školskom roku sa naša škola zapojila aj do projektu, ktorého hlavným cieľom je zapojiť čo najviac ľudí a podporiť tak šport a fyzickú aktivitu v celej Európe. Európsky týždeň športu trval od 23. do 30. septembra 2017. Na naša škole sme organizovali podujatie pod názvom „ ZŠ Čaklov sa hýbe “. Cieľom tohto podujatia bolo zapojiť všetkých žiakov našej školy do pohybu. Žiaci v rámci hodín telesnej a športovej výchovy súťažili medzi sebou v rôznych súťažiach a hrách. Svoje pohybové zručnosti a schopnosti si overili v súťažiach ako napr. hod do koša, skok vo vreci, prekážkový beh, štafetový beh a podobne. Taktiež si zajazdili slalom medzi kužeľmi na bicykloch, hádzali si fresbee a skákali cez švihadlo. Víťazom sa stal každý, kto sa zapojil do jednotlivých súťaží. Do podujatia sa zapojili aj naši učitelia, ktorí taktiež medzi sebou súťažili v streľbe zo vzduchovky a vo volejbale. Pevne veríme, že žiaci aj učitelia si z tohto podujatia odniesli len príjemné spomienky a zážitky. Dúfame, že šport a pohyb im bude prinášať len radosť.

    Fotografie TU.

    Mgr. Marek Tomáš

  • Európsky deň jazykov

    Európsky deň jazykov

    Každoročne 26. septembra sa z iniciatívy Rady Európy oslavuje Európsky deň jazykov (European Day of Languages). Pri tejto príležitosti sa na našej škole konala celá škála rôznych aktivít pre žiakov. Už od skorého rána sme mali možnosť v sprievode príjemnej anglickej hudby sledovať vo vestibule školy prezentáciu k danej téme. Na prvej vyučovacej hodine si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu, počas ktorej sa dozvedeli základné informácie o vzniku a účele tohto dňa. Počas nasledujúcich vyučovacích hodín sa venovali sledovaniu videí o hlavnom meste Anglicka - Londýne, následne na to si zmerali svoje vedomosti pri súťažnom kvíze o Veľkej Británii a na záver sa všetci žiaci II. stupňa podieľali na príprave projektu o Londýne, ktorý vyhodnotila pani riaditeľka a odmenila najšikovnejších a najsnaživejších žiakov sladkým prekvapením.

    Fotky z tohto dňa si môžete pozrieť TU.

    Mgr. Diana Turčík

  • Účelové cvičenie žiakov II. stupňa

    Účelové cvičenie žiakov II. stupňa

    Dňa 12. 09. 2017 prebehla na našej škole teoretická časť účelového cvičenia. Žiaci sa dozvedeli teoretické poznatky zo zdravotnej prípravy, dopravnej výchovy, pohybu a pobytu v prírode, či civilnej ochrany. Praktická časť sa vzhľadom na nepriaznivé počasie konala 14. 09. 2017 v priestoroch školského areálu a školskej telocvične. Praktickú časť účelového cvičenia sme začínali v triedach, kde sme si vypočuli sirénu, ktorá oznamovala všeobecné ohrozenie a následne sme si vyskúšali organizovanú evakuáciu z priestorov školy do školského areálu. Pre žiakov boli pripravené 4 stanovištia, na ktorých museli splniť jednotlivé úlohy, za ktoré dostali na kartu triedy body. Trieda, ktorá získala na konci účelového cvičenia najviac bodov, bola odmenená.

     

    1. stanovište: Zdravotná príprava  – tu sme sa dozvedeli, ako postupovať pri vdýchnutí cudzieho telesa a aké zásady treba dodržiavať, aby sme takto postihnutému človekovi poskytli základnú prvú pomoc, ošetrenie zlomenín, stabilizovanú polohu, jednotlivé krvácania, masáž srdca. Museli sme splniť nasledujúce úlohy:

    ·         Stabilizovaná poloha

    ·         Prenos raneného pacienta

    ·         5 T ( teoretická časť )

     

     

    2. stanovište: Pohyb a pobyt v prírode – naučili sme sa orientovať v teréne pomocou buzoly, kompasu a ako sa zorientovať, keď tieto veci nemám k dispozícii, povedali sme si základné turistické značky, zakladanie ohňa v prírode, spoznávali sme stopy zvierat a stromy. Splniť sme museli nasledujúce úlohy:

    ·         Odhad vzdialenosti

    ·         Prechod po páse umiestnenom na bránke

    ·         Hádanie stromu prostredníctvom listov, stopy zvierat, turistické značky

     

     3. stanovište: Dopravná výchova  –  pripomenuli  sme si základné dopravné značky a naučili sme sa, ako sa správať na cestách, keď sa bicyklujeme. Plnili sme tieto súťažné disciplíny:

    ·         Dopravné značky  - spoznávanie

    ·         Hod loptičkou do prenosného koša

    ·         Slalom na bicykli

     

     

    4. stanovište: Civilná ochrana –  ako jediné stanovište bolo umiestnené v školskej telocvični, aby bola zachovaná bezpečnosť. Zoznámili sme sa s ochrannou maskou a ako si ju správne nasadiť. Súťažili sme v týchto disciplínach:

             · Správne používanie plynovej masky

             · Streľba zo vzduchovky na terč

             · Test z teoretických vedomostí civilnej ochrany

     

     

    Triedou, ktorá získala najviac bodov z praktickej časti účelového cvičenia sa stala trieda IX. ročníka, ktorej žiaci obsadil 1. miesto a boli odmenení víťazným pohárom a diplomom. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci VIII. ročníka, na treťom mieste žiaci V.B triedy.

     

     

    Víťazom blahoželáme a už teraz sa tešíme na nasledujúce účelové cvičenie.

     

    Fotogaléria TU.

     

    Mgr. Miroslava Petrocová

  • Dobré skutky

    Dobré skutky

    Aktualizovali sme záložku DOBRÉ SKUTKY. Prečítajte si s akými dobrými skutkami vstúpili do nového školského roka naši žiaci TU

  • Slávnostné otvorenie nového školského roka 2017/2018

    Slávnostné otvorenie nového školského roka 2017/2018

    To pravé leto plné horúcich dní, oddychu pri vode, cestovaní a sladkého času bez povinností sa skončilo. Príjemný ranný chlad nám nenápadne, ale jednoznačne oznámil, že prichádza jeseň. Jej príchod a začiatok septembra je každoročne spojený s rovnakým rituálom – školy otvárajú po dvoch mesiacoch prázdnin svoje brány a vítajú žiakov. Nebolo tomu inak ani v našej základnej škole v Čaklove. Od dnes zabehaný pomalší rytmus prázdnin a dovoleniek vystriedalo pracovné tempo a to sa týka rovnako žiakov ako aj ich učiteľov. Sme však presvedčení, že všetci ste si dobre oddýchli a načerpali dostatok síl a energie do nového školského roka.


    Poprajme si navzájom, aby vedomosti, ktoré v tomto školskom roku získame mali pevné základy a aby sme sa v našej škole vždy cítili príjemne.Nový školský rok sme privítali spoločne v priestoroch našej školy, kde svojim príhovorom pomyselné stuhy „prestrihla“ naša pani riaditeľka PaedDr. Anna Hricová, PhD. a pán starosta Andrej Dragula. Popriali nám veľa chuti do učenia, veľa tvorivých nápadov, úspechov na rôznych súťažiach, ako aj uvedomenie si toho pozitívneho, čo so sebou nový školský rok prináša - možnosť pokročiť vo svojich vedomostiach a skúsenostiach o krok ďalej a tak opätovne rozšíriť obzory svojho poznania sveta, v ktorom spoločne žijeme. Taktiež nezabudli a privítali našich nových spolužiakov z prvého a nultého ročníka, ktorým taktiež popriali veľa úspechov v škole.

    Po slávnostnom úvode v telocvični sme sa presunuli do tried, kde sme si vypočuli príhovor poverenej ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR a kde nás učitelia poučili o školskom poriadu a BOZP. Takto vyzeral náš prvý deň v škole a od zajtra už začíname riadnou výučbou podľa rozvrhu. 

    Fotografie z prvého dňa v škole si môžete pozrieť TU.

    Mgr. Miroslava Petrocová

  • Vitajte v školskom roku 2017/2018

    Vitajte v školskom roku 2017/2018

    Po dvojmesačných prázdninách dnes 04.09.2017 začíname nový školský rok. Želáme všetkým žiakom veľa radosti z poznávania a objavovania nových poznatkov a učiteľom veľa tvorivých síl a entuziazmu v ich náročnej, ale krásnej práci.

    vedenie školy

  • Slávnostné ukončenie školského roka 2016/2017

    Slávnostné ukončenie školského roka 2016/2017

    Dňa 30. júna prišiel dlhoočakávaný koniec školského roka. Niektorí možno smútili, ale asi väčšina žiakov našej školy sa radovala z prichádzajúcich letných prázdnin. Tohto dňa sa to v našej škole hmýrilo slávnostnou náladou. Žiaci aj učitelia boli krásne vyobliekaní a všade bolo cítiť pokoj a príjemnú náladu. Všetci, učitelia aj žiaci, pani riaditeľka s pánom zástupcom, pán starosta, sme sa zišli už tradične v školskej telocvični, kde sme slovenskou hymnou začali Slávnostné ukončenie školského roka 2016/2017. Po hymne sa postupne žiakom prihovorili pani riaditeľka a pán starosta, ktorí žiakom poďakovali za vynaloženú snahu počas školského roka a popriali veľa síl v novom školskom roku. Taktiež sa rozlúčili s našimi deviatakmi, ktorí sa vo svojom živote presunú na ďalšiu zastávku, ktorou je stredná škola. Aj zástupcovia z rád deviatakov vystúpili, aby predniesli zopár viet a rozlúčili sa s mladšími spolužiakmi a učiteľmi. Potom následovalo udeľovanie odmien za reprezentáciu školy v rôznych súťažiach a olympiádach a knižné odmeny pre žiakov, ktorí si za svoje výborné výsledky v škole a vzornú dochádzku či správanie zaslúžili byť odmenení. Po tomto Slávnostnom ukončení školského roka sa žiaci pobrali pod vedením svojich triednych učiteľov do svojich tried, aby si prevzali vysvedčenia s hodnotením výsledkov celoročnej práce. Po prevzatí vysvedčení bol oficiálne školský rok 2016/2017 ukončený a každí z nás sa už určite tešil na letné prázdniny. A tak mi neostáva nič iné, len popriať všetkým žiakom a učiteľom našej školy, aby si cez prázdniny oddýchli a nabrali síl do nového školského roka 2017/2018, ktorý sa oficiálne začne dňa 4. septembra 2017. A nezabúdajte, aj cez prázniny ste žiakmi našej školy, tak sa podľa toho aj náležite správajte. Príjemné prázniny :) 

    A keď sa chcete pozrieť, ako to u nás na Slávnostnom ukončení školského roka vyzeralo, kliknite TU.

  • Na výlete v Pavlovciach

    dopravili autobusom do obce Podlipníky, odkiaľ sa peši presúvali cez obec Pavlovce smerom k náučnému chodníku „Tajch“, v blízkosti ktorého sa nachádza ranč Breziny. Územie, v ktorom sa ranč a náučný chodník nachádza leží v Slánskych vrchoch. Žiaci boli obklopení krásnou prírodou, ktorú na kratšom okruhu náučného chodníka mohli obdivovať a rozvíjať si svoje prírodovedné poznatky. Po zdolaní tejto trasy si žiaci zaslúžili odmenu. Na ranči Breziny sa najprv občerstvili obedovými balíčkami, ktoré im pripravili pani kuchárky v školskej jedálni. Po dobrom obede sa žiaci zoznámili s miestnymi obyvateľmi ranča, ktorí im predstavili jeho zvieracích obyvateľov – psíky a nádherné jazdecké kone. Oboznámili ich s fungovaním ranča, prácou na ranči a spôsobom starostlivosti o koníky. Jazda na koňoch vyčarila všetkým krásny úsmev na tvárach žiakov. Hoci unavení, ale s dobrou náladou sa všetci vrátili domov obohatení novými nezabudnuteľnými zážitkami. V utorok 20. júna sa žiaci III. ročníka a II.A triedy

     

    Mgr. Andrea Baranová

  • Štvrtáci na Čičve

    Naša krajina sa môže pochváliť svojou bohatou históriou a krásnou prírodou. Je našou povinnosťou mladej generácii odkrývať krásy Slovenska, aby si vytvorili pozitívny vzťah k vlasti. Dňa 20. Júna sa trieda IV.A zúčastnila výletu na Čičvanskom hrade. Spoznali sme históriu našich predkov. Dozvedeli sme sa o živote bývalých obyvateľov hradu, napríklad o Alžbete Bátoryovej, ktorej istý čas tento hrad patril. Deťom sa ruiny hradu a aj okolitá príroda veľmi páčila. Niektorí sa dokonca vyjadrili, že by sa chceli vrátiť do čias najväčšej slávy hradu, a skúsili by žiť v tej dobe. Po prehliadke hradu sme si spravili opekačku.  Dobre najedení sme sa vrátili domov, plní nielen dobrôt, ale aj nezabudnuteľných zážitkov.

     

    Mgr. Ľudmila Saladiaková

  • Škola v prírode

    Máj 2017 bol pre žiakov tretieho ročníka našej základnej školy veľkým prekvapením a priniesol im krásny týždenný pobyt v Škole v prírode. Škola v prírode sa konala v termíne od 29.5.2017 – 2.6.2017 v regióne Vysokých Tatier, ktorý sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Týždeň plný zážitkov a nových skúsenosti sa teda mohol začať. V pondelok ráno čakala žiakov plných očakávaní cesta autobusom, ktorá im ubehla pomerne rýchlo, nakoľko už tu sa začalo ich poznávanie krás Slovenska. Po príchode na miesto pobytu boli žiaci ubytovaní v retro hoteli Morava, ktorý je svojho času jediný vo Vysokých Tatrách. Je situovaný priamo pod Lomnickým štítom a údolnou stanicou kabínkovej lanovky na Skalnaté pleso a len 5 minút pešej chôdze do centra Tatranskej Lomnice. Ponúka veľmi dobré podmienky pre vysokohorské túry, cyklistiku a korčuľovanie v tatranskej prírode s možnosťou výletov do blízkeho okolia. Hotel obklopuje trávnatá plocha vhodná na športovanie. Žiaci boli ubytovaní v pohodlne zariadených izbách vybavených kúpeľňou, toaletou, telefónom, TV so SAT programom. V prvý deň po ubytovaní a chutnom obede sme vyrazili spoznávať blízke okolie hotela i širšie okolie Tatranskej Lomnice. Zrealizovali sme popritom aj vzdelávacie aktivity zamerané na charakteristické znaky okolitej prírody, poznávanie stromov a zmyslové vnímanie i orientáciu v okolí.                       

    Navštívili sme Múzeum lyží, ktoré je prvým súkromným múzeom zimných športov vo Vysokých Tatrách. Expozícia múzea zachytáva na ploche takmer 300 m² históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád, prevažne do roku 1945. Žiaci sa dozvedeli prostredníctvom 19 náučných tabúľ veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či jazde na boboch vo Vysokých Tatrách. Každý tematický okruh je doplnený exponátmi a dobovými fotografiami, ktoré spolu s textovou časťou vytvárajú dokonalý obraz o tom, ako to kedysi v našich veľhorách vyzeralo. Medzi najväčšie lákadlá múzea patria celkom určite 3,07 m dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých pretekárskych bobov, ktoré kedysi brázdili bobové dráhy v Tatranskej Lomnici. Pastvou pre oči návštevníkov múzea je dielňa na výrobu drevených lyží, lyžiarskych palíc, či kožených topánok. Žiakov zaujala rozprávková atmosféra Gertrúdinej chaty, ktorá v minulosti stála pri štarte bobovej a sánkarskej dráhy v Tatranskej Lomnici. Dnes tvorí neoddeliteľnú súčasť expozície múzea. Po večeri a večernom sneme boli vyhlásené súťaže a vybrali sme sa 150 metrov od hotela Morava k Relax park jazierku. Čakalo nás tam najkrajšie zábavné miesto pre deti v Tatranskej Lomnici. Bola tam opičia dráha, jazierko, kde je možnosť člnkovať, hrať minigolf. Asfaltová dráha okolo jazierka je vhodná na korčuľovanie. V zime sa využíva jazero na korčuľovanie na ľade. My sme si užili športový večer, kde žiaci hrali volejbal, futbal, využívali rôzne preliezačky a užívali si tatranskú prírodu. Po náročnom prvom dni sa žiaci po večernej hygiene odobrali do svojich izieb a uložili plní očakávaní k spánku.

    Ďalší deň sa začínal rannou rozcvičkou po ktorej nasledovala ranná hygiena a kontrola izieb spojená s bodovaním v celotýždennej súťaži „Čistotníček“. Po raňajkách sme sa vybrali na celodenný výlet, nakoľko nás čakal turistický pochod na Štrbské pleso. Cestovaním električkou s prestupom v Starom Smokovci si žiaci rozvíjali čitateľskú gramotnosť čítaním cestovného poriadku, orientačných máp, značiek, cestovných lístkov, zároveň správanie v dopravných prostriedkoch aj poznatky o dodržiavaní bezpečnosti. Veľkým poznaním bolo samotný poznávací okruh okolo Štrbského plesa, kde sa žiaci oboznámili so vznikom plesa, rastlinami, zvieratami, živočíchmi vyskytujúcimi sa vo Vysokých Tatrách, priamym pozorovaním rýb v plese spoznávali život pod hladinou a neustále boli konfrontovaní s otázkami súvisiacimi so správaním v chránenej oblasti. Pokúšali sa odhadnúť vzdialenosť a hmotnosť vecí.  Žiaci sústredili svoju pozornosť aj na blízke okolie a vytvárali plány okolia pričom sa snažili do plánov zakresliť orientačné body. Trasa ďalej viedla ku skokanským mostíkom a okruhom sme sa vracali späť na železničnú stanicu. Po príchode sme sa navečerali a nakoľko vonku pršalo zrealizovali sme aktivitu „Kalendár prírody“. Následne sme sa vrhli na večer plný hier. Najprv sa žiaci zabávali navzájom aktivitou „Izba baví izbu“, čo sa im veľmi páčilo, spoločne vyhodnotili najlepšiu izbu, ktorá dostala spoločenské hry  a súťažili o najlepšieho speváka, speváčku, kde traja najlepší vyhrali víťazné poháre. V závere si ešte zahrali obľúbené spoločenské hry a pekný deň sa končil večierkou, pričom učitelia denne hľadali najväčšieho spachtoša.

    Ani nasledujúce ráno sa nemohlo zaobísť bez rannej rozcvičky po ktorej znova nasledovala ranná hygiena a kontrola izieb v bodovacej súťaži „Čistotníček“. Raňajky dodali žiakom potrebnú energiu na pripravené aktivity. Nakoľko bol Deň detí, aj v Tatranskej Lomnici bol pripravený bohatý program, ktorého sme sa zúčastnili. V parku boli pripravené vzdelávacie aktivity, pod záštitou polície, hasičov, vojakov i horských záchranárov. Žiaci sa oboznámili s ich náročnou prácou, vyskúšali si záchranu života, podanie prvej pomoci a aby bolo veselo, koncertoval im pri tom Martin Harich so svojou skupinou. Deti mali veľký zážitok zo súťažiaceho v Superstar a dostali od neho podpisy, urobili si s ním fotky na pamiatku. Nasledovala návšteva Botanickej záhrady, ktorá sa rozprestiera na ploche 3,2 hektára. Návštevník tu môže vidieť 270 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy, niektoré si môže kúpiť v podobe sadeníc alebo semien. V Expozícii tatranskej prírody sa nachádza aj malá geologická plocha a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočnili myšlienku Tatranského národného parku. Po náročnom programe nasledoval obed v hoteli a poobedňajší program, návšteva TANAPu, kde si žiaci pozreli film, boli oboznámení s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Následne si prezerali expozíciu najnavštevovanejšieho múzea svojho druhu na Slovensku so sprievodkyňou. Boli oboznámení s výstavnou časťou múzea, ktorá je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. Obohatili si svoje poznatky a precvičili vedomosti z prírodovedných predmetov. Po návrate si precvičili svoje poznatky vo vedomostnom kvíze, ktorý vyhral žiak Š. Ovšák s najvyšším počtom bodov a bol odmenený spoločenskou hrou. Tvorili miniprojekt o Tatranskej Lomnici a písali listy rodičom. Anglický jazyk prebiehal hravou formou, kde sa žiaci učili  pomenovanie zvierat, kreslili ich a vtipne aj napodobňovali. Slovenský jazyk bol zameraný na opakovanie vybraných slov a ohybných slovných druhov. Večer bol pre žiakov odmenou v podobe diskotéky, na ktorej prebehla súťaž o najlepších tanečníkov, stoličkový i balónový tanec a skupiny žiakov súťažili o najrýchlejšie zjedený tanier cereálií. Súťaže boli odmenené sladkosťami i vecnými cenami. Dvaja najlepší tanečníci dostali krásne výherné sošky a traja najlepší speváci výherné poháre. Večer sa vydaril k spokojnosti všetkých a unavení rýchlo zaspali.

    Vo štvrtok po raňajkách nás čakala túra s názvom „Po turistických chodníčkoch“. Pred odchodom sme žiakov poučili o bezpečnosti a cieli, kde sme sa prepravovali vlakom do Starého Smokovca a pozemnou lanovkou na Hrebienok (1285), ktorý je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier východiskovým bodom mnohých turistických trás. Zeleným značkovaným chodníkom z Hrebienka sme sa dostali na Bilíkovú chatu a smerovali sme  ďalej k Vodopádom Studeného potoka. Žiaci pozorovali turistické značky, vysvetlili ich význam, určovali svetové strany pomocou kompasu, slnka, mraveniska. Po obedňajšej prestávke nás čakala cesta späť pozemnou lanovkou a v Starom Smokovci sa žiaci občerstvili v útulnej retro cukrárni. Po návrate na hotel sme v rámci poobedňajšieho programu absolvovali vychádzku k lanovke pod Lomnickým štítom, kde sme si cestou precvičovali matematiku, kde mali žiaci vypočítať rôzne vzdialenosti, či počet krokov napísaných na pripravených kartičkách. Zasúťažili si v rýchlej chôdzi i behu v skupinách. Po návrate a večeri sa konal futbalový turnaj chlapcov a turnaj dievčat vo vybíjanej, ktoré boli následne vyhodnotené a víťazné družstvá odmenené medailami. Bol to náročný deň a všetci takí unavení, že zaspávali hneď po zhasení svetiel.

    Ani posledné ráno v Tatranskej Lomnici sme nemohli začať bez rozcvičky, rannej hygieny a poslednej kontroly izieb. Raňajkami sme sa posilnili a mohli sme začať plniť úlohy na dnešný deň. Dopoludnia sme venovali vyučovaniu podľa plánov, kresleniu pohľadnice zo školy v prírode, kde traja najlepší výtvarníci dostali medaile a výtvarné pomôcky. Pristúpili sme k vyhodnoteniu súťaží: Spachtoš, Čistotníček a Papkáč, ktorí boli odmenení hračkami i pamätnými diplomami. Nasledovalo balenie batožiny a obed. Po obede mali žiaci možnosť zakúpiť si suveníry na recepcii a potešiť tak svojich blízkych. Čas pobytu v škole v prírode sa naplnil a nás prišiel vyzdvihnúť autobus, ktorým sme sa vrátili plní  nezabudnuteľných zážitkov domov do Čaklova.

  • DO ŠKOLY NA BICYKLI

    DO ŠKOLY NA BICYKLI

    V týždni od 12. – 16. júna sa naša škola zapojila do celonárodnej kampane „Do školy na bicykli“. Hlavným cieľom bolo podporiť u detí využívanie bicykla ako plnohodnotného dopravného prostriedku. Úlohou našich žiakov bolo dochádzať do školy na bicykli  alebo kolobežke čo v najväčšom počte. Bicykle sa taktiež využívali na hodinách telesnej a športovej výchovy, počas ktorých žiaci medzi sebou súperili v rôznych súťažiach. Využili sme aj hodiny technickej výchovy, na ktorých žiaci získali zručnosť pri oprave defektu. V utorok 13. júna sa uskutočnilo spoločne fotenie na školskom dvore. Po ňom nasledovala spoločná jazda všetkých cyklistov v areáli našej školy. Všetci, ktorí sa zapojili do kampane boli odmenení kartou Petra Sagana, ktorú môžu využiť ako výmenu za odpoveď pred tabuľou alebo za zabudnutú domácu úlohu. Celkovo sa do tejto kampane zapojilo 50 žiakov a 6 zamestnancov z našej školy. Veríme, že táto kampaň splnila svoj účel a žiaci budú aj naďalej využívať bicykel ako plnohodnotný dopravný prostriedok pri preprave do školy. Žiaci si z tejto kampane odniesli plno zážitkov a veríme, že budúci rok bude účasť ešte početnejšia.

     

    Fotogaléria TU.

    Mgr. Marek Tomáš

  • Medzinárodný deň detí v našej škole

    Deti, živé kvety zeme, sú tým, v čo veríme, čo nás robí šťastnými. Nevšedný deň, ktorý patrí iba týmto nevinným stvoreniam, pripadá na 1. jún. V tento deň si každoročne pripomíname, že deti majú výnimočné postavenie v spoločnosti. Sú tými, ktorým chceme urobiť radosť, vyčariť im úsmev na tvári, pretože detský smiech je pokladom nad pokladmi. Každá matka, babka, a v neposlednom rade i učiteľka, chce vidieť "svoje deti" šťastné. Aj tento rok sme sa v našej škole snažili urobiť deťom radosť a pripraviť im unikátny program, aby bol ich sviatok neobyčajným. Keďže všetci dobre vieme, že naši žiaci sú milovníci rómskej hudby, tanca a spevu, tak sme si pre ne prichystali malé prekvapenie a 1. júna sme pozvali do našej školy známu rómsku hudobnú skupinu s názvom "Gipsy Daniel". To bolo radosti, keď ich deti zbadali na školskom dvore. Celé dopoludnie sa v školskom areáli rozliehala hudba a spev. Nechýbalo ani fotografovanie a autogramiáda. Deti jasali, tancovali a spievali s takou radosťou, že sa to ani nedá slovami opísať. Veríme, že si to naše detičky užili a z tohto dňa si odniesli minimálne dobrú náladu a nezabudnuteľný zážitok.

     

    Mgr. Michaela Šuľová

  • Detský výtvarný Vranov

    Detský výtvarný Vranov

    Vyhodnotenie XXV. ročníka okresnej súťaže detskej výtvarnej tvorby „Detský výtvarný Vranov 2017“,  sa uskutočnilo dňa 15. júna 2017 v príjemnom prostredí HZOS. Na slávnosti deti privítala riaditeľka HZOS. Deti z materskej školy – MŠ Okulka vystúpili so svojim programom, po ktorom pani Jarmila Hittmárová vyhodnotila celkovú súťaž a práce žiakov, ktorí sa do tejto súťaže zapojili. Náš žiak Vladimír Goroľ získal za svoje dielo  – PRÁCA NA POLI – čestné uznanie vo svojej kategórii

    Do súťaže sa zapojilo 6 základných škôl, 5 materských škôl, 1 základná umelecká škola a Spojená škola Budovateľská.

    Celá súťažná kolekcia obsahovala spolu 178 výtvarných prác, z ktorých porota v zložení Mgr. Art. Vladimíra Vajsová, Mgr. Art. Peter Valiska Timečko Art. Dr. a Jarmila Hittmárová hodnotila hlavne rôznorodosť tém, techník a formátov.

    Fotografie z vyhodnotenia súťaže si pozrite TU.

    Mgr. Ľuboslava Adamová

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Čaklov
    Čaklov 495, 094 35
    GPS: 48°54´15.94´´N ; 21°37´14.72´´E
  • Riaditeľ: +421917271442
    Sekretariát: 057 44 96 434

Fotogaléria